با بهترین دیدنی های استکهلم آشنا شوید - سفری دیگر

با بهترین دیدنی های استکهلم آشنا شوید

13 شهریور 1401

دیدنی های استکهلم، زیبایی‌های این شهر بی‌شمار است و اگر در آن پیاده روی کنید می‌توانید در گوشه و کنار استکهلم دیدنی‌های خیره کننده‌ای را ببینید.

دیدنی های استکهلم، استکهلم بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر و پایتخت کشور سوئد است و به دلیل داشتن آبراهه‌های فراوان به ونیز شمال گفته می‌شود. این شهر بر روی چهارده جزیره که با پل به هم متصل‌اند ایجاده شده و از پاک‌ترین شهرهای قاره اروپا به شمار می‌رود. دلیل هوای پاک استکهلم این است که بیشتر ساکنان آن از دوچرخه برای رفت و آمد استفاده می‌کنند و جهت تردد گردشگران نیز متروهای زیرزمینی و اتوبوس‌ها وجود دارند. زیبایی‌های این شهر بی‌شمار است و اگر در آن پیاده روی کنید می‌توانید در گوشه و کنار استکهلم دیدنی‌های خیره کننده‌ای را ببینید. در این مقاله گوشه‌ای از نقاط دیدنی شهر استکهلم سوئد را معرفی می‌کنیم.

دیدنی های استکهلم | سفری دیگر

گاملا اِستان (Gamla Stan)

گاملا استان که یکی از دیدنی های استکهلم و آثار به جا مانده از قرون وسطایی و بخش قدیمی شهر استکهلم به شمار می‌رود که شامل ریدارهولمِن، اِستادزهولمِن و هِلگیندزهولمِن است. این بافت تاریخی دارای ساختمان‌های رنگارنگ با خیابان‌ها و کوچه‌های باریک سنگفرش بوده که کوچه‌ی مارتِن تروتزیگس گراند از معروف‌ترین آن‌ها می‌باشد. این کوچه در باریک‌ترین قسمت خود فقط 90 سانتیمتر عرض دارد. در اواخر قرن شانزدهم میلادی املاک‌ای کوچه توسط بازرگان آلمانی به همین نام مارتِن تروتزیگس گراند خریداری شد.

گاملا اِستان (Gamla Stan) | سفری دیگر

اِسکانسِن (Skansen)

موزه‌ی اِسکانسِن را آرتور هازِلیوس از دیدنی های استکهلم در زمان احداث اولین و تنهاترین موزه روباز جهان به شمار می‌رفت و با هدف معرفی سبک زندگی سوئدی‌ها در پیش از عصر صنعتی به نسل‌های بعدی تاسیس شد. این موزه به نام دانش پوژه سوئدی یعنی اِسکانسِن را آرتور هازِلیوس در رویال یورگوردِن و در سال 1891 ایجاد گردید که دارای مساحت 300000 مترمربع است و از بهترین موزه‌ها در سطح جهان محسوب می‌شود.

در این موزه یک باغ وحش روباز با حیوانات وحشی مثل سمور دریایی، گرگ و گوزن شمالی وجود دارد. همچنین در موزه اِسکانسِن می‌توان سبک زندگی روستایی و آداب ‌و رسوم مردم مناطق مختلف سوئد را مشاهده کرد. شبیه‌سازی کشاورزی در مناطق هریدالن و کمپ‌های سامی‌ها در مدار قطب شمال از نمونه‌های سبک زندگی روستایی در این موزه است.

موزه‌ی واسا (Vasa Museum)

در غرب ساحل جزیره‌ی یورگوردِن که یکی از دیدنی های استکهلم است در سال ۱۶۱۱ تا ۱۶۳۲ قلمرو فرمانروایی پادشاه سوئد گوستاووس آدولفوس بود، موزه واسا قرار دارد. در واقع واسا یک کشتی جنگی بود که در سال 1628 غرق شد و تا سال 1961 همچنان در اعماق دریا بود تا اینکه در این سال طی عملیات دشواری از آب بیرون کشیده شد. این کشتی مجهز به 64 توپ سنگین بود و لوازم دریانوردی زیادی در آن به دست آمد که در موزه نگهداری می‌شوند. هنگام بازدید از موزه واسا فیلمی در مورد کشتی و نحوه بیرون کشیدن آن از آب برای بازدیدکنندگان نمایش داده می‌شود.

موزه‌ی واسا (Vasa Museum) | سفری دیگر

یونیباکِن (Junibacken)

در استکهلم وجود پارک‌های تفریحی از دیگر جاذبه‌های دیدنی به شمار می‌رود که می‌تواند برای گردشگران جذاب باشند. پارک یونیباکن تداعی‌کننده داستان‌های کودکی آسترید لیندگرن، نویسنده و نمایشنامه‌نویس سوئدی است و یکی از دیدنی های استکهلم است. این شخص از تاثیرگذارترین چهره‌های ادبیات جهان به شمار می‌رود و در قسمت بیرون پارک تندیس برنزی لیندگرن دیده می‌شود. بزرگترین کتال فروشی کل کشور سوئد در این پارک وجود دارد و یک تماشاخانه و رستوران نیز در این پارک دیده می‌شود.

یونیباکِن (Junibacken) | سفری دیگر

موزه‌ی تاریخ سوئد (Swedish History Museum)

در این موزه که یکی از دیدنی های استکهلم است که از کامل‌ترین موزه‌های وایکینگ‌ها به شمار می‌رود می‌توان تاریخ سوئد را از زمان ماقبل تاریخ تا به امروز مشاهده کرد. موزه تاریخ سوئد در قرن شانزدهم و با کلکسیون هنری گوستاو واسا، پادشاه سوئد آغاز به کار کرد و در زمان‌های بعد توسط پادشان توسعه پیدا کرد. تالار گُلد این موزه دارای بیش از 3000 وسیله باستانی است که نشان دهنده تاریخ 3500 ساله کشور سوئد می‌باشد. یقه‌های طلایی از قیمتی‌ترین اشیای این تالار است که با استفاده از ذوب کردن سکه‌های طلای رومی ساخته شده‌اند.

موزه‌ی تاریخ سوئد (Swedish History Museum) | سفری دیگر

فوتوگرافیسکا (Fotografiska)

از دیگر دیدنی های استکهلم گارلری عکاسی فوتوگرافیسکا در منطقه سودورمالم و در محل اسکله‌ی قدیمی اِستادسگاردِن این شهر است. این گالری آثار ثابتی ندارد و در هر مرتبه بازدید از این جای دیدنی می‌توان تجربه متفاوتی را کسب کرد؛ زیرا در طول سال در این گالری نمایشگاه‌های کوچک و بزرگ مختلفی برگزار می‌شود که موضوعات و محتوای متفاوتی دارند. اسامی عکاسان مشهوری مثل رابِرت مَپِلتورپ، گای بوردین، ایروین پِن و اَکسِلی وامونِن در گالری فوتوگرافیسکا نمایش داده می‌شود. به منظور استراحت و سرو غذا در بخشی از این گالری، یک رستوران نیز وجود دارد که از طبقه بالای آن می‌توان منظره یورگوردن را تماشا کرد.

فوتوگرافیسکا (Fotografiska) | سفری دیگر

تالار شهر (The City Hall)

یکی از معروف‌ترین بناهای شهر استکهلم سوئد ساختمان تالار شهر با برجی 106 متری است که در ژوئن سال 1923 ساخته شد. این بنا را می‌توان از بهترین نمونه‌های سبک رمانتیم ملی شمال قاره اروپا دانست که هشت میلیون آجر برای ساخت آن استفاده شده است. چندین تالار با وسعت زیاد در این ساختمان وجود دارند که محل برگزار مراسم‌های مختلفی نظیر بالا رفتن از برج و دیدن منظره پانورامای استکهلم می‌باشند. تالار آبی این بنا محل مخصوص برگزاری مراسم نوبل است و پس از این ضیافت در تالار طلایی بنا جنشی برگزار می‌شود. در ساخت تالار طلایی 18 میلیون موزاییک طلا استفاده شده است.

تالار شهر (The City Hall) | سفری دیگر

اِستراندواگِن (Strandvägen)

از دیدنی‌های استکهلم استراندواگن، معروف‌ترین بلوار شهر استکهلم واقع در منطقه اُستِرمالم است. طرح این بلوار مربوط به قرن نوزدهم میلادی بوده و یورگان را به مرکز شهر متصل می‌کند. در سال 1897 هم زمان با شروع نمایشگاه جهانی استکهلم، ساخت این بلوار پایان یافت. در محل بلوار استراندواگن گردشگران می‌توانند از قایق‌های تفریحی و تاکسی‌های آبی استفاده کنند. در امتداد بلوار مجموع آپارتمان‌هایی به شکل کاخ وجود دارند؛ برای مثال ساختمان بانسو اثر آیزاک گوستاف کلاسون که معمار سوئدی است شبیه قصرهای دره لویر فرانسه ساخته شده است.

اِستراندواگِن (Strandvägen) | سفری دیگر

پرینز یوجِن والدِمارسود (Prins Eugen Waldemarsudde)

موزه پرینز یوجن والدمارسود که در گذشته محل زندگی شاهزاده یوجِن فرزند شاه اُسکار دوم و ملکه سوفیا بوده در یورگاردن استکهلم واقع است. در این موزه می‌توان کلکسیون هنری و نقاشی‌های منظره یوجن را مشاهده کرد؛ زیرا یوجن به دنیای هنر علاقه زیادی داشت و در رشته هنرهای زیبا در پاریس تحصیل نمود.

موزه پرینز یوجن در شبه جزیره کوچکی در میان درختان بلوط و رو به کانال متصل‌کننده‌ی استکهلم به دریای بالتیک واقع شده و متشکل از یک ساختمان اصلی، یک گالری و یک عمارت است که اقامتگاه شاهزاده بود. در این موزه می‌توان شاهد باغ گل و باغ تندیس بود که باغ گل در تابستان جایی بس دیدنی است و در باغ تندیس می‌توان از آثار مجسمه ‌سازان معروفی همچون آگوست رودین دیدن کرد.

پرینز یوجِن والدِمارسود (Prins Eugen Waldemarsudde) | سفری دیگر

موزه‌ی آبا (ABBA: The Museum)

در سفر به استکهلم می‌توان از موزه آبا دیدن کرد؛ در این موزه می‌توان کلکسیونی از لباس‌‌های اجرا، لوازم موسیقی و جوایز گروه موسیقی پاپ آبا را دید. در این موزه پیانوی یکی از اعضای گروه به نام بنی اندرسون قرار دارد که به پیانوی منزل وی متصل است و هر وقت چیزی بنوازد در پیانو موزه نیز نواخته می‌شود. این گروه در سال 1972 شکل گرفت و بیش از سه دهه است که از انحلال آن می‌گذرد ولی آثارشان همچنان از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. از مشهورترین آثار این گروه موسیقی تک آهنگ واترلو است که در سال 1974 برنده مسابقه آواز یوریژن شد.

در موزه آبا یک تلفن رینگ رینگ وجود دارد که شماره تماس آن را فقط چهار نفر از اعضای گروه می‌دانند. همچنین در این موزه به بازدیدکنندگان اجازه داده شده که روی استیج بروند و در یک محیط شبیه‌سازی شده به عنوان عضو جدید گروه آهنگ‌های معروف آبا را با آن‌ها اجرا کنند.

موزه‌ی آبا (ABBA: The Museum) | سفری دیگر

گرونا لوند (Gröna Lund)

گرونا لوند در سال 1883 در یورگوردن استکهلم افتتاح شد و امروزه به عنوان قدیمی‌ترین شهربازی سوئد یکی از دیدنی‌های استکهلم به شمار می‌رود. در این شهر بازی انواع وسایل بازی مخصوص کودکان وجود دارد و هر چند سال یک بار وسایل بازی جدیدی اضافه می‌شود. ترن اینسِین که نصف مسیر را وارونه طی می‌کند و تاب گردان اِکلیپس که بیش از ۱۲۰ متر ارتفاع دارد از هیجان انگیزترین وسایل بازی این شهربازی هستند. در این محل و در فصل تابستان کنسرت‌های مختلف موسیقی اجرا می‌شود و در گذشته نیز شخصیت‌های برجسته موسیقی مثل پُل مَک‌کارتنی، باب مارلی و گروه آبا در این شهر بازی اجرا داشته‌اند.

مونتِلیوسواگِن (Monteliusvägen)

مونتِلیوسواگِن به عنوان یک پیاده راه برای قدم زدن و دیدن طلوع و غروب خورشید و رفت و آمد کشتی‌ها می‌تواند لذت بخش‌ترین قسمت سفر به استکهلم باشد. این پیاده راه 500 متر طول دارد و با قدم زدن در آن می‌توان شاهد مناظر زیبایی چون دریاچه‌ی مالارِن، تالار شهر و گاملا اِستان بود.

مونتِلیوسواگِن (Monteliusvägen) | سفری دیگر

جمع بندی

استکهلم علاوه بر دیدنی‌هایی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد بسیاری جاذبه‌های طبیعی و تاریخی دارد که در سفر به این شهر می‌توان از آن‌ها دیدن کرد.


سوالات متداول دیدنی های استکهلم

ظاهر شکل گیری شهر استکهلم چگونه است؟

این شهر بر روی چهارده جزیره که با پل به هم متصل‌اند ایجاده شده و از پاک‌ترین شهرهای قاره اروپا به شمار می‌رود. دلیل هوای پاک استکهلم این است که بیشتر ساکنان آن از دوچرخه برای رفت و آمد استفاده می‌کنند و جهت تردد گردشگران نیز متروهای زیرزمینی و اتوبوس‌ها وجود دارند. زیبایی‌های این شهر بی‌شمار است و اگر در آن پیاده روی کنید می‌توانید در گوشه و کنار استکهلم دیدنی‌های خیره کننده‌ای را ببینید.

بهترین موزه های این شهر کدام اند؟

موزه اِسکانسِن، موزه‌ی واسا، موزه ی تاریخ سوئد، موزه ی پرینز یوجِن والدِمارسود، موزه ی آبا.

بهترین مسیر برای یاده روی در شهر استکهلم چه نام دارد؟

مونتِلیوسواگِن به عنوان یک پیاده راه برای قدم زدن و دیدن طلوع و غروب خورشید و رفت و آمد کشتی‌ها می‌تواند لذت بخش‌ترین قسمت سفر به استکهلم باشد.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

ارسال دعوت نامه سوئد به معنی ارسال یک نامه است که از طرف همکار، دوست، نمایشگاه یا از طرف سازمانی...

فستیوال ها و رویدادهای سوئد از مهمترین جنبه‌های فرهنگی و تفریحی این کشور به شمار می‌روند. سوئد با داشتن فرهنگ...

راهنمای کامل شهر مالمو شهر مالمو (Malmo) از شهرهای بسیار مهم و اقتصادی کشور سوئد به شمار می‌آید. مالمو در...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر