ارسال شده توسط: امین بابازاده

ترکیه مقصد نخست گردشگران ایرانی

ترکیه، عراق، عربستان به ترتیب اصلی ترین مقاصد گردشگری ایرانیان را تشکیل می دهند و ایرانی ها بیشترین هزینه را در خارج از کشور صرف تورهای گردشگری می کنند.

به گزارش مهر، مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی با عنوان «نمایه آماری گردشگری» به تحلیل آمار سفرهای ایرانیان با استفاده از گزارش‌های منتشر شده « مرکز آمار ایران »، «سازمان جهانی گردشگری» و «شورای جهانی سفر و گردشگری»

در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۴ پرداخت. این مرکز همچنین با استفاده از گزارش‌های منتشر شده توسط سازمان جهانی گردشگری و شورای جهانی سفر و گردشگری در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ و گزارش‌های مرکز آمار ایران در سال‌های ۸۷ تا ۹۲ تلاش کرده است تا جایگاه گردشگری در نظام کلان اقتصادی کشور، وضعیت گردشگری درون‌مرزی، برون مرزی و داخلی را ترسیم کند.

براساس گزارش مرکز آمار ایران از نتیجه بررسی‌ها در سال ۲۰۱۳ سهم گردشگری در تولید ناخالص داخلی کشور برابر با 6.1درصد بود و جالب آنکه 81.5درصد این سهم، متعلق به مخارج گردشگری داخلی است. براساس این گزارش صنعت گردشگری توانسته است یک‌میلیون و ۱۸۴ هزار شغل ایجاد کند.

شورای جهانی سفر و گردشگری پیش‌تر براساس شاخص رشد گردشگری در تولید ناخالص داخلی اعلام کرده بود که ایران در سال ۲۰۱۴ می‌تواند با رشد 10درصدی نسبت به سال ۲۰۱۳ در جایگاه چهارم گردشگری جهان قرار بگیرد.

براساس آنچه مرکز آمار ایران اعلام کرده بود، گردشگران ایرانی در تابستان ۹۲ بیش از 10میلیون ریال در خارج از کشور صرف کردند که بیشتر هزینه‌ها به‌ترتیب متعلق به تور و گشت، حمل‌ونقل و خرید سوغاتی بود. 3میلیون و 834هزار گردشگر در سال ۲۰۱۲ به ایران سفر کرده بودند که درآمد یک میلیارد و ۱۱۴ میلیون دلاری برای ایران داشتند. سال ۲۰۱۳ نیز مهم‌ترین مبدا ورود گردشگران به ایران از مرز کشورهای عراق، آذربایجان، افغانستان و ترکیه بود. گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرده است که بالاترین سهم گردشگر ورودی به ایران نیز متعلق به کشورهای خاورمیانه و اروپاست. اما 7میلیارد و 517میلیون دلار آمریکا نیز در سال 2013از ایران توسط گردشگران ایرانی خارج شده است.

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.