ویزای آمریکا | انواع، مدارک، هزینه‌، ریجکت و اعتراض به آن - سفری دیگر

ویزای آمریکا | انواع، مدارک، هزینه‌، ریجکت و اعتراض به آن

20 تیر 1401

ویزای آمریکا یک مجوز مشروط می باشد که به شهروندان یک کشور خارجی داده می شود. شرایط و مراحل اخذ ویزا آمریکا پیچیدگی دارد با خواند این مطلب کمتر می شود.

ویزای آمریکا یک مجوز مشروط می باشد که به شهروندان یک کشور خارجی داده می شود این ترتیب ویزا به آنها اجازه می دهد که وارد کشور آمریکا شوند و در آن کشور اقامت داشته باشند و یا آن کشور را ترک نمایند. محدودیت های مشخصی از قبیل چارچوب زمانی برای ورود، محدودیت در مدت زمان اقامت و ممنوعیت استخدام در آنجا اقامت داشته باشند. بسیاری از کشورها، در برخی از موقعیت ها نیاز به ویزا ندارند؛ این ممکن است نتیجه پیمانی باشد که توافقات متقابل را مشخص می نماید.

داشتن ویزا آمریکا به تنهایی تضمین ورود به کشور صادر کننده نیست و در هر زمانی می تواند این ویزا را لغو کند. درخواست ویزا، قبل از ورود به کشور فرصتی برای رسیدگی به شرایط متقاضی مانند امنیت مالی، دلیل سفر و جزئیات سفرهای قبلی به این کشور را می دهد و همچنین ممکن است در هنگام ورود به آن کشور، تحت کنترل امنیتی و یا بازرسی قرار بگیرد. هر مسافر برای ورود به ایالات متحده آمریکا باید با داشتن ویزا وارد خاک آمریکا شود.

ایالات متحده آمریکا در ایران سفارت ندارد و برای دریافت ویزای کشور آمریکا شما باید به یکی از کشورهای همسایه که سفارت کشور آمریکا در آن وجود دارد رفته و از آنجا اقدام نمایید و هر سفارت در هر یک از کشورها دارای شرایط گوناگونی می باشد که قبل از ارائه مدارک باید اطلاعات کامل و دقیق را از سفارتی که می خواهید از آنجا اقدام به اخذ ویزا آمریکا کنید را جویا شوید.اگر  قصد سفر به آمریکا را دارید پس با ما همراه باشید.

ویزای آمریکا

مراحل دریافت ویزا آمریکا

قدم اول شما باید فرمی به نام اپلیکیشن فرم ویزا را با دقت و به صورت صحیح و خوانا پر کنید. قدم دوم شما در این مرحله می بایست از سفارت مربوطه وقت برای مصاحبه و ارائه مدارک بگیرید. به دلیل شلوغ بودن میزان درخواست ها برای اخذ ویزا آمریکا شما باید از چند ماه قبل برای ارائه مدارک و اخذ ویزا اقدام به گرفتن نوبت از سفارت مربوطه نمیایید. در مرحله بعدی شما می بایست مبلغ مربوطه برای وقت سفارت را به طور دقیق از سفارت مربوطه پرسیده و آنرا به حساب مربوطه واریز کنید.

مدارک مورد نیاز ویزا آمریکا

مدارک مورد نیاز برای ویزا آمریکا عبارت اند از :

 • اصل پاسپورت با حداقل شش ماه اعتبار به انضمام پاسپورت های قبلی اصل دعوتنامه ممهور به مهر دفتر ثبت، فرم I-134 یا رزرواسیون هتل
 • ترجمه شناسنامه، کارت ملی و سند ازدواج یا طلاق به همراه اصل مدارک
 • مدارک شغلی شامل گواهی اشتغال به کار، ترجمه روزنامه رسمی، آخرین آگهی
 • تغییرات و تصمیمات، حکم کارگزینی یا بازنشستگی، فیش حقوقی، پروانه مطب
 • یا نظام مهندسی، جواز کسب، پروانه بهره وری، کارت پرسنلی یا بازرگانی، گواهی شوارای اصناف و…
 • ترجمه سوابق بیمه
 • ترجمه سند ملکی به همراه اصل سند، مدارک مرتبط با خرید سهام در بازار بورس، خرید اوراق مشارکت و هر سرمایه گذاری مالی دیگر و نامه تمکن به انگلیسی Bank Statement
 • پرینت شش ماهه حساب بانکی به لاتین
 • ترجمه و اصل کارت پایان خدمت یا معافیت
 • دو عدد عکس 5*5 رنگی زمینه سفید
 • برگه تاییدیه اپلیکیشن فرم DS-160 Confirmation Page
 • برگه تاییدیه قرار ملاقات Appointment Confirmation
 • مخصوص متقاضیان F1: فرم I-20، مدارک تحصیلی، SEVIS Fee payment Confirmation

نحوه گرفتن وقت سفارت آمریکا برای ویزا آمریکا

هر کشور و سفارتی در چارچوب خاص خود برای دادن ویزا آمریکا خود به درخواست دهنده اخذ ویزا وقت سفارت می دهند تا در زمان تعیین شده شخص درخواست دهنده مدارک خود را ارائه دهد و خود نیز برای مصاحبه حضوری به سفارت مربوطه مراجعه نمایید.

انواع ویزا آمریکا

ویزا آمریکا را می توان به این صورت دسته بندی کرد: ویزای تحصیلی همه مقاطع و در همه سنین امکان پذیر می باشد. ویزای کاری یکی دیگر از ویزا آمریکا هست که در حال حاضر امکان دریافت ویزای H1B  که همان ویزای کاری می باشد در کشور آمریکا وجود دارد اما متقاضی برای کار در کشور آمریکا می بایست حتما Job Offer داشته باشد تا بتواند این نوع ویزا آمریکا را کسب کند. یکی دیگر از ویزا ها ویزای کاری است که ویزای سرمایه گذاری تنها نوع ویزای سرمایه گذاری ، با سرمایه ۵۰۰ هزار دلار خواهد بود که این مبلغ نیز باید به کشور آمریکا انتقال یابد.

 گرین کارت است که این ویزا آمریکا اصولا به افرادی تعلق می گیرد که یا اقوام درجه یک آنها در کشور آمریکا هستند و یا شرایط لازم برای اخذ گرین کارت همانند ورزشکارانی که مقام قهرمانی دارند و یا هنرمندانی که برنده جایزه جهانی شده اند و… را داشته باشند که در فاصله زمانی مشخص شده از طریق سفارت آمریکا می توانند گرین کارت را تهیه کنند.

دسته دیگر ویزای توریستی است که امکان اخذ این نوع ویزا آمریکا نیز مانند سایر کشورها، برای کشور آمریکا وجود خواهد داشت اما در حال حاضر اخذ این نوع ویزا دارای شرایط خاصی شده است که قابل بررسی می باشد. توجه داشته باشید اخذ ویزا آمریکا با دعوتنامه بسیار آسان تر اخذ ویزا بدون دعوتنامه می باشد .

توضیحات تکمیلی انواع ویزا آمریکا

ویزای B1 توریستی آمریکا :

این ویزا آمریکا برای سفر های کوتاه مدت به ایالات متحده آمریکا نظیر شرکت در نمایشگاه یا کنفرانس صادر می شود.

ویزای B2 توریستی آمریکا :

این ویزا آمریکا برای سفرهای توریستی و گردشگری صادر می گردد و این اجازه را به افراد می دهند تا با سفر به کشور ایالات متحده آمریکا به گردش و گذراندن وقت به دوستان،آشنایان و بستگان بپردازند.

ویزای تحصیلی F1 آمریکا :

افرادی می توانند این نوع ویزا آمریکا را دریافت نمایند که قصد ادامه تحصیل در کشور مربوطه را دارند.

ویزای تحصیلی J1 آمریکا :

این ویزا آمریکا به افرادی داده می شود که قصد گذراندن دوره آموزشی،تدریس و یا تحقیق در کشور ایالات متحده آمریکا را دارند.

ویزای تحصیلی H3 آمریکا :

این ویزا آمریکا برای افرادی صادر میگردد که قصد یادگیری در یک کار و رشته ی مخصوص را دارند.

ویزای تحصیلی M1 آمریکا :

این ویزا آمریکا برای افرادی صادر می گردد که قصد تحصیل در یکی از موسسات غیر دولتی و یا یکی از هنرستان های کشور ایالات متحده آمریکا را دارند.

ویزای سرمایه گذاری EB-5 آمریکا :

این ویزا آمریکا برای افرادی صادر می شود که قصد سرمایه گذاری دارند که لازم به داشتن اجازه کار و کارفرما ندارد.

ویزای سرمایه گذاری L1 آمریکا :

این ویزا آمریکا برای متقاضیانی می باشد که قصد کار هم در آمریکا و هم در کشور خود را دارند و کارمندان خود را برای مدت موقت به دفتر آمریکا انتقال می دهند.

ویزای کار EB1 آمریکا :

این ویزا آمریکا برای متقاضیانی صادر می گردد که دارای توانایی های خاص و منحصر به فردی هستند در هر یک از رشته های مربوطه تحت تخصص اند.

ویزای کار EB2 آمریکا :

این ویزا آمریکا برای پزشکانی صادر می گردد که قصد خدمت و ارائه خدمات در مناطق محروم ایالات متحده آمریکا را دارند.

ویزای کار EB3 آمریکا :

این نوع ویزا برای افراد و متقاضیانی صادر می گردد که در رشته و شغل خاصی مشغول به کار هستند و می بایست دارای پیشنهاد کار از طرف کارفرمای خاصی باشد.

توجه داشته باشید تمامی مدارکی که به سفارت ایالات متحده آمریکا ارائه می دهید می بایست به زبان انگلیسی ترجمه شده باشند. اگر شما دارای سابقه کیفری و قانونی دارید می بایست رونوشت تایید شده سوابق دادگاه و زندان و یا بازداشت و هر چیزی که مرتبط با سابقه شما باشد را نیز ارائه دهید.

در روز مصاحبه خود شما می بایست تمامی مدارک پزشکی و آزمایشات خود را نیز که بر اساس درخواست سفارت مربوطه انجام می پذیرد را نیز به همراه داشته باشید. ارائه گواهی تمکن مالی که نشان دهنده این موضوع باشد که شما بعد از اتمام مهلت ویزای خود به کشورتان باز خواهید گشت.

وقت سفارت

بعد از اتمام و تایید مدارک شما می بایست مجدد به کشوری که در سفر قبلی آنجا بوده اید سفر کنید تا پاسپورت خود را دریافت کنید زیر سفارت امریکا خود از ارسال پاسپورت و ویزای مهر شده اجتناب می کند لذا در اینگونه موارد شما این امکان را دارید تا از سیستم پیک آپ ویزای خود استفاده نمایید و در حقیقت فرستادن پاسپورت مهر شده بدون هزینه سفر،هتل و پرواز را سیستم پیک آپ ویزا می نامند.

وقت سفارت

پرداخت هزینه وقت سفارت آمریکا

شما برای اخذ ویزای آمریکا و دریافت زمان ارائه مدارک و مصاحبه می بایست از سفارت مربوطه وقت گرفته و مبلغ مورد نظری که از طرف سفارت مربوطه اعلام خواهد شد را به شماره حسابی که به شما خواهند داد پرداخت کرده و رسید پرداخت را به سفارت مربوطه ارائه دهید. قابل ذکر است که امکان دارد هزینه های پرداختی برای انواع ویزاهای آمریکا به نسبت یکدیگر دارای تفاوت باشد.

شما برای پرداخت آنلاین این هزینه می بایست مراحل زیر را انجام دهید. اول از همه می بایست به وب سایت رسمی اداره صدور ویزای کشور ایالات متحده آمریکا وارد شوید. وارد قسمت گزینه مربوط به پرداخت هزینه ها درون وب سایت شوید. سپس کشوری که قرار است مصاحبه شما در آنجا صورت گیرد و مدارکتان را آنجا ارائه دهید را انتخاب کنید. سپس بعد از گذراندن مراحل بالا برای خود حساب کاربری ایجاد کنید و فرم مربوطه را پر کنید. در آخر هزینه مربوطه و اعلامی را پرداخت نمایید.

دریافت گرین کارت آمریکا

گرین کارت به کارتی گفته می شود که نشان دهنده داشتن اقامت دائم در ایالات متحده آمریکا می باشد. همچنین به کارت اقامت سایر کشور ها نیز کارت سبز یا همان گرین کارت گفته می شود. با این کارت شما می توانید در ایالات متحده آمریکا تحصیل،کار،مسافرت و زندگی نمایید اما حق دادن رای ندارید. شما این کارت را می توانید از طریق مهاجرت،شغلی،خانوادگی و قرعه کشی دریافت نمایید. 

برای قرعه کشی شما می توانید از طریق سایت رسمی لاتاری آمریکا ثبت نام نمایید و در زمان ثبت نام، اطلاعات فردی و یک قطعه عکس دیجیتال در فرمت و اندازه مناسب، چیز دیگری مورد نیاز نیست. بعد از دریافت گرین کارت خود اگر قصد اقامت در خاک کشور ایالات متحده آمریکا را دارید می بایست هزینه های مربوط به پروسه اداری در اداره مهاجرت و صدور کارت اقامت دائم آمریکا یا گرین کارت آمریکا را بپردازید.

 برای پرداخت هزینه گرین کارت خود، شما می بایست 2 کد که در پاکت ویزای شما که از سفارت و یا کنسولگری ایالات متحده آمریکا دریافت کرده اید می باشد استفاده نمایید. مراجعه نمایید.

دلایل رد شدن ویزای توریستی آمریکا

دولت ایالات متحده آمریکا در مورد اطمینان از این موضوع که متقاضیان، فقط برای اهداف اعلام شده از ویزای خود استفاده می‌ کنند و پس از اتمام اعتبار آن مرز های این کشور را ترک می‌کنند، بسیار جدی و سخت‌گیر است. علاوه بر این موضوع، افسران ویزا وظیفه حفظ امنیت عمومی آمریکا را بر عهده دارند و افرادی که هرگونه خطری برای ایالات متحده داشته باشند، مجاز به ورود به این کشور نیستند. دلایل ریجکت ویزای توریستی آمریکا به شرح زیر می‌باشد:

نوع ویزای درخواستی خود را به اشتباه اعلام کنید: به طور مثال اگر با هدف انجام امورات مربوط به کسب و کار قصد به سفر آمریکا را دارید و ویزای بازدید از خانواده و یا گردشگری به سفارت آمریکا ارائه کنید، درخواست ویزای توریستی آمریکا شما بدون شک رد خواهد شد. ارائه اطلاعات نادرست و یا ناقص در صورتی که برای درخواست ویزای توریستی آمریکا، اطلاعات غیر واقعی (جعلی) و یا ناقص به افسران ویزای این کشور ارائه کنید، ویزای توریستی آمریکا شما ریجکت می‌شود.

 برای مصاحبه ویزای آمریکا، آماده نباشید که کلید موفقیت در مصاحبه ویزای توریستی آمریکا این است که بدانید افسر کنسولگری فقط می‌خواهد از هدف شما برای سفر به آمریکا مطلع شود و در این رابطه، تمامی اطلاعات شما دقیق باشد.

در نظر داشته باشید که مصاحبه برای ویزای آمریکا کابوس نیست و افسر ویزا پس با صراحت و اطمینان کامل هدف خودتان را برای افسر ویزا توضیح دهید. عدم توانایی مالی در پرداخت هزینه های اقامت در امریکا یکی دیگر این دلایل است. برای سفارت امریکا این موضوع بسیار اهمیت دارد. اگر شما نتوانید به افسر ویزا اثبات کنید که از پس هزینه های اقامت در این کشور برمی‌ آیید و در پرداخت این هزینه ها با مشکلی روبرو نخواهید شد، ویزای آمریکا شما ریجکت می‌ شود. در صورتی که ریجکتی داشته باشید.

در صورتی که قبلا درخواست ویزای شما از کشور های شینگن، اروپایی غیر شینگن و یا کانادا ریجکت شده باشد، شما اجازه ورود به آمریکا را نخواهید داشت. تاریخ چه سفری نامناسب متقاضی ویزای آمریکا از دلایل دیگر است. تاریخچه سفری مهمترین شرط اخذ ویزای توریستی آمریکا می‌ باشد. در صورتی که تاریخچه سفری شما با منابع مالی تان مطابقت نداشته باشد، ریجکت می‌ ‎شوید. تمام دلایلی که افسر ویزا شک به پناهندگی شما ببرد: سفر متقاضی به همراه همسر و فرزندان، باردار بودن شخص متقاضی و یا همسر ایشان و مواردی از این قبیل برای ویزای توریستی آمریکا، شک افسر ویزای توریستی آمریکا را به پناهندگی برده و درخواست ویزای آمریکا شما را رد کرد.

اعتراض به ریجکت و رفع ریجکتی ویزا آمریکا

تاکنون پروسه اعتراض به ریجکت ویزای امریکا وجود نداشته است اما، شما می‌ توانید نامه ای در قالب ایمیل برای سفارت آمریکا ارسال کنید و اعتراض خود را برای ریجکتی ویزای توریستی این کشور اعلام کنید، که این کار بیهوده ای است. رفع ریجکتی ویزای توریستی آمریکا بدین شکل است که شما پس از رفع مواردی که باعث ریجکتی شما شده است، دوباره درخواست خود را ارسال می‌ کنید. برای رفع ریجکتی ویزای توریستی آمریکا هیچ محدودیت زمانی وجود ندارد.

پناهندگی با ویزای توریستی آمریکا

عموما پناهنده به گروهی از افراد گفته می‌شود که به دلایل مختلف امکان زندگی در کشور خود را ندارند. از سوی دیگر، ویزای توریستی آمریکا به افرادی داده می‌شود که در کشور خود دارای شرایط مالی و کاری قابل قبولی هستند. پس با توجه به این تعاریف، پناهندگی با ویزای توریستی آمریکا امکان پذیر نیست. با توجه به شرایط سیاسی میان ایران و آمریکا باید توجه داشت که هیچ‌گونه تضمینی برای دریافت ویزای توریستی آمریکا وجود نخواهد داشت.

علاوه بر این در نظر داشته باشید که با توجه به قانون جدیدی که دونالد ترامپ در رابطه با ورود ایرانیان به این کشور وضع نموده است؛ احتمال دارد که پس از اخذ ویزای توریستی آمریکا از ورود شما به این کشور جلوگیری شود. ایالات متحده آمریکا برای صدور ویزای توریستی آمریکا بسیار جدی و سخت‌گیر است؛ زیرا باید اطمینان حاصل کند که متقاضیان پیش از اتمام اعتبار ویزای خود خاک آمریکا را ترک خواهند نمود و قصد اقامت غیرقانونی در این کشور را نخواهند داشت. برخی از مهمترین دلایل ریجکت ویزای توریستی آمریکا به این شرح است:

 • ارائه اطلاعات نادرست یا ناقص
 • در صورتی که برای ویزای توریستی آمریکا مدارک یا اطلاعات غلط یا غیر واقعی ارائه دهید بدون تردید درخواست ویزای شما از سوی افسر سفارت رد خواهد شد.
 • سابقه ریجکت ویزا
 • اگر در گذشته درخواست ویزای شما از کشورهای حوزه‌‌ی شینگن، کشورهای اروپایی غیر شینگن، ژاپن و یا کانادا رد شده باشد؛ احتمال دارد ویزای آمریکای شما نیز ریجکت شود.
 • تاریخچه سفر ضعیف
 • یکی از مهمترین شرایط اخذ ویزای آمریکا داشتن سابقه سفر قوی و مناسب است. بنابر این در صورتی که سابقه سفر متقاضی ضعیف باشد یا منابع مالی متقاضی با تاریخچه سفرش مطابقت نداشته باشد احتمال ریجکت افزایش می یابد.
 • سفر همزمان با خانواده
 • متقاضیانی که به همراه خانواده جهت اخذ ویزای توریستی اقدام می‌نمایند؛ نسبت به افرادی که به صورت انفرادی اقدام می‌کنند از شانس پایین‌تری برخوردار هستند. در صورتی که جهت دریافت ویزای آمریکا اقدام نموده‌اید و درخواست شما ریجکت شده است؛ می‌توانید دوباره درخواست خود را ارائه دهید هرچند شانس شما برای دریافت ویزای آمریکا کاهش می‌یابد.
 • عدم تمکن مالی
 • توانایی مالی در پرداخت هزینه‌های اقامت در آمریکا برای سفارت این کشور بسیار حائز اهمیت است. اگر متقاضی نتواند تمکن مالی خود را به سفارت آمریکا اثبات نماید؛ ویزای شخص ریجکت خواهد شد.
پناهندگی با ویزای توریستی آمریکا

 سخن پایانی در مورد ویزا آمریکا

به منظور افزایش موفقیت در اخذ ویزای توریستی آمریکا می‌ توانید از وکلای با تجربه‌ مشاوره دریافت کنید و مسیر پر پیچ و خم دریافت ویزای آمریکا را برای خود هموارتر سازید. ویزا آمریکا یک مجوز مشروط می باشد که به شهروندان یک کشور خارجی داده می شود این ترتیب ویزا به آنها اجازه می دهد که وارد کشور آمریکا شوند و در آن کشور اقامت داشته باشند و یا آن کشور را ترک نمایند.

محدودیت های مشخصی از قبیل چارچوب زمانی برای ورود، محدودیت در مدت زمان اقامت و ممنوعیت استخدام در آنجا اقامت داشته باشند. بسیاری از کشورها، در برخی از موقعیت ها نیاز به ویزا ندارند؛ این ممکن است نتیجه پیمانی باشد که توافقات متقابل را مشخص می نماید. 

داشتن ویزا به تنهایی تضمین ورود به کشور صادر کننده نیست و در هر زمانی می تواند این ویزا را لغو کند. در خواست ویزا، قبل از ورود به کشور فرصتی برای رسیدگی به شرایط متقاضی مانند امنیت مالی، دلیل سفر و جزئیات سفرهای قبلی به این کشور را می دهد و همچنین ممکن است در هنگام ورود به آن کشور، تحت کنترل امنیتی و یا بازرسی قرار بگیرد. هر مسافر برای ورود به ایالات متحده آمریکا باید با داشتن ویزا وارد خاک آمریکا شود.

ایالات متحده آمریکا در ایران سفارت ندارد و برای دریافت ویزای کشور آمریکا شما باید به یکی از کشورهای همسایه که سفارت کشور آمریکا در آن وجود دارد رفته و از آنجا اقدام نمایید و هر سفارت در هر یک از کشورها دارای شرایط گوناگونی می باشد که قبل از ارائه مدارک باید اطلاعات کامل و دقیق را از سفارتی که می خواهید از آنجا اقدام به اخذ ویزا کنید را جویا شوید.اگر قصد سفر به آمریکا را دارید توضیحات کاملی که در خدمت شما عزیزان قرار دادیم تا از آنها بتوانید استفاده کنید.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

با سلام و احترام به تمامی همراهان گرامی، در این پست قصد داریم به بحث و بررسی در مورد امکانات...

تئاتر ملی پراگ، این ساختمان عظیم و با شکوه، نمادی است از تاریخ و فرهنگ چک، که میزبان برخی از...

در دل شهر تاریخی نورنبرگ، بر فراز تپه‌ای باستانی، یکی از شاهکارهای معماری قرون وسطایی با قدرت و شکوه ایستاده...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر