ویزای آذربایجان | انواع، مدارک، هزینه‌، و اعتراض به آن - سفری دیگر

ویزای آذربایجان | انواع، مدارک، هزینه‌، و اعتراض به آن

21 تیر 1401

ویزای آذربایجان را می تون از طریق کنسولگری های مقیم این کشور در تهران و تبریز اخذ نمود. ویزای آذربایجان در انوع مختلف و با اهداف گوناگونی صادر می شود.

اخذ ویزای آذربایجان جزو آن دسته از مواردی است که برای اتباع ایرانی می تواند بسیار حائز اهمیت باشد زیرا با وجود اینکه این کشور در همسایگی ایران واقع شده است و مدت هاست که جهت ورود اتباع ایرانی دارای روادید می باشد، طبیعتا برای سفر به این کشور لازم است که از طریق کنسولگری های مقیم در تبریز و تهران ویزای کشور آذربایجان را متناسب با هدف سفر اخذ نمود.

اخذ ویزای آذربایجان

کشور آذربایجان که با تلاش های زیاد در سال های اخیر یکی از مهمترین مقاصد گردشگری ایرانیان قرار گرفته است دارای جذابیت های متعددی بوده و همچنین افراد زیادی نیز برای اهداف مختلف دیگر از جمله تحصیل، کار و تجارت به این کشور سفر می کنند. با این وجود لازم است بدانید در هنگامی که شما قصد سفر به کشور آذربایجان را داشتید در اولین مرحله باید ویزای آذربایجان را با توجه به نوع و هدف سفر خود انتخاب کنید. از این رو ما سعی کردیم در ادامه این مطلب در خصوص چگونگی اخذ روادید آذربایجان و انواع مختلف این ویزاها اطلاعاتی بیان کنیم.

مراحل دریافت ویزای جمهوری آذربایجان

هنگامی که قصد اخذ ویزای آذربایجان را داشتید به دو صورت می توانید اقدام کنید؛ به طوری که یا شخصا باید ویزای این کشور را دریافت نمایید و یا اینکه می توانید از یک آژانس مسافرتی اقدام کنید. با وجود اینکه تجربه آژانس های مسافرتی در اخذ ویزای کشورهای مختلف از جمله آذربایجان در انواع مختلف بسیار زیاد است، به شما کمک می کنند تا در سریعترین زمان ممکن ویزای مورد نظر خود را دریافت کنید.

توجه داشته باشید اگر بخواهید از طریق این آژانس ‌ها روادید مورد نظر را اخذ کنید ابتدا باید با این شرکت های مسافرتی در ارتباط بوده تا آنها به شما کمک کنند مدارک مورد نیاز برای اخذ روادید کشور آذربایجان را کامل کنید. برای ارتباط باما و کارشناسان ما کلیک کنید!

بعد از این امر لازم است مدارک تهیه شده را به صورت کامل به آژانس مسافرتی مورد نظر تحویل داده  که بعد از تحویل مدارک رسید دریافت خواهید کرد. در این زمان نیز باید هزینه اخذ ویزا را به این آژانس مسافرتی پرداخت کرده و سپس منتظر بمانید که در یک هفته تا دو روز کاری بعد، نتیجه صدور ویزای آذربایجان به شما اعلام شود.

مراحل دریافت ویزای جمهوری آذربایجان

انواع ویزای آذربایجان از نظر تعداد دفعات ورود

در خصوص انواع ویزای کشور آذربایجان از نظر تعداد دفعات ورود باید توجه داشته باشید که به طور کلی ویزای آذربایجان برای تمامی افرادی که می خواهند به این کشور سفر کنند و تابعیت آذربایجان را ندارند به سه دسته ویزای یکبار ورود، ویزای دو بار ورود و ویزای چند بار ورود صادر می شود.

اولین دسته از این ویزاها یعنی ویزای یکبار ورود و خروج آذربایجان حدود ۹۰ روز اعتبار داشته که برای اهداف تجاری، علمی، آموزشی، کار، توریستی، پزشکی دیدار با بستگان، فرهنگی ورزشی صادر می شود و افراد با داشتن این ویزا می ‌توانند یکبار وارد کشور آذربایجان شده و یکبار از آن خارج شوند.

ویزای دو بار ورود نیز همانطور که از اسم آن مشخص است به گونه ‌ای می باشد که افراد با داشتن آن می ‌توانند دو بار از مرز کشور آذربایجان خارج شده و دوباره وارد این کشور شوند و اما دسته دیگر از این نوع ویزاهای آذربایجان، ویزای کثیر الورود بوده که مدت زمان آن حداکثر تا ۲ سال است و صاحبان آن می ‌توانند در طول این مدت به دفعات وارد خاک جمهوری آذربایجان شوند.

اخذ ویزای ترانزیت آذربایجان

لازم است بدانید ویزای ترانزیت ویزایی است که برای افراد خارجی صادر می شود که لازم است برای رسیدن به کشور سوم از کشور مستقل آذربایجان عبور کنند. این ویزا نیز در دسته ویزاهای یک یا دو بار ورود قرار گرفته و مدت زمان آن حداکثر تا ۳۰ روز می باشد و مدت مجاز اقامت در کشور سوم حداکثر تا ۵ روز تعیین می شود. افرادی که این نوع ویزای آذربایجان را دارند به هیچ عنوان حق خروج از فرودگاه را نداشته و نمی توانند در شهرهای کشور آذربایجان تردد کند.

انواع ویزای آذربایجان از نظر هدف سفر

همچنین باید توجه داشته باشید که انواع ویزای آذربایجان از نظر هدف سفر نیز در دسته های مختلفی قرار می گیرد. یکی از انواع این ویزاها، ویزای توریستی بوده که با وجود جذابیت های گردشگری کشور آذربایجان امروزه توسط افراد زیادی اخذ می شود.

شهر باکو که پایتخت این کشور نیز به شمار می رود دارای جاذبه های متعددی بوده و گردشگران عزیز می توانند بعد از اخذ ویزای توریستی کشور آذربایجان، جهت دیدن این جاذبه ها به شهر باکو کشور آذربایجان سفر کنند. توجه داشته باشید با داشتن این ویزا به هیچ عنوان حق کار و تجارت در کشور مقصد را نخواهید داشت.

دیگر نوع ویزای آذربایجان ویزای کاری است که برای اخذ این ویزا لازم است متقاضیان در ابتدا پیشنهاد کاری از کارفرمای مقیم کشور آذربایجان داشته باشند.

در اینجا باید بدانید افرادی صلاحیت درخواست ویزای کار این کشور را دارند که دارای شرایط سنی متناسب با قانون کار آذربایجان باشند و همچنین دارای تخصصی باشند که بتوانند در پستی خدمت کنند که هیچ شهروند آذربایجانی صلاحیت فعالیت در آن را نداشته باشد. معمولا مدت اعتبار ویزای کار آذربایجان یک سال است و در صورت احراز صلاحیت اولیه می توان برای سال های بعدی آن را تمدید کرد‌.

دسته دیگر از انواع ویزای آذربایجان، ویزای دانشجویی یا تحصیلی است که دانشجویان بین المللی برای تحصیل در کشور آذربایجان باید اقدام به اخذ این ویزا نمایند. پس از اینکه دانشجویان وارد دانشگاه کشور آذربایجان شدند در عرض یک هفته باید در اداره پروتکل شورای شهر ثبت نام کنند.

همچنین باید بدانید اگر دانشجویان بتوانند ثابت کنند که برای زبان انگلیسی دانش کافی را دارند لازم نیست که دوره‌ های آماده سازی را بگذرانند بلکه می ‌توانند به صورت مستقیم وارد سال اول شوند. همچنین توجه داشته باشید کسانی که ماموریت های رسمی دولتی در کشور آذربایجان داشته باشند و بخواهند برای این مقاصد به این کشور سفر کنند باید ویزای ورود دیپلماتیک یا خدمات را دریافت نمایند.

ویزای فوری آذربایجان

حال با تمام آنچه بیان شد ممکن است در بعضی مواقع شرایطی پیش آید که افراد نیاز داشته باشند در سریع‌ ترین زمان ممکن برای اخذ ویزای آذربایجان اقدام نموده و در کمترین زمان این ویزا را دریافت کنند. توجه داشته باشید در این مواقع لازم است که شما اقدام به اخذ ویزای فوری آذربایجان کنید، که برای ساده تر شدن مراحل صدور این ویزا لازم است مدارکی را ارائه دهید که نشان دهد واقعا شما به ویزای فوری این کشور نیاز داشته و لازم است سریعا سفری به آذربایجان داشته باشید. لازم به ذکر است که طبیعتا برای این ویزا باید هزینه بیشتری پرداخت نمایید.

ویزای فوری آذربایجان

اخذ ویزای آنلاین آذربایجان

جالب است بدانید در سال های اخیر سفارتخانه آذربایجان برای تسهیل در صدور ویزای شهروندان خارجی اقدام به صدور ویزای آنلاین یا الکترونیک نموده است که امکان اخذ ویزا از طریق سیستم آسان ویزا وجود دارد. کشور ایران نیز در دسته کشورهایی واقع شده است که اگر اتباع آن قصد سفر به آذربایجان را داشته باشند می توانند اقدام به اخذ ویزای الکترونیکی کشور آذربایجان نمایند.

برای اخذ ویزای آذربایجان به صورت الکترونیک کافی است تنها از گذرنامه های که ۶ ماه اعتبار دارد اسکن تهیه کرده و آن را به وب سایت ارائه دهید و در آنجا ثبت نام کنید. همچنین شما می توانید در اینجا هزینه اخذ ویزای آذربایجان را نیز به صورت آنلاین پرداخت کنید تا شرایط دریافت ویزا برای شما آسان تر شود.

ویزای آنلاین کشور آذربایجان معمولا تا مدت ۹۰ روز اعتبار داشته و لازم است بدانید دارندگان این ویزا نمی توانند بیشتر از ۳۰ روز در خاک آذربایجان اقامت داشته باشد. به طور کلی باید بدانید در خصوص ویزای الکترونیکی آذربایجان نکات مهمی وجود دارد به طوری که این ویزا برای یک نفر، یک خانواده و یا گروهی صادر می شود. به طوری که حداقل تعداد خانواده باید 2 نفر و حداکثر این تعداد ۱۰ نفر باشند.

در ویزای گروهی نیز حداقل ۱۰ نفر و حداکثر ۳۰ نفر قابل درخواست می باشد. پس از اینکه امور درخواست ویزا را به پایان رساندید این ویزا به ایمیل متقاضی ارسال خواهد شد، از این رو لازم است ایمیل معتبری را در اطلاعات درخواستی وارد کنید.

ویزای الکترونیکی آذربایجان برای چه افرادی صادر می شود؟

با توجه به شرایط آسانی که اخذ ویزای آذربایجان به صورت الکترونیکی یا آنلاین دارد طبیعتا افراد زیادی قصد اخذ این ویزا را خواهند داشت. حال در این خصوص باید بدانید شرایطی برای صدور ویزای الکترونیکی آذربایجان وجود دارد به طوری که این ویزا تنها برای اتباع کشورها و افراد بدون تابعیت مقیم این کشور صادر خواهد شد.

همچنین باید بدانید برای اخذ این ویزا نیاز نیست که شما اصل مدارک را ارائه دهید بلکه تنها کافی است از پاسپورت خود اسکن تهیه کرده و آن را بفرستید سپس این ویزا به صورت فایلی برای شما ارسال شده که در هر جای دنیا می توانید آن را پرینت گرفته و ارائه دهید.

همچنین باید بدانید اخذ این ویزای آذربایجان بدون ویزا کارت و مستر کارت که یک کارت بانکی بین المللی است امکان پذیر نمی باشد. در صورتی که اطلاعات شما به صورت غلط یا ناقص وارد شود درخواست ویزای الکترونیکی شما رد خواهد شد. از طرفی با داشتن این ویزا حق اشتغال در کشور آذربایجان را ندارید و در صورتی که در ۹۰ روز اعتبار این ویزا از آن استفاده نکنید ویزای شما از اعتبار ساقط می گردد.

مدارک لازم برای ویزای آذربایجان

هنگامی که بخواهید ویزای لیبل و برچسب دار آذربایجان را در انواع مختلف رزرو کنید لازم است مدارک را به سفارت کشور آذربایجان ارسال نمایید که این مدارک شامل اصل گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار، بیمه مسافرتی، فرم درخواست ویزای آذربایجان و آدرس محل اقامت در آذربایجان می باشد.

نکته مهمی که در خصوص فرم درخواست ویزای آذربایجان وجود دارد این است که باید این فرم به صورت کامل و بدون نقص پر شود پس بهتر است از افراد با تجربه در این زمینه کمک بگیرید زیرا هرگونه نقص در این فرم می تواند منجر به رد شدن ویزای شما شود و دردسرهایی را به همراه داشته باشد.

هزینه و زمان لازم برای اخذ این ویزا

در خصوص هزینه ویزای آذربایجان لازم است بدانید که با وجود متعدد بودن انواع ویزای این کشور طبیعتا هزینه های مختلفی برای آن وجود دارد. همچنین اگر شما بخواهید از طریق آژانس ‌های مسافرتی این ویزا را دریافت کنید طبیعتا باید هزینه ای نیز به این آژانس‌ ها پرداخت نموده تا برای شما فرم درخواست ویزا را پر نمایند و مدارک را ارسال کنند. در خصوص مدت زمان صدور ویزای کشور آذربایجان باید بدانید ویزای توریستی از نو لیبل این کشور حداقل در ۱۰ روز کاری صادر می شود.

ویزای توریستی الکترونیکی نیز در چهار روز برای شما صادر خواهد شد. و اما ویزای فوری آذربایجان در کمتر از یک روز صادر می شود. صدور ویزای تجاری لیبل با ۹۰ روز اقامت نیز یک هفته طول خواهد کشید و البته اگر بخواهد ویزای تجاری آذربایجان چند بار ورود را دریافت کنید صدور ویزا بیش از ۱۰ روز طول میکشد.

سفارت آذربایجان در ایران

در خصوص سفارت کشور آذربایجان باید بدانید این سفارت در تهران، خیابان پاسداران، خیابان نیستان سوم، کوچه را ستون، پلاک ۱۶ قرار دارد.

همچنین جمهوری آذربایجان در شهر تهران کنسولگری دارد که این کنسولگری در تهران، نیاوران، خیابان شهید پورابهتاج، خیابان خداوردی، کوچه سیزدهم غربی، نبش کوچه شریف کرد، پلاک ۵ قرار دارد و ساعت پذیرش برای اخذ ویزا در این سفارتخانه نیز از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ صبح تا ۱۲ ظهر می باشد.

همچنین باید بدانید کنسولگری آذربایجان در شهر تبریز نیز در، بلوار ولیعصر، خیابان عارف، پلاک 9 واقع شده است.

نکات مهم درباره صدور روادید آذربایجان

در خصوص اخذ ویزای آذربایجان نکاتی وجود دارد که ادامه به آنها اشاره می کنیم به طوری که باید بدانید برای پرداخت هزینه ویزای آذربایجان از نوع الکترونیکی باید این هزینه را به صورت دلار آمریکایی پرداخت کرده و نرخ آن نیز بر اساس نرخ روز می باشد. هنگامی که شما هزینه ویزای باکو را به سفارتخانه پرداخت کردید امکان برگشت آن وجود ندارد.

توجه داشته باشید اگرچه امکان اخذ ویزای لیبل آذربایجان از طرف آژانس های مسافرتی برای شما وجود دارد اما ممکن است در صورتی افسران کنسولگری آذربایجان بخواهند که جهت مصاحبه به سفارت این کشور بروید که در این صورت لازم است حتما خودتان شخصا به سفارت و کنسولگری حاضر شده و به سوالات مصاحبه پاسخ دهید. در خصوص این مصاحبه باید بدانید لازم است به سوالات سریع و بدون دروغ پاسخ داد زیرا هرگونه دروغی توسط افسران کنسولگری تشخیص داده خواهد شد. همچنین لازم است از لباس های رسمی و کاملا مرتب در روز مصاحبه استفاده کنید.

سوالات متداول در مورد ویزای آذربایجان

چگونه میشود ویزای آذربایجان را به صورت آنلاین تهیه کرد؟

جالب است بدانید در سال های اخیر سفارتخانه آذربایجان برای تسهیل در صدور ویزای شهروندان خارجی اقدام به صدور ویزای آنلاین یا الکترونیک نموده است که امکان اخذ ویزا از طریق سیستم آسان ویزا وجود دارد.

ویزای الکترونیکی آذربایجان برای چه افرادی صادر می شود؟

حال در این خصوص باید بدانید شرایطی برای صدور ویزای الکترونیکی آذربایجان وجود دارد به طوری که این ویزا تنها برای اتباع کشورها و افراد بدون تابعیت مقیم این کشور صادر خواهد شد.

مدارک لازم برای ویزای آذربایجان چه مدارکی هستند؟

این مدارک شامل اصل گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار، بیمه مسافرتی، فرم درخواست ویزای آذربایجان و آدرس محل اقامت در آذربایجان می باشد.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

کاخ ملی پنا، یکی از شگفتی‌های معماری در شهر سینترا واقع در کشور پرتغال است که با طراحی خاص و...

در دنیای پر تحرک امروزی، گام‌های موثر برای رسیدن به اهداف بین‌المللی ضروری به نظر می‌رسند. مهاجرت، تحصیل، کار، و...

در دنیای متلاطم امروز که جابجایی‌های بین‌المللی به یکی از جنبه‌های جدا نشدنی زندگی افراد تبدیل شده است، اخذ ویزا...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر