ارسال شده توسط: امین بابازاده

برگزاری مراسم عروس برون در جشنواره کوچ عشایر

در سومین جشنواره فرهنگ عشایر و اقوام ایران زمین ، ایلات استان کهگیلویه و بویراحمد مراسم عروس برون عشایر را به صورت زنده برای بازدیدکنندگان برگزار می کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد، محمود باقری مدیرکل این استان با اعلام خبر فوق افزود: بی تردید یکی از با اهمیت ترین آیین های عشایر لر، مراسم

عروسی و سنت عروس برون است به همین دلیل عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد قصد دارند با برگزاری این مراسم باشکوه بخشی از میراث معنوی و ناملموس خود را به نمایش بگذارند.

وی تصریح کرد: نواختن موسیقی های بومی، نقاره زنی، شعر خوانی و حرکات موزون تنها بخشی از مراسم آیینی عروس برون محسوب می شود که تلاش خواهد شد به طور کامل این سنت عشایر برای بازدید کنندگان اجرا شود.

 باقری ادامه داد: آیین ها و سنت های اقوام ایرانی، همانند زندگی آن ها ، بر پایه صفا، صمیمیت، پاکدلی، و یکرنگی استوار بوده و در این میان مراسم عروس برون به عنوان پیوند دهنده ایلات مختلف و محکمتر شدن زنجیره عشایر موجب شده تا این آیین از جایگاه های ویژه ای در نزد اقوام کوچ نشین برخوردار باشد به همین خاطر این مراسم توسط عشایر استان برگزار خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویر احمد تاکید کرد:  مراسم عروس برون عشایر اقوام لر با آداب و رسوم ویژه، همواره مورد علاقه گردشگران و دیداركنندگان داخلی و خارجی بوده است، كوچ روهای زاگرس نشین دارای سنت های بی بدیل و منحصر به فردی هستند که هر کدام از مراسمات آنها نگاه بسیاری از گردشگران را به خود جلب می کند و جشنواره کوچ عشایر فرصت مناسبی برای نمایش دادن این آیین های فولکلور است.

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.