آب و هوای لاتویا چگونه است؟ - سفری دیگر

آب و هوای لاتویا چگونه است؟

19 مرداد 1401

آب و هوای لاتویا با توجه به اینکه این کشور در قسمت شمالی اروپا و سواحل شرقی دریای بالتیک قرار گرفته چهارفصل است. این کشور با کشورهایی مانند بلاروس، روسیه …

آب و هوای لاتویا با توجه به اینکه این کشور در قسمت شمالی اروپا و سواحل شرقی دریای بالتیک قرار گرفته چهارفصل است. این کشور با کشورهایی مانند بلاروس، روسیه، استونی و لیتوانی همسایه است. کشور سوئد نیز در نزدیکی کشور لاتویا قرار دارد و می‌توان گفت که کشورهایی مانند آلمان، فنلاند و لهستان نیز جز همسایه‌های این کشور محسوب می‌شوند.

کشور لاتویا از نظر مناطق جغرافیایی دارای سواحل شنی بی‌نظیری است. جنگل‌های کاج این کشور نیز شهرت بالایی دارند و بازدیدکنندگانی که به قصد گردشگری به این کشور سفر می‌کنند می‌توانند سفر بی‌نظیری را تجربه کنند و از مناظر منحصربه فرد و زیبای آن لذت ببرند؛ اما در این نوشتار قصد داریم در رابطه با آب و هوای کشور لاتویا یا همان لتونی صحبت کنیم.

جمهوری لتونی دارای تابستان‌های گرم و زمستان‌های تقریباً سردی است و معمولاً دمای هوا در فصل تابستان 20 درجه و در زمستان 5- درجه سانتی گراد می‌باشد؛ اما همانطور که گفتیم در مناطق جغرافیایی مختلف آب و هوای این کشور متفاوت است. پس از بررسی موقعیت جغرافیایی این کشور نوبت به آن رسیده تا آب و هوای لاتویا در فصل‌های مختلف سال را بررسی کنیم.

آب و هوای کشور لاتویا در فصل بهار

آب و هوای کشور لاتویا در اوایل فصل بهار سرد است؛ اما به تدریج هر چه پیش می‌رویم به دمای هوا افزوده می‌شود. میزان بارندگی در کشور لاتویا بالا است و این کشور دارای آب و هوای معتدلی می‌باشد. به دلیل وزش باد از طرف دریای بالتیک، کشور لاتویا دارای آب و هوای مطبوعی است؛ اما به همراه داشتن وسایل لازم هنگام سفر به کشور لاتویا در فصل بهار ضروری است.

بیشتر کشور‌های اروپا در فصل بهار دارای بارندگی‌های زیادی هستند؛ بنابراین به این نکته توجه داشته باشید فصل بهار در کشور لاتویا از اوایل مارس شروع می‌شود؛ اما روزهای گرم در میانه ماه آپریل خودشان را نشان می‌دهند و روز به روز هوا گرم‌تر می‌شود.

در ماه مارس میانگین دما از 2 درجه سانتی گراد تا 7- درجه سانتی گراد متغیر است. در ماه آپریل دما از 1 درجه سانتی گراد تا 10 درجه سانتی گراد در حال تغییر است و در ماه می‌ که بهترین فصل برای سفر به کشور لاتویا است، دما از 0 درجه سانتی گراد تا 16 درجه سانتی گراد متغیر است.

معمولاً این ماه‌ها دارای روز‌های بارانی زیادی هستند. به عنوان مثال در ماه مارس ۱۱ روز از ماه باران می‌بارد. در ماه آپریل و در ماه مه نیز ۹ روز شاهد بارش باران خواهید بود.

آب و هوای کشور لاتویا در فصل بهار

آب و هوای کشور لاتویا در فصل تابستان

فصل تابستان در کشور لاتویا از ماه ژوئن تا آگوست ادامه دارد. یکی از ویژگی‌های خوب سفر به کشور لاتویا در تابستان این است که شما شاهد یک فصل بی‌نظیر و رویایی برای تفریح هستید. در حالی که آب و هوا بسیار خنک است و دمای هوا بیشتر از 22 درجه سانتی گراد نخواهد بود. البته هر چه به مناطق شمالی این کشور نزدیک شویم، به دلیل مجاورت با دریا، دمای هوا کمی افزایش پیدا می‌کند؛ اما میانگین دمای هوا در ماه ژوئن از 9 درجه سانتی گراد تا 21 درجه سانتی گراد است.

در ماه جولای از 11 تا 22 درجه و در ماه آگوست، دمای هوا بین 11 تا 20 درجه سانتی گراد متغیر است. درست است که در فصل تابستان قرار داریم اما در ماه‌های ژوئن و جولای حداقل یک هفته در ماه شاهد بارندگی هستیم و در ماه آگوست به تعداد روزها افزوده شده و 11 روز از ماه باران خواهد بارید؛ بنابراین حتی اگر در فصل تابستان به لاتویا سفر می‌کنید لباس گرم، چتر، بارانی و وسایل لازم را به همراه داشته باشید.

در فصل تابستان به صورت میانگین روزانه 9 الی 10 ساعت شاهد هوای آفتابی هستید که این در کشور لاتویا چندان مرسوم نیست. چرا که در فصل‌های دیگر تنها سه تا شش ساعت و معمولاً کمتر از 3 ساعت هوای آفتابی دیده می‌شود.

آب و هوای کشور لاتویا در فصل پاییز

آب و هوای کشور لاتویا در فصل پاییز کم کم از گرمی رو به سردی می‌رود و در میانه‌های ماه سپتامبر تا اوایل دسامبر این تغییر دما محسوس است. دمای هوا در ماه سپتامبر از 8 درجه سانتی گراد تا 17 درجه تغییر می‌کند و به تدریج هر چه رو به جلو می‌رویم در ماه اکتبر دمای هوا از 4 درجه تا 11 درجه سانتی گراد است. دما در ماه نوامبر 4 درجه سانتی گراد تا -1 درجه سانتی گراد است. تعداد روزهای بارانی در فصل پاییز معمولاً مشابه است و به طور میانگین نیمی از ماه‌های سپتامبر، اکتبر و نوامبر بارندگی می‌شود.

آب و هوای کشور لاتویا در فصل زمستان

آب و هوای کشور لاتویا در فصل زمستان به دلیل نفوذ جریان‌های عظیم دریای بالتیک آنچنان سرد نمی‌شود؛ اما همچنان شاهد بارندگی در این فصل نیز هستیم. بارش برف در اواسط ماه دسامبر مشاهده می‌شود و تا آغاز ماه مارس ادامه دارد. درست است که بارش برف در فصل زمستان قطع نمی‌شود، اما بارش بسیار سنگین نیست ولی همیشه لایه‌های نازکی از برف را روی سطح زمین مشاهده می‌کنید.

معمولاً بارش سنگین برف در مناطق کوهستانی این کشور مشاهده می‌شود که بیشتر در ماه فوریه اتفاق می‌افتد. میانگین دمای زمستان در کشور لاتویا در ماه دسامبر از 2- درجه سانتی گراد تا 7- درجه سانتی گراد متغیر است. میانگین دما در ماه ژانویه از 4- درجه سانتی گراد تا 10- درجه سانتی گراد بوده و در ماه فوریه میانگین دما از 10- درجه سانتی گراد تا 5- درجه سانتی گراد تغییر می‌کند.

اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که به تفریحات زمستانی علاقه دارید و ترجیح می‌دهید به دلایل مختلف در فصل زمستان سفر کنید، همراه داشتن لباس گرم فراموش نشود.

چرا که روزهای بارش در فصل زمستان معمولاً از 14 روز تا 12 روز است. در ماه دسامبر 2 هفته از ماه را شاهد بارندگی خواهید بود. در ماه فوریه تنها 12 روز از ماه شاهد بارش به صورت باران یا برف هستید. در فصل زمستان به ندرت پیش می‌آید که روزهای آفتابی ببینید.

به عنوان مثال در ماه‌های اولیه زمستان تنها یک ساعت در روز هوا آفتابی است. در ماه فوریه 2 ساعت در روز آفتابی است؛ بنابراین اگر به آب و هوای آفتابی عادت دارید، توصیه می‌کنیم که در فصل زمستان به این کشور سفر نکنید.

آب و هوای کشور لاتویا در فصل زمستان

سواات متداول آب و هوای لاتویا

گشور لاتویا دقیقا در کجا قرار دارد؟

این کشور در قسمت شمالی اروپا و سواحل شرقی دریای بالتیک قرار گرفته است.

آب و هوای لتویا به طور کلی چگونه است؟

جمهوری لتونی دارای تابستان‌های گرم و زمستان‌های تقریباً سردی است.

بهترین فصل برای سفر به کشور لاتویا، چه فصلی است؟

چون کشور لاتویا دارای آب و هوای فصلی میباشد برای تشخیص بهترین زمان برای سفر به این کشور، باید سلیقه خودتان را بسنجید که با کدام آب و هوا سازگاری دارید.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

شهر لتونی ، کشوری کوچک ولی پر از شگفتی های طبیعی، تاریخی و فرهنگی است که در شمال شرق اروپا...

لاتویا نام دیگر کشور لتونی می باشد؛ در واقع نام رسمی این کشور جمهوری لتونی است که در شمال اروپا...

اقتصاد کشور لتونی، لتونی کشوری کوچک در شمال اروپا است که با درک مناسبی از اقتصاد خود، توانسته است به...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر