ویزای چک | انواع، مدارک، هزینه‌، ریجکت و اعتراض به آن

ویزای چک | انواع، مدارک، هزینه‌، ریجکت و اعتراض به آن

هرآنچه در خصوص ویزای کشور چک نیاز دارید در این بخش گنجانده شده است.مطالعه دقیق بفرمایید و با مشاورین و کارشناسان ما در خصوص ویزای چک و آخرین تغییرات آن در تماس باشید

 • محل درخواست: وی اف اس تهران 

 • نوع ویزا: شینگن

 • وضعیت بازگشایی بعد از پاندمی کرونا: فعال میباشد

 • درخواست توریستی بدون دعوتنامه امکانپذیر میباشد

ویزای چک حکم ورودی است که به متقاضیان و مهاجران به این کشور برای عزیمت به آن داده می شود! کشور جمهوری چک از سال 2000 به عضویت اتحادیه اروپا و مناطق ویزا شینگن درآمده است؛ بنابراین اولین بار از این سال بود که اخذ ویزای چک رشد قابل توجهی پیدا کرد.

هر ساله ویزا های مختلف با اهداف مختلف به  متقاضیان مهاجرت به این شور از سوی سفارت چک داده می شود. به طور مثال ویزایی که برای تحصیل در این کشور به شما داده می شود با ویزای کاری کشور چک متفاوت خواهد بود.

طبق آمار سال ۲۰۱۷، جمهوری چک در مجموع ۵۹۴.۲۲۵ ویزای شینگن از ۶۲۳.۲۲۵ درخواست ویزا در کنسولگری‌ ها و سفارتخانه‌  های جمهوری چک را در سراسر جهان صادر کرده است، که میزان رد ویزا ۴.۴۸٪ بود.  

درباره جمهوری چک بیشتر بدانید! 

جمهوری چک، کشوری در قلب قاره سبز و در همسایگی اتریش که این روز ها به مقصدی پرطرفدار برای مهاجرت تبدیل شده است. کشور جمهوری چک نیز مانند تمامی کشور های جهان دارای ویزای مخصوص به خود برای پذیرفتن مسافرین می باشد.

با ما همراه باشید تا در ادامه این مقاله توضیحاتی کامل درباره ویزای چک و شرایط اخذ آن به شما متقاضیان مهاجرت به این کشور بدهیم.

جمهوری چک که با نام کوتاه آن، چک نیز شناخته می‌ شود کشوری محاصره‌ شده در اروپای مرکزی است که هم‌ مرز با اتریش در جنوب، آلمان در غرب، لهستان در شمال شرقی و اسلواکی در جنوب شرقی است. جمهوری چک دارای چشم‌ انداز تپه‌ ای است که مساحت 78،866 کیلومترمربع (30،450 مایل مربع) با آب‌ و هوای معتدل قاره‌ ای و اقیانوسی را پوشش می‌ دهد. چک یک جمهوری پارلمانی واحد است و دارای ۱۰.۷ میلیون نفر جمعیت است. پایتخت و بزرگترین شهر آن پراگ است و ۱.۳ میلیون نفر ساکن آن هستند. شهر های بزرگ دیگر برنو، استراوا، اولوموک و پیلسن هستند.

عواملی که باعث شده است تا تقاضای ویزای چک از سراسر جهان افزایش یابد توسعه یافته شدن این کشور و اقتصاد بازار اجتماعی آن است. جمهوری چک در رده سیزدهمین کشور از لحاظ توسعه انسانی قرار دارد. مراقبت‌ های بهداشتی جهانی و آموزش دانشگاه نیز در این کشور رایگان است.

درباره جمهوری چک بیشتر بدانید! 

ویزای چک در یک نگاه

ویزاهای مختلفی برای سفر به چک وجود دارد که هر کدام با توجه به هدف و شرایط مختلف فرد متقاضی شرایط خاص خود برای اخذ را دارند. اخذ ویزای تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری و غیره هر کدام نیازمند به رعایت و بررسی نکات و پارامترهای خود برای موفقیت هستند.

آنچه کشور جمهوری چک را یکی از پر تقاضا ترین کشور های برای سفر کرده است شرایط ایده آل تحصیل و کار اتباع خارجی است؛ شما می‌توانید با اخذ انواع متداول ویزای چک و با یکی از مقاصد تفریحی، تحصیلی و یا کاری به این کشور مهاجرت کنید. جهت اخذ ویزای چک ( هر نوع آن ) می‌بایست از طریق کنسولگری و سفارت این کشور در ایران اقدام کنید.

در ادامه مطلب از شرایط و نحوه اخذ ویزای شنگن بیشتر برای شما خواهیم گفت.

شرایط اخذ ویزای چک

شما برای اخذ ویزای هر کشوری از جمله چک نیاز به داشتن برخی از شرایطی هستید که هر ساله از سوی سفارت کشور مقصد در کشور شما اعلام می شود. مهمترین شرایط اخذ ویزای چک که از سوی سفارت این کشور در ایران اعلام شده است داشتن تمکن مالی و گردش حساب و شرایط شغلی بوده است. این دو شرط از مهمترین شروع برای موفقیت شما در اخذ ویزای چک هستند؛ در کنار این شرایط و طبق لیست اعلام شده از سوی کنسولگری چک شرایط زیر نیز در بالا بردن شانس شما دخیل هستند.

این شرایط به شرح زیر می‌باشند:

داشتن تمکن مالی

در صورتی که شما از تمکن مالی قابل توجهی برخوردار هستید شانس بالایی برای اخذ ویزای جمهوری چک خواهید داشت. توجه داشته باشید که نیازی به ارائه این مبلغ تمکن مالی برای دریافت ویزا نمی باشد اما اگر این مبلغ را در حساب خود داشته باشید، شانس بیشتری برای اخذ ویزا خواهید داشت. شما می‌ بایست این تمکن مالی را با استفاده از نامه تمکن مالی و به واحد یورو به کنسولگری اعلام کنید.

گردش حساب شرط لازم برای اخذ ویزای چک 

آنچه عموم متقاضیان را در رابطه با گردش حساب به اشتباه انداخته است میزان ورودی و خروجی حساب است! بهتر است بدانید آنچه به عنوان گردش حساب در بحث اخذ ویزای چک یاد می شود  تعداد تراکنشات ۳ ماه آخر حساب شما می باشد هرچه این تعداد بالاتر باشد شما شانس بیشتری خواهید داشت.

ارائه دعوت نامه

اگر قصد مهاجرت به چک و اخذ ویزای این کشور را دارید حتما نباید دعوتنامه داشته باشید؛ به عبارتی دیگر برخوردار بودن از دعوتنامه در رویه اخذ ویزای شما تاثیر مثبت خواهد گذاشت. این دعوتنامه را می‌توانید از یک دوست یا یک شرکت و همکار دریافت کنید.

داشتن تاریخچه سفر به خارج از کشور

داشتن همچین شرطی برای گرفتن ویزا چک لازم و ضروری نیست و تنها یک امتیاز به حساب می‌ آید؛ اگر شما قبل تر سابقه سفر به کشور های خارجی را داشته باشید در روند گرفتن ویزای چک شما می‌ تواند موثر باشد. توجه کنید این تاریخچه حتما منوط به داشتن ویزای شنگن نمی باشد بلکه سفر به کشور هایی همچون کره جنوبی، سنگاپور، چین و یا حتی ترکیه، ارمنستان و هر کشور خارجی دیگری نیز جزو تاریخچه سفری شما حساب خواهند شد.

گرفتن وقت سفارت چک در ایران

شما برای گرفتن مجوز و ویزای چک می‌ بایست ابتدا وقت سفارت چک در ایران را اخذ کنید. این نوبت دهی توسط کارگزاری وی اف اس ( VFSGlobal ) انجام می‌ گیرد. شما می‌ بایست با ایمیل شخصی خود درخواست اخذ ویزای مورد نظر برای این کشور را به همراه مدارک مورد نیاز ارسال کنید. بعد از ارسال موارد ذکر شده در یک بازه زمانی بین 2 تا 3 هفته و پس از دریافت ایمیل از سوی کنسولگری در دفتر این کارگزاری حاضر شوید.

برای حضور در این دفتر باید به آدرس تهران، میدان هروی، خیابان شهید موسوی (گلستان ۵)، مجتمع تجاری هروی سنتر، طبقه چهارم در روز های یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت ۸ تا ۱۷ مراجعه کنید.

انواع ویزای چک

برای سفر به کشور چک به مانند سایر کشور های عضو اتحادیه اروپا شما نیاز به ویزای شنگن خواهید داشت. اگر شما ویزای شنگن را اخذ کرده باشید می‌توانید به تمامی کشور های عضو اتحادیه اروپا سفر کنید. ویزا های کشور جمهوری چک به دو دسته ویزای کوتاه مدت نوع C  ویزای بلند مدت نوع D  تقسیم بندی می‌شوند.

ویزای نوع C کشور چک

این نوع از ویزای چک به شما امکان حضور 90 روزه در این شور را می‌دهد و به عبارتی یک ویزای کوتاه مدت است. این نوع ویزا خود بسته به شرایط می‌تواند دارای سه حالت زیر باشد:

ویزای نوع C یکبار ورود یا Single کشور چک

ویزای نوع C جمهوری چک یک ویزای کوتاه مدت است که با توجه به نامش اجازه تنها یک بار ورود را به متقاضی خواهد داد؛ در صورت خروج از کشور برای ورود بعدی باید دوباره ویزا دریافت کنید.

ویزای نوع C دوبار ورود کشور چک

این نوع ویزای چک از نوع کوتاه مدت می باشد که اجازه ورود برای بار دوم را به شما خواهد داد.  توجه داشته باشید که با در دست داشتن این نوع از ویزا می‌ توانید در مدت اعتبار آن دو بار به این کشور وارد شوید.

ویزای نوع C چند بار ورود یا Multiple کشور چک

ویزای نوع C چند بار ورود کشور چک از لحاظ تعداد دفعات ورود و خروج هیچ گونه محدودیتی ندارد! اما باید خاطر نشان کنیم که تنها محدودیت این نوع از ویزای چک مدت اعتبار آن است که شش ماه است. شما تنها در این مدت زمان قادر خواهید بود تا چندین بار به خاک کشور چک وارد شوید.

ویزای نوع D کشور چک

این ویزا که نوعی ویزای بلند مدت است برای آن دسته از متقاضیانی است که قصد سفری بیش از 90 روز را به کشور چک خواهند داشت. ویزا های کاری، ویزای تحصیلی و سرمایه گذاری از نوع D ویزای چک به حساب می‌ آیند.

باید خاطر نشان کنیم که تنها ویزای نوع D کشور چک است که به اخذ اقامت دائم منجر می شود. 

مدارک ویزای چک

برای اخذ ویزای چک شما می‌ بایست علی رغم شرایط دریافت ویزا که در قسمت بالا به آن اشاره شد مدارک معتبر نیز داشته باشید. این مدارک می‌ بایست به واسطه یک دارالترجمه رسمی و معتبر به زبان انگلیسی ترجمه شود.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای چک به شرح زیر است:

ویزا های کوتاه مدت ( اقامت کمتر از 90 روز) تایپ C کشور چک

 • منابع مالی تامین سفر، مشخصات همراه و مشخصات میزبان در چک (هتل یا دعوتنامه)، برنامه سفر دقیق، و …
 • اصل شناسنامه
 • اصل پاسپورت جدید (با حداقل هفت ماه اعتبار از زمان سفر)
 • اصل و فتوکپی پاسپورت قدیم (از صفحه مشخصات و کلیه ویزاهای شینگن گذشته)

توضیحات: سابقه سفر به هر کشوری در جهان یکی از عوامل بسیار مهم در اثبات توریست بودن متقاضی می باشد.

 • دو قطعه عکس پرسنلی جدید (عکس بیومتریک) در ابعاد ۵/۳ در ۵/۴، رنگی، زمینه سفید ۷۰% زوم چهره و تمام رخ، بدون روتوش
 • گردش حساب بانک (پرینت ۳ ماهه حساب جاری) توجه: گردش حساب بایستی دارای تراکنش های طبیعی باشد و از حساب سازی پرهیز شود. به عنوان مثال برداشت و واریزها با مبالغ بالا و غیر متعارف بدون دلیل قانع کننده برای سفارت وجود نداشته باشد.

توضیحات:  نوع حساب، مدتی که این حساب را داشته اید، مبالغ واریزی و برداشتی، تعدد و نظم تراکنش ها در یک بازه زمانی همگی در اعتبار گردش مالی تاثیرگذار هستند. باید توجه داشت از واریز مبالغ سنگین به حساب مرده پرهیز کرد. تا زمان اعلام نتیجه اخذ ویزا نباید بیش از ۳۰ درصد موجودی حساب را برداشت کرد، زیرا احتمال استعلام سفارت از بانک وجود دارد.

 • در صورت داشتن سپرده بانکی پرینت گرفته شود.
 • نامه تمکن مالی از بانک (به زبان انگلیسی)، و ذکر موجودی (به یورو)
 • سند ملک (درصورت وجود)

توضیحات:

–  ارائه سند ملک جهت اخذ ویزای چک اجباری نیست، ولی درصد اخذ ویزای چک را افزایش می دهد.

–  ارائه سند شریکی نیز بلامانع می باشد.

–  ارائه مبایعه نامه با کد رهگیری نیز بلامانع می باشد.

 • در صورت سفر فرزندان زیر ۱۸ سال به همراه یکی از والدین (درصورت جدایی والدین) ارائه رضایت نامه محضری و یا حکم حضانت فرزند الزامی می باشد.
 • واچر هتل ( تأئیدیه رزرو هتل ) برای تمام شب های اقامت، یا “اصل” دعوتنامه شخص دعوت کننده با ذکر محل اقامت و وجود اتاقی مجزا برای اقامت. واچر جعلی منجر به ریجکت شدن ویزای چک خواهد شد. توجه نمائید در صورت اقدام به اخذ ویزای شینگن چک توسط آژانس هواپیمایی سفری دیگر، رززواسیون  رسمی به شما تعلق خواهد گرفت.

مدارک برای دانشجویان و محصلین

 • گواهی اشتغال به تحصیل، توصیه نامه از استاد دانشگاه

مدارک شغلی برای کارمندان بخش خصوصی یا دولتی

 • حکم کارگزینی یا گواهی اشتغال به کار با تاریخ شـروع خدمت، اعتبار قرارداد کاری، معرفی نامه (خطاب به سفارت) با ذکر سمت شغلی و حقوق ماهیانه و تعداد روزهای مرخصی طبق فرمت ارسالی (روی سربرگ شرکت) با تاریخ، شماره، امضا مدیر عامل و مهر شرکت + یک نسـخه از روزنامه رسمی شرکت، آگهی تاسیس و آگهی آخرین تغییرات + فیش حقوقی سه ماه اخیر + اصل لیست بیمه سه ماه اخیر (در صورت وجود).

مدارک شغلی برای پزشکان

 • پروانه طبابت، دانشنامه پزشکی از دانشگاه ( برای ویزای چک )، کارت نظام پزشکی، سوابق بیمه

مدارک شغلی برای مشاغل آزاد

 • جواز کسب یا پروانه کاری/بهره برداری، سوابق بیمه

مدارک شغلی دارندگان شرکت

 • روزنامه رسمی، آگهی تاسیس، آگهی آخرین تغییرات شرکت، اساسنامه و معرفی نامه از شرکت که درآمد و سمت لحاظ شود.

مدارک شغلی برای وکلا

 • پروانه وکالت (شماره کانون وکلا)

مدارک شغلی برای ساختمان سازان

 • معرفی نامه، قرارداد کاری، جواز ساخت، روزنامه رسمی آگهی تاسیس و یا کارت نظام مهندسی و سوابق بیمه حتی اگر اختیاری باشد

مدارک شغلی برای کارمندان آزاد

 • سوابق بیمه، معرفی نامه (خطاب به سفارت) با ذکر سمت شغلی و درآمد و تعداد روزهای مرخصی، و قرارداد کاری.

مدارک شغلی برای بازرگانان

 • کارت بازرگانی، روزنامه رسمی،آگهی تاسیس، سوابق بیمه
 • گواهینامه فعالیت صنعتی

مدارک برای بازنشستگان

 • حکم بازنشستگی، فیش حقوق

نکات مهم در مورد مدارک ارائه شده از سوی شما

 • کلیه اسناد باید در نسخه اصلی یا نسخه معتبر ارائه شوند
 • کلیه اسناد صادر شده و یا امضا شده در جمهوری چک باید توسط دفتر اسناد رسمی چک محرمانه شود
 • کلیه اسناد نباید از ۱۸۰ روز قدیمی‌تر باشد 
 • سفارت جمهوری چک خدمات ترجمه ارائه نمی‌دهد
 • زمان پردازش تقریبا ۱۲۰ روز از تاریخ دریافت درخواست کامل است (در صورت مطالعه ۶۰ روز)

هزینه اخذ ویزای چک

هر ساله میزان هزینه ویزای چک طبق اعلام سفارت این کشور متغیر است. این هزینه بسته به نوع ویزای شما و برای سنین مختلف تفاوت دارد. هزینه اخذ ویزای چک به شرح زیر است. 

ویزای کوتاه مدت چک: هزینه ویزای کوتاه مدت چک برای افراد بزرگسال مبلغی حدود 80 یورو و برای افراد بین 6 تا 12 سال حدود 40 یورو می باشد. اخذ ویزای کوتاه مدت چک برای افراد زیر 6 سال نیز رایگان می باشد.

ویزا بلند مدت چک: هزینه اخذ ویزای بلند مدت یا همان نوع D چک مبلغی حدود 98.5 یورو اعلام شده است. این در حالیست که برای اخذ بلو کارت و اخذ مجوز کار در این کشور 197 یورو هزینه پرداخت کنید.

هزینه اخذ ویزای چک شامل بخش دیگری از هزینه  ها نیز می شود؛ این هزینه  ها شامل هزینه انگشت نگاری و مراحل احراز هویت می شود. هزینه انگشت نگاری و عکس بیومتریک چیزی حدود 25 تا 30 یورو می باشد.

برخی از هزینه ها نیز به شکل غیر مستقیم بوده که از مهمترین این هزینه های خدمات مربوط به کامل کردن مدارک توریستی توسط آژانس سفری دیگر، تهیه مدارک مورد نیاز اشاره کرد. لازم است کپی رسید پرداخت شده به کنسولگری را نیز تا زمان صدور ویزای چک مورد نظر به همراه داشته باشید تا در صورت بروز هرگونه مشکلی بتوانید آن را ارائه دهید.

زمان پاسخ دهی به درخواست ویزای چک چقدر است؟

پاسخ درخواست شما ویزای جمهوری چک حدودا طی 14 تا 21 روز کاری از سوی کارگزاری وی اف اس برای شما صادر خواهد شد. شما می‌ بایست برای دریافت این جواب به همراه کارت شناسایی و رسید دریافتی برای گرفتن نتیجه به کارگزاری مراجعه کنید.

ریجکت شدن رویه اخذ ویزای جمهوری چک

ممکن است پس از گذراندن تمامی مراحل اخذ ویزای چک در پایان از سوی کنسولگری و سفارت چک برای اخذ ویزا چک پذیرفته نشوید. از متداول ترین دلایلی که باعث پذیرفته نشدن درخواست شما یا همان ریجکتی درخواست ویزای چک برای شما می شود، می‌توان به عدم اعتماد افسران ویزا به بازگشت متقاضیان به کشور خود می باشد. در ادامه‌ی مقاله بیشتر درباره رفع ریجکتی با شما سخن خواهیم گفت اما به عنوان یک راه حل ساده برای جلب اعتماد افسر مصاحبه کننده با اعلام وابستگی  های خود به کشور محل اقامت می‌توانید این مورد را رفع کنید.

برخی دیگر از دلایل ریجکتی به شرح زیر هستند:

 • ۱. عدم اعتماد افسران ویزا به بازگشت متقاضیان
 • ۲. ارائه بیمه مسافرتی نامعتبر
 • ۳. ارائه مدارک دروغین و یا نامعتبر
 • ۴. ارائه گذرنامه مخدوش و فاقد اعتبار
 • ۵. عدم توانایی در متقاعد کردن افسران ویزا از هدف سفر به چک

چند نکته درباره روز وقت مصاحبه

توجه داشته باشید که اگر می‌خواهید در اخذ ویزا چک موفق باشید حتما به نکات زیر توجه داشته باشید.

 • خودتان شخصا در روز مصاحبه در کارگزاری و محل مصاحبه حاضر شوید.
 • اصل و کپی مدارک لازم را در روز مصاحبه همراه داشته باشید؛ در صورت همراه نداشتن مدارک صدور ویزای شما به عقب خواهد افتاد و حتی ممکن است مجبور شوید دوباره وقت مصاحبه درخواست کنید.
 • به سوالات افسر ویزا پاسخ  های کوتاه و دقیق بدهید و از هر گونه دروغ و جعل اسناد بپرهیزید.

آیا می‌ توان به نتیجه صادر شده برای دریافت ویزا اعتراض کرد؟

به طور کلی راه حلی برای رفع ریجکتی درخواست ویزای چک تا 6 ماه وجود نخواهد داشت. به این ترتیب شما می‌ بایست با رفع کردن نواقص پرونده و مدارک خود پس از شش ماه درخواست خود را مجددا به سفارت چک ابلاغ کنید.

شما می‌ توانید نامه اعتراضی خود را به آدرس ایمیل و یا آدرس پستی که در انتهای نامه نتیجه اعلام شده است، ارسال کنید و ۴۵ روز کاری منتظر باشید تا جواب اعتراض‌ تان به شما اعلام شود.

وضعیت اخذ ویزای چک در دوران کرونا

کرونا بر شرایط اخذ ویزای کشور چک نیز همانند تمامی کشور  های دیگر تاثیر گذاشته است و دولت مردان این کشور را وادار کرده است تا قوانین جدیدی را برای ورود اتباع سایر کشور ها به چک وضع کنند. با گسترش بیماری کرونا در جهان دولت جمهوری چک قوانین جدیدی را برای ورود خارجی‌ ها به کشور چک در سه دسته” شهروندان کشور های ثالث به علاوه کشور های خارج از اتحادیه اروپا تا اطلاع بعدی نمی‌توانند وارد خاک جمهوری چک شوند. ورودی  های جدید تنها با اقدامات حفاظتی جدید حق وارد شدن به این کشور را دارند”.

لازم به ذکر است که متقاضیانی که دارای ملیت  ژاپن، سنگاپور، نیوزیلند، کره جنوبی، استرالیا و تایلند هستند، همچنان مجاز به ورود به چک بدون نیاز به اقدامات آزمایشی یا نیاز به قرنطینه ۱۴ روزه هستند.

توجه داشته باشید که دولت چک با اعلام سه دسته بندی که در قسمت فوق به آن اشاره کردیم در بیانیه خود اعلام کرده است که این قوانین هرباره با تغییر وضعیت اپیدمی کرونا تغییر خواهد کرد! بنابراین برای اخذ ویزای چک شما می‌بایست اخبار بروز شده در مورد قوانین ورود به کشور چک در دوران کرونا را دنبال کنید.

حال بیاید به قوانین اخذ ویزا چک و ورود به این کشور در دوران کرونا بپردازیم.

وضعیت اخذ ویزای چک در دوران کرونا

قوانین ورود از کشور  های سبز به چک

آن دسته از متقاضیانی که قصد گرفتن ویزای چک به ورود به جمهوری چک را از کشور هایی دارند که در لیست سبز قرار دارند، می توانند این کار را انجام دهند و نیازی به هیچ مدرک اضافی مانند فرم ورود به سیستم، نتیجه آزمایش منفی PCR یا قوانین قرنطینه نخواهند داشت.

قوانین ورود از کشور های نارنجی به جمهوری چک

آن دسته از متقاضیانی که از لیست نارنجی هستند نیز، نیازی به پر کردن فرم ندارند. با این حال افرادی که از این کشور  ها قصد کار در جمهوری چک یا تحصیل در جمهوری چک را دارند باید نتیجه منفی آزمون PCR را به کارگزاری ارائه دهند.

قوانین ورود از کشور  های قرمز به جمهوری چک

در مورد لیست کشور های قرمز، در این گروه کشور هایی قرار می گیرند که عمیقا تحت تأثیر همه گیری COVID-19 قرار گرفته اند. بنابراین متقاضیانی که از کشور های قرمز هستند موظفند قبل از ورود به کشور فرم ورود به سیستم را پر کرده و نتیجه آزمایش PCR را ارائه دهند یا شرایط قرنطینه را اجرا کنند.

مشخصات سفارت چک در ایران 

نشانی سفارت چک در ایران: تهران، خیابان فرمانیه، خیابان بوستان، کوچه نسترن، پلاک ۳۶.

همانطور که گفته شده سفارت چک خدمات ویزا و کنسولگری خود را به طور مستقیم انجام نمی دهد و این خدمات را به کارگزاری وی اف اس واگذار کرده است. پیشنهاد می شود برای انجام امور مربوط به ویزا به هیچ عنوان به سفارت چک در تهران مراجعه نکنید.

توضیحات در خصوص گردش و تمکن بانکی ویزای چک

 گردش و تمکن بانکی ویزای چک نقش عمده‌ای در دریافت ویزای این کشور دارد. با توجه به اینکه سفارت چک به متقاضیان دریافت ویزا وقت سفارت نمی‌دهد و تنها انجام کارهای مربوط به ارائه مدارک و انگشت نگاری در دفاتر VFS کفایت می کند. حداقل پس از ۲۱ روز کاری جواب ویزا برای متقاضیان صادر می شود؛ اما داشتن گردش و تمکن مالی ویزای چک جز مدارکی است که در دریافت ویزا بسیار اهمیت دارد.

حداقل میزان موجودی حساب متقاضیان باید ۲۰۰ میلیون تومان باشد. منظور از تمکن مالی و گردش حساب میزان تراکنش حساب متقاضی است؛ بنابراین در سه ماه آخر باید حساب شما گردش داشته باشد و مبلغ قابل قبولی در حساب متقاضی باشد. چرا که این تراکنش ها توسط ماموران سفارت بررسی می‌شود و در دریافت ویزای چک بسیار تاثیر گذار است. کشور چک جزء کشورهای اروپایی محسوب می‌شود و برای ورود به این کشور نیاز به دریافت ویزای شینگن است.

کشورهای اروپایی که برای مهاجران و اتباع خارجی ویزای شینگن صادر می کنند، داشتن گردش و تمکن بانکی را یکی از شرایط دریافت ویزا تعیین نموده اند؛ بنابراین دقت به این نکته لازم است افرادی که خودشان توانایی تامین هزینه‌های زندگی را ندارند، می توانند یکی از اعضای خانواده را به عنوان ضامن معرفی کنند.

عکس جهت درخواست ویزای چک چه شرایطی باید داشته باشد

مشخصات عکس ویزای چک باید مطابق دستورالعمل‌های مربوط به درخواست ویزای شینگن باشد. چنانچه عکس گرفته شده، فاقد شرایط زیر باشد، درخواست ویزای متقاضی ثبت نمی‌‌شود؛ بنابراین توجه داشته باشید که عکسی که برای درخواست ویزای چک انتخاب کرده‌اید مربوط به سه ماه گذشته باشد. به هیچ وجه قبلاً در پاسپورت استفاده نشده باشد. عکس مورد نظر باید رنگی باشد.

پس زمینه عکس ویزای چک باید سفید باشد و جزئیات عکس قابل تشخیص باشند. توجه کنید عکس باید شفاف باشد و صورت متقاضی در مرکز عکس قرار گرفته باشد. کاغذ عکس باید از نوع کاغذ‌های عکاسی معمولی باشد. گردی صورت کامل مشخص باشد. عینک آفتابی یا کلاه استفاده نکنید. در عکس ویزا لبخند نزنید. عکس مربوطه باید به فرم درخواست ویزا الصاق شود. اندازه عکس باید ۳۵ میلی متر در ۴۵ میلی متر باشد.

اندازه سر باید بین ۳۲ تا ۳۶ میلی متر باشد. شانه‌ها در عکس باید کاملاً قابل مشاهده باشند. هنگام گرفتن عکس توجه داشته باشید که روی صورت یا پس زمینه سایه ایجاد نشود. هیچ چیزی در پس زمینه عکس وجود نداشته باشد تا تضاد بین عکس و سفیدی صفحه زمینه مشخص باشد.


سوالات متداول در مورد ویزای چک

شرایط اخذ ویزای چک چیست؟

مهمترین شرایط اخذ ویزای چک که از سوی سفارت این کشور در ایران اعلام شده است داشتن تمکن مالی و گردش حساب و شرایط شغلی بوده است.

آدرس کارگزاری وی اف اس در تهران کجاس؟

تهران، میدان هروی، خیابان شهید موسوی (گلستان ۵)، مجتمع تجاری هروی سنتر، طبقه چهارم در روز های یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت ۸ تا ۱۷

زمان پاسخ دهی به درخواست ویزای چک چقدر است؟

پاسخ درخواست شما ویزای جمهوری چک حدودا طی 14 تا 21 روز کاری از سوی کارگزاری وی اف اس برای شما صادر خواهد شد.

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر