درباره کشور چک بیشتر بدانیم - سفری دیگر

درباره کشور چک بیشتر بدانیم

30 آبان 1400

درباره کشور چک هر چه اطلاعات سودمند به دست بیاورید سفری دلپذیر خواهید داشت. درباره کشور چک جالب است بدانید از آن به عنوان کشور قلعه ها یاد می شود.

درباره کشور چک هر چه اطلاعات بیشتری را به دست آورید به راحتی می توانید در طول سفر خود از ارن کشور لذت ببرید. این کشور با وجود اینکه به طور کامل با کوههای مرتفع احاطه شده است دارای آب و هوای قاره ای و معتدل است.  اقتصاد بسیار پیشرفته ای که در این کشور حاکم است سبب شده است که همواره فرصت های عالی برای شغل یابی در دسترس باشد.  

درباره کشور چک 

درباره کشور چک چه اطلاعاتی دارید؟ در این بخش سعی داریم اطلاعات مفید و سودمندی در باره این کشور در اختیار شما قرار دهیم با ما همراه باشید تا بتوانید قبل از سفر به آنجا مطالب مفیدی را به دست آورید. کشور چک یا  جمهوری چک به چکی (Česká republika, Česko) یکی از کشورهای اروپایی مرکزی است که بعد از تقسیم شدن جمهوری چکسلواکی به وجود آمده و همچنین یکی از اعضای اتحادیه اروپا می باشد. این کشور با همه فراز و نشیب های مختلفی که در طول تاریخ داشته است امروزه به یکی از قطب های مهم برای تحصیل و البته سرمایه گذاری تبدیل شده است. پایتخت این کشور پراگ و واحد پول آن بر اساس کرونا می باشد. کشور چک در اول ماه ژانویه سال ۱۹۹۳ استقلال خود را به دست آورد و به عنوان جمهوری چک به صورت جداگانه اداره گردید. 

اطلاعات کلی درباره چک:

جمعیت جمهوری چک ۱۰ میلیون و پانصد هزار نفر می باشد. 

زبان رسمی این کشور چکی  که از زبان‌های اسلاوی است.

جمعیت شهر پراگ ۱٫۳ میلیون نفر است.

جمهوری چک به دریا راه ندارد.

جمهوری چک از سه ناحیه تاریخی بوهم، موراوی و بخش کوچکی از سیلزی  تشکیل شده است. 

مردم چک از تبار اسلاو و از مردمان هندواروپایی هستند.

آب و هوای کشور چک 

درباره کشور چک و آب و هوای حاکم بر این منطقه در حالت کلی می توان گفت که هوای معتدل به همراه بارندگی بسیار مناسب بر بخش های مختلف آن حاکم است اگرچه این کشور به طور کامل در یک ناحیه خشک محصور شده است ولی در حالت کلی بخش های مختلف آن دارای آب و هوای یکسان می باشد. دما در طول تابستان و زمستان به طور قابل ملاحظه ای متفاوت می باشد عمدتا درباره کشور چک آب و هوای قاره ای و معتدل ثبت می گردد. تابستان های گرم و البته زمستان های سردی را در این منطقه احساس خواهید کرد ولی لازم به ذکر است که گرمای یاد شده هیچ گاه سوزناک و غیر قابل تحمل نخواهد بود.

جغرافیای کشور چک

 اگرچه آب و هوای معتدل به همراه بارندگی مطلوب درباره چک حاکم است ولی ناگفته نماند که چک کشوری محصور به خشکی است. 

از نظر تاریخی به سه ناحیه بوهم، موراویا و سیلزی تقسیم می‌ شود.

مرزهای جمهوری چک از مناطق کوهستانی تشکیل شده‌اند.

در مرزهای جنوب غرب جنگل بوهم است.

در شمال غرب کوهستان ارتس قرار گرفته است.

در شمال کشور ناحیه زودت و البته کوهستان کرکونوشه (Krkonoše) قرار گرفته‌است.

آب‌های روان در این کشور به سه دریا یعنی دریای شمال، دریای بالتیک و دریای سیاه متصل می شود.

کم‌ ارتفاع‌ترین بخش جمهوری چک با ۱۱۵ متر ارتفاع هژنسکو (Hřensko) می باشد و در محلی قرار گرفته که رودخانه البه متصل می گردد. بلندترین بخش کشور یعنی اسنیژکا می باشد که ۱۶۰۲ متر ارتفاع دارد در همین منطقه و در مرز بوهم با لهستان قرار گرفته است. اسنیژکا در زبان چکی به مفهوم «برف‌پوش» است.

درباره کشور چک بهتر است بدانید که منطقه موراویا که در بخش شرق این کشور واقع شده است سرشار از تپه و ماهور می باشد و با توجه به چشم اندازهای فوق العاده ای که دارد همواره مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بوده است. این ناحیه مرز مشترک بین چک و البته اتریش می باشد و رودخانه زیبای موراویا در این مکان واقع شده است .

تقسیمات کشوری چک

درباره کشور چک در این بخش به بررسی اطلاعاتی در مورد تقسیمات آن خواهیم پرداخت. اگر چه این کشور مساحت زیادی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی ندارد ولی به نواحی مختلف بیشتری تقسیم بندی شده است. جمهوری چک در سال ۲۰۰۰ میلادی به 7 پروینسیک تقسیم شده‌است. هر یک از این نواحی موجود یک شورای منطقه ای و یک رئیس شورای منطقه‌ای برای خود انتخاب می‌کند:

جمهورى چک از نظر جغرافيایى به ۷ منطقه تقسيم شده‌اند. اين مناطق عبارتند از:

۱. بوهيمياى مرکزى به مرکزيت شهر پراگ

۲. بوهيمياى شمالى به مرکزيت شهر کارلورى وارى

۳. بوهيمياى غربى به مرکزيت شهر پلزن

۴. بوهيمياى جنوبى به مرکزيت شهر چسکه بوديو و يتس

۵. موراوياى جنوبى به مرکزيت شهر برنو

۶. موراوياى شمالى به مرکزيت شهر استراوا

۷. بوهيمياى شرقى به مرکزيت شهر هراوتس کرالوى

شهر های مهم چک 

شهرهای مهم کشور چک که همواره مورد توجه گردشگران نیز می باشد در ادامه مطرح شده است.

شهرهاى مهم جمهورى چک:

 • پراگ
 • پلزن
 • برنو
 • الموموتس
 • ليبرتس
 • چسکه بوديو و يتسه
 • هردوتس کرالوو
 • استراوا

جمهورى چک داراى ۷ شهر بزرگ با جمعيت بالاى ۱۰۰ هزار نفر است

شهرهای بزرگ آن ۲۳% جمعيت کشور را شامل مى‌شود. 

درباره کشور چک بیشتر بدانیم - سفری دیگر

سیاست کشور چک 

نظام سیاسی جمهوری چک یک دموکراسی نیابتی پارلمانی می باشد. نخست‌وزیر در آن رئیس کشور در نظر گرفته می شود. پارلمان این کشور دو مجلسی بوده و اعضای مجلس را ۲۰۰ نفر و اعضای مجلس سنا ۸۱ نفر تشکیل می دهد. در آخرین انتخابات سنای این کشور آنو ۲۰۱۱ و اتحادیه مسیحی و دموکراتیک (KDU-ČSL) و ائتلاف حاکم حزب سوسیال دموکرات چک (ČSSD)، اکثریت سنا را به خود اختصاص داددند.

مردم چک 

ایالت زودت که بخش اعظم این کشور را به خود اختصاص داده است به طور کامل آلمانی تبار هستند ابن ناحیه در منطقه ای در نزدیکی مرز کشور آلمان قرار گرفته است در دوره های مختلف برای مدت کوتاهی ایالات یاد شده جزو بخش های حکومت آلمان در نظر گرفته می شد ولی طی جنگ های مختلف جدا شده و امروزه جزو ایالات مهم کشور جمهوری چک است. درباره کشور چک لازم به ذکر است که افرادی با نژاد و فرهنگ مختلفی در این ناحیه در کنار هم با صلح و دوستی زندگی می کنند به همین دلیل هم اکنون فرهنگ و آداب و رسوم غنی بر این ناحیه حاکم است. 

فرهنگ چک

درباره کشور چک همانطور که در بخش بالا اشاره شد به دلیل آنکه افرادی با نژاد مختلف در این ناحیه سکونت دارند فرهنگ غنی بر این منطقه حاکم است. اکثر مردم چک بی دین هستند و تعداد کثیری نیز تمایلی به پاسخ دادن به اطلاعات دینی خود ندارند. طی دو حادثه و کودتای عظیمی که در این کشور اتفاق افتاد بسیاری از نویسندگان و صاحبان اهل قلم مجبور به ترک وطن بوده اند حوادث یاد شده البته تنها افراد صاحب هنر را تحت کنترل قرار نداده بلکه طی این ماجرا هزاران نفر به کشورهای غربی فرار کرده و یا در اثر سوانح مختلف از جمله کودتا زندگی خون را باختند. 

ناگفته نماند در یک دوره بیست ساله ای بین ۱۹۴۸ تا ۱۹۶۸ بالغ بر ۲۵۰ اثر و رمان توسط نویسندگان این کشور در بیرون از مرزهای آن منتشر گردید همین عامل سبب شده است که مکان های تاریخی بسیار محدودی بر جا مانده است.

برخی از نویسندگان مهم چکی:

فرانتز کافکا صاحب آثاری به آلمانی می‌ باشد اما همه عمر در پراگ و منطقه بوهمیا سکونت داشته است.

رئیس‌جمهوری چک، واسلاو هاول نخستین، نمایشنامه‌نویس مشهوری است.

داوید چرنی مجسمه‌ساز جوان چک است که دارای آثار جنجالی است.

میلان کوندرا نویسنده چک که از سال ۱۹۷۵ در فرانسه سکونت داشته و از سال ۱۹۸۱ به عنوان یک شهروند فرانسوی تلقی می شود.

بهومیل هرابال زاده ۲۸ مارس ۱۹۱۴ در برنو، بهترین نویسندهٔ معاصر چک می باشد درگذشت وی ۳ فوریه ۱۹۹۷ در پراگمی باشد

اقتصاد کشور چک

درباره کشور چک و اقتصاد آن لازم است بگوییم که این کشور یکی از غول های مهم اقتصادی اروپا می باشد و کارخانجات بسیاری در این کشور فعالیت های بسیاری در سطح جهانی انجام می دهند محصولات مختلفی هر ساله در بسیاری از کشورهای این منطقه تهیه شده و به کشورهای مختلف صادر می شود.

 درباره کشور چک ناگفته نماند که دامداری و البته کشاورزی نقش بسیار مهمی را در اقتصاد کشور دارد جو و چغدر از جمله مهمترین محصولات صادر شده کشاورزی این کشور می باشد. با در نظر گرفتن بارندگی مناسب در این منطقه هموهره تسهیلات ویژه ای در اختیار کشاورزان قرار داده می شود تا بتوانند از این طریق کشت و زراعت را در این ناحیه رونق بخشند.  

آشپزی و غذاهای مشهور کشور چک 

حال که به بررسی اطلاعاتی درباره کشور چک پرداخته ایم لازم است نکاتی در مورد آشپزی و البته غذاهای مشهور این کشور در اختیار شما قرار دهیم. غذاهایی که در کشور چک بین مردم بومی به صورت پرکاربرد تهیه می شود به طور جدی تحت تاثیر آشپزی کشورهای همسایه بوده است به همین دلیل اگر قبل از سفر به چک به کشورهای همسایه آن سفر کرده باشید به راحتی می توانید این قضیه را درک کنید. 

از جمله مهمترین غذاهای کشور چک:

سوپ کولایدا: این سوپ یکی از محبوب ترین غذاهای این کشور است که به سادگی تهیه می شود. طی یک بررسی کلی مشخص می شود که مردم کشور چک به طور کلی به انواع مختلف از سوپ علاقه مند هستند به ویژه آنها را به صورت آبکی تهیه کرده و به عنوان غذای اصلی میل می کنند.

سوسیس ونیر: این سوسیس که در واقع یک غذای آلمانی است همواره مورد انتخاب مردم چکی قرار میگیرد. درباره کشور چک جالب است بدانید که این نوع غذا به عنوان یک گزینه ی خوب برای صبحانه، ناهار و البته شام است. در رستوران های این کشور می توانید طعم واقعی آن را امتحان کنید برای تهیه ی این سوسیس از گوشت گاو استفاده می شود و معمولا آن را به صورت دودی می پزند.

اردک کباب شده: در بیشتر غذاهایی که در کشور چک تهیه می شود به جای مرغ از اردک استفاده می شود ولی غذای اردک کباب شده که به طور ویژه با کلم و انواع مختلف سبزیجات سرو می شود به عنوان یکی از غذاهای اصلی این کشور در نظر گرفته می شود که همواره در مجالس های مختلف مورد انتخاب قرار می گیرد. فرصت امتحان این غذا در بسیاری از رستوران های کشور چک برای شما فراهم است و هزینه بسیار مناسبی برای آن درخواست می شود. 

درباره کشور چک: سوغاتی های مشهور کشور چک

در سفر خود به جمهوری چک سعی کنید از سوغاتی های مختلف موجود در این کشور هدیه های با ارزشی را برای دوستان و عزیزان خود خریداری کنید درباره کشور چک اینبار به مشهورترین سوغاتی های آن خواهیم پرداخت.

درباره کشور چک و  سوغاتی های مشهور آن:

چینی و سرامیک چک: ظروف چینی و سرامیک چک همواره شهرت و زبان زده همه بوده است به طوری که برخی از کارخانه هایی که در این کشور در تولید ظروف چینی و سرامیک فعالیت دارند محصولات خود را به بیش از چهل کشور دیگر صادر می کنند معمولا رنگ و طرح های پیازی از جمله محبوب ترین نوع چینی های تولید شده در  این کشور است.

سی دی های موسیقی کلاسیک: حتما در طول سفر خود به این کشور سعی کنید از بخش های مختلف در بازارچه های محلی سر بزنید و سی دی های کلاسیک مربوط به مشهورترین خوانندگان را تهیه کنید. 

عروسک خیمه شب بازی چک: خیمه شب بازی قدمت بسیار طولانی در چک دارد. درباره کشور چک جالب است بدانید که اولین نمایش های خیمه شب بازی به قرن هجدهم برمی گردد البته سال ها قبل از تاریخ ذکر شده از این نمایش برای سرگرم کردن بچه ها استفاده می شد.

نقاشی های آلفنوس نوخا: نقاشی های این هنرمند مشهور و پرآوازه کشور چک امروزه با در نظر گرفتن سبک های مختلف بازتولید شده و می توان نمونه های مختلف آن را در بازارچه های محلی و فروشگاه های مختلف مشاهده کنید.

زیورآلات مهره یابلونس: از مهمترین سوغاتی های این کشور می توان به زیورآلات ویره ای که از آنها به عنوان مهره یابلونس یاد می شود اشاره کرد. در برخی از مکان ها حتی به خریداران فرصت داده می شود که مهره های دلخواه خود را بسازند.

سنگ گارنت بوم: این سنگ که تنها در بوهم باعث می شود. علاوه بر ظاهر درخشندگی آن هم، مردم بومی این منطقه به خاصیت درمانی آن اعتقاد دارند.

درباره کشور چک: دین و مذهب مردم کشور چک

 اکثریت مردم کشور چک بی دین هستند و همچنین تعداد بسیار کثیر دیگری نیز تمایلی به افشای اطلاعات خود در مورد دین و مذهب خود ندارد و البته در این راستا بخش محدودی از مردم این ناحیه را افرادی تشکیل داده اند که وابسته به دیدن مسیحیت هستند. درباره کشور چین بهتر است بدانید که از افرادی که در ابن ناحیه سکونت دارند تا زمانی که صمیمیت لازم را به دست نیاورده اید هیچ گونه اطلاعاتی در  مورد دین و مذهب آنها جویا نشوید زیرا تحت هیچ شرایط اقدامی خوشایند به نظر نخواهد رسید

فرودگاه های مهم کشور چک

از مهمترین فرودگاه های کشور چک که به عنوان فرودگاه بین المللی این کشور نیز شناخته می شود می توان به فرودگاه پراگ اشاره کرد. درباره  کشور چک جالب است بدانید که فرودگاه بین المللی آن سالانه میزبان بیش از ۱۳ میلیون مسافر است و این امر نشان می دهد که کشور چک یکی از قطب های مهم گردشگری اروپا می باشد.

 اطلاعات فرودگاه بین المللی پراگ

فرودگاه بین المللی پراگ: Václav Havel Airport Prague

کد یاتا PRG

کد ایکائو LKPR

فاصله ی هوایی این فرودگاه تا تهران: ۳۳۷۲ کیلومتر

طول پرواز از پراگ تا تهران: در حدود ۵ ساعت

ارتفاع از دریا: ۳۷۶ متر

ترمینال ها:

 • این فرودگاه دارای ۲ ترمینال مسافربری
 • دو ترمینال هوانوردی
 • یک ترمینال باری
درباره کشور چک بیشتر بدانیم - سفری دیگر

فرصت شغل یابی در کشور چک

درباره کشور چک از آنجا که این کشور یکی از قطب های مهم اقتصادی اروپا است فرصت شغل یابی و البنه سرمایه گذاری متنوعی نیز  در دسترس است به همین دلیل هر ساله افراد بسیاری به دنبال دریافت ویزای کاری این کشور برای بهره مندی از این فرصت ها هستند. در سال های اخیر نیز بسیاری از سرمایه گذاران ایرانی سعی کرده اند فعالیت های تجاری مختلفی با شرکت های این کشور داشته باشند البته ناگفته نماند که اخذ ویزای کاری برای این منظور به همین راحتی نیست.

تصویر ۱۳

تحصیل در کشور چک 

درباره کشور چک لازم است اشاره ای ویژه به فرصت های مختلف و بی نظیر تحصیل به ویژه در دانشگاه های آن اشاره کنیم. همواره پوزیشن های مختلفی برای تحصیل در این کشور در دسترس دانشجویان ایت. هزینه هایی که برای تحصیل در برخی از دانشگاه های آن برای رشته ی پزشکی درخواست می شود از هزینه های نهایی اخذ شده در سایر کشورهای اروپایی بسیار مناسب و مطلوب می باشد به همین دلیل هر ساله دانشجویان ایرانی بسیاری به دنبال بهره مندی از این فرصت های فوق العاده برای تحصیل در این کشور هستند. 

تصویر ۱۴

دانستنی های جالب درباره کشور چک

درباره کشور چک لازم است بگوییم که این کشور تنها منطقه ای است که به طور کامل با کوه احاطه شده است.

درباره کشور چک ناگفته نماند که درآمد سرانه ی مردم این کشور در مقایسه با سایر کشور های دیگر بسیار بالا است 

قلعه ی پراگ که یکی از مشهورترین جاذبه های دیدنی این کشور است بزرگترین قلعه ی ساخته شده در دنیا می باشد

جمهوری چک از دو پادشاهی جداگانه ای تاسیس شده است

با در نظر گرفتن اصول های خاص بیشترین مراقبت های بهداشتی در بیمارستان های این ناحیه انجام می شود

درباره کشور چک جالب است بدانید که لنزهای  نرم چشمی توسط شیمیدان های این کشور در سال ۱۹۵۹ ابداع گردید

از جمهوری چک به عنوان سرزمین قلعه ها یاد می شود دلیل این امر این است که در این شهر قلعه های مختلفی موجود است همچنین بزرگترین قلعه ی جهان نیز در شهر پراگ  قرار دارد.

از دیگر نکات جالبی که درباره کشور چک موجود است می توان به وجود کوههای مختلف هم در اطراف و هم در بخش های درون مزری آن اشاره کرد

 جمهوری چک علاوه بر شهر مهم پراگ که پایتخت کشور چک می باشد دارای شهرهای مهم و دیدنی دیگری نیز است شهرهایی همچون:

1. پراگ

2. الوموتس

3. کوتناهرا

4. تلچ

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

آب و هوای چک با توجه به اینکه این کشور در قاره اروپا قرار دارد، آب و هوای مرطوب و...

راهنمای کامل دیدنی های شهر اولوموتس شهر اولوموتس یکی از شهر‌های دانشگاهی جمهوری چک است. این شهر به داشتن معماری...

دیدنی‌ های پراگ عروس اروپا قدمتی دیرینه دارند. تاریخ کهن این شهر مربوط به هزار و صد سال پیش است....

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر