درباره کشور سوئیس بیشتر بدانیم - سفری دیگر

درباره کشور سوئیس بیشتر بدانیم

4 آذر 1400

کشور سوئیس در اروپای مرکزی قرار دارد و پایتخت آن شهر برن است، اقتصاد کشور سوئیس از جمله اقتصادهای برتر و قدرتمند جهانی به حساب می آید.

در این مقاله قصد داریم که به ارائه اطلاعاتی درباره کشور سوئیس بپردازیم. در صورتی که می خواهید درباره سوئیس اطلاعاتی را بدست آورید تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید. کشور سوئیس از جمله کشورهای اروپایی است که از لحاظ اقتصاد مدرن سرآمد بسیاری از کشورهای دنیا است و از لحاظ سطح رفاه کشوری ایده آل برای زندگی محسوب می شود. قدیمی ترین آثاری که مربوط به زندگی انسان ها در این کشور است به 150 هزار سال قبل و دوران تمدن رومی باز می گردد که نخستین شهرک های کشاورزی در این مکان واقع شده بود.

کشور سوئیس

از لحاظ جغرافیایی کشور سوئیس در اروپای مرکزی واقع شده است. این کشور در منطقه خشک با مختصات جغرافیایی قرار گرفته است و از همسایه های آن می توان به کشورهایی از قبیل فرانسه، اتریش، ایتالیا و آلمان اشاره داشت. سیستم حکومتی این کشور به صورت کنفدراسیون می باشد و رئیس دولت نیز رئیس جمهور است.

این کشور شهرهای شناخته شده ای دارد که از قبیل آن ها می توان به شهرهای ژنو، زوریخ و بازل اشاره داشت. عمده شهرت شهرهای سوئیس بدین دلیل است که برخی از سازمان ها و نهادهای بین المللی در آن ها قرار گرفته اند که از جمله آن ها می توان به سازمان فدراسیون جهانی فوتبال در زوریخ اشاره داشت. همچنین یکی از دفاتر بزرگ سازمان ملل در ژنو قرار گرفته است.

حتما با سازمان جهانی صلیب سرخ آشنایی دارید، این سازمان برای اولین بار در کشور سوئیس شکل گرفت که محور کمک های بشر دوستانه در دنیا به حساب می آید. 

کشور سوئیس

پایتخت کشور سوئیس

شاید این طور فکر شود که یکی از شهرهای مشهور سوئیس یعنی زوریخ و یا ژنو پایتخت کشور سوئیس است اما به دلیل این که از تمرکز قدرت جلوگیری شود و سیستم فدرال بتواند کارآیی خود را حفظ کند پنجمین شهر بزرگ این کشور و دومین شهر از لحاظ جمعیت یعنی شهر برن به عنوان پایتخت این کشور انتخاب شده است. برن در زبان محلی به معنی خرس می باشد. بر اساس افسانه هایی که وجود دارد یکی از پادشاهان این منطقه که شهر برن را پایه گذاری کرد چنین تصمیم گرفته بود که زمانی که در شکار اولین حیوان را مشاهده کرد، اسم حیوان را بر روی شهر بگذارد بر همین اساس پادشاه نخستین حیوانی را که مشاهده کرد خرس بود و نام آن را برای این شهر گذاشت. اکثریت جمعیتی که در برن ساکن هستند به گویش های سوئیسی آلمانی و یا آلمانی برنی صحبت می کنند.

کشور سوئیس

مردم کشور سوئیس

بر اساس آخرین سرشماری که در این کشور انجام گرفته است جمعیت آن در حدود 8 میلیون و 600 هزار نفر است. از این میان زبان نخست 63 درصد جمعیت این کشور آلمانی است که بیشتر در بخش های شمالی و مرکزی رایج است. زبان نخست 23 درصد از جمعیت سوئیس نیز فرانسوی است که بیشتر در قسمت غربی زندگی می کنند. 8 درصد نیز به زبان ایتالیایی تکلم می کنند که بیشتر در جنوب این کشور ساکن می باشند. زبان رومانش نیز به نیم درصد ساکنان این کشور تعلق دارد که در بخش جنوب شرقی زندگی می کنند. تمامی زبان های گفته شد در این کشور از جمله زبان های رسمی هستند با این وجود اکثریت به زبان آلمانی صحبت می کنند. 22 درصد جمعیت سوئیس را افراد مهاجر تشکیل می دهد که بیشتر برای به دست آوردن شغل، به این کشور مهاجرت کرده اند.

مردم کشور سوئیس

مذهب در کشور سوئیس

سوئیس از جمله کشورهای اروپایی است که مذهب همواره در آن تاثیرگذار بوده است و در ساخت دولت آن نیز موثر است. با توجه به شواهدی که وجود دارد گفته می شود که اکثریت مردم این کشور معتقد به مذهب هستند. همچنین  از سوی دولت این کشور مذهب خاصی ترویج نمی شود و مردم در انتخاب دین خود آزاد هستند. مردم این کشور اکثرا مسیحی هستند و هم از پیروان مذهب کاتولیک و هم پروتستان در این کشور وجود دارد و همواره عیدهای دین مسیح در این کشور از سوی مردم گرامی داشته می شود. در حدود 43 درصد جمعیت سوئیس به مذهب کاتولیک معتقد هستند. 35 درصد خود را پروتستان و 2 درصد نیز خود را ارتودکس می دانند. مسلمانان نیز 4 درصد جمعیت سوئیس را تشکیل می دهند و بقیه نیز به ادیان دیگر تعلق دارند.

مذهب در کشور سوئیس

اقتصاد سوئیس

کشور سوئیس در بین کشورهای ثروتمند قرار دارد. این کشور از اعضای اتحادیه اروپا نمی باشد. برای این که داد و ستد و روابط تجاری آن با کشورهای اروپایی به راحتی صورت بپذیرد در سال 1999 میلادی به عضویت انجمن تجارات آزاد اروپا در آمد. از آن پس روابط این کشور با کشورهای اتحادیه اروپا در سطح بالایی انجام می پذیرد. صنعت بانکداری در کشور سوئیس بسیار مشهور است و حتی بسیاری از سرمایه گذاران خارجی بانک های این کشور را برای سپرده گذاری انتخاب کنند. علاوه بر این شرکت های بیمه هم در اقتصاد این کشور موثر عمل می کنند.

از دیگر ستون های اقتصاد سوئیس می توانیم به صنعت توریسم اشاره داشته باشیم. دو شهر ژنو و زوریخ سالانه گردشگران زیادی را از کشورهای مختلف می پذیرند. یکی از جذابیت های گردشگری سوئیس مربوط به کوهستان های این کشور است که برای علاقمندان به ورزش های برفی بسیار جذاب می باشد.

از نقش صنایع ماشین آلات در اقتصاد سوئیس نباید غافل شد چرا که از مهم ترین و اصلی ترین صنایع در این کشور به حساب می آید. نزدیک به نیمی از کارگران سوئیس در این صنعت مشغول به فعالیت هستند و در حدود چهل و پنج درصد صادرات سوئیس نیز از همین صعنت می باشد. یکی دیگر از محورهای اقتصادی در کشور سوئیس صنعت ساعت سازی است که در حدود نیمی از ساعت های جهان توسط این کشور تولید می شود و بسیاری از ساعت های تولید شده در این کشور از برندهای مشهور جهانی هستند.

اقتصاد سوئیس

مکان های دیدنی کشور سوئیس

همان طور که گفته شد یکی از پایه های اصلی اقتصاد سوئیس صنعت توریسم است. ویژگی ها و مختصات خاص جغرافیایی سوئیس موجب شده است که از لحاظ گردشگری در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر در شرایط متفاوتی قرار بگیرد. جاذبه هایی که در این کشور وجود دارد بیشتر از نوع طبیعی است. حتما تاکنون شهرت کوه های مرتفع آلپ را شنیده اید که در این کشور قرار گرفته اند. همچنین این کشور دریاچه ها، یخچال های طبیعی و دهکده های بسیار زیبایی دارد که می تواند گردشگران را برای حضور چندین باره در این کشور مجاب کند. در ادامه به برخی از جاذبه های گردشگری این کشور اشاره خواهد شد.

مکان های دیدنی کشور سوئیس

 کوه ماترهورن (Matterhorn)

کوه ماترهورن که به دلیل داشتن قله تیز خود شهرت دارد از جمله مرتفع ترین قله رشته کوه های مشهور آلپ شناخته می شود. ماترهورن در فاصله اندکی از مرز دو کشور سوئیس و ایتالیا واقع شده است. در طول سال کوهنوردان از سراسر دنیا برای فتح این قله به سوئیس سفر می کنند. در دامنه کوه ماترهورن دهکده زیبایی به نام زرمات واقع شده است که در فصول مختلف از جمله تابستان به محلی برای استراحت کوهنوردان تبدیل شده است. نکته جالب در مورد این روستا این است که به منظور سالم نگه داشتن آب و هوا و همچنین حفظ آرامش مهمانان و توریست ها، هیچ وسیله حمل و نقلی در روستا تردد نمی کند که می تواند یک تجربه کم نظیر باشد.

 کوه ماترهورن (Matterhorn)

 اینترلاکن

یکی از مشهورترین و معروف ترین استراحتگاه های تابستانی است که در کشور سوئیس واقع شده است. این استراحتگاه میان دریاچه تون و برینز قرار گرفته است. مرکز این استراحتگاه سی و پنج هکتار فضای آزاد مهیج دارد که در آن باغ های گل، هتل ها و کافه های مختلف با معماری چشم نوازی که دارند قرار گرفته اند. تلفیق این فضا با منظره ای که از کوهستان وجود دارد اینترلاکن را به محیطی رویایی تبدیل کرده است.

سنت موریتز

یکی از بهترین مقاصد کوهستانی که در کشور سوئیس وجود دارد منطقه سنت موریتز است. سنت موریتز دربردارنده ی دریاچه های شبیه آینه، یخچال های طبیعی، جنگل ها و قله های زیگزاگی است. به دلیل اهمیتی ویژه ای که این منطقه دارد دو دوره بازی های المپیک زمستانی را میزبانی کرده است. سنت موریتز برای کسانی که علاقمند به کوهنوردی و یا طبیعت کوهنوردی هستند بسیار محبوب است. همچنین در این منطقه می توان به اسنوبورد، اسکیت و ورزش های آبی نیز مشغول شد.

 سنت موریتز

برن

شهر برن به عنوان پایتخت این کشور نیز از جاذبه های گردشگری این کشور محسوب می شود. برن شهر قدیمی است لذا همواره مورد توجه گردشگران بوده است. معماری این شهر و خیابان هایی که به صورت سنگفرش شده هستند از دوران قرون وسطی به یادگار مانده اند. اهمیت برن سبب شده است تا در میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت برسد. مرتفع ترین کلیسای جامع در سوئیس نیز در این شهر واقع شده است.

 البته جاذبه های گردشگری سوئیس را نمی توان به موارد فوق محدود کرد چرا که جای جای این کشور جاذبه های گردشگری و توریستی دارد.

آب و هوای سوئیس

آب و هوای این کشور در بخش فلات قاره، رشته کوه های آلپ معتدل می باشد. شهرهای اصلی این کشور نیز به طور معمول دارای آب و هوای متوسط قاره ای هستند. در ماه ژانویه بر اساس گزارش های هواشناسی که وجود دارد شاهد سردترین ماه سال هستیم. زمستان های این کشور به دلیل شرایط کوهستانی که دارد به طور معمول سرد است و تابستان های آن نیز دمای معتدل و تا حدودی گرم را دارد. با شروع فصل بهار و هنگامی که ذوب شدن برف ها از کوه ها آغاز می گردد در نواحی مرتفع و کوهستانی رعد و برق های ظهرگاهی به وقوع می پیوندد. به صورت کلی می توان گفت که آب و هوای این کشور در بهار و پاییز در شرایط مناسبی قرار دارد و زمستان آن سرد و تابستان آن نیز معتدل است. دمای هوا در مناطق مختلف از منهای 3 تا مثبت 30 درجه متغییر است.

آب و هوای سوئیس

سوغات کشور سوئیس

سوئیس از جمله کشورهایی است که گردشگران زیادی از گوشه و کنار دنیا در این کشور حاضر می شوند و سوغات سوئیس نیز برای گردشگران همواره قابل توجه بوده است از جمله مشهورترین سوغات این کشور می توانیم به موارد ذیل اشاره داشته باشیم:

  • پنیر سوئیسی
  • شکلات های مخصوص
  • ساعت دیواری کوکو
  • زنگوله
  • چاقوهای ویکتورینوکس
  • ساعت سوئیسی
  • جعبه موسیقی
  • اسباب بازی های چوبی
  • محصولات آلتا ترا
  •  کتاب‌ های هایدی
سوغات کشور سوئیس
نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

اقامت و مهاجرت به سوئیس، این کشور زیبای اروپای غربی می‌تواند رؤیای هر مهاجری باشد. این کشور دارای شرایط اقتصادی...

درباره شهر بازل سوئیس: شهربازل در مجاورت رودخانه راین و در قسمت شمال غربی کشور سوئیس قرار دارد و با...

هزینه های زندگی در کشور سوئیس: یکی از مسائلی که برای افراد مهاجر به کشور سوئیس مطرح است، هزینه‏های زندگی...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر