ویزای استرالیا | انواع، مدارک، هزینه‌، ریجکت - سفری دیگر

ویزای استرالیا | انواع، مدارک، هزینه‌، ریجکت

17 تیر 1401

اخذ ویزای استرالیا، برای ورود به خاک این کشور الزامی می باشد. ویزای استرالیا انواع بسیار گوناگونی دارد که در این مقاله شما را با انواع آن آشنا خواهیم کرد.

کشور استرالیا، ششمین کشور پهناور و یکی از بهترین کشورهای دنیا از لحاظ رفاه زندگی می باشد که در نیمکره جنوبی قرار گرفته است. سفر به کشور استرالیا، تنها با اخذ ویزای استرالیا، امکان پذیر می باشد که دریافت آن برای شهروندان ایرانی با سختی های زیادی همراه است.

از آنجایی که کشور استرالیا وضعیت اقتصادی و کاری بسیار عالی، جاذبه های دیدنی فراوان، آب و هوای معتدل و همچنین سطح آموزش بالایی دارد، تقاضا برای اخذ ویزای این کشور بسیار زیاد می باشد.

دولت کشور استرالیا ویزاهای گوناگونی برای ورود مهاجرین به خاک کشور خود در نظر گرفته است که هر فرد باید با توجه به هدف و شرایطی که دارد با مراجعه به سفارت این کشور، برای درخواست ویزایی که بیشترین هماهنگی را با او دارد، اقدام کند.

در همین راستا در این مقاله سعی کرده ایم که شما را با رایج ترین و پرطرفدارترین ویزاهای های کشور استرالیا، ویژگی های هریک از آنها، هزینه های مورد نیاز برای اخذ ویزا و به طور کلی هر نوع اطلاعاتی که می تواند به شما در روند اخذ ویزای این کشور کمک کند، آشنا کنیم. اگر واقعاً می خواهید که اقامت کشور استرالیا را به دست آورید، حتماً تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی با انواع ویزای استرالیا

اگر قصد دارید که به کشور استرالیا سفر کنید، لازم است بدانید که سفر به این کشور بدون اخذ ویزا امکان پذیر نمی باشد. کشور استرالیا برای افراد خارجی ویزاهای گوناگونی صادر می کند که هر کدام از آنها با توجه به قوانین دولت استرالیا، هزینه، مدت زمان اعتبار و مشخصات خاص خود را دارند.

اگر نگاهی به وب سایت رسمی سفارت استرالیا بیندازید، متوجه خواهید شد که لیست ویزاهای بسیار گوناگونی در آن وجود دارد که رایج ترین و متداول ترین آنها، ویزای تحصیلی، ویزای کار و تعطیلات، ویزای توریستی، ویزای موقت فارغ التحصیلی، ویزای اسپانسر و ویزای مهارت کاری می باشد که در ادامه به طور جزئی تر به بررسی هر کدام از این ویزاها پرداخته ایم.

آشنایی با انواع ویزای استرالیا

ویزای تحصیلی کشور استرالیا

کشور استرالیا از سطح آموزش بسیار بالایی برخوردار بوده و امکانات خوبی را برای دانشجویان خود فراهم کرده است از این رو همواره ویزای تحصیلی استرالیا یکی از پرطرفدارترین ویزاهای این کشور می باشد.

ویزای تحصیلی استرالیا، برای افرادی صادر می شود که می خواهند، در کشور استرالیا ادامه تحصیل دهند و همچنین در کنار تحصیل بتوانند به صورت پاره وقت مشغول به کار شوند. دریافت این نوع ویزای استرالیا، مستلزم این است که شما حداقل در یک دوره آموزشی به مدت زمان دوازده هفته ثبت نام کنید.

اگر این نوع ویزای استرالیا را صرفاً برای گذراندن یک دوره آموزشی کوتاه مدت در یکی از آموزشگاه های استرالیا درخواست کنید، نیازی به ارائه مدرک زبان و همچنین گپ تحصیلی نخواهید داشت. علاوه بر این برای تقاضای این ویزای استرالیا هیچ محدودیت سنی وجود ندارد.

اما اگر بخواهید برای ادامه تحصیل در دوره های طولانی مدت دانشگاهی، ویزای تحصیلی استرالیا را دریافت کنید، حتماً باید اقدام به آماده سازی و ارائه مدارکی مانند، مدرک زبان بین المللی معتبر (آیلتس یا تافل)، گپ تحصیلی، رزومه تحصیلی و به طور کلی هر مدرک دیگری که برای اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های استرالیا و همچنین تایید سفارت مورد نیاز می باشد، نمایید.

این نوع ویزای استرالیا، در گروه ویزاهای کوتاه مدت این کشور قرار دارد و مدت اعتبار آن با توجه به طول دوره آموزشی متفاوت می باشد. ولی حداکثر زمان اعتبار آن 5 ساله خواهد بود.

یکی از مهمترین مزیت هایی که ویزای تحصیلی استرالیا در مقایسه با ویزای تحصیلی بسیاری از کشورهای دنیا دارد، این است که متقاضی ادامه تحصیل در این کشور می تواند همسر و فرزندان زیر هجده سال خود را با خود همراه کند که البته برای دریافت ویزای هریک از اعضای خانواده دانشجو، نیاز به پرداخت هزینه های جداگانه می باشد.

آشنایی با ویزای توریستی استرالیا

کشور استرالیا، طبیعت بسیار زیبا و جاذبه های گردشگری زیادی دارد، به همین دلیل ویزای توریستی استرالیا از پرمخاطب ترین ویزای های این کشور می باشد.

ویزای توریستی استرالیا به طور کلی در 2 نوع ویزای یکبار ورود و ویزای چندبار ورود به استرالیا صادر می شود. اما متاسفانه کشور استرالیا در ارائه ویزای توریستی به شهروندان ایرانی سیاست های سختگیرانه ای دارد و به همین دلیل شما تنها می توانید ویزای توریستی یکبار ورود را اخذ نمایید که از حداقل زمان اعتبار در مقایسه با ویزای توریستی که شهروندان سایر کشورها دریافت می کنند، برخوردار می باشد.

لازم به ذکر است که این نوع ویزای استرالیا، تنها برای بازدید از جاذبه های دیدنی و گردشگری کشور استرالیا صادر می شود و به هیچ عنوان با این ویزا نمی توانید در این کشور کار کنید. اما امکان ثبت نام در دوره های آموزشی کوتاه تر از 3 ماه برایتان وجود دارد.

اگر تصمیم دارید که برای اهداف توریستی به کشور استرالیا سفر کنید، لازم است که با ورود به سایت سفارت استرالیا برای خود یک حساب کاربری بسازید و بعد از پر کردن فرم درخواست ویزا و پرداخت هزینه مربوطه، مدارک مورد نیاز را در سایت آپلود نمایید.

ناگفته نماند که برای دریافت این نوع ویزای استرالیا حداقل باید پاسپورتتان 3 ماه اعتبار داشته باشد.

آشنایی با ویزای کار و تعطیلات کشور استرالیا

یکی دیگر از ویزاهای کشور استرالیا، ویزای کار و تعطیلات می باشد که در کل دنیا محبوبیت بسیار زیادی دارد. چراکه این ویزا به دارنده آن اجازه می دهد که بتواند به مدت 1 سال در استرالیا مشغول به کار و تحصیل شود.

برای دریافت این نوع ویزای استرالیا نیاز به داشتن یک سری شرایط وجود دارد که عبارت اند از:

· متقاضی باید در گروه سنی بین هجده تا سی سال قرار داشته باشد.

· متقاضی باید ثابت کند که از تمکن مالی خوبی برخوردار است.

· رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما الزامی می باشد

· متقاضی به هیچ عنوان نمی تواند کسی را با خود همراه کند.

· داشتن مدرک معتبر زبان انگلیسی و مهارت عالی در آن برای متقاضی ضرورت دارد.

البته ناگفته نماند که شهروندان ایرانی اجازه اخذ این نوع ویزا را ندارند و این ویزا تنها برای شهروندان کشورهای پرتغال، جمهوری چک، اسپانیا، لهستان، لوکزامبورگ، اسلوونی، مجارستان، اتریش، شیلی، اروگوئه، آرژانتین، ترکیه، آمریکا، اسلواکی، سن مارینو، آلمان، دانمارک، استونی، فنلاند، ایتالیا، بلژیک، هلند، ایرلند، بریتانیا، کانادا و سوئد صادر می شود.

ویزای توریستی فامیلی

یکی دیگر از ویزاهای پرطرفدار و رایج کشور استرالیا، ویزای توریستی فامیلی می باشد. اگر قصد دارید که برای دیدار خانواده و یا دوستان خود به کشور استرالیا سفر کنید، نیاز به اخذ این نوع ویزای استرالیا خواهید داشت. اخذ این نوع ویزا بدون داشتن دعوتنامه از فردی که دارای اقامت دائم استرالیا می باشد، امکان پذیر نخواهد بود.

فردی که در استرالیا اقامت دارد برای اینکه بتواند برای شخصی در خارج از این کشور دعوتنامه ارسال کند، باید مبلغی را نزد دولت استرالیا به امانت بگذارد که این مبلغ تضمین کننده هزینه های احتمالی سفر فرد دعوت شده می باشد که فرد دعوت کننده بعد از خارج شدن مسافر خود از خاک استرالیا می تواند مبلغی را که نزد دولت به امانت گذاشته بود را برداشت کند.

این ویزا به شما امکان می دهد که علاوه بر بازدید اعضای خانواده خود بتوانید در یکی از دوره های آموزشی که مدت آن بیشتر از 3 ماه نباشد، ثبت نام کنید.

این نکته را حتماً مدنظر قرار دهید که امکان تمدید ویزای توریستی فامیلی در خاک استرالیا وجود ندارد و باید بلافاصله بعد از اتمام اعتبار ویزای خود از خاک این کشور خارج شوید، چرا که در غیر این صورت برای جرایم نقدی و غیر نقدی زیادی روبرو خواهید شد.

آشنایی با ویزای توریستی کاری-بیزینس

اگر قصد دارید که برای اهداف کاری، مانند شرکت در یک کنفرانس علمی، بستن قراردادهای تجاری، شرکت در یک مصاحبه کاری و موضوعاتی از این دست به استرالیا سفر کنید، باید ویزای توریستی کاری-بیزینس استرالیا را دریافت نمایید. این نوع ویزای استرالیا بین 1 تا 12 ماه اعتبار دارد که مدت دقیق آن با توجه به پرونده و همچنین نظر افسر بررسی کننده درخواست شما تعیین می شود.

در صورتی که بتوانید این نوع ویزا را به صورت مولتی دریافت کنید، در طول مدت اعتبار ویزا و در هر بار ورود به خاک این کشور می توانید تا 3 ماه در آن اقامت داشته باشید.

ویزای توریستی کاری-بیزینس این امکان را به شما نمی دهد که در استرالیا به فروش محصول و  ارائه خدمات به شرکت و سازمان ها بپردازید. علاوه بر این با داشتن این ویزا نمی توانید برای شرکت در سمینارها و نمایشگاه ها هیچ مبلغی را دریافت نمایید.  

ویزای موقت فارغ التحصیلی استرالیا

دانشجویانی که حداقل به مدت 2 سال در کشور استرالیا مهارت های لازم برای یک شغل خاص را دیده باشند می توانند این نوع ویزا را دریافت کنند که اصطلاحاً به آن لیست مهارت استرالیایی گفته می شود.

این نوع ویزای استرالیا با توجه به شرایط متقاضیان بین 18 ماه تا 4 سال اعتبار خواهد داشت. این ویزا به شما امکان می دهد که بتوانید در این کشور به طور رسمی و کاملاً قانونی یک حرفه کاری را آغاز نمایید و در طول مدت اعتبار ویزای خود می توانید از همراهی همسر و فرزندان زیر هجده سال خود بهره مند شوید.

حتماً دقت کنید که برای دریافت این ویزا نباید بیشتر از 6 ماه از تاریخ فارغ التحصیلی تان در هر یک از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری گذشته باشد. در غیر اینصورت به هیچ عنوان نمی توانید برای دریافت این نوع ویزای استرالیا اقدام نمایید.

ویزای موقت فارغ التحصیلی استرالیا

ویزای اسپانسرشیپ استرالیا

این ویزا نوع خاصی از ویزای کاری کشور استرالیا می باشد که اخذ آن در خارج از خاک کشور استرالیا بسیار سخت خواهد بود.

شما تنها در صورتی می توانید ویزای اسپانسرشیپ استرالیا را دریافت کنید، که یک کارفرما برای استخدام شما در شرکت خود اظهار علاقه نماید و به این منظور دعوتنامه ای را برایتان صادر کند. البته این کار به همین راحتی نبود و کارفرما باید مراحل طولانی را سپری کند تا به سفارت ثابت کند که چرا به جای یک نیروی بومی استرالیا قصد استخدام یک نیروی خارجی را دارد. این نوع ویزای استرالیا بین 3 تا 4 سال اعتبار دارد.

آشنایی با ویزای مهارت کاری استرالیا

در بسیاری از مواقع دولت استرالیا نیاز به استخدام افراد متخصص و با تجربه در زمینه هایی مانند، امور مالی، امنیت شبکه، وکیل، حقوقدان، متخصص بازاریابی دیجیتال و مهندس ساخت و ساز دارد. از این رو اگر شما در خصوص یکی از مشاغل گفته شده مهارت خوبی داشته باشید، می توانید برای آن اقدام به درخواست ویزای مهارت کاری استرالیا نمایید.

سفارت کشور استرالیا، مسئولیت سنجش شما را در خصوص اینکه آیا واقع در زمینه درخواست شده مهارت کافی دارید یا خیر را برعهده دارد. از این رو توصیه می کنیم که قبل از اقدام برای اخذ این نوع ویزای استرالیا از افراد باتجربه و متخصصی که در موسسه های مهاجرتی فعالیت می کنند، مشاوره بگیرید.

اما اگر بخواهیم به طور کلی و خلاصه وار شرایط مورد نیاز برای اخذ این نوع ویزا را بیان کنیم، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

· داشتن سن زیر چهل و پنج سال

· داشتن مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 6

· داشتن تخصص کافی در زمینه فرصت شغلی مورد نظر

ویزای سرمایه گذاری کشور استرالیا

کشور استرالیا از وضعیت اقتصادی خوبی برخوردار بوده و روابط دوستانه ای با بسیاری از کشورهای دنیا دارد، به همین دلیل سرمایه گذاری در این کشور همواره مورد توجه سرمایه گذاران زیادی می باشد.

علاوه بر این دولت کشور استرالیا، امکانات بسیار خوبی را برای ورود سرمایه گذاران به این کشور فراهم کرده است که این موضوع سبب شده است، اخذ ویزای سرمایه گذاری استرالیا به یکی از سریعترین و راحت ترین روشها برای اخذ اقامت استرالیا تبدیل شود.

ویزای بشر دوستانه کشور استرالیا

کشور استرالیا یک نوع ویزا برای افرادی که قصد پناهندگی در کشور استرالیا دارند، صادر می کنند که به آن ویزای بشر دوستانه گفته می شود.

افرادی که به دلایل گوناگونی مانند؛ دلایل مذهبی، سیاسی، شرکت در گروه ها و تشکل های خاص و… دیگر نمی توانند در کشور خود زندگی کنند، می توانند برای اخذ این نوع ویزا اقدام نمایند.

مدارک لازم برای ویزای استرالیا

مدارک مورد نیاز برای اخذ انواع ویزای استرالیا متفاوت می باشد به طوری که شما برای اخذ هر نوع ویزا باید مدارک خاص مربوط به همان ویزا را تهیه نمایید. اما به طور کلی مدارک عمومی که برای اخذ تمام ویزاهای استرالیا مورد نیاز می باشد، عبارت اند از:

· فرم مربوط به درخواست ویزای استرالیا (که باید از سایت سفارت استرالیا دانلود شود.)

· کپی پاسپورت قدیم و جدید

· 2 قطعه عکس با پس زمینه سفید رنگ

· کپی کارت ملی و شناسنامه همراه با ترجمه رسمی آنها که توسط وزارت امور خارجه و دادگستری مهر شده باشد.

· پرینت حساب بانکی همراه با گردش مالی آن در 3 ماه اخیر

· دعوتنامه ( در صورت موجود بودن)

· نامه ای که تمکن مالی متقاضی را ثابت کند.

· فیش مربوط به پرداخت هزینه تعیین وقت سفارت و اخذ ویزای استرالیا

· گواهی عدم سوء پیشینه

·  سند مربوط به ازدواج ( در صورت متاهل بودن متقاضی)

· مدارک مربوط به چکاپ پزشکی از کلینیک های مورد تایید سفارت استرالیا

· بلیط رفت و برگشت

·  مدارک مربوط به رزرو هتل

هزینه ویزای استرالیا

هزینه ویزای استرالیا به 2 بخش هزینه عمومی و هزینه اختصاصی تقسیم بندی می شود. منظور از هزینه عمومی، بخشی از هزینه هایی است که برای اخذ تمام ویزاها باید پرداخت شود و هزینه اختصاصی ویزا به بخشی از هزینه هایی گفته می شود که با توجه به نوع ویزا تعیین می شود.

لازم به ذکر است که اگر به هر دلیل سفارت با درخواست ویزای شما موافقت نکرد، هزینه اخذ ویزا به هیچ عنوان به شما برگردانده نمی شود.  

بنابراین توصیه می کنیم قبل از اقدام به اخذ ویزا، اطلاعات خود را در خصوص نحوه درخواست ویزای استرالیا تا جایی که می توانید بالا ببرید تا بتوانید از رد درخواست ویزای خود جلوگیری کنید.

نکته دیگری که در خصوص هزینه ویزای استرالیا باید به آن توجه کنید، این است که هزینه مورد نیاز برای دریافت ویزای همسر و فرزندان زیر هجده سال متقاضی خیلی کمتر از هزینه ایست که متقاضی اخذ ویزا باید پرداخت کند.

هزینه های عمومی ویزای استرالیا

همانطور که گفته شد، هزینه عمومی ویزای استرالیا به بخشی از هزینه ها گفته می شود که در تمام ویزاهای استرالیا مشترک می باشد.

هزینه های عمومی اخذ ویزای استرالیا شامل موارد زیر می باشد.

· هزینه ترجمه مدارک: برای تقاضای هر نوع ویزای کشور استرالیا، باید تمام مدارک خود را به زبان انگلیسی ترجمه کنید که این ترجمه حتماً باید در دارالترجمه های رسمی و معتبر انجام شود که برای این کار هزینه های تقریباً زیادی را دریافت می کنند.

· هزینه تست های پزشکی: همانطور که گفتیم، انجام تست های پزشکی یکی از مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزای استرالیا می باشد، که انجام این کار هزینه هایی برایتان به همراه خواهد داشت.

هزینه های اختصاصی اخذ ویزای استرالیا

هر نوع ویزا، علاوه بر هزینه های عمومی، نیاز به پرداخت هزینه های اختصاصی دیگری دارد که مقدار آن برای هر نوع ویزا متفاوت می باشد.

به عنوان مثال اگر می خواهید با ویزای کاری و یا ویزای تحصیلی به کشور استرالیا بروید، باید مبلغی پول به منظور ارزیابی مدارک کاری و تحصیلی خود کنار بگذارید. ارزیابی مدارک تحصیلی و کاری متقاضیان توسط سازمان های خاصی در کشور استرالیا انجام می شود که برای این کار مبلغی را از متقاضیان مطالبه می کنند.  

یک نمونه دیگر هزینه های اختصاصی برای اخذ ویزای استرالیا، هزینه های مربوط به وکیل مهاجرت می باشد. اگرچه داشتن وکیل مهاجرتی برای اخذ ویزای این کشور الزامی نیست، اما افراد زیادی وجود دارند که برای اطمینان بیشتر و آرامش خود ترجیح می دهند در روند اخذ ویزای استرالیا از یک فرد با تجربه که در این زمینه تخصص زیادی دارد، کمک بگیرند که این افراد با توجه به تجربه و میزان تخصصی که دارند، دستمزد های گوناگونی را دریافت می کنند.

هزینه های اختصاصی اخذ ویزای استرالیا

اخذ ویزای استرالیا به کمک وکلای مهاجرت

ویزاهایی که تاکنون به معرفی آنها پرداخته ایم، تنها ویزاهای متداول تر و رایج تر کشور استرالیا می باشد. این کشور ویزاهای بسیار متنوعی دارد که هر کدام از آنها به دسته های گوناگونی تقسیم بندی می شوند که می توانند باعث سردرگمی شما شوند.

بنابراین توصیه ما به شما این است که به هیچ عنوان ریسک نکنید و به خاطر مبلغی هزینه با سرنوشت خود بازی نکنید و حتماً در این راه از وکلای باتجربه و متخصص که بارها این مسیر را طی کرده اند، کمک بگیرید.

وکلای مهاجرتی می توانند به شما برای دریافت ویزای راحت و بدون دغدغه استرالیا کمک زیادی کنند. به همین منظور ما در موسسه مهاجرتی خود برای راحتی و آرامش هرچه بیشتر شما عزیزان از افراد متخصص و باتجربه ای بهره گرفته ایم تا بتوانند در این مسیر پر استرس و دشوار شما را یاری نمایند. مشاوران ما به شما تضمین می دهند که با کمترین هزینه بهترین خدمات را ارائه دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دستمزد وکلای مهاجرتی ما می توانید با شماره های مندرج در سایت تماس بگیرید.

سفارت استرالیا در تهران

تمام مراحل اخذ ویزا باید در سفارت کشور استرالیا انجام شود. از این رو در اینجا آدرس سفارت کشور استرالیا در تهران و همچنین ساعتی که می توانید به آن مراجعه کنید را برایتان آورده ایم.

سفارت کشور استرالیا در خیابان خالد اسلامبولی و یا همان خیابان وزرا، خیابان بیست و سه و پلاک 2 قرار دارد. اگر می خواهید بعد از درخواست و به منظور ارائه مدارک و همچنین پیگیری درخواست ویزای استرالیا به ساختمان سفارت مراجعه کنید، باید بگوییم که این سفارتخانه در روزهای یکشنبه تا چهارشنبه و بین ساعات هشت و نیم صبح تا دوازده و نیم ظهر باز می باشد.  

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

آیا قصد سفر به سرزمین تاریخی و فرهنگی لهستان را دارید؟ اعم از قصد آشنایی با جاذبه‌های تاریخی شهر کراکوف،...

ویزای آمریکا یک مجوز مشروط می باشد که به شهروندان یک کشور خارجی داده می شود این ترتیب ویزا به...

وقتی صحبت از سفر به یکی از کشورهای باشکوه اروپایی می‌شود، لوگزامبورگ، با تاریخی غنی و مناظری دیدنی، انتخابی جذاب...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر