ویزای ترکیه | انواع، مدارک، هزینه‌، ریجکت و اعتراض به آن - سفری دیگر

ویزای ترکیه | انواع، مدارک، هزینه‌، ریجکت و اعتراض به آن

21 تیر 1401

برای دریافت ویزای ترکیه، راه های بسیاری وجود دارد. شما می توانید ویزای ترکیه را از طریق کار، ازدواج، سفر، رابطه خویشاوندی، تحصیل و … دریافت کنید.

کشور ترکیه یکی از کشورهای بسیار زیبا است که از شرایط اقتصادی، کاری، تحصیلی و … خوبی نیز برخوردار است. به همین دلیل هر ساله افراد بسیاری به این کشور سفر می کنند و به دنبال دریافت ویزای ترکیه می باشند. ویزای ترکیه را می توان از طریق مختلفی دریافت کرد که هر یک از این روش ها، شرایط مخصوص به خود را دارند.

چرا افراد به دنبال دریافت ویزای ترکیه هستند؟

ترکیه یکی از کشورهای بسیار محبوب توریستی و مهاجر پذیر است که هر ساله میزبان بسیاری از مهاجران و مسافران می باشد. کشور ترکیه از لحاظ شرایط زندگی و کار، تحصیل، تجارت و … نیز در شرایط خوبی به سر می برد و به همین دلیل افراد بسیاری از دیگر کشورها، از جمله کشورهای همسایه همچون ایران، این کشور را برای زندگی انتخاب می کنند.

از سوی دیگر، کشور ترکیه دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است و دیدن آن برای هر کسی بسیار جذاب و دوست داشتنی است. به همین دلیل متقاضیان دریافت ویزای ترکیه، هر روزه در حال افزایش هستند. بنابراین این دسته از افراد به دنبال راه حلی برای دریافت ویزای ترکیه هستند تا بتوانند به این کشور سفر کنند.

 راه های بسیاری برای دریافت اقامت کوتاه مدت و بلند مدت در این کشور وجود دارد که از آن طریق می توان به این کشور مهاجرت کرد. این روش ها هر یک دارای شرایط خاصی هستند که می توان از این طریق، ویزای ترکیه را به دست آورد.

چرا افراد به دنبال دریافت ویزای ترکیه هستند؟

ویزای کار ترکیه

ویزای کار، یکی از محبوب ترین انواع ویزای ترکیه است که از طریق آن می توان اقامت موقت و سپس اقامت دائم این کشور را بدست آورد. کشور ترکیه یکی از کشورهایی است که از لحاظ اقتصادی در رتبه هجدم در دنیا قرار دارد. در واقع کشور ترکیه از لحاظ بازار کار و سرمایه گذاری در وضعیت خوبی به سر می برد.

در این کشور، نیروهای جوان و متخصص در جایگاه خوبی قرار دارند و افراد به راحتی می توانند با کار در این کشور به دلیل موقعیت استراتژیک خاص و وضعیت اقتصادی خوب، زندگی راحت و بی دغدغه ای داشته باشند. در واقع هزینه اجاره منزل، خورد و خوراک و دیگر هزینه های زندگی در این کشور بسیار مناسب تر از کشورهای اروپایی است.

از سوی دیگر افراد متقاضی کار در این کشور می توانند به راحتی در خاک کشور خود، در جست و جوی کار در ترکیه باشند و کار مناسب خود را پیدا کنند. یکی از مزایای کار در کشور ترکیه و دریافت ویزای ترکیه این است که شما می توانید با 8 سال کار متوالی در ترکیه، اقامت دائمی این کشور را به دست آورند. برای دریافت ویزای کاری ترکیه، به مدارک ذیل نیاز است:

 • پاسپورت معتبر و کپی از تمامی صفحات آن
 • یک قطعه عکس جدید و رنگی
 • پردخت هزینه های صدور ویزای کاری
 • ارائه مجوز اداره کار و وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه( کارفرما با ارائه مدارک کارگزینی شما به اداره کار و امنیت اجتماعی ترکیه، برای شما مجوزهای لازم را دریافت خواهد کرد که اینکار حداکثر 90 روز زمان نیاز دارد)
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای کاری
 • قرارداد کاری معتبر با کارفرمای ترکی
 • دعوتنامه کارفرما
 • کپی مدارک تحصیلی و گواهینامه های معتبر در زمینه تخصص های شخصی فرد متقاضی کار در ترکیه که باید به زبان ترکی ترجمه شده باشد.

سفارت ترکیه، معمولا به درخواست ویزای کاری ترکیه، حداکثر 30 روزه پاسخ می دهد.

ویزای توریستی ترکیه

کشور ترکیه یکی از کشورهای بسیار جذاب و دیدنی است که هر ساله میزبان گردشگران خارجی بسیاری از اقصی نقاط دنیا است. بنابراین هر ساله افراد بسیاری به قصد سفر و دیدن این کشور به ترکیه و شهرهای زیبای آن سفر می کنند. ایران یکی از کشورهایی است که برای ورود به کشور ترکیه ب منظور سفر توریستی، نیازی به دریافت ویزا ندارد.

در واقع ایرانیان می توانند تا 3 ماه بدون ویزا در ترکیه اقامت داشته باشند، اما در این سه ماه حق کار و تحصیل ندارند. شما می توانید تنها با داشتن یک پاسپورت معتبر که دارای حداقل 6 ماه اعتبار است، به راحتی با تهیه یک بلیط هواپیما به این کشور دوست داشتنی و جذاب سفر کنید.

ویزای تحصیلی ترکیه

دانشگاه های ترکیه از نظر امکانات و سطح تحصیلی، دارای رده بالایی هستند و به همین دانشجویان خارجی بسیاری ترجیح می دهند تا به جای صرف هزینه های بیشتر تحصیل در کشورهای دیگر اروپایی، در دانشگاه های این کشور تحصیل کنند.

دانشگاه های هنر، علوم و معماری ترکیه در دنیا بسیار مشهور و شناخته شده هستند برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه، باید ابتدا در رشته و دانشگاه مدنظر پذیرش دریافت نمایید و سپس اقدام به دریافت ویزای تحصیلی ترکیه کنید. پس از دریافت پذیرش از یکی از دانشگاه های ترکیه، برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور باید مدارک ذیل را آماده نمایید.

 • فرم پر شده تقاضانامه ویزای تحصیلی ترکیه
 • 4 قطعه عکس جدید و رنگی
 • بیمه درمانی معتبر
 • نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 • اسنادی که نشان دهنده تمکن مالی فرد متقاضی تحصیل در ترکیه هستند.
 • رسید پرداخت مالیات برای مجوزهای اقامت
 • در صورتی که فرد متقاضی تحصیل در ترکیه، سن زیر 18 سال داشته باشد، باید رضایت نامه والدین را نیز ارائه دهد.
 • پاسپورت معتبر با حداقل 2 ماه اعتبار
 • پرداخت هزینه های صدور ویزا
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی سلامت پزشکی

ویزای ازدواج ترکیه

دریافت اقامت دائم کشور ترکیه با ازدواج، یکی از ساده ترین راه های مهاجرت به این کشور است. ویزای ازدواج نیز نوعی ویزای ترکیه است که فرد متقاضی می تواند 3 تا 5 سال پس از ازدواج با یک شهروند ترکی، اقامت دائم این کشور را به دست آورد.

البته دقت نمایید که ازدواج صورت گرفته باید به صورت واقعی باشد و در صورتی که مشخص شود ازدواج صوری صورت گرفته است، اقامت دائم این کشور به شخص تعلق نمی گیرد. برای ثبت ازدواج در ترکیه، باید مدارکی همچون پاسپورت، گواهی تجرد، 4 قطعه عکس و اصل شناسنامه، نامه محل اقامت و گواهی سلامت ارائه شود.

نکته ای که در رابطه با این نوع ویزای ترکیه وجود دارد این است که طبق قوانین ترکیه، سن هر دو طرف باید به طور کامل 18 سال باشد و از آنجایی که پروسه دریافت اقامت از طریق ازدواج، حدود 3 الی 5 سال طول می کشد، بنابراین در این زمان شخص نمی تواند به طور دائمی در خاک ترکیه اقامت داشته باشد و تنها از طریق ویزای توریستی می تواند در ترکیه اقامت داشته باشد.

ویزای درمانی ترکیه

ویزای درمانی یا پزشکی یکی از انواع ویزای ترکیه است که طی آن به افراد خارجی اجازه داده می شود تا برای طی پروسه های درمانی در ترکیه اقامت داشته باشند. از آنجایی که امکانات پزشکی ترکیه هر ساله در حال رشد و پیشرفت است، به همین دلیل افراد بسیاری برای ادامه روند درمانی خود اقدام به اخذ این نوع ویزای ترکیه می نمایند. مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای پزشکی ترکیه عبارتند از:

 • فرم تکمیل شده تقاضانامه ویزای پزشکی ترکیه
 • پاسپورت معتبر و کپی آن
 • 4 قطعه عکس جدید
 • بیمه نامه درمانی
 • شناسنامه و کارت ملی
 • بیمه نامه مسافرتی
 • رزرو هتل
 • رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما
 • نامه تمکن مالی بیمار که نشان دهنده این است که بیمار از پس هزینه های درمانی و اقامتی خود در ترکیه بر می آید.
 • نامه پذیرش بیمارستان
 • نامه پرداخت هزینه های مربوطه بیمارستان
 • پرداخت هزینه های صدور ویزای پزشکی
ویزای درمانی ترکیه

ویزای تجاری ترکیه

ویزای تجاریی ترکیه یکی دیگر از انواع ویزای ترکیه است که برای اقامت موقت در این کشور و به منظور تجاری صادر می شود. این نوع ویزا برای تجارت ها و قرار ملاقات های تجاری موقت در این کشور صادر می شود و حدود 90 روز اعتبار دارد.

این نوع ویزا به شما اجازه یکبار ورود به خاک ترکیه را می دهد که برای دریافت آن، شما باید نامه کارفرمای ترکی را داشته باشید. ویزای تجاری به شما اجازه حضور در کنفرانس ها، جلسات و … را می دهد که می توانید در کنار آن، در جشنواره ها و نمایشگاه ها شرکت کنید، فعالیت های هنری، ورزشی و فرهنگی داشته باشید.

ویزای پژوهش ترکیه

ویزای پژوهش، یکی دیگر از انواع ویزای ترکیه است. این نوع ویزا برای انجام حفاری های باستان شناسی صادر می شود که برای این منظور می توان درخواست خود را به سفارت یا کنسولگری های ترکیه تقدیم نمود. برای این منظور، اعضای تیم مربوطه باید کپی پاسپورت و فرم های درخواست صدور ویزای پژوهش ترکیه را به سفات خانه ارائه دهند. سپس، برنامه های کاربردی گروه برای بازبینی به کشور ترکیه ارسال شود و در صورت تایید، باید هزینه های بازبینی و تایید پرداخت شود.

این نوع ویزا هر ساله متقاضیان بسیاری دارد و در صورت تمایل به دریافت این نوع ویزا، باید چندین ماه قبل اقدام نمایید. البته باید دقت کنید که محققانی که کار علمی انجام می دهند و هیچ کاری به معادن ترکیه ندارند، باید نامه سازمانی که از پژوهش آن ها حمایت می کند را به همراه داده های استاندارد و کاربردی به کنسولگری ها یا سفارت ترکیه تحویل دهند.

دریافت ویزای ترکیه به صورت آنلاین

یکی از نکات بسیار جالب در رابطه با ویزای ترکیه این است که از سال 2013، وزارت امور خارجه ترکیه، اقدام به راه اندازی سیستم ثبت درخواست ویزای الکترونیکی نمود تا از این طریق مسافرینی که قصد سفر به کوتاه مدت به کشور ترکیه را دارند، از این طریق بتوانند ویزای آنلاین دریافت کنند. بنابراین مسافرینی که قصد سفر تفریحی و یا تجاری را به ترکیه دارند می توانند وارد سایت www.evisa.gov.ir شوند و در عرض تنها سه دقیقه ویزای خود را دریافت کنند.

در این حالت پس از پر کردن فرم های مربوطه، ارائه مدارک و پرداخت هزینه های مربوطه، ویزا به صورت آنلاین و الکترونیکی برای شما صادر می شود.

ویزای خانوادگی ترکیه

یکی از ساده ترین راه ها برای دریافت اقامت موقت کشور ترکی، دریافت ویزای خانوادگی است. برای دریافت این نوع ویزا، باید یکی از اعضای خانواده برای شخص، دعوتنامه ای را ارسال کند تا از آن طریق فرد بتواند ویزای خانوادگی را دریافت کند. شخصی که در کشور ترکیه سکونت دارد، باید همه هزینه های سفر و اقامت خانواده خود را پرداخت نماید و از سوی دیگر، باید امکان اقامت خانواده نیز توسط وی فراهم شود.

حتی بلیط هواپیمای اعضای خانواده نیز باید توسط  شخص ساکن در ترکیه فراهم شود. این نوع ویزا معمولا زود صادر می شود و به شخص اجازه دیدن اقوام و اعضای خانواده در ترکیه و در مدت محدودی داده می شود.

وقت سفارت ترکیه برای دریافت ویزای ترکیه

برای دریافت ویزای ترکیه، باید پس از تکمیل مدارک گفته شده از سوی دولت ترکیه، اقدام به دریافت وقت سفارت ترکیه نمایید. دریافت وقت از سفارت ترکیه بسیار راحت است و شما می توانید از طریق سایت سفارت این کشور، به راحتی وقت سفارت ترکیه را دریافت نمایید. پس از ورود به سایت و تکمیل فرم های مربوطه، زمانی برای شما تعیین می شود که در آن زمان، باید به همراه مدارک گفته شده در سفارت ترکیه حضور داشته باشید تا از شما مصاحبه و انگشت نگاری گرفته شود.

در واقع  اگر شما برای هر مقصودی به غیر از گردشگری و تجاری به ترکیه سفر می کنید باید حتما وقت سفارت ترکیه را دریافت نمایید.

وقت سفارت ترکیه برای دریافت ویزای ترکیه

سفارت ترکیه در ایران

سفارت ترکیه در ایران، در شهر تهران، خیابان فردوسی قرار دارد که دسترسی به آن بسیار راحت است. البته به جز سفارت ترکیه در تهران، دولت ترکیه در چند شهر دیگر نیز کنسولگری هایی قرار داده است که به راحتی می توان به آن ها دسترسی داشت. شما می توانید برای دریافت وقت سفارت ترکیه، به صورت حضوری نیز اقدام نمایید. ساعات کاری این سفارت خانه همه روزه به جز روزهای جمعه و شنبه، از ساعت 9:30 صبح تا 17:00 عصر می باشد.

رد درخواست ویزای ترکیه

متاسفانه به دلایل بسیاری، هر ساله دسته ای از افرادی که قصد دریافت ویزای ترکیه را دارند، موفق نمی شوند و درخواست آن ها از سوی سفارت، رد می شود. این رد شدن درخواست ویزا از سوی دولت ترکیه دلایل بسیاری دارد که عبارتند از:

 • یکی از شایع ترین دلایل رد درخواست ویزای ترکیه این است که از تاریخ ویزا گذشته باشد. در واقع اگر فردی سه ماه پس از اقامت در ترکیه، درخواست راندوو نماید، این درخواست او پذیرفته نخواهد شد، بلکه قبل از پایان یافتن ویزای سه ماه باید اقدام به دریافت راندوو نمایید.
 • ارائه هر گونه مدرک جعلی و غیر واقعی می تواند باعث رد شدن درخواست شما شود.
 • اگر شما قبلا سابقه ریجکتی داشته اید، احتمال ریجکت شدن مجدد شما خیلی زیاد است.
 • اگر در تاریخ تعیین شده برای راندوو در اداره گوچ حضور نداشته باشید، درخواست شما رد می شود.
 • اگر قبلا سابقه ریپورت شدن را دارید، احتمالا دریافت ویزای شما به مشکل خواهد خورد.

سوالات متداول ویزای ترکیه

آدرس سفارت ترکیه در تهران؟

سفارت ترکیه در ایران، در شهر تهران، خیابان فردوسی قرار دارد.

دریافت ویزای ترکیه به صورت آنلاین چگونه انجام میشود؟

مسافرینی که قصد سفر تفریحی و یا تجاری را به ترکیه دارند می توانند وارد سایت www.evisa.gov.ir شوند و در عرض تنها سه دقیقه ویزای خود را دریافت کنند.

چگونگی گرفتن وقت سفارت ترکیه؟

دریافت وقت از سفارت ترکیه بسیار راحت است و شما می توانید از طریق سایت سفارت این کشور، به راحتی وقت سفارت ترکیه را دریافت نمایید.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

در دل تپه‌های سرسبز شهر سینترا، پارک پنا با شکوه و زیبایی خود نظر هر گردشگری را به خود جلب...

با ویزای بلژیک، درِ دنیای گردشگری به روی شما باز می‌شود و فرصت‌های بی‌پایانی برای کاوش و تجربه فرهنگ‌ها و...

آیا تا به حال برای اخذ ویزای اتریش اقدام کرده‌اید و با پاسخ منفی مواجه شده‌اید؟ چنین تجربه‌ای می‌تواند هم...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر