درباره کشور لوکزامبورگ بیشتر بدانیم - سفری دیگر

درباره کشور لوکزامبورگ بیشتر بدانیم

4 آذر 1400

کشور لوکزامبورگ کشوری کوچک در اروپا است. براساس آمارهای اقتصادی و کیفیت زندگی، محیط زیست، کشور لوکزامبورگ دارای رتبه های جهانی است.

ما در این مقاله قصد داریم درباره کشور لوکزامبورگ اطلاعات کلی ارائه دهیم. کشور لوکزامبورگ با داشتن 2586 کیلومتر مربع جزء کشور های کوچک قاره اروپا محسوب می شود. لوکزامبورگ با کشور های آلمان، فرانسه و بلژیک همسایه می باشد. همان طور که گفتیم لوکزامبورگ کشوری کوچک اما ثروتمند در بین دیگر کشور های اروپایی است. در ادامه بیشتر در مورد کشور لوکزامبورگ خواهیم گفت.

درباره کشور لوکزامبورگ

تاریخ کشور لوکزامبورگ

در سال 963 پس از میلاد کنت زیگفرید استحکامات رومی معروف به “little castle” قلعه کوچک را از امپراتوری سنت ماکسمین در نزدیکی تریر به دست آورد. تاریخ لوکزامبورگ بسیار پر فراز و نشیب و همراه با جنگ های بسیاری بوده است. در سال 1713 طبق معاهده اوتریخت لوکزامبورگ به اتریش واگذار شد و بعد ها بر اساس صلح نامه کامپو فورمیو به فرانسه که تحت رهبری ناپلئون بود ملحق شد. 

در سال 1815 در کنگره وین، لوکزامبورگ استقلال خود را تحت مالکیت شخصی ویلیام اول هلند به دست آورد. در سال 1839 همراه با آشفتگی های انقلاب بلژیک بخش فرانسوی زبان آن دوباره به فرانسه پیوست و بخش لوکزامبورگ زبان آن به لوکزامبورگ کنونی تبدیل شد. بعد از جنگ جهانی دوم، لوکزامبورگ تاثیر بسزایی در تاسیس اتحاده اروپا، ناتو و بنلوکس داشت. تا جایی که عهدنامه اتحادیه اروپا در کشور لوکزامبورگ به امضا طرفین عضو رسید و منطقه شینگن پایه گذاری شد.

البته باید خاطر نشان کرد که لوکزامبورگ در بنا نهادن سازمان ملل متحد نیز دخالت داشت و اکنون پایتخت کشور لوکزامبورگ مقر چندین نهاد و آژانس اتحادیه اروپا از جمله دیوان دادگستری اتحادیه اروپا می باشد. شهر لوکزامبورگ جزء چهار پایتخت رسمی اتحادیه اروپا همرا با بروکسل، فرانکفورت و استراسبورگ می باشد. 

تاریخ کشور لوکزامبورگ

حکومت کشور لوکزامبورگ

حکومت در کشور لوکزامبورگ به صورت دموکراسی کامل است همراه با پارلمان که در راس آن پادشاه مشروطه قرار دارد. قدرت در دست مقامی با عنوان دوک بزرگ و کابینه ای متشکل از وزیران است. قانون اساسی کشور لوکزامبورگ در سال 1868 به تصویب رسید. 

نهاد اصلی لوکزامبورگ قوه مقننه است که در اختیار مجلس نمایندگان قرار دارد و متشکل از 60 عضو می باشد. هر 5 سال انتخابات قوه مقننه برای انتخاب نمایندگان اتفاق می افتد. نهاد دوم شورای دولتی متشکل از 21 عضو است که از بین شهروندان عادی توسط دوک بزرگ انتخاب می شود. وظیفه این نهاد مشاوره برای پیش نویس های قوانین است. 

ومت کشور لوکزامبورگ

جغرافیا و آب و هوای کشور لوکزامبورگ

همان طور که در ابتدای مقاله گفتیم، لوکزامبورگ جزء کوچک ترین کشورهای اروپا است. لوکزامبورگ از شرق با آلمان، از غرب و شمال با بلژیک و از جنوب با فرانسه همسایه است.

یک سوم شمالی کشور لوکزامبورگ به نام اوسلینگ (Oesling) از کوه ها و مناطق مرفتع تشکیل شده که جمعیت کمی نیز دارد و تنها یک شهر به نام ویلتز (Wiltz) با 4000 جمعیت دارد. دو سوم مساحت جنوب کشور لوکزامبورگ گوتلند (Gutland) نامیده شده که بیشترین جمعیت را در خود جای داده است. گوتلند تنوع بیشتری دارد و به پنج زیرمنطقه جغرافیایی تقسیم شده است. سرزمین سرخ، جنوب و جنوب غرب لوکزامبورگ مرکز صنعتی لوکزامبورگ و بزرگترین شهرهای لوکزامبورگ است. 

آب و هوای لوکزامبورگ اقیانوسی و معتدل است. تابستان های خنکی دارد به طوری که بیشترین دمای هوا در ماه های جولای و آگوست به 30 درجه سانتی گراد می رسد. زمستان های لوکزامبورگ ملایم است و در ماه های نوامبر و فوریه کمترین دما را تجربه می کند.

درباره کشور لوکزامبورگ بیشتر بدانیم - سفری دیگر

اقتصاد لوکزامبورگ

لوکزامبورگ کشوری توسعه یافته با اقتصاد پایدار رو به رشد با نرخ تورم پایین است. سرانه تولید ناخالصی بالایی در سطح جهانی دارد و جزء کشورهای ثروتمند جهان می باشد. در سال 2019 لوکزامبورگ در فهرست آزادی اقتصاد در رتبه 13، در شاخص توسعه انسانی سازمان ملل در رتبه 26 و در شاخص کیفیت زندگی در رتبه 4 و از جهت نوآوری در رتبه 18 قرار گرفت.

حمل و نقل در لوکزامبورگ

لوکزامبورگ مجهز به سیستم حمل و نقل جاده ای، ریلی و هوایی است. گرچه سیستم جاده ای داخل لوکزامبورگ آن چنان گسترده نیست اما در چند سال اخیر با گسترش بزرگراه ها به طول حداقل 165 کیلومتر پایتخت را به کشورهای همسایه متصل کرده است. همچنین یک خط قطار پرسرعت از پایتخت به پاریس را راه اندازی کرده اند. 

بندر مرترت (Mertret) در رودخانه موزله قلمرو دوک را به رودخانه راین متصل کرده که امکان تبادلات بین المللی را فراهم کرده است. سیستم ریلی لوکزامبورگ بسیار پیشرفته است و مجهز به قطار های برقی و مدرن است. 

فرودگاه بین المللی شهر لوکزامبورگ به یکی از مراکز اصلی سفرهای هوایی تبدیل شده است که به بسیاری از شرکت های هوایی سرویس دهی می کند. همچنین از این فرودگاه برای ترانزیت بین کشوری هم استفاده می شود.

در سال 2020، لوکزامبورگ سیستم حمل و نقل عمومی را بدون هزینه اعلام کرد. 

درباره کشور لوکزامبورگ بیشتر بدانیم - سفری دیگر

مردم لوکزامبورگ

بیشتر جمعیت لوکزامبورگ از مهاجرین تشکیل شده است. بزرگترین گروه مهاجرین را مردم پرتغال که 16.4 درصد جمعیت لوکزامبورگ را تشکیل داده اند. بعد از پرتغال، فرانسه، ایتالیا، بلژیک، آلمان، بریتانیا، هلند و اسپانیا مهاجرین لوکزامبورگ بودند. طبق آمار سال 2019 جمعیت لوکزامبورگ 634730 نفر گزارش شده است. 

درباره کشور لوکزامبورگ بیشتر بدانیم - سفری دیگر

زبان مردم لوکزامبورگ

طبق قانون در سال 1984 زبان رسمی لوکزامبورگ، لوکزامبورگی اعلام شد که زبان مادری یا زبان قلب برای همه ی مردم لوکزامبورگ است. زبان لوکزامبورگی شباهت زیادی به زبان آلمانی و فرانسوی دارد. علاوه بر زبان لوکزامبورگی، زبان آلمانی و فرانسوی نیز در امور اداری و اقتصادی لوکزامبورگ کاربرد دارد. دانستن زبان لوکزامبورگی از شروط دریافت شهروندی لوکرامبورگ است. با اینکه زبان رسمی کشور لوکزامبورگی است اما در مکاتبات و ارتباطات رسمی، تبلیغات و علائم جاده ها بیشتر از زبان فرانسه استفاده می شود.

البته زبان های دیگر مهاجران نیز در لوکزامبورگ صحبت می شود. زبان پرتغالی با اینکه رسمی نیست اما بین مردم استفاده می شود و گاها در مکاتبات اداری نیز از زبان پرتغالی استفاده می کنند. 

دین در لوکزامبورگ 

حکومت در لوکزامبورگ به صورت سکولار است و یک دین واحد برای کشور تعیین نشده است اما در عین حال چندین دین به عنوان دین رسمی اعلام شده است. کاتولیک، یهودیت، ارتدوکس یونانی، ارتدوکس روسی، آنگلیکانیسم، لوترانیسم، کالوینیسم و اسلام از دین های رسمی لوکزامبورگ می باشند. براساس آمار، بیش از 87 درصد جمعیت کاتولیک بوده و 13 درصد دیگر اعتقاد به دیگر ادیان و یا بی دین هستند. 

سیستم آموزشی در لوکزامبورگ

سیستم آموزشی لوکزامبورگ از 6 سالگی شروع می شود. سال اول تحصیل باید به زبان مادری یا همان زبان لوکزامبورگی تحصیل شود. سپس در مقاطع ابتدایی زبان آلمانی آموزش داده می شود و در سطح دبیرستان زبان فرانسه در دستور کار آموزش قرار دارد. برای فارغ التحصیلی از مدرسه تسلط به سه زبان ضروری است. 

تا اوایل قرن بیست و یکم دانشگاهی در لوکزامبورگ آموزش چهار ساله ارائه نمی داد و دانشجویان مجبور به تحصیل در خارج از کشور بودند اما در سال 2003 دانشگاه لوکزامبورگ تاسیس شد که تا مقطع ارشد دانشجو می پذیرد.

سیستم آموزشی در لوکزامبورگ

سلامت و بهداشت در لوکزامبورگ

بر اساس آمار ارائه شده، دولت لوکزامبورگ 7 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را صرف سلامت و بهداشت کشور و شهروندان می کند که در میان دیگر کشورهای ثروتمند اروپایی بالاترین هزینه را برای سلامت کشور می کند. در لوکزامبورگ هزینه های کمی متوجه بیمار است و بخض اعظمی از هزینه ها را بیمه ها متقبل می شوند. 

لوکزامبورگ کشوری کوچک در دل اروپاست. با این حال با وجود جمعیت کم و نبود منابع طبیعی به یکی از کشورهای ثروتمند دنیا تبدیل شده است. لوکزامبورگ کشوری مهاجر پذیر است و این باعث شده اقوام گوناگونی در لوکزامبورگ گرد هم آیند و فرهنگ و زبانی آمیخته از کشور های مختلف اروپایی را به وجود آورند.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

لوگزامبورگ یکی از کشورهای کوچک در بخش شمالی اروپاست که با آلمان، بلژیک و فرانسه هم مرز می باشد و...

متقاضیان برای اخذ ویزای لوکزامبورگ باید نسبت به دریافت وقت سفارت لوکزامبورگ اقدام کنند. گرفتن وقت سفارت لوکزمبورگ به این...

"فرودگاهی که دروازه‌ای برای ورود به قلب اروپاست. فرودگاه بین‌المللی لوگزامبورگ - فیندل، نه تنها نقطه عزیمت و ورود مسافران...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر