راهنمای ویزای شینگن | انواع – شرایط – مدارک

راهنمای ویزای شینگن | انواع – شرایط – مدارک

اگر تصور می کنید اخذ ویزای شینگن کار بسیار دشواری است، نگران نباشید. ما در این جا شما را با ویزای شینگن و نحوه اخذ آن آشنا خواهیم کرد.

اگر شما هم تاکنون تجربه سفر خارجی به یک کشور دیگر، مخصوصا کشورهای اروپایی را داشته اید، حتما با اصطلاح ویزای شینگن تا حدودی آشنا هستید. اما اگر این گونه نیست، اصلا نگران نباشید، ما در این بخش اطلاعات کامل درباره ویزای شینگن، انواع آن، نحوه دریافت، مراحل، هزینه ها و هر آنچه باید بدانید را در اختیارتان قرار می دهیم.

ویزای شینگن چیست؟

وقت آن رسیده که بدانیم ویزای شینگن در واقع چیست. همانطور که مستحضر هستید، 26 کشور اروپایی که اسامی آن ها را نیز عنوان خواهیم کرد، در منطقه شینگن قرار دارند. این بدان معنا است که افراد تبعه این کشورها بدون دریافت ویزا می توانند به هر نقطه از منطقه شینگن سفر کنند.

اما موضوع برای افراد دیگری که خارج از اروپا زندگی می کنند، متفاوت است. شما برای سفر به یکی از این کشورها می بایست، اقدام به دریافت ویزای شینگن کنید. اما جذابیت موضوع در این جاست که شما با دریافت این ویزا، می توانید به هر کدام از این 26 کشور اروپایی سفر کنید و دیگر نیازی به دریافت ویزای مجزا به ازای هر کشور نیست.

این نوع ویزا که به آن ویزای کوتاه مدت اروپا نیز گفته می شود، به شما این اجازه را می دهد که در مدت 3 ماه با اهداف گردشگری به هر یک از این کشورها سفر کنید.

ویزای شینگن چیست؟ | یوروپ تورز

انواع ویزای شینگن

اگر بخواهیم درباره انواع ویزای شینگن صحبت کنیم، باید بگوییم که ویزای منطقه شینگن شامل 5 نوع ویزای نوع A، B، C ، D ، ویزای اعتباری منطقه محدود می باشد.

ویزای نوع A

بسیاری از افراد با ویزای نوع A آشنایی دارند. این ویزای به ویزای ترانزیست فرودگاهی نیز مشهور است. شما وقتی می توانید از این ویزا استفاده کنید که قصد دارید از کشور منطقه شینگن به عنوان کشور ترانزیت استفاده کرده و در نهایت تغییر مسیر داده و به کشور دیگری خارج از منطقه شینگن سفر کنید. در این حالت شما تنها برای انتظار پرواز خود می توانید از فرودگاه کشور عضو شینگن استفاده کنید.

ویزای نوع B

این نوع ویزای منطقه شینگن معمولا برای حمل و نقل در منطقه شینگن استفاده می شود. به این صورت که صاحب این ویزا می تواند حداکثر 5 روز با داشتن این نوع ویزا با خودروی شخصی خود یا قطار از منطقه شینگن عبور کند.

ویزای نوع C

یکی از متداول ترین انواع ویزای شینگن، ویزای نوع C است که معمولا برای مقاصد گردشگری، ورزشی، فستیوال ها و … مورد استفاده قرار می گیرد.

ویزای نوع D

افرادی که از طریق تحصیل یا کار وارد منطقه شینگن می شوند، از ویزای نوع D استفاده می کنند. مدت اعتبار این نوع ویزا طبیعتا بیشتر از سایر انواع ویزا می باشد. اغلب دانشجویان یا افرادی که در کشورهای حوزه شینگن کار می کنند از این نوع ویزا استفاده می کنند.

ویزای اعتباری منطقه محدود

این نوع ویزا کاملا در شرایط خاص و معمولا به پناهندگانی داده می شود که مدرک معتبری برای حضور در این کشور را ندارند. شما با داشتن این مدرک تنها می توانید در آن کشور یا چند کشور مورد تایید که شامل این ویزا می شود، سفر کنید. البته دریافت این نوع ویزا و سفر و گرفتن اقامت از طریق پناهندگی به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

شرایط درخواست ویزا شینگن

شما برای درخواست ویزای شینگن، باید حداقل شرایط لازم را داشته باشید. مهمترین شرایط لازم برای درخواست ویزای منطقه شینگن، عبارتند از :

 • تمکن مالی خوب و مناسب: شما می بایست حداقل تمکن مالی مورد نظر سفارت را داشته باشید. این موضوع به کارمندان سفارت این اطمینان را می دهد که شما از پس هزینه های سفر خود برخواهید آمد.
 • گردش حساب بالا: باید گردش حساب 6 ماه اخیر خود را به سفارت ارائه نمایید. هر چه گردش حساب شما بیشتر باشد، کار برایتان ساده تر خواهد بود.
 • هدف سفر: این که دقیقا انگیزه و قصد سفر شما به کشور مورد نظر چیست، یک مسئله بسیار مهم محسوب می شود. عموما در مواردی که فرد قصد سفر تفریحی دارد، گرفتن ویزا کار آسان تری نسبت به تحصیل یا کار است.
 • در صورت لزوم دعوتنامه: اگر شما از دوستان یا خانواده تان در آن کشور دعوتنامه دریافت کنید، شرایط درخواست ویزای تان تسهیل خواهد شد.

چگونه ویزای شینگن بگیریم؟

برای گرفتن ویزا شینگن می توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ابتدا کشوری که قصد سفر به آن را دارید، مشخص کنید.
 2. سپس مشخص کنید هدف تان از سفر به کشور مورد نظر چیست و شما نیازمند دریافت کدام نوع ویزا هستید؟
 3. زمان سفرتان را مشخص کنید تا در بهترین زمان ممکن برای گرفتن وقت سفارت اقدام نمایید.
 4. بسته به نوع کشور مد نظرتان می توانید به صورت آنلاین یا حضوری وقت سفارت کشور مورد نظرتان را بگیرید.
 5. فرم درخواست سفارت را پر نمایید.
 6. مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای مورد نظرتان را جمع آوری کنید.
 7. در زمان تعیین شده وقت سفارت و مصاحبه، در سفارت حاضر شوید و مدارک را تحویل داده و هزینه دریافت ویزا را پرداخت نمایید. در این مرحله ممکن است سوالاتی از شما پرسیده شود.
 8. منتظر پاسخ سفارت بمانید.

بهترین زمان برای درخواست ویزا شینگن

یکی از سوالاتی که بسیاری از افراد برایشان ایجاد می شود، زمان درخواست برای ویزا شینگن است. به طور کلی حداقل زمان ممکن برای دریافت ویزای شینگن، قبل از سفر تقریبا دو هفته یا 15 روز می باشد. اما به سبب اطمینان توصیه می شود حداقل 30 روز قبل از موعد سفر اقدام به درخواست برای گرفتن ویزا شینگن کنید. حداکثر زمان هم برای دریافت ویزا 60 روز پیش از سفر می باشد. اما همانطور که گفته شد، بهترین زمان تقریبا یک ماه پیش از زمان سفر می باشد.

بهترین زمان برای درخواست ویزا شینگن | یوروپ تورز

مدارک مورد نیاز ویزا شینگن

مهمترین مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای شینگن عبارتند از:

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • نسخه اصل پاسپورت فعلی و پاسپورت های گذشته
 • سه قطعه عکس 3 در 4
 • مدارک شغلی: گواهی اشتغال به کار، فیش حقوقی و …..
 • بیمه مسافرتی
 • بلیط رفت و برگشت هواپیما
 • مدارک مربوط به تمکن مالی: گردش مالی، سند ملکی و ….
 • تاییدیه رزرو هتل

اگر نوع سفر و نوع ویزای درخواستی شما متفاوت باشد، به تبع نیازمند مدارک بیشتری نیز خواهید بود. برای مثال اگر شما قصد دارید تا از طریق تحصیل ویزای شینگن دریافت کنید، شما حتما می بایست مدارک مربوط به تحصیل، ریز نمرات، مدارک پذیرش دانشگاه و … را نیز ارائه نمایید.

هزینه های ویزا شینگن

شما برای دریافت ویزای شینگن می بایست هزینه هایی را پرداخت کنید که از مهمترین آن ها می توان به هزینه اخذ ویزا، هزینه کارمزد آژانس مسافرتی سفری دیگر، هزینه وقت سفارت و … اشاره کرد.

 • هزینه دریافت ویزای شینگن برای افراد بزرگسال تقریبا 80 یورو و برای کودکان 6 تا 12 سال 35 یورو می باشد. برای کودکان زیر 6 سال نیز رایگان می باشد.
 • اگر شما قصد دارید تا مراحل گرفتن وقت سفارت را به یک آژانس مسافرتی واگذار کنید، تقریبا حدود پانصد هزار تا یک میلیون تومان باید برای این مورد پرداخت کنید.

مدت اعتبار ویزا شینگن

مدت اعتبار ویزای شینگن کاملا به نوع ویزایی که شما درخواست آن را دارید مرتبط است. همانطور که پیش از این نیز گفتیم، مدت اعتبار برای ویزای توریستی و گردشگری که به آن ویزای نوع C هم گفته می شود، 90 روز یا سه ماه می باشد. یعنی شما از زمان صدور ویزا به مدت سه ماه فرصت دارید تا به کشور مورد نظرتان سفر کرده و قبل از اتمام اعتبار ویزا به کشور خود بازگردید.

البته این که شما چند بار می توانید در این مدت زمان به کشور مورد نظر رفته و برگردید به نوع ویزای تان بستگی دارد. ویزا های نوع C خود به سه دسته ویزای یک بار ورود، ویزای دوبار ورود و ویزای چند بار ورود تقسیم می شوند. همانطور که از نام آن ها بر می آید شما بسته به نوع ویزای تان می توانید یک بار، دوباره یا چند بار در زمان اعتبار ویزایتان به کشور مورد نظر سفر کرده و به کشور خود بازگردید.

نکات ضروری در خصوص ویزای شینگن

بهتر است در این جا به چند نکته مهم در خصوص ویزای شینگن اشاره کنیم.

 • به این نکته توجه داشته باشید که مدارک شما می بایست توسط دارالترجمه های معتبر ترجمه شده و مهر شود.
 • مدارک می بایست به زبان انگلیسی ترجمه شوند.
 • هزینه اخذ ویزا به هیچ عنوان قابل استرداد نخواهد بود و شما حتی اگر از سفر خود منصرف شوید، نمی توانید هزینه های گرفتن ویزا را پس بگیرید.
 • اگر اطلاعات زیادی درباره نحوه دریافت وقت سفارت ندارید، می توانید کار گرفتن وقت سفارت را به آژانس های مسافرتی بسپارید.
 • حتما توجه داشته باشید که صداقت مهمترین اصل در تسهیل شدن مسیر دریافت ویزایتان است.
 • در وقت سفارت فرد درخواست دهنده می بایست خود شخصا به سفارت مراجعه کنند.
 • هر گونه جعل اسناد و مدارک و تقلب در صورت محرز شدن می تواند تبعات بسیار ناگواری را برای شما در پی داشته باشد.
 • پاسپورت تان باید حداقل 7 ماه اعتبار داشته باشد.

ریجکت ویزای شینگن و دلایل آن

در برخی موارد ممکن است حتی با ارائه مدارک کامل و ادامه روند اخذ ویزا با روش درست هم تقاضا ویزای شینگن شما ریجکت شود. اما شاید بپرسید چرا؟ در برخی شرایط ممکن است شرایط شما برای افسر ویزا قابل قبول نباشد و در نتیجه از صدور ویزا برای شما ممانعت شود. برخی از این دلایل عبارتند از:

 • داشتن سوء سابقه کیفری، مواد مخدر، تروریسم و …
 • گذرنامه نامعتبر
 • جعل مدارک
 • احراز شدن عدم توانایی مالی شما در پرداخت هزینه های سفر و تمکن مالی
 • بیمه مسافرتی نامعتبر
 • اگر افسر ویزا قانع نشود که شما پس از سفر، قصد بازگشت به کشورتان را داشته باشید.
 • اگر مدارک به هر دلیلی ناقص باشند.
 • دلایل شما برای سفر به کشور مورد نظر برای افسر ویزا قانع کننده نباشد.
 • اگر متقاضی هم اکنون و حداقل 3 ماه در یک کشور عضو منطقه شینگن سکونت داشته باشد.
 • متقاضی از درخواست دریافت ویزای شینگن منصرف شده باشد.

سوالات متداول راهنمای ویزای شینگن

معمولا سوالات متداولی ذهن بسیاری را از افراد را به خود مشغول کرده است. در اینجا به پاسخ چند مورد می پردازیم:

1- اگر قصد سفر به چند کشور در حوزه شینگن را داشته باشیم، باید به تمام آن کشورها درخواست ویزا بدهیم؟

اگر قصد سفر به چند کشور را دارید شما می توانید به سفارتخانه همه آن کشورها درخواست دهید. اما بهتر است درخواست خود را به سفارتخانه ای بدهید که مدت اقامت بیشتری در آن کشور به نسبت سایر کشورها دارید.

2- چطور می توان فرم درخواست ویزا را دریافت کرد؟

شما می توانید فرم درخواست ویزا را از طریق وب سایت سفارتخانه کشور مورد نظرتان دریافت نمایید.

3- برای مصاحبه حتما باید وقت قبلی بگیریم یا در هر زمان می توان به سفارتخانه مراجعه کرد؟

برای مصاحبه حتما می بایست وقت سفارت بگیرید. هرگز تلاش نکنید بدون گرفتن وقت سفارت به سفارتخانه کشور مورد نظرتان مراجعه نمایید.

4- آیا برای ارائه مدارک ویزا، حتما باید خود شخص حضور داشته باشد؟

بله اگر شما متقاضی دریافت ویزای شینگن هستید، حتما شخص خودتان می بایست برای ارائه مدارک لازم و مصاحبه در زمان تعیین شده به سفارت کشور مد نظرتان مراجعه نمایید.

5- آیا می توان بعد از دریافت ویزا اقدام به خرید بلیت هواپیما کرد؟

خیر یکی از مدارکی که برای سفر و اخذ ویزا نیاز دارید، بلیت است به همین دلیل بهتر است قبل از اقدام به اخذ ویزا آن را خریداری نمایید.

سوالات رایج مصاحبه ویزای شینگن

بسته به نوع ویزایی که قصد دریافت آن را دارید، سوالات مصاحبه می تواند متفاوت باشد. در این بخش می خواهیم به چند مورد از سوالات عمومی که در مصاحبه سفارت از شما پرسیده خواهد شد، بپردازیم. 

 1. هدف و انگیزه شما از سفر به این کشور چیست؟
 2. آیا متاهل هستید؟ شغل همسر شما چیست؟ درباره همسرتان صحبت کنید؟
 3. آیا در سفر خود به کشور ما کسی شما را همراهی می کند؟
 4. چرا قصد دریافت ویزای سه ماهه را دارید؟
 5. آیا دوست یا فامیلی در این کشور دارید؟ آیا دوست یا فامیلی در کشورهای حوزه شینگن دارید؟
 6. هزینه های سفر شما چگونه تامین خواهد شد؟
 7. چه اطمینانی می توانید بدهید که پس از پایان مدت سفرتان به کشور خود باز خواهید گشت؟
 8. آیا شما دارای فرزند هستید؟

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر