آب و هوای فنلاند چگونه است؟ - سفری دیگر

آب و هوای فنلاند چگونه است؟

7 مرداد 1401

فنلاند یکی از بهترین کشور های اروپا از لحاظ گردشگری است. اما هر گردشگری هنگام سفر به فنلاند، آب و هوای فنلاند نیز برایش مهم است در دامه …

فنلاند یکی از کشور‌‌های شمالی قاره اروپا است که آب و هوای نسبتا سردی دارد. این کشور یکی از کشور‌های نزدیک به قطب شمال است که همین نزدیکی باعث ایجاد زمستان‌های سرد و به طور کلی میانگین دمای پایین در این کشور شده است. فنلاند از نظر استاندارد‌های زندگی در وضعیت بسیار مناسبی قرار دارد. این کشور کم جمعیت‌ترین کشور اروپا است و به همین علت توانسته کیفیت زندگی را برای مردمان فنلاند در بهترین حالت خود نگه دارد. در ادامه بیشتر به موضوع آب و هوای فنلاند میپردازیم.

بالا بودن استاندارد‌های زندگی از جمله وضعیت سیستم آموزشی این کشور باعث شده که فنلاند مقصد مهاجرین زیادی باشد و بسیاری از افراد تمایل داشته باشند که در این کشور زندگی کنند و درس بخوانند. اگر شما نیز قصد سفر به فنلاند را دارید بهتر است ابتدا با آب و هوای این کشور آشنا شوید. در این مقاله سعی داریم به بررسی آب و هوای فنلاند در فصول مختلف بپردازیم تا بتوانید بهترین فصل برای مسافرت را انتخاب کنید.

آب و هوای فنلاند  

آب و هوای کشور فنلاند همانطور که گفته شد به طور کلی سرد است و در برخی مناطق این سرما بسیار شدید می‌شود. در این کشور به دلیل فاصله زیاد بین شمال و جنوب کشور در جهت عمودی تفاوت دمایی معمولا بالایی در بین قسمت‌های شمالی و جنوبی مشاهده می‌شود. قسمت‌های شمالی به قطب شمال بسیار نزدیک هستند و می‌توان پدیده زیبای شفق قطبی را نیز در قسمت‌های شمالی این کشور مشاهده کرد.

پایتخت فنلاند یعنی شهر هلسینکی در قسمت‌های جنوبی این کشور قرار گرفته و دارای دمای متعادل‌تری است. اما به طور کلی دمای کشور در تمام فصول پایین است و فنلاند کشور سردی محسوب می‌شود. یخبندان پدیده‌ای است که در فصل زمستان به وفور در این کشور دیده می‌شود و به خصوص در شمال کشور دمای زیر صفر گاهی به منفی ۳۰ درجه سانتی گراد نیز می‌رسد.

همچنین به دلیل نزدیکی قسمت‌های شمالی به قطب زمین ساعات طلوع و غروب خورشید دستخوش تغییراتی می‌شود و در فصل زمستان در حدود ۶ ساعت روز است و باقی زمان را خورشید غروب می‌کند. در تابستان زمان روشن بودن هوا در حدود ۱۹ ساعت است. در ادامه به بررسی آب و هوای فنلاند در فصول مختلف به صورت جداگانه می‌پردازیم.

FINLÂNDIA WEATHER

آب و هوای فنلاند در فصل بهار

فصل بهار یعنی از ماه مارچ تا پایان ماه می‌در فنلاند آب و هوای نسبتا سرد اما با سرمای ملایمی دارد. هوا همچنان احساس سرما را به شما خواهد داد اما نسبت به زمستان دمای هوا کمی بالاتر می‌رود. همین تغییرات دما باعث می‌شود که در فصل بهار یخ‌ها آب شده و گیاهان مجددا سبز شوند. همچنین در فصل بهار نسبت به فصل قبل خود یعنی فصل زمستان خورشید کمی دیرتر غروب می‌کند و به تدریج طول روز بیشتر می‌شود. دما در نواحی جنوبی مناسب‌تر است اما در نواحی شمالی همچنان کاملا سرد خواهد بود.

آب و هوای فنلاند در فصل تابستان

آب و هوای فنلاند در این فصل کمی گرم‌تر است و دمای هوا در گرم‌ترین حالت تابستان بین ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتی گراد خواهد بود. در میان ماه‌های تابستان یعنی جون، جولای و آگوست ماه جولای از همه ماه‌ها دمای بالاتری و در حدود ۲۰ درجه در گرم‌ترین حالت دارد. البته گفتنی است این دما مربوط به نواحی جنوبی و پایتخت این کشور است و دما در نواحی شمالی و نزدیک به قطب همچنان پایین خواهد ماند.

در تابستان‌ها در این کشور ساعات روز به خصوص در نواحی شمالی بسیار زیاد می‌شود و در حدود ۱۹ ساعت و بیشتر خواهد بود. در برخی موارد در بخش‌های شمالی خورشید در اوایل تابستان به طور کلی غروب نمی‌کند و تمام ۲۴ ساعت هوا روشن خواهد ماند. مردم فنلاند طی یک جشن در اواسط تابستان روز بدون تاریکی را به عنوان یک مراسم برگزار می‌کنند.

آب و هوای فنلاند در فصل پاییز

آب و هوای فنلاند در فصل پاییز نسبت به تابستان کمی خنک‌تر است اما همچنان به سردی زمستان نیست. در پاییز هوا کم کم رو به خنکی می‌رود و خورشید به مرور کمتر می‌تابد. ساعات روز کوتاه‌تر می‌شوند و تاریکی بیشتر می‌شود. برگ‌های درختان شروع به زرد شدن و ریختن می‌کنند. بارش باران و وزش باد از ویژگی‌های بارز فصل پاییز در فنلاند است.

در این فصل که از اواخر ماه آگوست شروع می‌شود و تا نوامبر ادامه دارد معمولا هوا ابری است و بارش باران بیشتر از برف است. از اواخر ماه اکتبر و یا نوامبر بارش برف به مرور آغاز می‌شود و تا زمستان ادامه میابد.

آب و هوای فنلاند در فصل زمستان

زمستان سرد‌ترین فصل در کشور فنلاند است. از ابتدای این فصل یعنی ماه دسامبر برف شروع به باریدن می‌کند و در طی دو ماه بعدی یعنی ژانویه و فوریه به طور دائمی زمین سفید است و بارش برف ادامه دارد. دمای هوا به طور چشمگیری کاهش می‌یابد. به خصوص در نواحی شمالی دمای هوا به شدت پایین می‌آید و یخبندان می‌شود.

مردم در این فصل برای بیرون رفتن از خانه لباس‌های گرم زیادی می‌پوشند و یا بیشتر زمان خود را در داخل فضاهای بسته و گرم سپری می‌کنند. همچنین طول روز به شدت کاهش میابد و در برخی مناطق شمالی این کشور خورشید ممکن است برای چند هفته طلوع نکند و هوا تاریک و نیمه تاریک باشد. اما در نواحی جنوبی خورشید صبح طلوع  و تا بعد از ظهر غروب می‌کند.  

بهترین فصل برای سفر به فنلاند

مناسب‌ترین فصل برای سفر به فنلاند را باید با توجه به آب و هوای فنلاند و هدف خود از سفر انتخاب نمایید. اگر تمایل دارید که آب و هوایی خنک ولی طول روز‌های عادی و دمای ملایم داشته باشید بهتر است فصل بهار را برای سفرتان انتخاب نمایید. در فصل تابستان نیز می‌توانید از آب و هوای ملایم این کشور لذت ببرید و در کنار دریاچه‌های فنلاند به تفریح بپردازید.

اما اگر به ورزش‌های زمستانی و آب و هوای سرد علاقه دارید فصل زمستان مناسب شماست. این کشور به علت سرد بودن دائمی به خصوص در نواحی شمالی ورزش‌های زمستانی زیادی دارد. همچنین فصل پاییز در این کشور مناسب افرادی است که از آب و هوای ابری، روز‌های کوتاه همراه با کمی باران و دمای پایین و هوای خنک لذت می‌برند.

بهترین فصل برای سفر به فنلاند

سوالات متداول آب و هوای فنلاند

کشور فنلاند در کجا قرار دارد؟

فنلاند یکی از کشور‌‌های شمالی قاره اروپا است که آب و هوای نسبتا سردی دارد. این کشور یکی از کشور‌های نزدیک به قطب شمال است.

آب و هوای فنلاند به صورت کلی چگونه است؟

آب و هوای فنلاند همانطور که گفته شد به طور کلی سرد است و در برخی مناطق این سرما بسیار شدید می‌شود.

بهترین فصل برای سفر به کشور فنلاند چه فصلی است؟

اگر تمایل دارید که آب و هوایی خنک ولی طول روز‌های عادی و دمای ملایم داشته باشید بهتر است فصل بهار را برای سفرتان انتخاب نمایید. در فصل تابستان نیز می‌توانید از آب و هوای ملایم این کشور لذت ببرید و در کنار دریاچه‌های فنلاند به تفریح بپردازید.اما اگر به ورزش‌های زمستانی و آب و هوای سرد علاقه دارید فصل زمستان مناسب شماست.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

هزینه های زندگی در کشور فنلاند و شرایط زندگی برای ساکنین این کشور بسیار مناسب است. به علت ثبات اقتصادی...

کشورهای اروپایی معمولا یکی از محبوب ترین مقاصد برای اقامت و سفر به شمار می روند و کشور فنلاند نیز...

شهر هلسینکی پایتخت کشور فنلاند در سال ۱۵۵۰ میلادی ساخته‌شده است. این شهر پس از ۲۵۰ سال به‌عنوان پایتخت کشور...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر