درباره کشور استونی بیشتر بدانیم - سفری دیگر

درباره کشور استونی بیشتر بدانیم

3 آذر 1400

کشور استونی، کشوری با جمعیت کم و دارای آب و هوای معتدل و سواحل و جنگلهای متعدد است. زبان کشور استونی، استونیایی است و عده ای به روسی یا انگلیسی صحبت میکنند

استونی، کشوری است که در شمال شرقی اروپا واقع شده است. کشور استونی، یکی از کوچکترین کشورهای اروپا است.  این کشور دارای سواحل و جنگلهای متعددی است. در این مقاله به بررسی  زبان کشور استونی، منابع این کشور، دین و اقلیم و اقتصاد کشور استونی می پردازیم.

سواحل و جنگلهای استونی

در استونی، جزایر متعددی وجود دارد و دو مورد از بزرگترین جزایر استونی، جزایر Saaremaa و Hiiumaa هستند که در سواحل غربی استونی واقع شده اند. 50 درصد از کشور استونی با جنگل ها پوشیده شده و این گوهر کوچک شمالی را به بهشت ​​واقعی عاشقان طبیعت تبدیل می کند. پس اگر بیشتر به جاذبه های داخلی علاقه دارید، ۱۵۰۰ دریاچه وجود دارد که بزرگترین آنها، دریاچه پپسی (۲۵۵۵ کیلومتر مربع) است که استونی را از روسیه جدا می کند و بیش از ۲۰۰ رودخانه در این کشور واقع شده که از گشت و گذار در اطراف آنها لذت خواهید برد. همچنین، در استونی نقاط بسیار زیادی برای شناسایی گونه های پرندگان در حال مهاجرت داریم.

سواحل و جنگلهای استونی

زبان کشور استونی

استونیایی، زبان رسمی این کشور است. بیش از دو سوم زبان اول مردم استونی، زبان استونیایی است. زبان استونیایی شامل الفبای لاتین به اضافه چندین کاراکتر اضافی مانند آلمانی ä، ö، ü و õ است. اکثر استونیایی ها می توانند بیش از یک زبان صحبت کنند. انگلیسی از مهمترین زبانهای این کشور است و به خصوص جوانان زیاد از این زبان استفاده می کنند. حدود یک چهارم دیگر زبان روسی را به عنوان زبان اول خود انتخاب می کنند (بیشتر در شمال شرقی)، اگرچه تعداد کمی از استونیایی های بالای 60 سال یا زیر 20 سال به این زبان صحبت می کنند.

دین کشور استونی

بسیاری از مردم این کشور یا غیر مذهبی هستند یا اصلا اعتقادی به خدا ندارند. اکثریت دین کشور استونی شامل بخش بزرگی از مسیحیان غیروابسته، همراه با جوامع ارتدوکس شرقی، و تعداد کمتری از باپتیست ها، متدیست ها، و کاتولیک های رومی است.

اقلیم کشور استونی

اقلیم کشور استونی

آب و هوای معتدل و مرطوب استونی به شدت با آب و هوای مناطق شرقی (در روسیه) در همان عرض جغرافیایی متفاوت است. در این کشور گردبادهای بزرگی رخ می دهد. مناطق ساحلی شمالی و غربی نسبت به مناطق داخلی کشور آب و هوای معتدل تری دارد، در حالیکه مناطق شرقی و جنوب شرقی آب و هوای قاره ای دارند. میانگین دما 17 تا 23 درجه فارنهایت (8- تا -5 درجه سانتیگراد) در ژانویه و 61 تا 63 درجه فارنهایت (16 تا 17 درجه سانتیگراد) در جولای است. آب و هوای استونی به صورت کلی برای کشاورزی مساعد است.

ب و هوای استونی

آب و هوای استونی به دلیل عرض جغرافیایی آن گرم است. استونی می‌تواند زمستان‌ها دمای 20 درجه سانتی‌گراد داشته باشد. آب و هوای استونی، معتدل تر از سایر بخش های شمال اسکاندیناوی است. خط ساحلی دریای بالتیک بر الگوهای آب و هوای محلی تأثیر می گذارد، بنابراین استونی دارای آب و هوای دریایی و مرطوب با تابستان های نسبتاً گرم و خشک و زمستان های نسبتاً سرد است. اگر دوست دارید هر چهار فصل را با شکوه کامل تجربه کنید، بهتر است استونی را برای سفر یا مهاجرت انتخاب کنید. معمولاً زمستان ها در کشور استونی، بارش سنگین برف را مشاهده خواهید کرد.  زمستان (از نوامبر تا فوریه) می تواند نسبتاً سرد همراه با برف زیاد باشد و دما ممکن است به زیر 20 درجه سانتیگراد کاهش یابد.پاییز (سپتامبر تا اکتبر) معمولاً مرطوب ترین فصل است.

جمعیت استونی

استونی هم از نظر وسعت و هم از نظر جمعیت یکی از کوچکترین کشورهای اروپا است. از 1.31 میلیون نفر جمعیت استونی، 68 درصد در شهرها و شهرستان ها زندگی می کنند. این یعنی که فضای زیادی برای پرسه زدن در خارج از پایتخت خواهید داشت. پایتخت تقریباً یک سوم جمعیت (بیش از 430000 نفر) را در خود جای داده است. استونی دارای درصد زیادی از ساکنان خارجی است. در حالی که استونیایی ها تقریباً دو سوم (68.7٪) جمعیت را تشکیل می دهند، اقلیت قابل توجهی از روس ها (24.8٪) و سایر جوامع کوچکتر در کشور (اوکراینی ها، بلاروس ها، فنلاندی ها) نیز وجود دارد. در سال‌های اخیر، متخصصانی از بریتانیا، ایالات متحده، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، ایرلند و سوئد نیز در استونی ساکن شده‌اند.

جمعیت استونی

اقتصاد استونی

به عنوان بخشی از اقتصاد وابسته به شوروی، استونی اساساً یک منطقه صنعتی بود و کشاورزی سهم کمتری در این کشور داشت. صنعت و کشاورزی دو بخش مهم اقتصاد استونی هستند، اما سهم آنها از تولید ناخالص داخلی (GDP) و نیروی کار کاهش یافته است، در حالی که بخش تجارت و صنعت خدمات رشد کرده است. اقتصاد استونی یک رکود اولیه را تجربه کرده است، اما در اواسط دهه 1990، اوضاع اقتصادی این کشور بهبود پیدا کرده است. علاوه بر این، اقتصاد استونی به عنوان یکی از لیبرال ترین اقتصادهای اروپا در نظر گرفته شده است. این کشور دارای بودجه ملی متعادل، مالیات بر درآمد با نرخ ثابت و تعرفه های گمرکی بسیار کم است.

  استونی در طول تاریخ خود تحت سلطه ی قدرت های خارجی قرار گرفته است. استونی در سال 1940 به اتحادیه جماهیر شوروی پیوست. اتحاد جماهیر شوروی استقلال استونی و دیگر کشورهای بالتیک را در 6 سپتامبر 1991 به رسمیت شناخت و عضویت سازمان ملل مدت کوتاهی پس از آن انجام شد. استونی تصمیم گرفت دولت خود را به یک دموکراسی پارلمانی تبدیل کند و اقتصاد خود را به سمت سرمایه داری بازار تغییر دهد. این کشور به دنبال ادغام با اروپای بزرگ بود و در سال 2004 به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و اتحادیه اروپا (EU) پیوست.

اقتصاد استونی

منابع استونی

مهمترین ماده معدنی این کشور، نفت شیل است که استونی یکی از تولیدکنندگان مهم آن در جهان است. از منابع دیگر کشور استونی می توان به زغال سنگ، فسفریت های با کیفیت بالا، سنگ آهک، دولومیت، مارن و خاک رس اشاره کرد. بیشتر برق تولیدی در کشور توسط نیروگاه های حرارتی تولید می شود که با نفت شیل کار می کنند. دو مورد از این نیروگاه ها که در نزدیکی ناروا قرار دارند، بخش عمده ای از برق تولید شده برای کشورهای بالتیک را تشکیل می دهند. همچنین یک نیروگاه بزرگ دیگر، نیروگاه زغال سنگ نارس در Ellamaa و همچنین سایر نیروگاه های کوچکتر وجود دارد. نفت شیل حدود نه دهم نیازهای الکتریکی استونی را برآورده می کند و انرژی جایگزین، بقیه ی نیازهای الکتریکی این کشور را تامین می کند.

حقایق شگفت انگیز در مورد استونی

  • ایده ی روز جهانی پاکسازی، از کشور استونی در سال 2008 آغاز شد!
  • جمهوری استونی در شمال اروپا در کنار دریای بالتیک واقع شده است.
  • استونی تقریباً 1.3 میلیون نفر جمعیت دارد.
  • بیشتر مردم به روسی یا انگلیسی یا هر دو صحبت می کنند.
  • بیشتر خدمات دولتی به زبان روسی و انگلیسی نیز انجام می شود.
  • استونی اولین کشوری بود که سیستم رای گیری سیاسی آنلاین را پذیرفت!
  • 99 درصد خدمات دولتی به صورت آنلاین در دسترس هستند.
  • بیش از 50 درصد استونی پوشیده از جنگل است!
نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

استونی از دست کشورهای اروپایی و پیشرفته ای است که از نظر اقتصادی وضعیت خوبی دارد. برای وارد شدن به...

استونی یکی از کشورهایی است به عضویت اتحادیه اروپا درآمده و عضو پیمان شینگن است. اگر قصد اقامت و مهاجرت...

دیدنی های تالین، به سختی می‌توان فردی را یافت که از گشت‌و‌گذار در شهر و کشورهای مختلف لذت نبرد. اگر...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر