ویزای چین | انواع، مدارک، هزینه‌، ریجکت و اعتراض به آن - سفری دیگر

ویزای چین | انواع، مدارک، هزینه‌، ریجکت و اعتراض به آن

18 تیر 1401

برای درخواست ویزای چین باید با گرفتن وقت سفارت و ارائه مدارک اقدام کرد. پس از تایید درخواست فرد متقاضی ویزای چین از سوی کنسولگری این کشور صادر می شود.

کشور چین یکی از کشورهای واقع در قاره آسیا می باشد که پایتخت آن شهر پکن است. برای ورود به این کشور مانند هر کشور خارجی دیگری افراد نیاز به اخذ ویزای چین دارند. توجه داشته باشید از آنجایی که سالانه افراد زیادی قصد سفر به این کشور بنا به هر دلیلی را دارند پس لازم است در اولین قدم ویزای مربوط به هدف خود را اخذ کنید که در ادامه این مطلب ما سعی کرده ایم درباره انواع مختلف ویزا های این کشور و شرایط خاص برای صدور ویزا مواردی را بیان کنیم.

ویزای چین

برای رفتن به کشورهای خارجی از جمله کشور چین اولین مرحله ای که مسافرین عزیز باید به آن توجه داشته باشند، اخذ ویزای مسافرتی این کشور می باشد. توجه داشته باشید به طور کلی می‌ توان گفت ویزای چین اجازه نامه ای است که از طرف سفارت در کشور ایران صادر شده و به متقاضی این اجازه را می ‌دهد که وارد خاک این کشور شود.

پس با این وجود نیاز است که برای اخذ این مدرک شما گواهی ها و مدارکی را ارائه دهید تا افسر کنسولگری سفارت چین اطمینان پیدا کند که وارد شدن شما به خاک این کشور نمی تواند خطراتی به همراه داشته باشد. از آنجا که کشور چین جزو کشورهایی است که دارای سطح بالایی تجارت جاذبه های توریستی فراوان و موارد دیگری دارد که حجم زیادی از هموطنان ما و مردم دیگر کشورها قصد سفر به این کشور را دارد از این رو لازم است بدانید که انواع ویزای چین در دسته های مختلفی قرار گرفته که افراد باید متناسب با هدف سفرشان را از این روزها را دریافت نمایند.

ویزای چین

انواع ویزا های چین

همانطور که گفته شد در اولین مرحله هنگامی که شما اقدام به اخذ ویزای چین در انواع مختلف می کنید باید هدف سفر خود را مشخص کرده تا بتوانید نوع خاصی از ویزا های این کشور را اخذ کنید. به طور کلی باید بدانید ویزا های کشور چین در سه دسته ویزای دیپلماتیک، ویزای عادی و ویزای تجاری قرار می گیرد که هر کدام از این ویزا ها خود دارای دسته هایی می باشد.

در این بین ویزای c جزو آن دسته از ویزا های کشور چین می باشد که به خدمه خارجی وسایل حمل و نقل بین المللی از جمله کشتی، قطار و هواپیما داده می شود. این ویزا همچنین برای اعضای خانواده های این افراد صادر شده و خانواده هایشان نیز می توانند با این ویزا به کشور چین سفر کنند.

ویزای D مختص افرادی است که قصد صادرات مادام العمر به کشور چین را دارند. ویزای F نوع دیگر ویزای چین بوده که برای افرادی که قصد تحصیل، مبادله یا فعالیت‌ های دیگر این چنین را دارند صادر می شود.

ویزای جی مخصوص افرادی است که قصد صادرات به کشور چین را دارند. ویزای جی ۱ مخصوص سازمان های خبری و روزنامه نگاران خارجی بوده و مدت زمان آن حدود ۱۸۰ روز بوده و این افراد می ‌توانند در این مدت در کشور چین اقامت داشته باشند و اما روزنامه نگاران خارجی که قصد سفر به کشور چین در مدت زمان کمتر از ۱۸۰ روز داشته باشند باید ویزای جی ۲ را رزرو کنند.

گردشگران و توریست ها نیز برای بازدید از جاذبه های گردشگری کشور چین باید ویزای ال را دریافت نمایند. و اما دسته ای دیگر از انواع ویزای چین ویزای اس می باشد که مخصوص بازرگانان و تجار بوده و افراد برای فعالیت های تجاری باید این ویزای چین را دریافت نمایند.

ویزای کیو ۱ برای افرادی که قصد بازدید از خانواده خود را دارند باید این ویزای چین را دریافت کنند که شوهر، زن، پدر، مادر، پسران، دختران، پدربزرگ و مادربزرگ، پدر و مادر مشمول این ویزا می شوند و ما افرادی که قصد بازدید از اقوام درجه ۲ خود را داشته باشند باید ویزای کیو۲ را دریافت کنند که هر دو این ویزا ها ۱۸۰ روز اعتبار دارد و اما نوابغ و استعداد های درخشانی که مهارت ها و توانایی های خاصی را دارند و بخواهد به کشور چین سفر کنند باید ویزای کار را دریافت نمایند.

ویزای اس برای افرادی که قصد بازدید از فرزند یا والدین خود که به عنوان یک فرد خارجی در چین کار یا تحصیل می ‌کنند را دارند ارائه شده که این ویزا ۱۸۰ روز اعتبار دارد. برای تحصیل به مدت زمان بیش از ۱۸۰ روز باید ویزای ایکس یک چین دریافت شده و برای تحصیل به مدت زمان کمتر از ۱۸۰ روز باید ویزای ایکس ۲ دریافت شود. آخرین دسته از انواع ویزای کشور چین ویزای کاری یا z بوده که برای افرادی صادر می شود که قصد کار در این کشور را داشته باشند.

ویزای انفرادی چین

علاوه بر آنچه بیان شد در خصوص انواع ویزای چین باید بدانید دسته دیگری از این ویزا ها ویزای انفرادی بوده که افراد معمولاً با دریافت آن می‌ توانند در یک بازه زمانی سه ماهه به کشور چین وارد شود و خواهند توانست حداکثر سی روز در این کشور اقامت داشته باشند.

افرادی که قصد اخذ ویزای انفرادی چین را داشته باشند باید از شرکت چینی توریستی یا تجاری تقاضا کنند که برای آنها دعوتنامه ارسال شده که این دعوتنامه باید دارای بارکد باشد. توجه داشته باشید نیاز نیست که دعوت نامه به صورت پستی ارسال شود بلکه اسکن دعوتنامه توسط شرکت چینی برای شما نیز می تواند مناسب باشد.

ویزای گروهی چین

همانطور که از نام ویزای گروهی پیدا است صرفاً باید توجه داشته باشید که این ویزا توسط آژانس های مسافرتی گرفته شده به طوری که در اخذ ویزا باید آژانس های مسافرتی چینی برای آژانس های ایرانی دعوتنامه ارسال کرده تا بتوانند این ویزا را دریافت کرد.

مهمترین نکته ای که در خصوص ویزای گروهی چین وجود دارد این است که حداقل این ویزا برای پنج نفر صادر می شود و لازم است تمامی مسافرانی که با هم وارد خاک چین می شود با هم نیز از این کشور خارج شود. توجه داشته باشید این نوع ویزا زمان محدودی داشته و مسافران باید در همین بازه زمانی وارد چین شده و سپس از این کشور خارج شوند.

ویزای کار چین

همانطور که پیش تر هم ذکر شد ویزای کار کشور چین یا همان ویزای گروه زد بوده که برای افرادی که قصد کار در کشور چین را دارند صادر می شود. افراد با داشتن این ویزا حداقل و حداکثر می تواند ۵ سال در کشور اقامت داشته باشد و باید حتما ظرف ۹۰ روز بعد از صدور ویزا فرد متقاضی وارد این کشور شده و در طی ۳۰ روز از زمان ورود در دفتر امنیت عمومی ثبت نام کنند. از آنجایی که کشور چین با بازار کار نسبتاً خوبی همراه است مشاهده می شود هر ساله افراد زیادی اقدام به اخذ ویزای کشور چین می کنند.

ویزای توریستی چین

همانطور که پیش‌ تر هم ذکر شد که کشور چین یکی از کشورهایی است که دارای جاذبه های گردشگری متعددی بوده از این رو هر ساله افراد زیادی قصد گردشگری و سفر به کشور چین را دارند. توجه داشته باشید برای این امر لازم است ویزای توریستی چین یا روادید توریستی دریافت شود که افراد با داشتن این ویزا تنها می تواند به گردشگری و بازدید از خانواده بپردازند به هیچ عنوان افرادی که ویزای ال چین را دریافت کردند نمی‌ توانند به کار یا تجارت در چین بپردازند.

این نوع ویزا معمولاً برای دو هفته تا شش ماه صادر شده  و اجازه اقامت بیش از این مدت به متقاضی داده نمی‌ شود. جالب است بدانید جهت اخذ این ویزا نیاز به حضور متقاضی نبوده و مصاحبه انجام نمی گیرد اما باید اصل و کپی مدارک شناسایی شما همراه نماینده یا وکیل به سفارت ارسال شود.

چگونگی درخواست ویزای چین

برای درخواست ویزای کشور چین برخلاف دیگر کشورها افراد می ‌توانند شخصاً یا توسط شخص دیگری یا نماینده ای اقدام به اخذ ویزای این کشور نمایند و همانطور که گفته شد ویزای چین که به دو صورت انفرادی یا گروهی صادر می شود و برای اخذ ویزای این کشور نیاز به تعیین وقت سفارت کشور نمی‌باشد. همچنین باید توجه داشته باشید امکان درخواست ویزا از طریق پست الکترونیکی نیز قابل پذیرش نیست.

مدت زمان اقامت با ویزای چین

در خصوص مدت زمان اقامت با داشتن ویزای کشور چین باید توجه داشته باشید این مدت بسته به نوع ویزا از ۳۰ تا ۶۰ درصد متغیر خواهد بود. همچنین متقاضیانی که قصد اقامت بیشتر در کشور چین را داشته باشند نیز می تواند این مدت را به ۹۰ تا ۱۸۰ روز ارتقا دهند.

توجه داشته باشید دارندگان ویزای چین قبل از پایان اعتبار ویزا باید این کشور را ترک کنند و در صورتی که قصد ماندن بیش از این روز ها را داشته باشند باید نسبت به تمدید ویزا اقدام کنند که این درخواست ممکن است رد یا تایید شود. برای این امر شما باید دلایل کافی برای ماندن بیشتر از حد مجاز در کشور چین را داشته باشید.

در صورتی که پس از پایان اعتبار ویزا شما اقدام به تمدید ویزای چین نکردید باید جریمه ای پرداخت کنید و یا مجازات های تعیین شده است دولت جمهوری خلق چین نیز برای شما انجام خواهد شد.

هزینه ویزای چین

به طور کلی در خصوص هزینه صدور ویزای چین باید توجه داشته باشید که این قیمت متغیر بوده و با توجه به نوع ویزایی که شما قصد اخذ آن را دارید تفاوت‌ هایی در هزینه‌ های آن نیز مشاهده می شود. از طرفی با توجه به ثابت نبودن قیمت ارز در بازار طبیعتاً هزینه ای مشخصی نمی توان برای صدور ویزای چین تعیین کرد. باید توجه داشته باشید اگر شما در زمان های پر سفر سال اقدام به اخذ ویزای این کشور کنید طبیعتاً باید هزینه بیشتری برای ویزا بپردازد زیرا در این زمان سفارت کشور چین شلوغ است و هزینه ها نیز روند افزایش پیدا می کند.

اما در زمان هایی که افراد کمتری اقدام به سفر به چین می کنند مشاهده می شود این هزینه ها نیز در پایین ترین حد خود قرار دارد. نکته مهم دیگری که در خصوص قیمت ویزای چین باید به آن توجه داشته باشید این بوده که نرخ ویزا برای کودکان و بزرگسالان یکسان محاسبه می شود. هنگامی که شما مبلغی را برای ویزا به حساب سفارت چین واریز میکنید این مبلغ به هیچ عنوان قابل برگشت نمی باشد.

هزینه ویزای چین

مدت زمان صدور ویزای کشور چین

برای صدور ویزای چین باید توجه داشته باشید در حالت عادی این ویزا حدود ۱۰ روز طول می ‌کشد اما اگر افرادی قصد اخذ ویزای فوری را داشته باشند می توانند در ۴ تا ۵ روز کاری، این ویزا را دریافت کنند. برای اخذ ویزای فوری این کشور لازم است شما دلایلی داشته باشید که نشان دهد لازم است در سریع‌ ترین زمان ممکن ویزای کشور چین را دریافت کرده و به این کشور سفر کنید. البته لازم به ذکر است برای ویزای فوری این کشور است هزینه بیشتری در سفارت کشور چین پرداخت شود.

مدارک لازم برای اخذ ویزای کشور چین

برای دریافت ویزای کشور چین علاوه بر آنچه گفته شد نیاز است که شما مدارکی را نیز ارائه دهید که از جمله مهمترین این مدارک می توان به دو قطعه عکس شش در چهار سفید، بدون عینک که به تازگی گرفته شده باشد، اصل پاسپورت با حداقل ۷ ماه اعتبار، نامه تمکن مالی ترجمه شده به انگلیسی، بلیط مسافرتی، فرم اطلاعات مسافر و یا درخواست ویزا، بیمه مسافرتی و … می باشد که در خصوص نامه تمکن مالی باید توجه داشته باشید.

سرپرست خانواده می ‌تواند به جای تمامی اعضای خانواده یک نامه ارائه بدهد که این نامه باید تمکن سرپرست خانواده را به ازای تمامی اعضا نشان دهد. همچنین لازم است بدانید که فرم درخواست ویزا را نیز باید به صورت کامل و درست پر شده باشد که برای این امر بهتر از افراد با تجربه کمک بگیرید زیرا هرگونه نقص در این فرم می تواند موجب رد شدن ویزای شما باشد.

قوانین پایه ویزای چین

به طور کلی در خصوص قوانین پایه ویزای چین باید بدانید این ویزا مدرک معتبر بوده که از طرف سازمان های دولتی برای اتباع خارجی که قصد سفر به کشور چین را دارد صادر می شود و افراد طبق این مدرک می تواند به کشور وارد شده و از آن خارج شوند.

البته باید بدانید تمام این موارد باید طبق مقررات کشور چین باشد زیرا هر کشور حقوق و قوانین بین المللی می تواند به صورت مستقل درباره ورود و خروج شهروندان خارجی به قلمرو خود تصمیماتی بگیرد که این امر موجب شده است افسران کنسولگری به سفارتخانه چین بتوانند طبق قوانین مقررات ملی کشور چین تصمیم بگیرند که آیا برای یک فرد ویزا صادر کنند و ویزای یک نفر دیگر را لغو نمایند.

آدرس سفارت کشور چین

کشور چین برای انجام امور مختلف از جمله صدور ویزا در کشورهای مختلف از جمله کشوری ایران سفارتخانه دارد که لازم است بدانید آدرس سفارتخانه چین در تهران، خیابان شهید موحد دانش، روبروی آتش نشانی می باشد و شماره تلفن سفارت ۰۲۱۲۲۲۹۱۲۴۱ است.

روزهای کاری سفارت این کشور

در خصوص روزهای کاری سفارت کشور چین باید بداند این سفر در روزهای فرد از ساعت ۹ الی ۱۲ ساعت ۱۴ الی ۱۶ در جهت دریافت مدارک و صدور ویزای چین فعالیت می کند. هنگامی که شما برای ارائه مدارک به سفارت این کشور مراجعه کنید باید تمامی مدارکتان به صورت کامل و معتبر در دست باشد زیرا نقص در مدارک می ‌تواند موجب لغو درخواست شما شود که در اینجا پیشنهاد می شود حتماً به افراد باتجربه در ارتباط باشید تا به شما کمک کنند می توانید به راحتی تمامی مدارک مورد نیاز را فراهم کنید.

اعتبار ویزای کشور چین

در خصوص اعتبار ویزای چین باید بدانید که این اعتبار بسته به نوع ویزا از ۳ تا ۲۴ ماه متغیر است. به طوری که باید به علاوه بر آنچه بیان شد کشور چین از نظر تعداد دفعات ورود نیز به سه دسته تقسیم می شود. ویزای یکبار ورود کشور چین که به افراد امکان را می دهد تنها یک بار به کشور چین وارد شوند معمولاً سه ماه اعتبار دارد.

ویزای دو ورودی سه ماه اعتبار داشته و به متقاضیان این امکان را می‌دهد که در این مدت حداکثر دو بار وارد کشور چین شود و اما ویزای چند بار ورود معمولاً به مدت ۶، ۱۲ یا ۲۴ ماهه اعتبار داشته که افراد می ‌توانند در این بازه زمانی هر تعداد که تمایل دارند به کشور چین وارد شده و یا از آن خارج شوند.

ورود به کشور چین بدون نیاز به ویزا

جالب است بدانید کشور چین شرایطی به وجود آورده است که شهروندان خارجی به وسیله این شرایط می‌ تواند بدون نیاز به ویزا به کشور چین سفر کنند. یکی از مهمترین این موارد حمل و نقل مستقیم می باشد به طوری که اگر یک شهروند خارجی انجام می دهد و بیشتر از ۲۴ ساعت در فرودگاه این کشور نمانند می توانند بدون داشتن ویزا یک پرواز بین المللی انجام دهد.

همچنین شهروندان کشور هایی که با جمهوری خلق چین دارای روابط دیپلماتیک هستند در هر صورتی که در حال حاضر در ماکائو یا هنگ‌ کنگ باشند برای بازدید از دلتای رودخانه مروارید یا جزیره هاینا می توانند بدون داشتن ویزا به کشور چین سفر کنند که البته این سفر نباید بیش از ۶ روز طول بکشد.

همچنین گروه دیگری از شهروندانی که شهرهای سنگاپور، برونئی و ژاپن که دارای گذرنامه عادی هستند و قصد ملاقات با اقوام، تجارت یا گردشگری در چین را داشته باشند و قصد ماندن بیش از ۱۵ روز را داشته باشند از دریافت ویزای چین معاف هستند که البته اگر یکی از این موارد رعایت نشود معافیت از دریافت ویزا لغو شده و افراد باید هرچه زودتر جهت اخذ ویزا اقدام کنند. افرادی دارای کارت اقامت دائم هستند نیز می توانند بدون داشتن ویزا به چین سفر کنند.

دارندگان کارت های معتبر سفرهای تجاری از سازمان همکاری اقتصادی آسیا-اقیانوسیه نیز این امکان را دارند که بدون داشتن ویزا به چین سفر نمایند. همچنین توجه داشته باشید اگر بین کشور چین و سایر کشورها توافقنامه دوجانبه امضا شده باشد اتباع این کشورها می ‌توانند در شرایط خاص بدون نیاز به ویزا وارد این کشور شوند.

ورود به کشور چین بدون نیاز به ویزا

نکات مهم در اخذ ویزای چین

حال با تمام آنچه گفته شد باید بدانید در خصوص ویزای چین باید و نباید هایی وجود داشته به طوری که یکی از نکات بسیار مهم که موجب شده است امروزه افراد زیادی اقدام به اخذ انواع ویزای چین کنند این است که در حال حاضر درخواست ویزای توریستی این کشور بسیار راحت بوده به طوری که برای اخذ آن نیاز به مصاحبه نیست و همان طور که گفته شد شما می توانید جهت اخذ این ویزا شخص دیگری را مامور کنید.

اما توجه داشته باشید که ممکن است در گاهی اوقات نیاز باشد که شخص برای امضا یا غیر از سفارت چین خواسته شده که در این شرایط شما موظف هستید به محل سفارت رجوع کنید. توجه داشته باشید تحویل مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای چین حتما باید توسط خود شما یا شخص دیگری به صورت حضوری انجام می گیرد و شما امکان ارسال مدارک با پست را ندارید.

در هنگام پرداخت هزینه های سفارت شما تنها از طریق بانک شهر امکان پرداخت این هزینه ها را دارید و به هیچ عنوان پول نقد مورد قبول نیست. از طرفی باید بدانید در سفارت این کشور همانند دیگر سفارت ها امکان بردن اشیای تیز، کیف دستی، موبایل و یا دوربین عکاسی ممنوع می باشد. لازم است بدانید در صورتی که بخواهید ویزای بلند مدت را دریافت کنید قبل از هر کاری باید آزمایش های پزشکی انجام دهید.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

موزه ملی باستان‌ شناسی آتن، یکی از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین موزه‌های کشور یونان ، با مجموعه‌ای خیره‌کننده از آثار باستانی...

تصور کنید که قصد سفر به سرزمین سحرآمیز لیتوانی، پر از تاریخ و زیبایی‌های طبیعی را دارید. اما پیش از...

کوه تاترا اسلواکی ، یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین مناطق طبیعی در قاره اروپا هستند. این کوه‌ها بخشی از رشته...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر