درباره کشور بلژیک بیشتر بدانیم - سفری دیگر

درباره کشور بلژیک بیشتر بدانیم

1 آذر 1400

کشور بلژیک یکی از کشورهای محبوب اروپایی است، ما در این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره کشور بلژیک صحبت کنیم و اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم.

کشور بلژیک یکی از کشورهای اروپایی است که امروزه در غرب اروپا واقع شده است و پایتخت آن نیز شهر بروکسل است. ما در این مطلب قصد داریم اطلاعات کاملی را در خصوص این کشور در اختیار شما قرار دهیم. اطلاعاتی که ما در این مطلب بیان خواهیم کرد شامل اطلاعات تاریخی، جغرافیایی، آب و هوایی و … درباره این کشور است که برای علاقه مندان می تواند بسیار جذاب باشد. بنابراین اگر شما هم جز افرادی هستید که قصد دارید بیشتر با کشور بلژیک آشنا شوید به شما توصیه می کنیم حتما این مطلب را به دقت مطالعه کنید.

کشور بلژیک

بلژیک یکی از کشورهای معروف اروپایی است که از جهات مختلف در این قاره دارای اهمیت است و به همین دلیل نیز افراد زیادی هستند که علاقه مند به آشنایی بیشتر با این کشور هستند. این کشور در غرب قاره اروپا واقع شده است و جمعیت آن را مردمی از نژادها و زبان های مختلف تشکیل می دهند. نام این کشور از یک واژه لاتینی گرفته شده است. این کشور از لحاظ تاریخی نیز در قاره اروپا دارای اهمیت بسیار زیادی بوده است که در ادامه بیشتر درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد. یکی از نکات جالبی که باید درباره این کشور بدانید این است که این کشور تا قبل از سال 1830 جزئی از کشورهای هلند و اسپانیا به شمار می آمد و در قاره اروپا این کشور را به عنوان یک کشور مستقل نمی شناختند.

کشور بلژیک

آشنایی با تاریخ این کشور

کشور بلژیک یکی از کشورهای اروپایی است که از لحاظ تاریخی دارای اهمیت بسیار زیادی در قاره اروپا است. اولین نشانه های حضور انسان در منطقه ای که امروزه کشور بلژیک در آن قرار دارد به دو هزار سال قبل باز می گردد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید در طول کتاب های تاریخ آمده است که مردمی که در این منطقه زندگی می کردند همواره تنش های سیاسی و فرهنگی بسیار زیادی را تجربه کرده اند. این منطقه برای اولین بار توسط رومیان تصرف شد و این موضوع قبل از میلاد مسیح اتفاق افتاد. در طول تاریخ جنگ های بسیار زیادی در این منطقه انجام شده است که امروزه می توانید نشانه های  بسیار زیادی از این جنگ ها را در این کشور مشاهده کنید. از قرن شانزدهم میلادی بود که تاریخ این کشور به صورت رسمی نوشته شد و در واقع این کشور به عنوان جزئی از کشور اسکاندیناوی شناخته شد.

در طول سالیان طولانی این کشور بارها مورد تجاوز کشورهای همسایه قرار گرفت و چندین بار مدیریت آن به کشورهای دیگر سپرده شد تا این که در سال 1830 میلادی انقلاب بلژیک صورت گرفت که بعد از آن کشور بلژیک به صورت رسمی به عنوان یک کشور در قاره اروپا شناخته شد و فعالیت خود را آغاز کرد.

آشنایی با جغرافیای کشور بلژیک

این کشور دارای مساحتی 305 هزار کیلومتر مربعی است هلند، آلمان، لوکزامبورگ و فرانسه همسایه است و یکی از نکات مثبتی که درباره موقعیت جغرافیایی این کشور وجود دارد این است که از طریق دریای شمال نیز با آب های آزاد در ارتباط است و همین موضوع اهمیت جغرافیایی این کشور را در قاره اروپا افزایش می دهد. به صورت کلی می توان جغرافیای این کشور را به سه بخش مختلف تقسیم بندی کرد. دشت های ساحلی که در بخش های شمال غربی این کشور قرار دارند از تپه های شنی تشکیل شده اند نشان دهنده این است که در گذشته دریاهای بزرگ در این منطقه وجود داشته اند. فلات مرکزی این کشور محلی مناسب برای کشاورزی است و درصد نسبتا زیادی از جمعیت این کشور نیز در همین مناطق زندگی می کنند. آخرین بخش از این کشور را نیز کوه های آردن تشکیل می دهند که معمولا در نزدیکی این کوه ها آب و هوای سرد و خشکی وجود دارد و به همین علت است که جمعیت کمی در این مناطق زندگی می کنند.

آب و هوای بلژیک

بلژیک از آن دست کشورهای اروپایی به شمار می آید که دارای آب و هوایی معتدل است. توده های آب و هوایی که از جانب اقیانوس اطلس به سمت این کشور حرکت می کنند معمولا آب و هوای این کشور را تحت تاثیر خود قرار می دهند. به صورت کلی شدت گرما و سرما در این کشور معمولی است. در طول فصل تابستان شما آب و هوایی معتدل را در این کشور مشاهده می کنید که همین موضوع باعث میشود تا توریست ها علاقه زیادی داشته باشند که این کشور را به عنوان مقصد سفر خود در فصل تابستان قرار دهند. در فصل زمستان با این که دمای هوا کاهش پیدا می کند ولی از آن جایی که میزان بارش در این کشور زیاد است معمولا آب و هوایی سرد و مرطوب را در این کشور شاهد هستیم که باعث می شود تا سرمای هوا خیلی مشهود نباشد و باعث اذیت شدن مردم این کشور نشود.

آشنایی با تاریخ این کشور

اطلاعاتی کلی درباره این کشور و مردم آن

یکی از نکات بسیار مهمی که درباره جمعیت بلژیک باید بدانید این است که این کشور از لحاظ تراکم جمعیت بعد از کشور هلند جز برترین های قاره اروپا به شمار می آید. تراکم جمعیت این کشور 343 نفر در هر کیلومتر مربع است. این کشور دارای جمعیتی 60 میلیون نفری است که تقریبا پنجاه درصد از آنها را مردم هلندی زبان تشکیل می دهند. یکی از نکات جالبی که باید درباره مردم کشور بلژیک بدانید این است که تقریبا 40 درصد از مردم این کشور به زبان فرانسوی صحبت می کنند. البته با کمی جستجو در این کشور می توانید افرادی را نیز پیدا کنید که به زبان های آلمانی و … صحبت کنند. یکی از نکات مهم دیگری که باید درباره مردم این کشور بدانید این است که هلندی زبان ها و فرانسوی زبان ها معمولا خیلی راحت زبان یکدیگر را متوجه می شوند و تنها در لهجه با یکدیگر تفاوت دارند.

وضعیت اقتصادی بلژیک

کشور بلژیک مانند تعداد زیادی از کشورهای اروپایی دیگر از لحاظ اقتصادی در وضعیت مناسبی قرار دارد و به همین علت است که مردم  آن دارای رفاه مناسبی هستند و به همین علت نیز افراد زیادی هستند که علاقه مند به مهاجرت به کشور بلژیک هستند. امروزه امکانات بسیار زیادی در کشور بلژیک برای مردم این کشور فراهم شده است. به صورت کلی می توان وضعیت اقتصادی مناسب این کشور را به دو عامل بسیار مهم وابسته دانست. اولین عاملی که باعث اقتصاد بسیار خوب کشور بلژیک شده است وضعیت صنایع این کشور است که در شرایط بسیار خوبی قرار دارد و این کشور از لحاظ صنعتی جز کشورهایی است که در شرایط خوبی قرار دارد و دومین عامل نیز وضعیت کشاورزی این کشور است که آب و هوای معتدل این کشور باعث شده است تا مردم بتوانند به راحتی محصولات متنوعی را در این کشور تولید کنند.

نکاتی مهم درباره وضعیت اقتصادی بلژیک

وضعیت مذهبی مردم بلژیک

یکی دیگر از موضوعاتی که شاید درباره بلژیک برای شما جالب باشد وضعیت مذهبی مردم این کشور است. در حال حاضر قانون اساسی این کشور بر پایه آزادی مذاهب در این کشور است و به همین دلیل نیز هر شخصی با هر دینی می تواند به راحتی در کشور بلژیک زندگی کند. در حال حاضر تقریبا 47 درصد از مردم این کشور را مسیحیانی تشکیل می دهند که پیرو مذهب کاتولیک هستند و شاید برای شما جالب باشد که بدانید ده درصد از مردم کشور بلژیک را مسلمانان تشکیل می دهند و این دین دومین دین پرطرفدار در کشور بلژیک به شمار می آید. البته نکته دیگری که باید درباره مردم این کشور بدانید این است که درصد بسیار زیادی از مردم این کشور نیز پیرو هیچ دینی نیستند.

وضعیت مذهبی مردم بلژیک

اطلاعاتی درباره سطح سواد در کشور بلژیک

 شاید برای شما جالب باشد که بدانید امروزه 98 درصد از مردم کشور بلژیک سواد دارند که یکی از مهمترین موضوعاتی که باعث به وجود آمدن چنین شرایطی شده است اجباری بودن تحصیل در سنین بین 6 تا 16 سال در کشور بلژیک است. در حال حاضر دانشگاه های بسیار قوی در کشور بلژیک فعالیت دارند که همین موضوع باعث شده است تا بسیاری از جوانان علاقه مند باشند تا سنین 23 سالگی نیز تحصیلات در دانشگاه های این کشور را ادامه دهند. بالا رفتن سطح سواد مردم در این کشور مزایای بسیار زیادی را داشته است که از جمله آنها می توان به داشتن نیروهای متخصص و علمی در این کشور اشاره کرد که به پیشرفت های صورت گرفته در بلژیک  کمک شایانی کرده اند.

اطلاعاتی درباره سطح سواد در کشور بلژیک

نکاتی درباره فرهنگ غذایی مردم بلژیک

مردم کشور بلژیک مردم بسیار خوش غذایی هستند که اهمیت بسیار زیادی را برای کیفیت و کمیت غذاهای خود قائل هستند. به همین علت است که معمولا توریست هایی که به این کشور سفر می کنند از لحاظ غذایی مشکلی ندارند و می توانند خوشمزه ترین غذاها را در این کشور پیدا کنند. یکی از غذاهای بسیار محبوب مردم این کشور سیب زمینی سرخ کرده است که همراه با یک سس مخصوص سرو می شود و معمولا توریست ها نیز بازخورد بسیار مناسبی را به آن نشان می دهند. شکلات یکی از خوراکی های بسیار محبوب در کشور بلژیک به شمار می آید که کارخانه های بسیار زیادی در این کشور نیز در این صنعت فعالیت دارند. امروزه علاوه بر این که مردم خود این کشور علاقه زیادی به شکلات های بلژیکی دارند مردم سایر کشورهای اروپایی نیز معمولا از این شکلات ها خریداری می کنند.

نکاتی درباره فرهنگ غذایی مردم بلژیک

سیاست در کشور بلژیک

حکومت کشور بلژیک به صورت پادشاهی است که از این لحاظ در کل قاره اروپا مشهور است. البته یکی از نکات بسیار مهمی که باید درباره پادشاه کشور بلژیک بدانید این است که پادشاه این کشور معمولا کمتر خود را درگیر سیاست های این کشور و روند اجرایی کشور می کند. به صورت کلی مدیریت اجرایی کشور بلژیک بر عهده دو مجلس سنا و مجلس شورا است که این مجلس توسط مردم این کشور انتخاب می شود. مردم بلژیک به صورت مستقیم با شرکت در انتخابات مجلس خود را تعیین می کنند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید رای دادن در این کشور یک قانون است و تمامی مردم موظف هستند که در انتخاباتی که در این کشور برگزار می شود رای بدهند. یکی دیگر از نکاتی که شاید دانستن آن جالب باشد این است که دولتی که برای مدیریت این کشور سر کار می آید باید حتما به زبان فرانسه مسلط باشد تا مورد تایید قرار بگیرد.

آشنایی با فرهنگ مردم بلژیک

مشکل دو زبانه بودن مردم کشور بلژیک بر روی فرهنگ مردم این کشور نیز تاثیر بسیار زیادی گذاشته است به طوری که امروزه هیچ یک از دانشگاه های این کشور به صورت دو زبانه فعالیت ندارند و بنابراین هر کسی که به هر زبانی صحبت می کند مجبور است که تنها در همان منطقه ای که زندگی می کند به دانشگاه برود. موسسات فرهنگی نیز دقیقا با همین مشکل رو به رو هستند و به همین دلیل است که برای آموزش های فرهنگی نیز مشکلاتی در این کشور وجود دارد که ریشه تمامی آنها در دو زبانه بودن مردم این کشور است. یک نکته بسیار مهم که باید درباره فرهنگ مردم این کشور بدانید این است که فرهنگ این مردم وابستگی بسیار زیادی به شرایط اقلیمی آنها دارد و معمولا افرادی که در بخش های مربوط به فرانسوی زبانان زندگی می کنند رابطه خوبی با افرادی که در منطقه هلندی زبانان زندگی می کنند ندارند.

هنر در بلژیک

مردم بلژیک یک شاخصه بسیار مهم دارند که در کل دنیا با همین ویژگی معروف شده اند و این شاخصه هنر این مردم است. مردم کشور بلژیک علاقه بسیار زیادی به هنر و به ویژه هنر معماری و همینطور هنر نقاشی دارند و همین موضوع نیز باعث می شود تا شما در این کشور هنرمندان بسیار زیادی را مشاهده کنید. موزه های هنری که در این کشور وجود دارند هر یک دارای آثار هنری بسیار زیادی هستند که تماما توسط هنرمندان خود کشور بلژیک طراحی شده اند. علاوه بر هنر نقاشی هنر معماری نیز در این کشور بسیار محبوب است و معماران این کشور جز بزرگترین معماران قاره اروپا به شمار می آیند. بناهایی که در کشور بلژیک ساخته شده اند به خوبی می توانند نشان دهنده بالا بودن کیفیت هنر معماری در این کشور باشند. از جمله هنرمندان مشهور کشور بلژیک می توان به اشخاصی همچون ژان ون اک، پیتر بل، آنتونی وندیک و پیتر بروخل اول اشاره کرد.

هنر در بلژیک

بلژیکی ها علاقه زیادی به موسیقی دارند

نکته بسیار جالب دیگری که شاید علاقه مند باشید درباره مردم بلژیک بدانید این است که این مردم علاقه بسیار زیادی به موسیقی دارند به طوری که سازنده ساز ساکسیفون یک فرد بلژیکی بوده است. مردم این کشور علاقه بسیار زیادی به ساز ویولن دارند و هنرمندان بسیار زیادی از این کشور در این زمینه فعالیت دارند. آثار هنری که با استفاده از این ساز توسط بلژیکی ها تولید می شود معمولا جز محبوب ترین آثار موسیقی در دنیا به شمار می آیند. اگر شما هم جز افرادی باشید که علاقه زیادی به موسیقی دارید بدون شک شما هم با سزار فرنک آشنایی دارید، این هنرمند بزرگ که جز برترین هنرمندان دنیای موسیقی در کل دنیا به شمار می آید یک فرد بلژیکی است که در میان مردم این کشور نیز بسیار محبوب است و بلژیکی ها احترام بسیار زیادی را برای او قائل هستند.

صنعت گردشگری در کشور بلژیک

یکی از مهمترین صنعت هایی که در کشور بلژیک اهمیت بسیار زیادی برای آن قائل هستند و بخش زیادی از اقتصاد موفق این کشور نیز وابسته به آن است صنعت گردشگری است. کشور بلژیک به دلیل آب و هوای بسیار خوبی که دارد یکی از بهترین گزینه ها برای افرادی است که قصد دارند در فصل تابستان به قاره اروپا سفر کنند. در حال حاضر در تمامی فصول می توان توریست ها و گردشگران بسیار زیادی را یافت که به این کشور سفر کرده اند و از بخش های مختلف آن دیدن می کنند. علاوه بر آب و هوای مناسب داشتن طبیعت زیبا نیز یکی دیگر از عواملی است که باعث شده است تا کشور بلژیک تبدیل به محلی مناسب برای توریست ها قرار بگیرد. کشور بلژیک دارای آثار تاریخی بسیار زیادی است که علاقه مندان به تاریخ می توانند برای بازدید از آنها وارد این کشور شوند، معمولا تورهای تاریخی بسیار زیادی در این کشور برگزار می شود که این تورها نیز یکی دیگر از دلایلی هستند که باعث میشوند  تا توریست ها علاقه زیادی به سفر به کشور بلژیک داشته باشند.

درباره کشور بلژیک بیشتر بدانیم - سفری دیگر

آشنایی با شهر آنتروپ

بعد از بروکسل که پایتخت کشور بلژیک است یکی از شهرهای مهم کشور بلژیک شهر آنتروپ است که از جهات مختلف برای کشور بلژیک حائز اهمیت است. یکی از مهمترین دلایلی که باعث می شود تا این  شهر اهمیت بسیار زیادی را برای کشور بلژیک داشته باشد این است که این شهر یک شهر بندری است و بسیاری از تجارت هایی که از راه دریا در این کشور انجام می شوند با استفاده از بندر این شهر انجام می شوند. با این وجود شاید بتوان مهمترین اهمیت شهر آنتروپ را در الماس هایی دانست که در این شهر به فروش می رسند و یا خریداری می شوند. شهر آنتروب در بلژیک به عنوان پایتخت الماس دنیا شناخته می شود چرا که الماس هایی که از این شهر منتقل می شوند معمولا با کیفیت ترین الماس های دنیا هستند به طوری که در کل دنیا خریداران خاص خود را دارا هستند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید امروزه بیش از 84 درصد از الماس های کل دنیا از طریق این شهر منتقل می شوند و همین موضوع نیز یکی از مهمترین مواردی است که باعث رونق اقتصادی کشور بلژیک شده است.

درباره کشور بلژیک بیشتر بدانیم - سفری دیگر

جمع بندی و نکات پایانی

کشور بلژیک یکی از کشورهای بسیار محبوب در قاره اروپا به شمار می آید. این کشور از لحاظ اقتصادی وضعیت بسیار خوبی را دارا است و یکی از مهمترین دلایلی که باعث اهمیت این کشور در کل قاره اروپا می شود نیز همین موضوع است. امروزه صنایع مختلفی در این کشور فعالیت دارند و شاید برای شما جالب باشد که بدانید بسیاری از شرکت های بزرگ در قاره اروپا یک شعبه نیز در این کشور دارند. ما در این مطلب سعی کردیم تمامی موارد مورد نیازی که باید درباره این کشور می دانستید را بیان کنیم. امیدواریم که مطالعه این مطلب برای شما مفید بوده باشد. 

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

یکی از روش های مناسب و کم هزینه برای سفر به بلژیک داشتن دعوت نامه بلژیک است. این دعوت نامه...

راهنمای کامل دیدنی های آنتورپ آنتورپ شهری بسیار زیبا در بلژیک است که از نظر وسعت، پس از بروکسل دومین...

دیدنی ‌های گنت بلژیک جزو گنجینه‌های اصلی این شهر هستند که علی‌رغم گذشت سال‌های سال، هنوز هم دارای معماری قرون‌وسطایی...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر