ارسال شده توسط: khosravi

کاخ بیلربی

کاخ بیلربی ( به ترکی Beylerbeyi Sarayı، بیلربی به معنای "پروردگار اعیان") در قسمت آسیایی استانبول واقع شده و مکان کنونی این کاخ دقیقا در قسمت شمالی پل بسفر و محله بیلربی استانبول می باشد. این کاخ در فاصله سال های 1861 تا 1865 به دستور سلطان عبدالعزیز به عنوان اقامتگاه تابستانی و محلی برای ملاقات سران کشورهای دیگر ساخته شد. خانم اوژنی (همسر لوئی ناپلئون و ملکه فرانسه) در مسیر بازگشایی کانال سوئز در سال 1869 از این کاخ دیدن کرد و بعدها پنجره ای مشابه پنجره این کاخ، در کاخ خود ساخت.

Istanbul Beylerbeyi Palace

تاریخچه کاخ بیلربی


کاخ توسط سلطان عبدالعزیز (1830 – 1876) سفارش داده شد و در سال های 1861 تا 1865 به عنوان اقامتگاه تابستانی و محلی برای سرگرمی سران دولتی ساخته شد. ملکه اوژنی (ملکه فرانسه) در راه بازگشایی کانال سوئز در سال 1869 از این کاخ دیدن کرده و بعدها پنجره ای تحت تاثیر پنجره ی این کاخ، در کاخ خود ساخت.
دیگر شاهزادگانی که از این کاخ دیدار کرده اند دوک و دوشز ویندزور می باشد. این کاخ آخرین محل اسارت سلطان عبدالحمید دوم از زمان عزل او در تاریخ 1912 تا زمان مرگ او در تاریخ 1918 می باشد.

فضای داخلی کاخ بیلربی

بررسی کاخ بیلربی

طراحی این کاخ به سبک امپراتوری دوم توسط سرکیس بالعیان انجام شده و قابل مقایسه با کاخ های Dolmabahçe یا Küçüksu می باشد.
این کاخ دید زیبایی از تنگه بسفر دارد. در این تنگه دید بخش های حرم سرا به خوبی وجود دارد. یکی از بهترین اتاق های این کاخ بخش پذیرایی آن است که دارای حوض و فواره ای می باشد. برای شنیدن صدای دلنشین آب و اثر خنک کنندگی آن در اتاق های عثمانی آب روانی در جریان بوده است. برای عایق کردن سقف این کاخ از نی های حصیری مصری استفاده شده است.
لوستر و کریستال های این کاخ عمدتا از French Baccarat و فرش های آن از Hereke می باشد.

اتاق خواب سلطان

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.