ویزای عراق | انواع، مدارک، هزینه‌، ریجکت و اعتراض به آن - سفری دیگر

ویزای عراق | انواع، مدارک، هزینه‌، ریجکت و اعتراض به آن

15 تیر 1401

ویزای عراق از جمله الزامات سفر و ورود به خاک این کشور است. برای اخذ انواع ویزای عراق باید شرایط را دارا بود و مدارک لازم را به کنسولگری این کشور تحویل داد.

یکی از کشورهای همسایه ایران، کشور عراق می باشد. این کشور به سبب وجود حرم مطهر امامان معصوم برای ما ایرانیان بسیار محبوب می باشد. افراد زیادی سالانه به منظور زیارت به سمت شهرهای کربلا، نجف و سامرا اقدام به گرفتن ویزای عراق کرده و راهی این سرزمین می شوند. در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع ویزاهای عراق و نحوه دریافت آن بپردازیم؛ پس با ما همراه شوید.

ویزای عراق

عراق از جمله کشورهای شرقی جهان عرب به شمار می آید، این کشور به سرزمین بین رودخانه ها معروف می باشد. هر ساله شمار زیادی از ایرانیان به منظور زیارت حرم ها و مقبره های مذهبی که در عراق هستند، به این کشور سفر می کنند. برای وارد شدن به این کشور لازم است که ویزای عراق داشته باشیم. پس از دریافت ویزای عراق اجازه ورود به این کشور را خواهیم داشت. پس از اخذ ویزای عراق می توان برای بازدید از این کشور تاریخی به آنجا سفر کرد. این کشور دارای مقصدهای گردشگری بسیار جذاب در دنیا است.

در حال حاضر در بیشتر مناطق عراق امنیت برقرار است و مسافران می توانند به منظور زیارت در کربلا و نجف یا بازدید از جاذبه های باستانی این کشور به عراق سفر کنند. در ماه های محرم و صفر زائران بسیار زیادی از نقاط مختلف دنیا به این کشور سفر می کنند. این کشور بیشتر از بیابان تشکیل شده و دارای تابستان هایی گرم و خشک می باشد. درجه حرارت گرما در فصل تابستان در عراق گاهی تا ۴۸ درجه سانتی گراد نیز می رسد. قسمت شمال و شرق عراق دارای هوای سردتری می باشد. برای بازدید از این کشور بهترین ماه های سفر ماه های آوریل، مه، سپتامبر، اکتبر و نوامبر می باشد.

درباره کشور عراق

پیش از اخذ ویزای عراق و سفر به این کشور بهتر است در مورد این کشور اطلاعات کسب کنیم. در اینجا به معرفی این کشور می پردازیم.

کشور عراق از جمله کشورهای خاورمیانه است که در جنوب غربی آسیا قرار دارد. شهر بغداد پایتخت این کشور است و زبان رسمی مردم آن عربی و کردی می باشد. واحد پول در کشور عراق دینار است. از جمله کشورهای همسایه عراق می توان سوریه، ترکیه، ایران، اردن، عربستان و کویت را نام برد که با این کشور هم مرز می باشند. در میان کشورهای دنیا عراق به عنوان چهلمین کشور پرجمعیت دنیا شناخته شده است و ساکنین این کشور اکثرا شیعه و بقیه جمعیت آن سنی هستند.

درصد کمی از مردم این کشور نیز مسیحیان و پیروان ادیان دیگر می باشند. از جمله شهرهای مهم عراق که بیشتر مسافران و زائران به آن سفر می کنند، شهرهای کربلا، نجف، سامرا و بغداد هستند. برای اینکه مسافران و زائران سفر به عراق بتوانند بدون هر گونه مشکلی به این کشور سفر کنند، لازم است که ابتدا نسبت به اخذ ویزای عراق در کشور خود اقدام کنند. از شهرهای مهم کشور عراق که بیشترین میزان بازدید کنندگان را دارد می توان به بغداد، کربلا و نجف اشاره کرد.

درباره کشور عراق

انواع ویزای عراق

با توجه به هدفی که مسافران از سفر به عراق دارند، برای آنها ویزاهای مختلفی صادر می گردد و هر کدام از این ویزاها به مدارک مختلفی نیاز خواهند داشت.  مسافران پیش از شروع سفر خود باید ویزای مناسب و مربوط به نوع سفر خود( تجاری، تحصیلی، توریستی و …)  را اخذ کرده باشند تا در سفر خود با مشکل مواجه نشوند.

انواع ویزای عراق شامل موارد زیر می باشد:

ویزای انفرادی عراق

ویزای گروهی عراق

ویزای فوری عراق

ویزای سرمایه گذاری عراق

ویزای تجارت عراق

ویزای کار عراق

ویزای تحصیلی عراق

ویزای عادی عراق

ویزای ترانزیت عراق

ویزای گردشگری عراق

ویزای زیارتی عراق

و …

انواع ویزای عراق از نظر تعداد دفعات ورود و خروج

مالتی پل : با این نوع ویزا شما می توانید در مدت زمان اعتبار ویزا به دفعات متعددی به کشور عراق وارد شده و یا از آن خارج شوید.

سینگل : با اخذ این نوع ویزا افراد فقط یک بار اجازه ورود به عراق را دارند و پس از خروج از عراق این ویزا نیز باطل می شود.

انواع ویزای عراق از نظر درج در گذرنامه

ویزای با برچسب: در این نوع ویزا از سوی سفارت عراق یک برچسب در یکی از صفحات گذرنامه فرد متقاضی زده می شود.

ویزای با مهر: در این نوع ویزا به جای برچسب از یک مهر برای صفحات گذرنامه استفاده می شود.

انواع ویزا از نظر شرایط و محل صدور

ویزای معمولی: این نوع ویزا را باید پیش از شروع سفر از سفارتخانه عراق دریافت کرد

ویزای بدو ورود: این ویزا نیز در لحظه ای که شما وارد کشور عراق می شوید، برای شما صادر خواهد شد

مدارک لازم برای اخذ ویزای عراق

جهت اخذ ویزای عراق لازم است ابتدا مدارک مورد نیاز را آماده کرد و آنها را ارائه داد. مدارک مورد نیاز برای این ویزا عبارتند از:

اصل پاسپورت که دارای امضا بوده و اعتبار آن حداقل ۶ ماه باشد.

ارائه عکس پرسنلی تمام رخ که زمینه آن سفید باشد

ارائه دادن مدارک مربوط به اشتغال

تکمیل کردن فرم مربوط به درخواست ویزا

ارائه اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی

ارائه رضایتنامه جهت مجوز خروج

ارائه دادن گواهی بیمه سلامت پزشکی

ویزای گروهی و انفرادی عراق

ویزاهایی که برای کشور عراق صادر می شوند، دارای انواع گروهی و انفرادی هستند. در اینجا درباره این ویزاها توضیح می دهیم:

ویزا انفرادی عراق: در این نوع ویزا که برای اشخاص به صورت تک نفره صادر می شود، فردی که قصد سفر به عراق را به صورت شخصی و تک نفره اجازه ورود به این کشور را دارد.

ویزای انفرادی عراق دارای مدت زمان اعتبار ۶۰ روزه بوده و افرادی که این ویزا را اخذ کرده باشند، اجازه ماندن در عراق به مدت ۱ تا ۳۰ را خواهند داشت. در صورتی که از عراق خارج شوید لازم است که دوباره ویزای این کشور را اخذ کنید.

ویزا گروهی عراق: همان گونه که از نام این نوع ویزا پیداست برای گروهی از افراد صادر می شود و کسانی که دارای ویزای گروهی باشند، اجازه سفر به این کشور را به صورت تک نفره نخواهند داشت. قابل ذکر است که این نوع ویزای عراق دیگر صادر نمی شود.

افرادی که دارای ویزای عراق به صورت تک نفره هستند، اجازه وارد شدن به خاک عراق به صورت گروهی را خواهند داشت.

صدور ویزای توریستی عراق

ویزای توریستی عراق برای آن دسته از متقاضیانی است که با هدف گردش و تفریح به عراق سفر می کنند. این نوع ویزا دارای مدت زمان اعتبار ۳ ماهه بوده و در آن مدت، فردی که برای او ویزا صادر شده است، اجازه سفر به این کشور را خواهد داشت.

پس از اینکه مدت زمان این ویزا تمام شد، اجازه تمدید ویزا وجود نخواهد داشت و این ویزا برای سفر به مدت ۳۰ روز به عراق می باشد و در صورتی که بخواهید زودتر از این مدت سفر خود را تمام کرده و به کشور خود برگردید، دیگر امکان ورود مجدد به خاک عراق برای شما میسر نخواهد بود. در صورتی که افراد مدارک خود را برای ویزای توریستی عراق کامل کرده باشند، در مدت زمان یک هفته این ویزا برای آنها صادر خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای توریستی عراق

_ ارائه اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه

_ پرداخت کردن کلیه هزینه های مربوط به صدور ویزا

_ اصل پاسپورت با حداقل اعتبار 6 ماه

_ عکس 3*4 با زمینه سفید، از روبرو و بدون روتوش

_ ارائه رزرواسیون هتل در عراق

_ ارائه بلیط رفت و برگشت به عراق

_ برای اخذ این ویزا باید فرم مربوط به اطلاعات شخصی به صورت کامل، خوانا و دقیق پر شده باشد.

_ ارائه تاییدیه سفارت برای تمکن مالی به میزان حداقل اعلامی سفارت به همراه مهر بانکی

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای توریستی عراق

ویزای ترانزیت عراق

برای آن دسته از متقاضیانی که می خواهند به یک کشور دیگر سفر کنند و تنها برای ادامه سفر خود چند ساعت یا یک روز در کشور عراق توقف می کنند، ویزای ترانزیت عراق صادر می گردد. افرادی که می خواهند این ویزا را اخذ کنند در زمانی که در کشور عراق هستند باید بلیط سفر خود به آن کشور مقصد را به مامورین مربوطه در عراق ارائه دهند.

ویزای تحصیلی عراق

افرادی که می خواهند در رشته مد نظر خود در کشور عراق به ادامه تحصیل بپردازند، باید ویزای تحصیلی این کشور را اخذ کنند. متقاضیان ویزای تحصیلی عراق برای اینکه این ویزا را بتوانند اخذ کنند لازم است که تاییدیه کتبی از دانشگاه ها و مراکز معتبر و مورد تایید آموزش و پرورش عراق را به همراه داشته باشند.

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی عراق

_ ارائه ریز نمرات دوره های تحصیلی قبلی

_ پرداخت کردن هزینه مربوط به اخذ ویزای تحصیلی

_ ارائه اصل گذرنامه با اعتبار حداقل 6 ماه

_ ارائه تاییدیه کتبی از موسسات و دانشگاه های کشور عراق

_ ارائه گواهی عدم سوء پیشینه

_ مدارکی که نشان دهند فرد متقاضی توانایی مالی برای پرداخت کلیه هزینه های تحصیلی و اقامتی را دارا است

_ اصل شناسنامه و کارت ملی

_ عکس 3*4 با زمینه سفید، بدون روتوش و کاملا از روبرو

_ تکمیل کردن فرم درخواست اخذ اقامت تحصیلی و اطلاعات شخصی که باید به طور کامل و دقیق پر شود

ویزای کار، سرمایه گذاری و تجاری عراق

این نوع از ویزای عراق از انواع ویزاهای کاری عراق محسوب می شود و برای آن متقاضیانی صادر می شوند که می خواهند در عراق به کار کردن پرداخته یا تجربیات سرمایه گذاری و تجاری خود را ارائه دهند. متقاضیانی که می خواهند این نوع ویزاها را اخذ کنند، باید از قبل برای گرفتن آن اقدام کرده و لازم است که فرد متقاضی از سوی کارفرما یا موسسه ای که می خواهد در آن کار کند، قرارداد استخدام یا نامه تاییدیه را در دست داشته باشد، تا از طریق آن بتواند برای گرفتن این ویزا اقدام کند.

مدارک لازم برای ویزای کار در عراق

_ ارائه عکس 3*4 با زمینه سفید، بدون روتوش و کاملا از روبرو

_ گذرنامه شخص متقاضی با حداقل میزان اعتبار

_ نامه تاییدیه و استخدامی کارفرما با تایید وزارت کار

_ ارائه گواهی سلامت

_ پرداخت کردن هزینه های مربوط به اخذ ویزا

_ ارائه فرم مربوط به درخواست اخذ ویزا و اطلاعات شخصی که به صورت کامل، خوانا و صحیح پر شده باشد

_ ارائه مدارکی که نشان دهنده عدم سوء پیشینه فرد متقاضی باشد

انواع ویزای عراق برای کار

یکی دیگر از انواع ویزاهای عراق که برای متقاضیان صادر می شود، ویزای پروژه های کاری می باشد. این ویزا دارای دو نوع است که ویزای اعتیادیه و متعدده نام دارد و برای افرادی که متقاضی سفر به عراق هستند، صادر می شود. در اینجا به توضیح در مورد این دو نوع ویزا می پردازیم.

ویزای اعتیادیه عراق: افرادی که در کشور عراق پروژه های تجاری مشخصی را انجام می دهند برای آنها ویزای اعتیادیه صادر می گردد. این نوع ویزا را می توان یکی از انواع ویزای کاری عراق شمرد. ویزای اعتیادیه دارای مدت زمان اعتبار سه ماهه بوده و سینگل است. افرادی که دارای ویزای اعتیادیه باشند، تنها یک بار اجازه ورود و خروج به عراق را خواهند داشت. 

ویزای متعدده عراق: نوع دیگری از ویزاهای کشور عراق برای افرادی صادر می شود که قصد انجام فعالیت و پروژه های اقتصادی در این کشور را دارند. پس این ویزا را نیز می توان از انواع ویزای کاری عراق محسوب کرد که دارای اعتبار متغیری می باشد. ویزای متعدده را معمولا برای مدت زمان ۳ ماهه، ۶ ماهه و یک ساله صادر می کنند. این ویزا از نوع مالتیپل (چند بار ورود) بوده و افرادی که دارای این ویزا باشند، می توانند در دفعات متعددی از مرزهای عراق ورود و خروج کنند.

نحوه اخذ انواع ویزای های عراق با هم تفاوت دارند و هر کدام از ویزاهای این کشور دارای قیمت مخصوص به خود می باشد. برای اینکه نسبت به هزینه لازم و مدارک مورد نیاز برای هر یک از ویزاهای عراق اطلاعات بیشتری کسب کنید، با مراجعه به سایت هایی که در زمینه ارائه ویزای عراق کار می کنند، به اطلاعات دقیق تری دست پیدا می کنید.

انواع ویزای گردشگری عراق

برای سفر گردشگری به عراق افراد می توانند ویزای گروهی یا انفرادی اخذ کنند. این ویزاها دارای دو نوع بوده و به صورت ویزای یک ماهه انفرادی و یک ماهه گروهی صادر می شوند. ویزای یک ماهه گروهی: ویزای عراق در نوع گروهی توسط شرکت های کاروانی برای عده ای از افراد صادر می شود. این افراد برای ورود به عراق باید به عنوان کاروان قدم به این کشور بگذارند و به صورت انفرادی اجازه رفتن به عراق را ندارند.

برای درخواست کردن ویزای عراق نوع گروهی لازم است که مسئول کاروان برای اخذ مجوز ویزای گروهی عراق در سامانه سماح اطلاعات و مشخصات تمامی اعضای کاروان را وارد کند. پس از آن باید مسئول کاروان به کارگزاری های مربوط به امور زیارتی تهران مراجعه کرده و درخواست خود را که برای گرفتن ویزای گروهی دارد، با مجوزهای لازم برای این ویزا و همچنین مدارک شناسایی کلیه اعضای کاروان ارائه دهد.

در گام بعدی کارگزاری امور زیارتی مدارکی را که دریافت کرده است به سفارت عراق ارائه می دهد و افسری که در این سفارت است، به بررسی مدارک و درخواست های مربوط به اخذ ویزای عراق می پردازد و در صورتی که هیچ نقص و شبه ای در این مدارک پیدا نکرد، دستور صدور ویزای گروهی عراق را صادر می کند.

در غیر این صورت در صورت بروز نقص و شبه در مدارک افسر مربوطه تا زمان رفع مشکل از صدور ویزا ممانعت خواهد کرد. بدین صورت که اگر در مدارک تنها یک نفر از افراد کاروان مشکلی پیدا شود، ویزای گروهی صادر نمی شود تا مشکل مربوط به مدارک آن فرد حل شود یا کلا اسم او از لیست مسافران کاروان حذف گردد.

ویزای عراق برای سفر در اربعین

هر ساله از گوشه و کنار کشور ایران و دیگر کشورهای دنیا افراد زیادی برای حضور در مراسم اربعین حسینی به سوی کشور عراق سفر می کنند. در شهر کربلا حرم های امام حسین ( ع) و حضرت ابوالفضل (ع) وجود دارند و زائرین زیادی برای زیارت این حرم ها راهی کربلا می شوند. در سال های اخیر برای برقراری امنیت مسافران و زائران اربعینی لازم شده که آنها ویزای اربعین دریافت کنند.

اخذ این ویزا بدین گونه است که ابتدا زائران وارد سامانه سماح شده و در این سامانه ثبت نام کنند. پس از اینکه مراحل قانونی سپری شد، برای آنها ویزا صادر می شود و با داشتن ویزا می توانند در مراسم اربعین حسینی در شهر کربلا حاضر شوند. این نوع ویزای عراق دارای بیمه اجباری است و در صورتی که در طول سفر حوادثی مانند تصادف، فشار جمعیت، بیماری و حملات تروریستی برای افراد پیش بیاید، زائران از این بیمه می توانند به عنوان یک پشتوانه بهرمند شوند.

مدت اعتبار ویزای عراق

یکی از سوالات مهم برای افرادی که قصد سفر به عراق با ویزای عراق نوع گردشگری را دارند این است که مدت اعتبار ویزای گردشگری عراق چقدر می باشد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که این ویزا دارای سه ماه اعتبار بوده و این اعتبار از تاریخ صدور آن محاسبه خواهد شد. در صورتی که فردی دارای ویزای انفرادی عراق باشد، به مدت یک ماه در این کشور می تواند اقامت داشته باشد.

فردی که ویزای عراق را به صورت انفرادی اخذ کرده باشد تنها یک بار اجازه ورود و خروج به خاک این کشور را خواهد داشت و پس از پایان سفر ویزای آنها به طور خود به خودی باطل خواهد شد. ویزای گروهی عراق نیز مشابه ویزای انفرادی دارای مدت زمان اعتبار سه ماهه می باشد.

یکی از نکاتی که در مورد اخذ ویزای عراق باید بدانید این است که جهت گرفتن ویزای گردشگری این کشور نیازی به حضور در سفارت عراق نیست و از طریق دفاتر کارگزاری امور زیارتی نیز می توان جهت ارائه مدارک مورد نیاز و گرفتن این ویزا اقدام کرد. پس از اینکه  مدارک مورد نظر و هزینه های لازم ارائه داده شد، شرکت های صدور ویزای عراق این اطلاعات را برای سفارت عراق ارسال کرده و پس از تایید شدن این اطلاعات ویزای این کشور برای متقاضیان صادر می شود.

هزینه اخذ ویزای عراق

از آنجایی که در سال ۱۳۹۸ شرایط و قوانین مربوط به اخذ ویزای عراق تغییر پیدا کرده است، برای دریافت این ویزا هیچ هزینه ای دریافت نمی گردد.

ویزای عراق | انواع، مدارک، هزینه‌، ریجکت و اعتراض به آن - سفری دیگر

نکات مهم برای دریافت ویزا

_ در صورتی که بخواهید ویزای گروهی برای رفتن به عراق بگیرید، نیازی نیست که همه افراد حاضر شوند و تنها حضور یک نفر به عنوان نماینده کافی خواهد بود.

_ افرادی که ویزای گروهی اخذ کرده اند برای عبور از مرز نیز باید همه گروه با هم باشند و اجازه عبور انفرادی نخواهند داشت.

_ اگر همه مدارک برای اخذ ویزای عراق آماده باشند و هیچ مشکلی برای صدور ویزا وجود نداشته باشد، در مدت زمان ۴ روز کاری این ویزا صادر می شود.

_ برای حضور در ترمینال حتما باید در زمانی که مدیر راهنما اعلام می کند، در ترمینال حاضر شوید و در مدت زمان سفر باید زائران کارت شناسایی خود را به همراه داشته و در حفظ و نگهداری آن دقت نمایند.

_ در تمام مدت زمان سفر باید ویزا را به همراه داشته و روی وسایل خود نامتان را بنویسید. به منظور امنیت بیشتر روی چمدان های خود قفل نصب کنید.

_ در تمام مدت زمان سفر می توانید دوربین عکاسی و فیلم برداری، موبایل و وسایل خود را به همراه داشته باشید، اما بردن موبایل و دوربین عکاسی به حرم ها و مکان های زیارتی ممنوع می باشد.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

سفر به دل اروپا، سرزمینی پر از قصه و فرهنگ غنی و میراثی سرشار از تاریخ - مجارستان - می‌تواند...

درخواست ویزای فنلاند، گامی بزرگ به سوی تجربه‌ای منحصر به فرد است؛ از شهرهای دیدنی با ترکیبی از مدرنیته و...

اخذ ویزای آذربایجان جزو آن دسته از مواردی است که برای اتباع ایرانی می تواند بسیار حائز اهمیت باشد زیرا...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر