چگونه وقت سفارت چک بگیریم؟ - سفری دیگر

چگونه وقت سفارت چک بگیریم؟

8 تیر 1401

از پروسه های اخذ ویزای چک، گرفتن وقت سفارت چک است. رزرو وقت سفارت چک نسبت به دیگر کشورها متفاوت است که در ادامه با آن آشنا خواهیم شد.

کشور چک به دلیل قرار گرفتن در منطقه شینگن، ویزای شینگن برای متقاضیان سفر به آن کشور صادر می کند. از پروسه های اخذ ویزا، گرفتن وقت سفارت چک است. مانند دیگر کشورهایی که برای سفر نیاز به ویزا دارند، کشور چک نیز یک سری پروسه برای دریافت ویزا و رزرو وقت سفارت چک دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

وقت سفارت چک

تعیین وقت سفارت چک اندکی با بقیه متفاوت است و مراحل خاص خود را دارد. بهتر است جهت رزرو وقت سفارت چک 90 روز قبل از سفر اقدام کنید تا اگر مجبور به انتظار باشید زمان کافی داشته باشید. گرفتن وقت سفارت چک به صورت آنلاین قابل انجام است. قبل از اقدام به رزرو وقت باید فرم ویزا مربوط به خود را تکمیل کرده باشید. 

کشور چک

کشور چک، کشوری کوچک در قلب اروپا است که از غرب با آلمان، از جنوب با اتریش، از شمال با لهستان و از جنوب شرقی با اسلواکی همسایه است. جمهوری چک از سال 2007 به پیمان منطقه شینگن پیوست. این بدان معناست که برای سفر به کشور چک نیاز به ویزای شینگن هست. 

کشور چک جزء پیشگامان تولید و اقتصاد محرک در قاره اروپا و جهان است. کشوری با قدمت تاریخی بسیار که از جای جای آن می توان به نظاره گر تاریخ نشست. جاذبه های گردشگری و معماری بی نظیر چک شهرت جهانی دارد. این کشور در زمینه تحصیلی نیز حرف های بسیاری برای گفتن دارد و با دادن بورسیه های مختلف سعی در جذب دانشجو از سرتاسر دنیا می باشد. 

به دلیل اقتصاد پایدار و ارزان بودن نسبت به دیگر کشورهای غرب اروپا، جمهوری چک به کشوری جذاب برای مهاجرت ایرانیان تبدیل شده است. همچنین بر اساس آماری که دولت جمهوری چک اعلام کرده است، درصد ریجکتی ویزای چک حدود 4.48 می باشد که نسبت به دیگر کشورهای اروپایی شانس دریافت ویزای کشور چک بالاتر است.

ویزای کشور چک

کشور چک نیز به مانند دیگر کشورهای اروپایی دارای دو نوع ویزا است.

ویزای تایپ C که همان ویزای کوتاه مدت است و شامل ویزای ترانزیت، ویزای توریستی، ویزای درمان، ویزای شرکت در سمینار فستیوال، نمایشگاه و پدیده های ورزشی و غیره است.

ویزای تایپ D که ویزای بلند مدت است و برای مقاصد تحصیلی، کاری، تجاری و غیره صادر می شود. 

مدارک و شرایط ویزای چک 

دفتر وی اف اس گلوبال

چند سالی است که تب و تاب سفر به اروپا در ایران بالا گرفته و هر کس براساس علایق و اهداف خود کشوری را برای سفر بر می گزیند. به همین دلیل تعداد مراجعه کنندگان به سفارت ها خیلی بیشتر از قبل شده است. بنابراین بیشتر کشورها تصمیم گرفتند بخشی از خدمات کنسولی و ویزای خود را از سفارت اصلی برون سپاری کرده و ارائه خدمات ویزا را به یک کارگزاری که نماینده آن سفارت است بسپارند. 

کشور چک نیز خدمات ویزای خود را به کارگزاری وی اف اس سپرده است. این امر از صف های طولانی مدت جلو سفارت ها کاسته است و مراحل ویزا با سرعت بیشتری نسبت به قبل در حال انجام است. این نکته را باید خاطر نشان کرد که دفتر وی اف اس هیچ مسئولیتی در قبال بررسی ویزاها ندارد و سفارت مسئول بررسی و اعلام نتایج ویزا است. 

خدمات دفتر وی اف اس 

اصلی ترین خدمات دفتر کارگزاری وی اف اس مر بوط به تحویل مدارک متقاضیان ویزا و انگشت نگاری است. در کنار خدمات اصلی تعریف شده برای وی اف اس، یک سری خدمات جانبی نیز به متقاضیان ارائه می دهد که به شرح زیر است:

1. خدمات VIP 

خدمات VIP شامل واگذاری اتاق جداگانه و پذیرایی از مراجعه کنندگان است. همچنین روند تحویل مدارک و انگشت نگاری با سرعت بیشتری انجام خواهد شد. البته خدمات VIP هیچ نقشی در نتیجه ویزا نخواهد داشت.

2. تحویل پاسپورت با پست 

از زمانی که مدارک به دفتر وی اف اس تحویل داده  می شود تا روز اعلام نتیجه ویزا، پاسپورت در دست سفارت خواهد بود. متقاضیان می توانند پاسپورت خود را پس از اعلام نتیجه ویزا به صورت حضوری از دفتر وی اف اس تحویل بگیرند و یا اینکه وی اف اس در ازای مبلغ اضافه پاسپورت را با پست ارسال می کند. 

3. کپی از مدارک

به هنگام تحویل مدارک، باید یک نسخه کپی از همه ی مدارک تحویل سفارت داد. در صورتی که نیاز به کپی از مدرکی باشد، دفتر وی اف اس با هزینه اضافه معمولا 0.5 یورو برای هر برگه از مدارک کپی تهیه خواهد کرد. 

4. اطلاع رسانی از طریق اس ام اس یا تماس

هر گونه اطلاع رسانی از جمله نتیجه ویزا می تواند از طریق اس ام اس یا تماس از طرف دفتر وی اف اس به اطلاع متقاضیان برسد. مبلغ 3 یورو برای هر تماس و اس ام اس در نظر گرفته شده است.

5. عکس بیومتریک

سفارت دقت خاصی بر عکس های متقاضیان دارد که تمام استانداردهای عکس بیومتریک را دارا باشد. در صورتی که در روز تحویل مدارک، عکس پذیرفته نشود، دفتر وی اف اس با مبلغ 30 یورو می تواند عکس بیومتریک از شما تهیه کند. 

6. بیمه مسافرتی

انواع وقت سفارت چک

با توجه به نوع ویزای متقاضی، وقت سفارت چک می تواند متفاوت باشد. از آن جهت متفاوت که برای ویزاهای کوتاه مدت مانند ویزای توریستی، ویزای ترانزیت، ویزای درمان و ویزای شرکت در سمینار و غیره باید برای تحویل مدارک و انگشت نگاری به دفتر وی اف اس مراجعه کرد. معمولا برای ویزاهای کوتاه مدت مصاحبه ای انجام نمی گیرد.

برای ویزاهای بلند مدت مانند ویزای تحصیلی، کاری، تجاری و غیره باید به سفارت اصلی مراجعه کرد. از آن جهت که برای ویزاهای بلند مدت در واقع اجازه اقامت صادر می شود، مصاحبه ای نیز وجود خواهد داشت. بنابراین برای ویزاهای بلند مدت باید وقت سفارت چک رزرو شود.

علاوه بر همه این موارد، وقت سفارت چک عادی و فوری وجود دارد. وقت سفارت چک به صورت عادی به کسانی داده می شود که اضطراری در سفر آنان وجود ندارد و زمان کافی برای سفر دارند. وقت سفارت چک به شکل فوری برای آن دسته از افرادی داده می شود که به دلایلی از جمله پزشکی، انسان دوستانه و هر مورد اضطرار دیگری باید سریعا به کشور چک بروند. هزینه رزرو وقت سفارت چک به صورت فوری اندکی بالاتر از وقت عادی است. 

حضور در دفتر وی اف سی و سفارت چک

همانطور که پیش تر گفته شد مدارک ویزاهای کوتاه مدت در محل دفتر VFS Global تحویل گرفته می شود و ویزاهای بلند مدت در سفارت اصلی تحویل گرفته شده و مصاحبه انجام می شود. 

رزرو وقت سفارت چک برای تمامی افراد ضرورت دارد. یعنی اگر به صورت خانوادگی یا گروهی برای ویزای چک اقدام می کنید باید برای تک تک افراد حتی کودکان خردسال نیز تعیین وقت سفارت چک کرد. همچنین حضور همه افراد در روز رزرو شده ضرورت دارد. 

حضور در دفتر وی اف سی و سفارت چک

مدارک مورد نیاز برای تعیین وقت سفارت چک

برای همه ی انواع ویزاها یک سری مدارک عمومی وجود دارد که برای همه مشترک است، این مدارک عبارتند از :

 – تکمیل شده فرم ویزا

 – عکس بیومتریک

 – پرینت پیام تاییدیه تعیین وقت سفارت چک

 – مدارک هویتی و ترجمه آنها مانند شناسنامه، پاسپورت، سند ازدواج، پایان خدمت آقایان

 -گواهی اشتغال به کار برای افراد شاغل یا گواهی بازنشستگی و اشتغال به تحصیل برای افراد محصل

 – سابقه کاری که باید از بیمه تامین اجتماعی سابقه بیمه گرفته شود

 – برگه مرخصی با تعداد روز مشخص

 – فیش حقوقی

 – پرینت گردش حساب 3 یا 6 ماهه

 – تمکن مالی

 – سند ملکی که به نام شخص متقاضی یا سرپرست وی باشد

 – کپی از صفحات پاسپورت در صورت وجود ویزا دیگر کشورها یا ویزا شینگن 

 – رزرو هتل

 – بیمه نامه مسافرتی به ارزش 30,000 یورو

 – فیش پرداخت هزینه ویزا

مدارکی که نسبت به هر نوع ویزا اختصاصی می باشد را در ادامه به صورت جداگانه آورده ایم.

مدارک ویزای توریستی

 – بلیط رفت و برگشت هواپیما

 – برنامه دقیق

 – رضایت نامه والدین برای افراد زیر 18 سال

– دعوت نامه از طرف دوست یا اعضای خانواده (با ارائه دعوت نامه نیازی به رزرو هتل نیست)

مدارک ویزای تحصیلی

– برگه پذیرش دانشگاه

– ترجمه تمامی مدارک دانشگاهی از جمله دانشنامه و ریز نمرات

– در صورت داشتن فاند یا بورسیه از طرف دانشگاه، نیازی به ارائه تمکن مالی و گردش حساب نیس

– انگیزه نامه و رزومه تحصیلی و کاری

مدارک ویزای کاری

– رزومه 

– دعوت نامه کاری از طرف کارفرمای سوئیسی

– ارائه قرارداد کاری با حقوق مشخص شده

– ترجمه مدارک دانشگاهی

مدارک ویزای تجاری

– ارائه بیزینس پلن

– کارت بازرگانی

– پروانه کسب و ثبت شرکت

– دعوت نامه تجاری

نکات مهم در رزرو وقت سفارت چک

– پوشیدن لباس رسمی و مرتب

– حضور بدون تاخیر در دفتر کارگزاری وی اف اس یا سفارت

– هم صحبت نشدن با افراد غریبه حاضر در محل 

– جواب صادقانه و شفاف به سوالات افسر ویزا

– حفظ آرامش در تمامی مراحل حضور در سفارت و مصاحبه با افسر از همیت بسیاری برخوردار است

– اگر ظرف 59 ماه گذشته سابقه انگشت نگاری توسط یکی از سفارت های کشورهای اروپایی منطقه شینگن را داشته باشید نیازی به انگشت نگاری جدید نیست

هزینه درخواست ویزای چک

هزینه های ویزای چک نسبت به نوع ویزا و برای سنین مختلف متفاوت است. هزینه های ویزا به شرح زیر است:

– هزینه های ویزاهای کوتاه مدت کشور چک برای کودکان زیر 6 سال رایگان، کودکان 6 تا 12 سال 40 یورو و بزرگسالان 80 یورو می باشد.

– هزینه ویزاهای بلند مدت و هزینه اجازه اقامت هر کدام 98.5 یورو می باشد. 

– هزینه درخواست کارت آبی و مجوز کار 197 یورو می باشد.

– هزینه ویزای بلند مدت کارآفرینی جمهوری چک 197 یورو می باشد.  

– هزینه انگشت نگاری بین 25 تا 30 یورو برای هر فرد می تواند باشد. 

هزینه ویزا فقط به صورت نقدی و اسکناس و یورویی قابل پراخت می باشد. اسکناس ها باید کاملا سالم باشند در غیر این صورت سفارت آن ها را نخواهد پذیرفت. هزینه های پرداخت شده تحت هیچ شرایطی حتی در صورت ریجکتی ویزا نیز قابل بازگشت نمی باشد. 

ریجکتی ویزای چک

آمار ریجکتی ویزای چک پایین تر از کشورهایی مانند آلمان، هلند، سوئیس و غیره است. در هر صورت عواملی می تواند باعث ریجکتی ویزای چک شود. 

– عدم اعتماد افسر ویزا به بازگشت فرد به کشورش یا اهداف سفر وی

– مدارک جعلی و یا ناقص

– ارائه بیمه نامه مسافرتی نامعتبر

– پاسپورت با انقضای کم

در صورتیکه به نتیجه ریجکتی ویزای خود اعتراض داشته باشید باید ظرف 6 ماه پس از اعلام نتیجه با توجه به روشی که در نامه ریجکتی بیان شده اعتراض خود را به اطلاع سفارت برسانید. نتیجه اعتراض عرض 45 روز کاری مشخص خواهد شد.

ریجکتی ویزای چک

شرایط وقت سفارت چک بعد از پاندمی کرونا

در بحبوحه پاندمی کرونا، سفارت چک بسیاری از خدمات خود را به صورت تعلیق در آورده بود و تنها ویزاهای ضروری مانند درمان، تحصیلی و مانند این ها را صادر می کرد. بعد از پاندمی کرونا حساسیت ها برای کنترل افراد وارد شده به کشور چک افزایش یافته و سفارت چک ارائه کارت واکسن را نیز جزء مدارک ضروری قرار داده است. همچنین در مبادی ورودی کشور چک نیز کارت واکسن دیجیتالی از افراد خواسته می شود. واکسن های مورد تایید دولت جمهوری چک “فایزر و بیون تک”، “مدرنا”، “جانسون اند جانسون”، “آسترازنکا” و “سینوفارم” می باشد.

مشخصات سفارت چک و دفتر وی اف اس

آدرس و ساعات کاری سفارت چک:

تهران، خیابان فرمانیه، خیابان بوستان، کوچه نسترن، پلاک 36

شماره تماس سفارت چک: 02126118851

ساعات کاری: یک شنبه تا پنج شنبه ساعت 8 – 16:30

آدرس دفتر وی اف اس: تهران، خیابان موسوی (گلستان پنجم)، میدان هروی، طبقه چهارم مرکز خرید هروی سنتر

ساعت کاری دفتر وی اف اس: یک شنبه تا پنج شنبه ساعت 9 تا 15 

پرسش و پاسخ در خصوص ویزای چک

1. مدت زمان جوابدهی ویزای چک چقدر است؟

بررسی و اعلام نتیجه ویزای چک معمولا در 21 روز کاری انجام می گیرد.

2. آیا امکان واگذاری وقت سفارت به شخص دیگری وجود دارد؟ 

نخیر، وقت سفارت بر اساس شماره پاسپورت هر کس داده می شود و برگه تاییدیه رزرو وقت در روز تحویل مدارک خواسته می شود بنابراین چنین امکانی وجود ندارد. 

3. درخواست ویزای فوری به چه صورت امکان پذیر است؟

دلایلی که می تواند باعث صدور فوری ویزا شود معمولا دلایل بشردوستانه هستند مانند مرگ خویشاوند، بیماری و غیره.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

دیدنی‌ های پراگ عروس اروپا قدمتی دیرینه دارند. تاریخ کهن این شهر مربوط به هزار و صد سال پیش است....

درباره شهر پراگ جمهوری چک: جمهوری چک یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپاست که در اروپای مرکزی واقع شده و...

جمهوری چک کشوری کوچک و پیشرفته واقع در مرکز اروپا است. این کشور کوچک اما زیبا سالانه گردشگران و مهاجران...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر