درباره کشور یونان بیشتر بدانیم - سفری دیگر

درباره کشور یونان بیشتر بدانیم

4 آذر 1400

تاریخ و تمدن یونان معرف تمام مردم جهان است. این تمدن تاکنون نیز تاثیرات زیادی در اروپا و آسیا داشته است. کشور یونان تا امروز نیز وام دار تمدن خود است.

الادا یا همان یونان یک جمهوری دموکراتیک است که بین اروپا و آسیا قرار دارد. در واقع این نامی است که ایرانی ها بر روی این کشور گذاشته اند و از نام ایوانیا که یک منطقه کوچک یونانی نشین در آسیای صغیر است گرفته شده است. تمام مناطقی که تحت سلطه امپراتوری باستانی پارس بوده اند از این نام که ریشه سانسکریت دارد برای اشاره به یونانی ها استفاده می کردند. تا به امروز نیز در بسیاری از زبان ها از این نام استفاده می شود.

فرهنگ یونان باستان

کارشناسان معتقدند که یونانی در زبان باستانی به معنی لباس درآورده است. این تعبیر ریشه در جهان بینی ایرانیان داشته است. ایرانیان هرکدام تمدن های بزرگ را متناسب با فرهنگ و آدابی که داشتند نامگذاری می کردند. یونانی ها در حمام های خود لخت بودند و یکی از آخرین مردمانی بودند که در بین کشور های متمدن باستان به صنعت پارچه و دوخت لباس دست پیدا کردند و باستان شناسان این دو عامل را دلیل نامگذاری آن سرزمین به این نام از طرف ایرانیان می دانند.

موقعیت جغرافیایی این کشور در جنوب شرقی اروپا و جنوب شبه جزیره بالکان است. این کشور از این جهت اوراسیایی نامیده می شود که چند جزیره از خاک آن به نام های ساموس، رودس، کس،  و خیوس در آسیا هستند. یونان شامل هزاران جزیره است اما فقط حدود 227 جزیره قابل سکونت است و بیشتر این جزایر دارای مالکان خصوصی که افراد ثروتمند از سراسر دنیا می باشند، هستند. حدود 80% کشور  را سرزمین های کوهستانی تشکیل داده است و کوه المپ که خواستگاه مسابقات المپیک این میراث ارزشمند بشری است در این کشور می باشد.

فرهنگ یونان باستان

تقسیمات سیاسی یونان

تقسیمات کشوری یونانی ها به این گونه است که این کشور به 13 ناحیه و این نواحی به 54 شهرستان تقسیم می شوند. 

این نواحی عبارتند از آتیک،کرت جزیره، ایونی، اژه جنوبی، مقدونیه غربی، یونان مرکزی، اپروتسالی، مقدونیه مرکزی، پلیونز، مقدونیه شرقی و ترکیه، یونان غربی و اژه شمالی.

جغرافیای این کشور محدود به سرزمین های اروپایی و کشور های آفریقایی و کشور ترکیه که مرز بین اروپا و آسیا است می باشد. آب های دریا های بزرگ و مهمی که آبراه های اصلی اروپا هستند نیز این شبه جزیره  را در بر گرفته است. شهرهای یونان اغلب دارای ماهیت مدرن هستند اما هنوز هم میتوان در شهری مانند آتن که مرکز سیاسی این کشور است آثار به جا مانده از امپراطوری باستانی را دید. زبان مردم این کشور از زمان باستان زبان یونانی بوده و تاریخ آن در سراسر جهان مشهور است.

تا جایی که تمدن یونان و روم باستان را مهد فرهنگ و تمدن غرب می دانند. در واقع می توان گفت که طلوع تمدنی بزرگ در ساحل دریای اژه بسیار غیره منتظره اتفاق افتاد ولی بعد از هزاران سال هنوز هم تاثیر شگفت این تمدن مشهود است. ریشه بسیاری از آداب و رسوم اروپایی و همچنین بسیاری از اصول اخلاقی و علوم اجتماعی در یونان است. دموکراسی و علوم سیاسی و همچنین اصول فلسفه غربی در یونان شکل گرفته است و به سایر نقاط اروپا منتقل شده است.

تقسیمات سیاسی

فرهنگ هنر یونان

این کشور زیبا علاوه بر اینکه خاستگاه علوم دیگری مانند تاریخ نگاری و اصول ریاضیات می باشد، مهد هنر هایی مانند تئاتر و نمایشنامه نویسی نیز هست. از نظر فرهنگی باید گفت در باستان و در بین عامه مردم و همچنین در نظام سیاسی و اقتصادی و حتی در بین عالمان و هنرمندان تا حد زیادی مرد سالاری حاکم بوده است ولی فرهنگ این کشور به مرور زمان رشد داشته و پیشرفت کرده است. عظمت و قدرت نفوذ فرهنگ یونانی تا جایی بوده است که تا شمال آفریقا و حتی خاورمیانه نیز رسوخ کرده است. این کشور محل تلاقی سه قاره بزرگ اروپا و آسیا و آفریقا است و تاریخ آن از زمان باستان و اوج شکوه و عظمت امپراتوری بزرگ یونانی و بعد از آن بیزانس و حدود چهار صد سال هم تحت سلطه امپراتوری عثمانی بوده است.

اما امروزه  یکی از کشور های پیشرفته و کشوری است که سطح کیفی زندگی در یونان برای شهروندانش بر اساس شاخص های اجتماعی مانند شاخص توسعه انسانی بالاست. این کشور که یکی از قوی ترین اقتصاد ها را در منطقه بالکان دارد یکی از مهمترین اعضای اتحادیه اروپا است و از جمله موسسان سازمان ملل متحد و عضو تمامی شوراها و سازمان های مهم اقتصادی و سیاسی اروپایی و بین المللی است. از نظر علمی هم یکی از اعضای مهم آژانس فضایی اروپا به شمار می رود. از نظر سیاسی یکی از کشور های با قدرت متوسط در جامعه جهانی است و حکومت جمهوری آن متمرکز بوده و به صورت پارلمانی اداره می شود.

فرهنگ هنر یونان

آثار تاریخی کشور یونان

آثار تاریخی ارزشمندی از باستان به جا مانده است امروزه بیش از 18 اثر تاریخی در کشور یونان وجود دارد که در یونسکو به عنوان گنجینه جهانی ثبت شده است. یکی از گنیجینه های تاریخی جالب یونان رایانه آنالوگی متعلق به 100سال پیش از میلاد است. معابد بزرگ که از دوران اوج شکوه و عظمت این امپراتوری بر جا مانده است نشانه بی بدیلی از پیشرفت علم و هنر و معماری دارد. هنوز هم هر بیننده ای با دیدن ستون های بر افراشته معابد و عظمت و شکوه آمفی تئاترهایی که در هزاران سال پیش ساخته شده اند دچار شگفتی می شود. این معابد که اکثرا برای الهه ها و خدایان ساخته شده اند امروزه محل ستایش ذوق و هنر و علم معماران عهد باستان می باشند.

آثار تاریخی

پیشینه تاریخی روابط ایران و یونان

در زمان هخامنشیان ایشان توانستند شهر هایی از سرزمین های یونانی ها را  که در منطقه آسیای خرد بودند تا مقدونیه تصرف کنند و صاحب بخش بزرگی از این امپراتوری شوند. ساکنان این شهر ها تا حدودی مقاومت کردند ولی شکست خوردند بعد از آن هم چندین جنگ و شورش به وقوع پیوست اما در آخر داریوش بزرگ توانست به صورت کامل پیروز شود. اما بعد از یک دوره جنگ در آخر ایرانی ها مجبور به عقب نشینی شدند. این جنگ ها تاثیر زیادی در تاریخ تمدن بشر داشته است چرا که اگر ایرانیان به صورت کامل بر این کشور مسلط می شدند فرهنگ و تمدن غرب تحت تاثیر زیادی قرار می گرفت و متفاوت از آنچه امروز هست می شد. دین، فرهنگ، آداب و رسوم، علم، هنر و حتی اقتصاد و سیاست دنیای غرب بر پایه آدابی که مردم این کشور در امپراطوری خود به آن عمل می کردند بنا شده است. اگر تسلط امپراطوری ایران بر آن کشور ادامه پیدا می کرد به طور قطع تمامی جنبه های زندگی اروپایی ها تحت تاثیر قرار می گرفت.

الادا در زمان حال

امروزه دین مردم یونان اکثرا مسیحی ارتدوکس است اما حدود 2% نیز مسلمانند که به نظر می رسد این امر به دلیل تسلط امپراطوری عثمانی بر این کشور است. اما دین مردم این کشور در زمان باستان بیشتر توتم پرستی بوده و مردمان این سرزمین به خدایان متعددی باور داشتند که به سه دسته خدایان زمینی و آسمانی و و اسرار عرفانی تقسیم می شدند. این کشور توانسته از زمان باستان تا امروز جنبه های مثبتی از فرهنگ خود و سایر تمدن هایی که بر آنها غلبه پیدا کرده است را به کار ببرد. در زمان امپراتوری بیزانس نیز بسیاری از آداب و رسوم و اعتقادات مردم این سرزمین به مسیحیان و همچنین بسیاری از اصول مسیحیت به فرهنگ یونانی رسوخ پیدا کرده است.

الادا در زمان حال

تاثیر عوامل مختلف در اقتصاد یونان

اقتصاد این کشور هم مانند بسیاری از کشور هایی که از نظر تاریخی گنجینه ای غنی دارند از طریق گردشگری به درآمدزایی هنگفتی رسیده است. آثار تاریخی این کشور در تمام طول سال پذیرای توریست ها و بازدیدکنندگان از سراسر جهان هستند این کشور توریست و مهاجر پذیر توانسته است با ایجاد زیرساخت های مناسب و ایجاد رفاه برای گردشگران به یکی از مهمترین مقاصد گردشگری تبدیل شود. هرچند در صورت وجود شرایط مساعد و مناسب میتوان فقط با تکیه بر صنعت گردشگری اقتصاد یک کشور را شکوفا کرد ولی سیاستمداران و مسئولان به این یک جنبه بسنده نکرده اند و برای پیشرفت بیشتر شرایطی را فراهم آورده اند که سرمایه گذاران خارجی نیز جذب این کشور شوند.

تاثیر عوامل مختلف در اقتصاد

علت محبوبیت یونان برای گردشگران

نزدیکی این کشور اروپایی به ایران و همچنین وجود شرایط مناسب فرهنگی و اجتماعی همچنین همترازی تاریخی با ایران باعث شده است بسیاری از جهانگردان ایرانی نیز مشتاق  دیدار از این کشور باشند. امروزه شرکت های مسافرتی زیادی هستند که در طول سال به خصوص تعطیلات علاقه مندان را برای سفر به این کشور زیبا همراهی می کنند. این منطقه مقصد اول گردش گرانی است که می خواهند برای استراحت و تعطیلات به محلی زیبا بروند. بسیاری از مردم اروپا و آسیا برای خوش گذرانی و لذت بردن از آب و هوای دلنشین و دیدن زیبایی های طبیعی به این کشور سفر می کنند. مناظر رمانتیک این کشور را به یکی از مقاصد اصلی تازه عروس و داماد ها برای گذراندن ماه عسل تبدیل کرده است. حتی بسیاری علاقه مند هستند که مراسم عروسی خود را در این کشور برگزار کنند.

علت محبوبیت برای گردشگران

گردشگری اقتصادی در یونان

همانطور که گفتیم این کشور اروپایی که عضو پیمان های مهم اقتصادی و سیاسی است در تقاطع بین سه قاره بزرگ قرار دارد. این مسئله و همچنین وجود قوانین خاص اقتصادی این کشور را بهشتی برای سرمایه گذاران خارجی تبدیل کرده است. از طریق این منطقه می توان به غرب و شرق و آفریقا دسترسی داشت. در سال های گذشته بحران های اقتصادی که  با آن دست به گریبان بوده است نیز نتوانسته است از محبوبیت این کشور در بین علاقه مندان به سرمایه گذاری بکاهد. نقطه قوت دیگری  که می تواند علاقه مندان به حوزه های مختلف را جذب کند، وجود راه های آبی و خاکی و هوایی برای رسیدن به این سرزمین است. این کشور از طریق ترکیه به آسیا و از طرف دیگر با کشور های اروپایی و آفریقایی مرز زمینی مشترک دارد و به آب های آزاد و دریاهای بزرگ راه دارد.

سفر مهاجرت یا تفریح در الادا

قصد شما از سفر به این شبه جزیره هرچه که باشد کارشناسان ما می توانند به شما کمک کنند. اگر دوست دارید برای استراحت، تفریح و گشت گذار به این سرزمین فوق العاده سفر کنید می توانید اطلاعات مورد نیازتان را به آسانی دریافت کنید. حتی اگر  قصد تجارت و ایجاد روابط اقتصادی با شرکت های بین المللی را دارید، باز هم در این منطقه شرایط برایتان مهیا است. این سرزمین پیشرفته و زیبا می تواند حتی گزینه مناسبی برای کسانی که قصد مهاجرت و شروع زندگی تازه در کشور های اروپایی را دارند باشد.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

آتن پایتخت کشور یونان و یکی از کشورهای اروپایی است که برای رفتن به آن باید ویزای معتبری دریافت کرد....

یونان از جمله کشورهای بسیار جذابی است که دیدنی ها و جاذبه های زیادی برای شگفت زده کردن تان دارد....

درباره جزیره لسبوس: یونان از لحاظ فراوانی بناهای تاریخی و باستانی در بین کشورهای توریستی برجسته است علاوه بر این...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر