ویزای ایتالیا

چگونگی اخذ ویزای ایتالیا برای ایرانیان – نحوه دریافت روادید ایتالیا

 

ویزای توریستی ایتالیا

italy tourist visa

ویزای توریستی ایتالیا، شامل افرادی می‌شود که با هدف گردشگری، قصد اقامت چند روزه تا سه ماهه را دارند. فراموش نکنید که ویزای توریستی به شما اجازه‌ی کار نمی‌دهد و برای اشتغال در ایتالیا، احتیاج به صدور مجوز کار دارید.
اولین مرحله برای درخواست ویزای هر کشوری، تکمیل فرم تقاضای ویزا ست. این فرم را می‌توانید از بخش روادید کنسولگری سفارت ایتالیا در تهران تهیه کنید؛ فرم باید در دو نسخه و برای هر فرد به طور جداگانه تکمیل شود.
آدرس سفارت ایتالیا در تهران : تهران، خیابان آفریقا، بالاتر از تقاطع میرداماد، نبش پارک صبا، خیابان فرزان شرقی، شماره۱۵
تلفن: ۲۲۰۴۷۸۰۲ الی ۳
ساعت کار: یکشنبه تا پنج‌شنبه، 8 الی 14

مطمئن‎ترین و کم‎هزینه‎ترین راه این است که مسافر شخصا برای ویزای شنگن اقدام کند.مدارک موردنیاز مدارکی که علاوه بر فرم باید در اولین مراجعه به بخش ویزا، همراه داشته باشید:
توجه: از کلیه‌ی مدارک باید فتوکپی داشته باشید؛ اصل مدارک به شما بازگردانده می‌شود و کپی آن‌ها برای بررسی نزد بخش روادید می‌ماند.
 1. شناسنامه ایرانی
توجه: ترجمه‌ی رسمی شناسنامه با فتوکپی از تمام صفحات باید حتماً موجود باشد.
  2. گذرنامه
توجه: اعتبار گذرنامه باید حداقل 6 ماه بعد از تاریخ درخواست روادید باشد. کپی گذرنامه را تنها از صفحات 1 تا 5 و همین طور صفحاتی که در آن‌ها مهر ویزا خورده، تهیه کنید.
3. سه قطعه عکس رنگی
توجه: در صورتی که عکس همراهان در گذرنامه‌ی متقاضی باشد، باید برای همراهان نیز دو قطعه عکس در مدارک در نظر بگیرید.
عکس باید زمینه روشن، واضح و کاملاٌ جدید باشد و با ظاهر فعلی متقاضی مغایرتی نداشته باشد.
4. آدرس محل کار و منزل به طور دقیق.
5. اسنادی مبنی بر وضعیت شغلی متقاضی:
• برای کارمندان بخش دولتی: ترجمه‌ی آخرین حکم کارگزینی
• برای کارمندان بخش خصوصی‌: گواهی اشتغال به کار
• برای صاحبان شرکت‌های خصوصی: ترجمه‌ی روزنامه رسمی شرکت به همراه رزومه‌ی شرکت به زبان انگلیسی، دو سری کپی از اصل مدارک فارسی.
• برای دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها: کارت بین‌المللی دانشجویی یا کارت عضویت هیئت علمی.
• برای مشاغل آزاد: ترجمه جواز کسب و یا کارت بازرگانی
6. ترجمه آخرین مدرک تحصیلی، دو سری کپی از اصل مدارک فارسی.
7. مشروح عملیات آخرین ماه حساب بانکی شخصی: پرینت حساب بانکی باید روی سربرگ انگلیسی و مهرشده به سفارت ارائه شود.
8. ترجمه یک سند مالکیت، دو سری کپی از اصل مدارک فارسی
9. بیمه مسافرتی : متقاضیان روادید باید بیمه‌ی مسافرت فردی یا جمعی داشته باشند. این بیمه باید هزینه‌های احتمالی بازگشت به میهن تحت مراقبت‌های پزشکی، هزینه‌های احتمالی نیاز به درمان و یا هزینه‌های بیمارستانی اضطراری را پوشش دهد و تا پایان طول اقامت در تمام کشورهای منطقه شنگن معتبر باشد. حداقل پوشش بیمه برای هر شخص مبلغ سی‌هزار یورو می‌باشد. شرکت بیمه‌گذار باید نماینده‌ای معتبر در کشور ایتالیا داشته باشد.
10. بلیط هواپیما یا رزرواسیون قطعی رفت و برگشت به مقصد ایتالیا
11. در صورت لزوم، فاکتور پرداخت‌شده‌ی هتل برای کل مدت اقامت
12. کل هزینه روادید
برای ارائه‌ی مدارک احتیاج به وقت ملاقات و انجام مصاحبه از بخش روادید سفارت ایتالیا دارید که باید با در دست داشتن اصل گذرنامه و به صورت حضوری برای دریافت وقت ملاقات اقدام کنید.
بررسی اولیه‌ی مدارک معمولاً از  سه هفته تا یک ماه طول می‌کشد و ممکن است پاسخ قطعی نسبت به درخواست شما چند هفته‌ای هم بیشتر زمان ببرد.

ویزای تحصیلی ایتالیا

تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا اکنون دانشجوهای بسیاری از اقصی نقاط جهان هستند که به دنبال تحصیل در دانشگاه های معتبر اروپا می باشند، از بین این کشورها کشور ایتالیا شرایط قابل توجهی را برای دانشجوهای خارجی بخصوص دانشجوهایی که از کشورهای جهان سوم و آسیایی به ایتالیا سفر میکنند در نظر دارد. تحصیل در ایتالیا در هر سه مقطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری امکان پذیر می باشد.

تحصیل در ایتالیا این امکان را برای شما بوجود می آورد که بصورت رایگان در معتبرترین دانشگاه های دنیا مشغول به تحصیل باشید، علاوه بر این حتی در اکثر مواقع برای دانشجوهای خارجی امکان گرفتن بورس تحصیلی بالای 70 درصد می باشد که معمولا موفق به اخذ آن میشوند.

تحصیل در مقطع لیسانس

متقاضیان به تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا می بایست پس از کسب مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی  اقدام به اخذ پذیرش دانشگاه های ایتالیا کنند. از سال 1998 متقاضیان با تکمیل فرم جایابی و ارسال آن به وزارت دانشگاه ها وعلوم و فناوری ایتالیا ،می توانند بدون امتحان ورودی وارد مقطع کارشناسی شود. البته روش دیگری نیز به علاقمندان به تحصیل در مقطع کارشناسی ایتالیا در ایران ارائه می شود. سفارت ایتالیا در تهران هر ساله کلاس های زبان ایتالیایی برگزار می کند. که در آن در طول 3 ترم ، سه کتاب (Espresso) تدریس می شود. که هر ترم شامل 33 جلسه ی 2 ساعته ودر سه روز هفته می باشد.
در صورتی که دانشجو بتواند 90% نمره را درامتحانات بدست آورد می تواند جهت اخذ پذیرش و اخذ ویزای ایتالیا به سفارت معرفی می شود. البته این کار پس از آموزش دو کتاب اول صورت می گیرد.
البته گفتنی امکان تحصیل در ایتالیا به صورت زبان انگلیسی هم امکان پذیر است و دانشجو می تواند بدون هیچ مدرک زبانی در ایتالیا به زبان انگلیسی تحصیل کند، پس دیگر شاید به شکل سابق نگرانی بابت گرفتن نمره آیلتس برای تحصیل در ایتالیا وجود ندارد.
مقطع لیسانس در کشور ایتالیا 4 ساله است. دانشجویان مقطع کارشناسی کشور ایتالیا مجوز کار در محدوده ای 10 ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین 8 تا10 یورو به ازای هر ساعت می باشد که که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی میتواند براحتی هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد . البته قابل توجه متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس در ایتالیا که اخذ بورسیه های تحصیلی در این مقطع نیز امکان پذیر است که در قسمت های بعدی متن توضیح کامل در مورد آن داده میشود.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس


ایتالیا با داشتن معتبرترین دانشگاه های اروپا، سر آمد کشور های اروپایی در بحث آموزش است و به همین دلیل بسیاری از علاقه مندان به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر نظیر فوق لیسانس کشور ایتالیا را برای اتمام دوره خود انتخاب می کنند، چرا که ایشان می توانند بصورت کاملا رایگان مدارک تحصیلی خود را از بهترین دانشگاه های اروپا اخذ نموده و شانس خود را جهت اخذ بورسیه های تحصیلی در مقطع فوق لیسانس و دکتری افزایش دهند. دوره تحصیلات کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا دو ساله است.
دروس دانشگاهی کشور ایتالیا به دو صورت ایتالیایی و انگلیسی تدریس میشوند. متقاضیان می توانند در دانشگاه های انگلیسی زبان تحصیل کنند و برای تحصیل به زبان انگلیسی نیاز به هیچ مدرکی نمیباشد وبدون مدرک زبان میتوان تحصیل کرد. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد کشور ایتالیا مجوز کار در محدوده ای 20 ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین 8 تا10 یورو به ازای هر ساعت می باشد که که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی میتواند هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد.

تحصیل در مقطع دکتری


دانشگاه های ایتالیا جزو برترین دانشگاههای اروپا میباشند که متقاضیان بسیار زیادی از کل کشورهای دنیا دارد. افرادی که متقاضی تحصیل در مقطع دکتری ایتالیا هستند این شانس را دارند که علاوه براینکه بصورت رایگان تحصیل می کنند همچنین بورسیه های تحصیلی از دانشگاه دریافت کنند که تمامی هزینه های زندگیشان را پوشش می دهد همچنین برتری دیگری که دانشگاه های ایتالیا نسبت به سایر دانشگاه های اروپا دارد اینست که به صورت انگلیسی هم می شود تحصیل کرد و همچنین هیچ مدرک زبانی از متقاضی نمی خواهد فقط کافیست شخص دانشجو در حد برقراری ارتباط آشنایی با زبان داشته باشد. برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری شخص متقاضی نیازمند گذراندن دیپلم 12 ساله و لیسانس 4 ساله و فوق لیسانس 2 ساله میباشد.
تحصیل در ایتالیا در مقاطع مختلف تحصیلی مزیت های بسیاری دارد از قبیل:  هزینه کم با کیفیت آموزشی بالا

یکی از مطالب بسیار جالب در خصوص تحصیل در ایتالیا این است که بر اساس قانون این کشور، تحصیل، باید برای همه اقشار امکان پذیر باشد. در همین راستا ، در تمامی دانشگاه های دولتی در ایتالیا ، شهریه تحصیلی بر اساس میزان درآمد سالیانه ی خانواده ی دانشجو تعیین می شود.
اگر بخواهیم از جنبه هزینه های زندگی کشور ایتالیا را با کشورهای همسایه ایران مقایسه کنیم می توان گفت هزینه تحصیل در ایتالیا با دانشگاه های ترکیه و ارمنستان و سایر کشورهای همسایه تقریبا برابر است با این تفاوت که سطح کیفیت دانشگاه در ایتالیا با کشوری مثل ترکیه و ارمنستان اصلا قابل قیاس نیست هم چنین اگر در نهایت شخص دانشجو قصد گرفتن اقامت دائم آن کشور را داشته باشد، قطعا کشورهای اروپایی و عضو شنگن را نمی توان با کشورهایی مانند کشورهای همسایه ایران مقایسه کرد.
بورسیه های 2500 و 5000 یورویی برای متقاضیان ایرانی در مقطع لیسانس و فوق لیسانس و همچنین بورسیه 13700یورویی برای دکتری فارغ از معدل تحصیلی
بسیاری از دانشجو ها در اکثر کشورها به دنبال اخذ بورسیه های تحصیلی در دانشگاه های معتبر دنیا هستند که دستیابی به این مهم شاید خیلی به سادگی ملموس نباشد و اصلا امکان گرفتن بورسیه تحصیلی یک کار بسیار دشوار می باشد اما یک ویژگی خاص تحصیل در ایتالیا، وجود کمک هزینه های 2500 و 5000 یورویی در سال برای متقاضیان خارجی است که فارغ از معدل و شرایط فارغ التحصیلی شان می توانند از استان محل تحصیلشان در ایتالیا دریافت نمایند. این بورسیه ها از انواع بورسیه های دانشجویان ممتاز مجزا است و احتمال دریافت آن برای متقاضیان ایرانی بسیار بالاست. اکثر دانشجویان ایرانی که در ایتالیا مشغول به تحصیل اند از این بورسیه ها استفاده میکنند و مقدار زیادی از هزینه های زندگی شان را در دوران تحصیل پوشش می دهند.
همچنین این امکان برای دانشجویان دکتری در ایتالیا وجود دارد که بورسیه تحصیلی 13700 یورویی از دانشگاه از طریق اساتید اخذ کنند.
امکان تحصیل به زبان انگلیسی بدون نیاز به مدرک زبان
نکته جالب توجه این است که به کسانی که متقاضی تحصیل در ایتالیا هستند این نوید را میدهیم که اگر تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی دارید به اکثر دانشجوهایی که اخذ نمره آیلتس برایشان کاری دشوار می باشد این امکان را می دهد که به سادگی به با یک سطح زبان پایه ای به تحصیل در بهترین دانشگاههای دنیا مشغول شوند.
 شهرت جهانی در رشته هایی چون معماری، هنر، مهندسی، باستان شناسی، تاریخ و علوم اجتماعی
ایتالیا به لطف داشتن اساطیر کهنی چون میکلانژ، رافائل، فراگامو، مارکو پولو، دانته، گالیله، داوینچی و بزرگان دوره معاصر این کشور چون انزو فراری، جورجو آرمانی، گوچی و آندره آ بوچلی همواره به عنوان کشوری با مردمان خلاق و مبتکر در جهان مشهور بوده است. این موضوع به ویژه در عرصه هنر و شاخه های آن نمود قابل توجهی در ایتالیا دارد.
پس گفتنی است که دانشجویان ایرانی که در رشته های مزبور فارغ التحصیل شده اند یا قصد ادامه تحصیل در این رشته ها را دارند دانشگاههای ایتالیا با توجه به رتبه ای که در این رشته ها در دنیا دارند همچنین با توجه به هزینه های تحصیلشان گزینه ای مناسب برای ادامه تحصیل میباشد.
کیفیت و شاخص های بالای زندگی
 کشور ایتالیا به واسطه عضویت در اتحادیه اروپا دارای استاندارد های بالایی در زمینه های مختلف از جمله بهداشت، خدمات اجتماعی، پوششهای بیمه ای و سایر موارد می باشد.
تفاهمات فرهنگی و تاریخی بسیار با ملت ایران
هر دو کشور ایران و ایتالیا به دلیل داشتن تاریخ و تمدن دیرینه دارای مشترکات تاریخی و فرهنگی زیادی می باشند که آن را می توان به وضوح در زندگی روزمره و فرهنگ مردم هر دو کشور مشاهده نمود.

ویزای کار در ایتالیا

کشور ایتالیا یکی از کشور های حوزه اتحادیه اروپا همچنین پیمان شینگن است. اتحادیه اروپا شامل ۲۸ کشور اروپایی که واحد پول یکسانی (یورو) دارند و شرایط اقتصادی آن ها از یکدیگر تبعیت می کنند، می شود. اقتصاد اروپا از زمان تشکیل اتحادیه اروپا به صورت یکپارچه در آمده است وحتی قوانین کاردر کشور های این اتحادیه تقریبا مشابه است. این کشور ها،همچنین در اعطای اجازه اقامت دادن 

و تابعیت هم به صورت مشابه در اکثر اوقات عمل می کنند.
به صورت کلی قانون برای اخذ پیشنهاد کاری در اتحادیه اروپا، بدین صورت است که شغل مورد نظر می بایست در سایت کاریابی اتحادیه اروپا به مدت ۳ هفته آگهی گردد. در همین زمان ،اگر هیچ داوطلبی از ۲۸ کشور عضو این اتحادیه ،جهت قبول این شغل اقدام نکرد،در این
زمان،سازمان ها می توانند نیروهای مورد نظر خود را از خارج این اتحادیه،به خدمت گیرند.
این قانون در راستای به کار گیری افراد مقیم و یا در حال تحصیل در اروپا در بازارهای کاری این کشورها، تدوین شده است. فلذا بدیهی
است که پیدا کردن شغل برای افراد خارج ار اتحادیه اروپا بسیار سخت خواهد بود. با توجه به رکود اقتصادی در کشور های نظیر ایتالیا و یونان ،فقدان کار مناسب برای افراد متخصص در این کشور ها،تمایل این افراد به کار در دیگر کشور های اروپایی بیشتر از پیش شده است.
و این امر باعث دشوار تر شدن پروسه کار در کشور های اروپایی شده است. کشور ایتالیا هم از این قاعده مستثنی نیست.


راه پیدا کردن شغل در اتحادیه اروپا چیست؟


بدیهی است افرادی که مشغول به تحصیل در اروپا می باشند ویا مدارک تحصیلی خود را از اروپا اخذ کرده باشند ، شانس بیشتری در خصوص پیدا کردن شغل و اخذ اقامت کاری در ایتالیا خواهند داشت. پس وکلای موسسه مهاجرتی آریانا پارس به شما توصیه می کنند که اگر قصد اقدام جهت یافتن شغل در ایتالیا و اخذ اقامت کاری ایتالیا را دارید، با توجه به دشوار بودن این پروسه وبا توجه به قوانین حال حاضر اتحادیه اروپا، بهترین روش پیش روی متقاضیان اخذ اقامت دائم ایتالیا، اقدام جهت اخذ ویزای تحصیلی این کشور و راه یافتن به خاک کشور ایتالیا و در پی آن اقدام جهت اخذ ویزای کاری کشور ایتالیا می باشد.
گفتنی است ، افرادی که موفق به اخذ ویزای کار کشور ایتالیا می شوند، پس از حدودا چهار سال کار در ایتالیا و پرداخت مالیات به دولت ایتالیا، می توانند موفق به اخذ اقامت دائم ایتالیا شوند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد اخذ ویزای ایتالیا با ما تماس بگیرید. 80 10 85 88 - 021

نوشتن دیدگاه