درباره شهر بروکسل | شرایط زندگی - آب و هوا - حمل و نقل - سفری دیگر

درباره شهر بروکسل | شرایط زندگی – آب و هوا – حمل و نقل

29 مهر 1401

درباره شهر بروکسل،شهر بروکسل پایتخت کشور بلژیک بوده و در قلب این کشور واقع شده است. این شهر علاوه بر اینکه مرکز اداری، تجاری و مالی کشور خود محسوب می‌شود.

درباره شهر بروکسل: شهر بروکسل پایتخت کشور بلژیک بوده و در قلب این کشور واقع شده است. این شهر علاوه بر اینکه مرکز اداری، تجاری و مالی کشور خود محسوب می‌شود، به عنوان پایتخت اروپا نیز تلقی می‌گردد. به این دلیل که مقر اتحادیه اروپا در بروکسل قرار دارد. علاوه بر این، بروکسل دارای جاذبه‌های گردشگری و مراکز فرهنگی زیادی است.

درباره شهر بروکسل | سفری دیگر

موقعیت جغرافیایی، جمعیت و مساحت شهر بروکسل

شهر بروکسل بلژیک در فلات مرکزی بلژیک قرار دارد. این شهر بین لبه اقیانوس اطلس از دشت‌های شنی و پولدر در شمال و ارتفاعات ناهموار آردن در جنوب واقع شده است. جمعیت بروکسل حدود 2/1 میلیون نفر بوده که اگر بخواهیم منطقه بروکسل را در نظر بگیریم بیش از 5/2 میلیون نفر جمعیت دارد. مساحت آن نیز حدود 161 کیلومتر مربع است.

شرایط زندگی در شهر بروکسل بلژیک

شهر بروکسل بلژیک یکی از بین‌المللی‌ترین شهرهای جهان است. 27 درصد از جمعیت آن را خارجی‌ها یا به قولی مهاجران تشکیل می‌دهند؛ البته این درصد بدون احتساب آنهایی است که تابعیت بلژیک دارند. راه‌های متعدد زیادی برای یافتن مسکن وجود دارد؛ محبوب‌ترین راه‌ها استفاده از آگهی روزنامه‌ها، خبرنامه‌ها و سازمان‌های مختلف است. سؤالی که پیش می‌آید این است که چرا این همه مهاجر در بروکسل زندگی می‌کنند؟ پاسخ به این سؤال نسبتا ساده است. با توجه به اینکه این شهر مقر ناتو بوده، دیپلمات‌های بین‌المللی، سیاستمداران و کارمندان دولتی که برای یکی از سازمان‌های بین دولتی در بروکسل مشغول به کار هستند، در همان جا نیز زندگی می‌کنند.

هزینه زندگی در این مرکز اروپایی نیز مانند سایر پایتخت‌های اروپایی بالا بوده؛ در عین حال دستمزدها دارای استاندارد مناسبی است. جالب است بدانید که دستمزدها در شهر بروکسل توسط دولت تعیین نمی‌شود و می‌توان قراردادهای کاری را با توجه به شایستگی و بر اساس سیستم چانه زنی بست.

هزینه اجاره خانه در این شهر بالا بوده ولی مانند هر شهر دیگری کرایه خانه هر منطقه با منطقه دیگر شهر متفاوت است. به طور کلی می‌توان گفت شرایط زندگی در بروکسل مطلوب است و برای خارجی‌ها هیچ شرایط نامطلوبی وجود ندارد.

شرایط زندگی در شهر بروکسل بلژیک | سفری دیگر

سیستم مراقبت‌ های پزشکی عمومی

مهاجرانی که در شهر بروکسل بلژیک زندگی می‌کنند از سیستم مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی بسیار خوبی سود می‌برند. از آنجایی که تنها 75 درصد از هزینه‌های پزشکی مورد پوشش طرح‌های بیمه درمانی اجباری قرار می‌گیرند، بسیاری از ساکنان بروکسل چه بلژیکی و چه مهاجر، ترجیح می‌دهند خود را تحت پوشش بیمه خصوصی برای پرداخت‌های اضافی نیز قرار دهند.

سیستم مراقبت‌های بهداشتی بروکسل تا حدودی شبیه به ایران است. برخی از پزشکان زمان خود را بین بیمارستان و مطب خصوصی تقسیم کرده و از نرخ ثابتی که دولت تعیین کرده، استفاده می‌کنند. در این میان پزشکانی هستند که فقط خصوصی کار می‌کنند و در سیستم درمان دولتی همکاری نمی‌کنند.

سیستم مراقبت‌ های پزشکی عمومی | سفری دیگر

آب و هوای شهر بروکسل و شرایط اقلیمی آن

زمستان‌های بروکسل ملایم و تابستان‌های آن اغلب بارانی است و به طور کلی می‌توان گفت آب و هوای معتدلی دارد. این معتدل بودن به دلیل نزدیکی این شهر به دریای شمال است. دمای روز در تابستان معمولا بین 20 تا 25 درجه سانتیگراد بوده و دمای زمستان آن به ندرت زیر صفر درجه سانتیگراد می‌رسد.

با بارش باران به طور میانگین در بیش از نیمی از روزهای سال، شهر بروکسل بلژیک میانگین بارندگی سالانه بالایی را تجربه می‌کند و هیچ فصل خشک قابل تشخیصی وجود ندارد. بارش برف به ندرت بیش از دو یا سه بار در سال اتفاق می‌افتد.

آب و هوای شهر بروکسل و شرایط اقلیمی آن | سفری دیگر

زبان مردم در شهر بروکسل

این واقعیت جالب وجود دارد که بلژیکی‌ها از جمله بروکسلی‌ها دارای یک زبان مشترک نیستند. در بلژیک به سه زبان فرانسوی، فلاندری (هلندی) و آلمانی صحبت می‌شود؛ اما بیشتر مردم بروکسل به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند.

وضعیت حمل و نقل عمومی در شهر بروکسل

بهترین راه برای رفت و آمد در شهر بروکسل بلژیک، سیستم حمل و نقل عمومی است. شرکت حمل و نقل بین جمعی بروکسل با مخفف فرانسوی آن یعنی STIB شناخته می‌شود. قطارها هر 15 دقیقه یک بار از فرودگاه بروکسل به مرکز بروکسل حرکت می‌کنند. سه ایستگاه اصلی قطار در شهر بروکسل وجود دارد. با توجه به این که مردم بروکسل به رانندگی و ماشین سواری علاقه زیادی دارند، این شهر بسیار پر ترافیک بوده و کمی آلوده است.


دوچرخه سواری نیز یک گزینه مناسب برای رفت و آمد است. دوچرخه سواری در بروکسل محبوب بوده و گاهی سریعتر از رانندگی در ازدحام ترافیک شهری است. شرکت ویلو، سیستم اشتراک و اجاره دوچرخه بوده و دارای بیش از 350 ایستگاه سلف سرویس دوچرخه در سراسر شهر است. همین آمار نشان می‌دهد که استفاده از دوچرخه در این شهر چقدر جدی دنبال می‌شود.

وضعیت حمل و نقل عمومی در شهر بروکسل | سفری دیگر

شهر بروکسل مرکز جذب جوانان

ساختار سنی مهاجرت به شهر بروکسل نشان می‌دهد که عمدتا جوانان برای زندگی به پایتخت بلژیک می‌روند. بدیهی است که موقعیت تحصیلی در بروکسل نقش مهمی در این امر ایفا می‌کند. کارمندان جوان بدون فرزند، گروه مهم دیگری از مهاجران را تشکیل می‌دهند که در نزدیکی محل کار خود نیز زندگی می‌کنند. بسیاری از جوانان اتحادیه اروپا که بلژیکی نیستند به امید یافتن شغل بین‌المللی به این شهر مهاجرت می‌کنند؛ البته جوانان آسیایی و غیر اروپایی نیز از این امر مستثنی نیستند. به همین دلیل حضور بیش از حد جوانان در بروکسل در مقایسه با سایر نقاط کشور بلژیک بیشتر است.

جالب است که قبلا یعنی بین سال‌های 1990 تا 2000 منطقه بروکسل جزء قدیمی‌ترین منطقه‌ها محسوب می‌شد در حالیکه با جوان‌سازی که انجام شده است شهر بروکسل دارای جوان‌ترین شهرداری شده و کلا جوان گرایی در این شهر موجب پیشرفت و رونق آن شده است.

شهر بروکسل مرکز جذب جوانان | سفری دیگر

سؤالات متداول درباره شهر بروکسل

آیا با کارآموز شدن در شهر بروکسل بلژیک می‌توان کار پیدا کرد؟

جواب به طور قطع بله است. به جویندگان کار پشتیبانی فردی ارائه می‌شود تا اطمینان حاصل شود که بین مشخصات آنها مانند مهارت‌ها و نیازها با دوره‌های کارآموزی ارائه شده، مطابقت وجود دارد. خیلی از سازمان‌ها، کارآموزی و استخدام را به طور هم زمان انجام می‌دهند یعنی قراردادهای دوره آموزشی مبتنی بر قراردادهای کاری وجود دارد.

آیا مکان‌ های دیدنی در شهر بروکسل وجود دارد؟

مکان‌های دیدنی زیادی در بروکسل وجود دارد؛ از جمله می‌توان به کلیساهای تاریخی این شهر با نام‌های کلیسای جامع بروکسل و کلیسای نوتوردام دو سابلون اشاره کرد. موزه‌ها و مراکز خرید را نیز نباید فراموش کرد. تالار شهر گوتیک قرن پانزدهمی که در میدان بزرگ شهر قرار دارد نیز بسیار دیدنی است.

آب و هوای شهر بروکسل آلمان به طور کل چگونه است؟

زمستان‌های بروکسل ملایم و تابستان‌های آن اغلب بارانی است و به طور کلی می‌توان گفت آب و هوای معتدلی دارد.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

درباره شهر بروژ بلژیک، شهر‌بروژ نمونه برجسته‌ای از یک مکان تاریخی قرون وسطایی در کشور بلژیک بوده که با گذشت...

راهنمای کامل دیدنی های لوون شهر جذاب لوون که در کشور بلژیک واقع شده است، با تاریخ غنی، صحنه فرهنگی...

راهنمای کامل دیدنی های آنتورپ آنتورپ شهری بسیار زیبا در بلژیک است که از نظر وسعت، پس از بروکسل دومین...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر