نکات مهم در خصوص دعوتنامه آلمان - سفری دیگر

نکات مهم در خصوص دعوتنامه آلمان

29 آبان 1400

ارائه دعوتنامه آلمان به کنسولگری این کشور برگ برنده ای برای اخذ راحت تر ویزای آلمان می باشد. دعوتنامه آلمان در انواع مختلفی برای اخذ ویزا صادر می شود.

افرادی که قصد سفر به کشور آلمان را دارد در اولین مرحله باید ویزای این کشور را دریافت کنند که لازم است بدانید داشتن دعوتنامه آلمان برگ برنده ای است برای راحت تر دریافت کردن ویزای این کشور؛ زیرا این دعوتنامه موجب افزایش سرعت در گرفتن انواع ویزای آلمان می شود. البته توجه داشته باشید جهت اخذ و ارسال هرگونه دعوتنامه از کشور آلمان، لازم است شرایط و ضوابط خاصی رعایت شود که در ادامه این مقاله ما سعی کردیم اطلاعات کافی و کاملی در این خصوص ذکر کنیم. توجه داشته باشید در صورت عدم توجه به ضوابط و قوانین، دعوتنامه ارسال شده باطل شده و نمی‌ تواند در تسریع روند صدور ویزای کشور آلمان تاثیری داشته باشد.

دعوتنامه آلمان چیست؟

اگر شما هم قصد سفر به کشورهای خارجی از جمله کشور آلمان را داشته باشید به دعوتنامه آلمان نیاز خواهید داشت زیرا وجود این دعوتنامه می‌ تواند به شما این امکان را بدهد که در سریع‌ ترین زمان ممکن ویزای مورد نظر خود را دریافت کنید. در حقیقت می توان گفت دعوتنامه نامه ای است که از طرف شخصی مقیم آلمان برای شخصی که قصد سفر به آلمان را دارد ارسال شده و فرد گیرنده با استفاده از آن نامه می ‌تواند با دلایل منطقی و قانونی به کشور آلمان سفر کند.

لازم است بدانید این دعوتنامه می ‌تواند از سوی شرکت یا سازمان، بستگان و آشنایان یا ارگان ها ارسال شود. به طور کلی باید بدانید انواع دعوتنامه آلمان شامل دعوتنامه تحصیلی، نمایشگاهی، پزشکی و تجاری می شود و به طور کلی می توان گفت دعوتنامه ها در دو دسته رسمی و غیر رسمی تقسیم می شوند که طبیعتا دعوتنامه های رسمی از اعتبار بیشتری برخوردار هستند و برای هر کدام از این دعوتنامه ها نیاز به قوانین خاصی می باشد.

دعوتنامه آلمان چیست؟

درخواست دعوتنامه آلمان

با وجود اینکه دعوتنامه آلمان برای یک شهروند کشور ثالث جهت تضمین هزینه ‌های زندگی در کشور آلمان صادر می‌ شود، طبیعتا برای درخواست این دعوتنامه نیاز به رعایت نکات خاصی می باشد. به طوری که فرد ارسال کنند هنگامی که این دعوتنامه را می فرستد اذعان می کند که شرایط اقتصادی مورد نیاز برای اخذ اقامت در آلمان برای شما مهیا است و فرد با نوشتن این دعوتنامه وظیفه خود را جهت بر عهده گرفتن همه هزینه های مربوط به زندگی و مسافرت متقاضی می پذیرد.

دعوتنامه رسمی آلمان

همانطور که پیشتر هم ذکر شد به طور کلی دعوتنامه آلمان در دو دسته دعوتنامه رسمی و دعوتنامه غیر رسمی تقسیم بندی می شود. دعوتنامه رسمی نوعی دعوتنامه است که از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی برای افراد ارسال شده و طبق این دعوتنامه فرد ارسال کننده موظف است تمامی مخارج و هزینه های فرد دعوت شونده را در طی مدت زمانی که در کشور آلمان اقامت دارد، بر عهده بگیرد. پس در اینجا لازم است که فرد ارسال کننده دعوتنامه، دارای شرایط اقتصادی و مالی خوبی باشد تا بتواند هزینه های سفر متقاضی را بپردازد.

یکی از مهمترین نکاتی که در دعوتنامه رسمی آلمان وجود دارد این است که شما با در دست داشتن این دعوتنامه نیاز ندارید تا اثبات کنید که شرایط مالی خوبی دارید و می توانید هزینه های فردی را در مدت زمان اقامت در کشور آلمان  بپردازید، که این امر موجب می شود که زمان اخذ ویزای آلمان برای شما کوتاه شود و در کمترین زمان ممکن این ویزا را دریافت نمایید.

البته ارسال این نوع دعوتنامه نسبت به دعوت نامه غیر رسمی شرایط سخت تری خواهد داشت. به طوری که در دعوتنامه رسمی کشور آلمان لازم است به صورت تایپ شده به زبان آلمانی ارسال شود و تمامی نکات موجود در این دعوتنامه باید رسمی باشد، در غیر این صورت دعوتنامه شما اعتباری نداشته و همچنین باید جهت ارسال دعوتنامه رسمی این دعوتنامه را امضا کرده و تایید کنید.

دعوتنامه غیر رسمی آلمان

نوع دیگر دعوتنامه آلمان دعوتنامه غیر رسمی است که در کنار دعوتنامه رسمی بسیاری از افراد مقیم در آلمان برای افراد در سایر کشورها این دعوتنامه را ارسال می کنند. به طوری که می‌ توان گفت بیشتر دعوتنامه آلمان که در قالب غیر رسمی قرار دارد برای دیدار خانواده، دوستان و آشنایان تنظیم و ارسال می ‌شود. لازم است در دعوتنامه غیر رسمی آلمان مشخصات دعوت کننده، مشخصات دعوت شونده، مدت زمان اقامت در کشور آلمان و هدف سفر به این کشور یعنی کشور آلمان ذکر شود که تمامی این موارد باید به زبان آلمانی و به صورت تایپ شده یا به صورت دست نوشته تنظیم شده باشد و توسط ارسال کننده حقیقی امضا شود که با این وجود این دعوتنامه دارای اعتبار خواهد بود.

مدارک مورد نیاز برای دریافت دعوتنامه آلمان

به طور کلی می‌ توان گفت برای اخذ و ارسال دعوتنامه آلمان نیاز به مدارک خاصی می باشد. به طوری که لازم است تمامی مدارک شناسایی شخص دعوت شونده و دعوت کننده موجود باشد. همچنین نیاز به کپی مدارک شناسایی شخص دعوت کننده نیز می باشد. برای ارسال این دعوتنامه همچنین نیاز به پرینت حساب شخصی دعوت کننده وجود دارد به طوری که نشان دهنده وضع اقتصادی فرد دعوت کننده باشد. توجه داشته باشید اگر درآمد شخص دعوت کننده کمتر از میزان درخواستی سفارت کشور آلمان باشد، شخص دعوت کننده موظف است که وثیقه معتبری ارائه دهد تا بتواند دعوتنامه را ارسال کند.

نکات مهم در خصوص دعوتنامه آلمان - سفری دیگر

دعوتنامه تجاری آلمان

به طور کلی باید توجه داشته باشید که برای سفر به کشور آلمان و گرفتن ویزای این کشور راه های مختلفی وجود دارد به طوری که افراد باید متناسب با هدف سفر خود نوع خاصی از ویزای این کشور را دریافت کنند. حال باید  بدانید انواع دعوتنامه های آلمان برای درخواست کنندگان وجود دارد که توسط اشخاص حقیقی و حقوقی ارسال می شود. در این میان یکی از معروفترین این دعوتنامه ها، دعوتنامه تجاری آلمان می باشد که می توان گفت از پر تقاضا ترین دعوتنامه ها به شمار می آید. همانطور که از اسم این دعوتنامه مشخص است، افراد برای تجارت و گسترش کسب و کار این دعوتنامه آلمان را دریافت می ‌کنند که در این دعوتنامه باید هدف و زمان دقیق سفر شما مشخص شده باشد و هزینه های سفر و اقامت نیز بر عهده دعوت کننده می باشد. دعوتنامه تجاری آلمان معمولا برای افرادی که در شرکت های مختلف فعالیت دارند از طرف شرکت ها، سازمان ها و افراد حقیقی ارسال می‌ شود.

دعوتنامه نمایشگاهی آلمان

اما یکی دیگر از دعوتنامه های آلمان، دعوتنامه نمایشگاهی است که می توان گفت از دعوتنامه های متداول است. زیرا کشور آلمان از برترین کشورهای برگزار کننده انواع نمایشگاه در زمینه های مختلف می باشد. با این حال مشاهده می شود که هر ساله افراد زیادی با داشتن دعوتنامه نمایشگاهی آلمان، اقدام به سفر به این کشور می کنند. لازم به ذکر است که مهمترین نمایشگاه های برگزار شده در این کشور شامل نمایشگاه مد و جواهرات، ساختمان، سخت افزار، نمایشگاه فرش، نمایشگاه غذا ارگانیک و نمایشگاه اتومبیل می باشد. توجه داشته باشید این دعوتنامه نیز بسیار به دعوتنامه تجاری شباهت دارد که باید در آن مدت زمان اقامت در آلمان و دلیل سفر به طور کامل ذکر شود.

دعوتنامه توریستی آلمان

دعوتنامه توریستی آلمان جزو آن دسته از متداول ترین و پرطرفدارترین دعوتنامه های آلمان است که هر ساله افراد زیادی برای دیدار دوستان، آشنایان و اقوام اقدام به ارسال دعوتنامه توریستی این کشور می کنند. به طور کلی لازم است بدانید این دعوتنامه آلمان به دو صورت رسمی و غیر رسمی ارسال می شود. در هنگامی که دعوتنامه توریستی آلمان به صورت رسمی باشد فرد ارسال کننده دعوتنامه هزینه های فرد دعوت شونده را بر عهده می ‌گیرد و با ذکر این موارد در دعوتنامه تعهد کامل خواهد داد. توجه داشته باشید برای ارسال این نوع دعوتنامه نیاز است که شما روابط فامیلی خود را به اثبات برسانید که جهت اثبات این روابط ارائه گواهی تولد یا شناسنامه کفایت خواهد کرد.

دعوتنامه تحصیلی آلمان

یکی دیگر از انواع دعوتنامه آلمان، دعوتنامه تحصیلی است که با وجود اینکه کشور آلمان جزو کشورهایی است که پذیرای دانشجویان متعهد از سراسر دنیا می باشد و دارای دانشگاه‌ های معتبر است و در این دانشگاه‌ ها مدارک معتبری ارائه می شود، پس افراد زیادی قصد تحصیل در دانشگاه ‌های این کشور را دارند. توجه داشته باشید این نوع دعوتنامه باید از طرف دانشگاه آلمان ارسال شود که برای این امر شما باید مدارک تحصیلی خود را به صورت ترجمه شده به دانشگاه مورد نظر ارسال کنید که در صورت تایید، این دانشگاه برای شما دعوتنامه تحصیلی آلمان صادر خواهد شد.

از آنجایی که کشور آلمان با استفاده از پذیرش دانشجوی غیر بومی می ‌تواند روابط علمی بین کشور خود را با سایر کشورها ارتقا دهد، مشاهده می‌ شود که اخذ ویزای تحصیلی با سخت گیری بسیار کمتری انجام می شود. به طوری که هنگامی که شما در کشور آلمان مشغول به تحصیل بودید با اتمام هر دوره تحصیلی می توانید دعوتنامه دیگری جهت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در این کشور دریافت کنید.

دعوتنامه کاری آلمان

افراد زیادی هر ساله به دنبال اخذ ویزای کاری کشورهای خارج از جمله کشور آلمان هستند و قصد دارند که در این کشورها به کار بپردازند. برای اینکه بتوانید ویزای کاری کشور آلمان را دریافت کنید بهتر است سوابق کاری و مدارک تحصیلی خود را به صورت رسمی ترجمه کرده و برای کارفرما در آلمان ارسال کنید. در اینجا تسلط شما به زبان انگلیسی و آلمانی می تواند بسیار موثر باشد. 

کارفرما سوابق شما را مشاهده کرده و اگر مورد تایید قرار گیرد یک نامه رسمی برای دعوت شما به کار ارسال می ‌کند. البته باید توجه داشته باشید ارسال این دعوتنامه آلمان مشکلات زیادی دارد زیرا هنگامی که دعوت کننده، دعوتنامه کاری آلمان را برای شما ارسال می کند باید فرد مهاجر را به صورت کامل ضمانت کند. در اینجا می‌ توان گفت اخذ این دعوتنامه روند نسبتا طولانی برای شما دارد زیرا باید بتوانید کارفرمای آلمانی را متقاعد کنید که به تخصص و نیروی شما نیاز دارد تا برای شما دعوتنامه کاری آلمان را ارسال کند. توجه داشته باشید پس از متقاعد کردن کارفرما این دعوتنامه آلمان به صورت الکترونیکی برای شما ارسال خواهد شد.

دعوتنامه پزشکی آلمان

دعوتنامه پزشکی آلمان از دسته دیگر دعوتنامه های این کشور می باشد که با وجود اینکه کشور آلمان از نظر پزشکی در سطح بالایی قرار دارد بیماران زیادی برای طی کردن پروسه درمان تمایل دارند امکانات بیشتری داشته و به کشور آلمان بروند. برای این منظور لازم است که فرد متقاضی مدارک بیماری ‌خود را برای پزشک و بیمارستان معالج ارسال کرده و پس از اینکه این مدارک توسط بیمارستان تایید شد دعوتنامه پزشکی آلمان جهت درمان پزشکی فرد ارسال می شود. در این دعوتنامه نیز لازم است مدت زمان سفر، هزینه‌ های سفر و خدمات ارائه شده تعیین شود.

ارسال دعوتنامه از آلمان

ارسال دعوتنامه از آلمان

در خصوص ارسال دعوت نامه از آلمان توجه داشته باشید اگر شما بخواهید دوستان و یا یکی از اعضای خانواده را به آلمان دعوت کنید طبیعتا نیاز است که پروسه ای را طی کنید، زیرا ارسال دعوتنامه از کشور آلمان برای خانواده دوستان و آشنایان و متعاقبا گرفتن ویزای کشور آلمان شرایط خاص خود را دارد. به طوری که باید بدانید از جمله مهمترین شرایط ارسال کننده دعوتنامه می توان به مواردی چون شرایط اقامت و شرایط مالی اشاره نمود‌

شرایط ارسال کننده دعوتنامه آلمان

همانطور که ذکر شد برای ارسال دعوتنامه های آلمان شخص ارسال کننده این دعوتنامه باید شرایطی داشته باشد. به طوری که باید بدانید شرایط اقامت فرد ارسال کننده باید به گونه ای باشد که دارای اقامت دائم یا موقت کشور آلمان باشد و همچنین افراد با داشتن کارت آبی مربوط به اتحادیه اروپا نیز می تواند برای دوستان، آشنایان و بستگان خود این دعوتنامه را ارسال کند. اما افرادی که از وضعیت دولدونگ در کشور آلمان برخوردار هستند نمی‌ توانند دعوتنامه آلمان را ارسال کرده و ارسال این دعوتنامه از سوی این افراد باطل و فاقد ارزش خواهد بود. 

دیگر شرایط مهم برای افراد ارسال کننده دعوتنامه آلمان، شرایط مالی است که می توان گفت از مهمترین مواردی است که از سوی مراجع مربوط مورد بررسی قرار می گیرد. به طوری که لازم است بدانید به دو طریق می توان شرایط مالی را به اثبات رساند، در روش اول ارائه مدارک جهت اثبات درآمد خالص و روش دوم گذاشتن وثیقه می باشد. در روش ارائه مدارک جهت اثبات درآمد خالص فرد باید تمامی مدارک را به اداره مربوطه ارائه دهد تا آنها وضعیت مالی فرد ارسال کننده دعوتنامه را مورد بررسی قرار داده و سپس نتیجه قبولی یا عدم قبول شرایط مالی را بازگو کنند که در صورت مثبت بودن این نتیجه مرحله بعدی ارسال دعوتنامه انجام می شود. روش گذاشتن وثیقه به گونه ای می باشد که باید از سوی فرد ارسال کننده وثیقه ای برای مراجع مربوطه ارسال شود و این وثیقه تا زمانی که فرد دعوت شونده در آلمان حضور دارد باید بلوکه بماند و بعد از خروج فرد از آلمان این وثیقه آزاد خواهد شد.

مدت زمان اعتبار دعوتنامه آلمان

در خصوص اعتبار دعوتنامه آلمان باید توجه داشته باشید که دعوتنامه ها نیز مانند ویزای کشور آلمان دارای تاریخ انقضاء هستند. با این حال لازم است توجه داشته باشید که حتما در زمان اعتبار دعوتنامه اقدام به سفر به کشور آلمان کنید. مثلا اگر شما دارای دعوتنامه ای صرفا با 3 ماه اعتبار باشید اما بخواهید برای یک سال در آلمان اقامت کنید لازم است که برای زمان باقی مانده مدارک لازم را ارائه دهید تا اثبات کنید که خواهید توانست هزینه‌ های مورد نیاز را در این کشور تامین کنید، که در دست داشتن پرینت حساب 3 ماه قبل از آن و همچنین حقوق ثابتی که دارید لازم می باشد. 

توجه داشته باشید که با داشتن دعوتنامه آلمان و چه بدون داشتن این دعوتنامه هنگامی که شما اقدام به اخذ ویزای کشور آلمان می کنید باید هزینه اخذ ویزا را به صورت نقدی به همراه داشته باشید. همچنین لازم است بعد از اخذ ویزای آلمان تحت پوشش یکی از بیمه‌ های درمانی این کشور قرار بگیرید که این بیمه در تمامی کشورهای عضو شینگن اعتبار داشته و تا پایان زمان حضور شما دارای اعتبار است و افراد در هر شرایطی می‌ توانند از آن استفاده کنند.

درخواست ویزای بلند مدت با دعوتنامه آلمان

هنگامی که افراد بخواهند با استفاده از دعوتنامه آلمان ویزای بلند مدت آلمان را دریافت کنند، نیاز به دریافت دعوتنامه رسمی کشور آلمان می باشد، زیرا تنها با داشتن این نوع دعوتنامه می توان ویزای چند ساله را دریافت کرد. برای این امر لازم است فردی که از شما برای سفر به کشور آلمان دعوت کرده است به امور اتباع خارجی این کشور رفته و مدت اقامت شما را بین زمانی که تمایل دارید اعلام کند. در این هنگام زمان خواسته شده توسط شما در ویزا ثبت شده و شما می توانید مدت بیشتری در این کشور اقامت داشته باشید که البته تمام این موارد باید طبق شرایط و قوانین داخلی آلمان باشد.

نکات مهم در خصوص دعوتنامه آلمان

نکات مهم در خصوص دعوتنامه آلمان

توجه داشته باشید که به طور کلی در خصوص دعوتنامه آلمان می توان گفت معمولا سفارت این دعوتنامه را به مدت کمتر از 6 ماه می پذیرد. حال سوالی که برای شما پیش خواهد آمد این است که اگر درخواست ویزای شما رد شد دعوت کننده شما در آلمان چه کار می تواند بکند تا ریجکتی ویزای شما رفع شود. در این صورت هم شما و هم دریافت کننده باید به سفارت نامه نوشته و توضیح و تجدید نظری در این تصمیم بخواهید که در اینجا باید دلیل های عدم پذیرش را مورد بررسی قرار داده و سپس با حل این دلیل ها مجددا اقدام به درخواست ویزا کنید.

میزبان شما نیز باید یک وکالتنامه از طرف شما داشته باشد تا بتواند اطلاعات مورد نیاز شما را دریافت کند. در صورتی که سفارت با توضیحات دعوت کننده موافق نباشد توضیح کتبی توسط پست برای وی ارسال خواهد کرد. این درخواست تجدید نظر می‌ تواند به دادگاه اداری برلین ارائه شود. همچنین توجه داشته باشید اگر در هنگام ارسال دعوتنامه آلمان نام یک از اعضای دعوت کننده و دعوت شونده به درستی درج نشده باشد تا زمانی که هویت دعوت کننده و متقاضی تایید شود این اختلاف در املای نامه ها بین دعوتنامه و پاسپورت نمی تواند منجر به رد شدن دعوتنامه شود.

توجه داشته باشید از آنجایی که طبق مقررات فعلی سفارت نمی تواند اطلاعات دعوت کننده را نگه دارد شما باید برای هر درخواستی جداگانه مدارکی ارائه دهید.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

هانوفر ثروتمندترین شهر در کشور آلمان است و به‌عنوان مرکز تجاری و اقتصادی آلمان شناخته می‌شود. صنایع مختلفی در شهر...

در این مطلب با مراحل ثبت وقت سفارت آلمان از طریق ویزامتریک آشنا خواهید شد. امروزه درخواست ویزای آلمان با...

شهر هامبورگ دارای جاذبه‌های گردشگری بسیاری است. این شهر دومین شهر بزرگ کشور آلمان بعد از برلین و هشتمین شهر...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر