درباره شهر لیوبلیانا چه میدانید؟ - سفری دیگر

درباره شهر لیوبلیانا چه میدانید؟

1 شهریور 1401

در ساحل شرقی رود لیوبلیانا، پایتخت کشور اسلوونی، در پایین قلعه تپه قرار دارد که به آن  شهر لیوبلیانا می‌گویند. دراین مقاله درباره لیوبلیانا می‌خوانیم.

محدوده‌ای در ساحل شرقی رود لیوبلیانا، پایتخت کشور اسلوونی، در پایین قلعه تپه قرار دارد که به آن شهر قدیمی لیوبلیانا (Ljubljana Old Town) می‌گویند. جاذبه‌های تماشایی چون قلعه لیوبلیانا، کلیسای جامع لیوبلیانا و پل سه‌گانه در این شهر وجود دارد که آن را به زیباترین و دیدنی‌ترین بخش‌های کشور اسلوونی تبدیل کرده است.

فضای این شهر به صورت سنگفرش و دور از ترافیک و رفت و آمد ماشین‌ها بوده و در آن ترکیبی از بناهای دیدنی، چشم‌‌انداز رودخانه، پل‌‌های تاریخی و تعداد زیادی از رستوران‌ها و کافه‌های دوست‌داشتنی دیده می‌شود. در کنار بناهای تاریخی چند هزار ساله و حفظ ظاهر قرون وسطایی در این شهر می‌توان بناهای مدرن و جدیدی را نیز مشاهده کرد. شهر لیوبلیانا از مهم‌ترین، زیباترین و سرسبزترین شهرهای اروپا است که پایتخت کشور اسلوونی است.

 تاریخچه شهر لیوبلیانا

نام شهر لیوبلیانا به زبان اسلوونیایی (Ljubljana)، به آلمانی (Laibach) (لایباخ)، به ایتالیایی (Lubiana)، و به لاتین (Labacum یا Aemona) است. در طول تاریخ لیوبلیانا محل تلاقی فرهنگ جهان اسلاو با فرهنگ‌های ژرمنی و لاتین بوده است. این شهر در مرکز اسلوونی و در حوضه آبریز لیوبلیانا قرار دارد.

شهر لیوبلیانا اسلوونی، شهری باستانی شناخته می‌شود که از ابتدا مسکونی بوده و از سال 1220 میلادی رسما عنوان شهر بر آن گذاشته شد. در اسلوونی منطقه تاریخی کارنیولا وجود داشته که در قرن‌های گذشته لیوبلیانا پایتخت آن بوده است.لیوبلیانا در قرن بیستم مرکز فرهنگی، آموزشی، اقتصادی، سیاسی و اداری در کشور اسلوونی نام گذاری شد. تا سال 1918 میلادی نام این شهر لایباخ نامیده می‌شد؛ واژه لایباخ از زبان آلمانی قدیم مشتق شده و به معنای آب ایستاده‌ای که سیلاب به راه می‌اندازد، است.

تاریخچه لیوبلیانا به زمان امپراطوری رم بر می‌گردد که در فراز و نشیب و جنگ‌های تاریخی چندین مرتبه ویران شده و دوباره ساخته شده است. کشور اسلوونی بعد از جنگ جهانی دوم به یکی از جمهوری‌های کشور سوسیالیستی یوگسلاوی تبدیل شد. این کشور در سال 1991 میلادی استقلال خود را به دست آورد و پایتخت آن شهر لیوبلیانا انتخاب شد. همان طور که بیان شد در این شهر بناهای تاریخی شگفت انگیزی وجود دارد که از آن جمله می‌توان به قلعه‌ی‌ باستانی و پل اژدها اشاره کرد و از بناهای جدید در لیوبلیانا می‌توان از راه آهن قلعه لیوبلیانا و برج نبوتکنیک نام برد. باغ وحش بزرگ این شهر یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری است.

 تاریخچه شهر لیوبلیانا

شرایط زندگی در شهر لیوبلیانا را باید با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی آن بررسی کرد. هر شهری می‌تواند مزایا و معایبی داشته باشد و فرد را متقاعد به زندگی و پذیرش شرایط آن نماید. مهم‌ترین مشکلات موجود در لیوبلیانا اسلوونی خدمات غیر فعال و تجار غیرقابل اعتماد است که بر کیفیت زندگی در این شهر تاثیر زیادی خواهد گذاشت.

 تاریخچه شهر لیوبلیانا- سفری دیگر

هزینه زندگی در شهر لیوبلیانا

هزینه‌های زندگی در لیوبلیانا اسلوونی با وجود اقتصاد رشد یافته در مقایسه با شهرهای دیگر کشورهای اروپایی در حد متوسط است. واحد پول رسمی این شهر یورو بوده و در بین 214 شهر برای مهاجرت در رتبه 140 جهان قرار دارد. وضعیت املاک و مسکن در این شهر در حال حاضر چندان مساعد نیست؛ علت آن رکود اروپا است که اقتصاد سلوونی را تحت تاثیر گذاشته است. دولت برنامه‌های بسیاری برای تشویق سرمایه گذاران خارجی انجام داده ولی همچنان تقاضای ملک در این شهر در حال رکود است. با این وجود می‌توان گفت هزینه زندگی در این شهر در مقایسه با شرایط اقتصادی حاکم بر آن در شرایط خوبی قرار ندارد.

هزینه زندگی در شهر لیوبلیانا- سفری دیگر

موقعیت جغرافیایی و آب و هوای شهر لیوبلیانا

مختصات جغرافیایی لیوبلیانا شامل طول و عرض 46.0514 است و مساحت آن 27500 هکتار بوده و ارتفاع آن از دریا 298 متر است. این شهر دارای آب و هوای قاره‌ای بوده و تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌هایی سرد دارد. بهترین زمان سفر به این شهر در فصل بهار و پاییز است که شرایط آب و هوایی مناسبی وجود دارد. متوسط دما در فصل بهار 14 درجه سانتیگراد، در تابستان 26 درجه سانتیگراد، فصل پاییز 15 درجه سانتیگراد و زمستان 4 درجه سانتیگراد است.

به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص این شهر جاذبه‌های گردشگری و طبیعی دارد و آن را پایتخت تاریخ و تمدن در کل اروپا می‌دانند. شهر لیوبلیانا در در حد فاصل کوه‌های آلپ و مناطق در حال تجزیه‌ی سنگ‌های آهکی و دولومیت قرار دارد.

 موقعیت جغرافیایی و آب و هوای شهر لیوبلیانا- سفری دیگر

جمعیت شهر لیوبلیانا

شهر لیوبلیانا دارای سرسبزی چشم گیر و هوای تمیزی است و در آن خبری از ترافیک و شلوغی شهرهای مرکزی دیگر کشورها نیست. این شهر دارای سیصد هزار نفر جمعیت است و پایتخت کشور اسلوونی است.

جمعیت شهر لیوبلیانا- سفری دیگر

فرهنگ و آداب و رسوم شهر لیوبلیانا

یکی از رسوم مردم شهر لیوبلیانا اسلوونی بالا بردن دست‌ها هنگام وارد شدن بزرگی به مجلسی است و این کار نشانه احترام به آن فرد تلقی می‌شود. داشتن زندگی شاد از فرهنگ‌های مورد ستایش مردم این منطقه این است به همین دلیل افراد سعی دارند در کنار هم و حتی با بودجه اندک خود زندگی شادی را داشته باشند. آزادی در پوشش و حجاب و ارزش و اهمیت خانواده از دیگر آداب و رسوم و فرهنگ مردمان شهر لیوبلیانا اسلوونی است.

فرهنگ و آداب و رسوم شهر لیوبلیانا- سفری دیگر

اقتصاد شهر لیوبلیانا

کشور اسلوونی و تبع آن شهر لیوبلیانا از لحاظ سیاسی و اقتصادی ثبات خوبی دارند. وجود چراگاه‌های کوهستانی که سبب رونق دامپروری در این شهر شده است بخش مهمی از اقتصاد را تشکیل می‌دهد. از سوی دیگر معادن عظیم جیوه در بخش‌های شمال غربی و فعالیت صنعت گردشگری در تامین درآمد و اقتصاد لیوبلیانا نقش مهمی دارند. از بخش‌های مهم دیگر در اقتصاد اسلوونی رشد صنایع دستی و محلی در شهرهای این کشور است.

مهم‌ترین و بیشترین بخش صادرات در لیوبلیانا مربوط به ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل و مواد شیمیایی و غذا است. سرمایه گذاران خارجی بسیاری در این شهر شرکت‌هایی را ثبت کرده‌اند که سبب شده کشور اسلوونی از این نظر در رتبه بالایی قرار گیرد. همچنین رشد اقتصادی لیوبلیانا اسلوونی در نتیجه پیشرفت تکنولوژی و سیستم ارتباطات بوده که باعث بهبود وضعیت اقتصادی عمومی این شهر شده است.

اقتصاد شهر لیوبلیانا- سفری دیگر

حمل و نقل در شهر لیوبلیانا

در شهر لیوبلیانا از پرکاربردترین وسایل نقلیه عمومی اتوبوس‌ها هستند و مسافران توسط این وسیله می‌توانند در بین شهرها تردد کنند. علاوه بر اتوبوس در این شهر قطار نیز فعال است که هر یک تعرفه مشخصی دارند. امکان اجاره ماشین نیز در این شهر وجود دارد که در مقایسه با وسایل نقلیه عمومی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه‌تر است.

حمل و نقل در شهر لیوبلیانا - سفری دیگر

سوالات متداول درباره مزایا و معایب زندگی در شهر لیوبلیانا

آیا لیوبلیانا شهری گران برای زندگی است؟

هزینه زندگی در شهر لیوبلیانا اسلوونی در مقایسه با شهرهای کشورهایی نظیر سوئیس، اتریش و ایتالیا ارزان است ولی در قیاس با هزینه زندگی در شهرهای اروپای شرقی گران‌تر است.

آیا لیوبلیانا مکان مناسبی برای زندگی است؟

از لحاظ امنیت و ثبات سرمایه گذاری و شرایط زندگی شهر لیوبلیانا اسلوونی در شرایط خوبی قرار دارد. میزان جرم و جنایت نیز در این شهر پایین است و رفتار مردمان این شهر با توریست‌ها بسیار صمیمی و دوستانه است.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

در این مقاله قصد داریم از کشور اسلوونی و زیبایی های آن برایتان بنویسم تا با این کشور و مردمان...

در این مطلب تصمیم داریم برخی از بهترین دیدنی های کشور اسلوونی را به شما عزیزان معرفی کنیم. کشور اسلوونی...

کشور اسلوونی در شرق اروپا قرار دارد و جز کشورهای پیشرفته قاره اروپا محسوب می‌شود. افراد زیادی تمایل به مهاجرت...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر