بررسی روش های اقامت و مهاجرت به نروژ - سفری دیگر

بررسی روش های اقامت و مهاجرت به نروژ

17 مرداد 1401

نروژ از کشورهای حوزه شینگن در قاره اروپا است. افراد با اهداف مختلف قصد اخذ اقامت و مهاجرت به نروژ را دارند. راه‌های زیادی برای دریافت اقامت نروژ وجود دارد.

نروژ از کشورهای حوزه شینگن در قاره اروپا است که از کشورهای عضو حوزه اسکاندیناوی محسوب می‌شود. افراد زیادی با اهداف مختلف قصد اخذ اقامت و مهاجرت به نروژ را دارند؛ زیرا این کشور از لحاظ اقتصادی از جمله کشورهای سطح بالای اروپایی است. همچنین این کشور دارای دانشگاه‌های معتبر از نظر علمی بوده و امنیت و رفاه در آن زیاد است، علاوه بر این‌ها نرخ پایین بیکاری در آن سبب شده تعداد زیادی متقاضیان جهت کسب درآمد و کار به این کشور مهاجرت کنند.

اقامت و مهاجرت به نروژ

اقامت و مهاجرت به کشور نروژ

مجوز اقامت به نروژ یک مدرک ضروری برای ورود به خاک هر کشوری است؛ رفتن به یک کشور خاص بدون داشتن ویزای آن کشور غیرقانونی تلقی می‌شود و دولت آن کشور از ورود فرد به آن جلوگیری می‌کند. برای درخواست ویزا کشور نروژ باید فرد متقاضی هدف خاصی را دنبال کند و آن را به همراه سایر مدارک به سفارت نروژ ارائه دهد.

روش‌های مختلف دریافت ویزای نروژ شامل ویزای کار، ویزای خانوادگی، ویزای تحصیلی، توریستی یا سرمایه گذاری می‌باشد. افرادی که ویزای موقت دریافت می‌کنند می‌توانند پس از گذشت سه سال اقامت در نروژ درخواست ویزای دائم نروژ را بدهند و پس از هفت سال زندگی در این کشور اقدامات مربوط به درخواست مبنی به دریافت تابعیت و پاسپورت نروژ انجام دهند. در این مقاله به توضیحاتی در مورد روش‌های گوناگون مهاجرت به نروژ می‌پردازیم.

اقامت و مهاجرت از طریق کار

کشور نروژ از لحاظ اقتصادی در سطح بالایی قرار دارد به همین دلیل کیفیت زندگی و هزینه‌ها بالا است ولی حقوق بالایی برای نیروی کار در نظر گرفته شده است. تمام این عوامل سبب شده شاخص رفاهی نروژ بسیار بالا باشد. به همین دلیل بسیاری از متقاضیان جهت کسب درآمد بالا ترجیح می‌دهند ویزای کار کشور نروژ را دریافت کنند تا از آن طریق در این کشور زندگی و کار کنند و از لحاظ اقتصادی به سطح مطلوبی برسند.

نروژ در رشته‌های شغلی مهندسی عمران، مهندسی کشاورزی، مهندسی مکانیک، مهندسی برق، رشته‌های نظام سلامت، مدیریت و بیزنس، آشپزی و هتلداری و آرایشگری تقاضای نیروی کار دارد. افرادی که در این زمینه‌ها دارای تحصیلات و مهارت بالایی هستند می‌توانند اقدام به دریافت ویزا برای اقامت و مهاجرت به نروژ نمایند.

برای اخذ ویزای کار باید متقاضی ابتدا موقعیت شغلی مدنظر خود را در کشور نروژ پیدا کند و از سوی کارفرما دعوتنامه دریافت نماید سپس اقدامات مربوط به دریافت ویزا را انجام دهد. مدارک لازم برای اخذ ویزای کار نروژ شامل مدارک سابقه شغلی، سی وی، مدارک تحصیلی، مدارک اثبات درآمد و دعوتنامه کارفرمای نروژی می‌باشد. روش دیگری که متقاضیان کار در نروژ از آن طریق می‌توانند اجازه کار در نروژ را به دست آورند تحصیل در دانشگاه‌های این کشور است که بعد از اتمام دوره تحصیلی و با تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار امکان شاغل شدن و اقامت در نروژ برای متقاضی فراهم می‌شود.

اقامت و مهاجرت از طریق تحصیل

امکان تحصیل رایگان، سیستم آموزشی با کیفیت در مقاطع مختلف در دانشگاه‌های نروژ از مزایای دریافت اقامت و مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل است. امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های این کشور و پیدا کردن موقعیت شغلی مناسب بعد از فارغ التحصیل شدن از دیگر مزایای ویزای نروژ است. تحصیل در مقطع کارشناسی در نروژ بین سه تا چهار سال طول می‌کشد، البته بسته به رشته تحصیلی دانشجو ممکن است این سال‌ها کمتر یا بیشتر شود.

از رشته‌های مقطع کارشناسی می‌توان از رشته‌های حقوق، مهندسی‌ها، علوم طبیعی و اجتماعی نام برد. تدریس و تحصیل در این مقطع به زبان انگلیسی و نروژی امکان‌پذیر است؛ البته بعضی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی نروژ در خصوص زبان تحصیل دانشجویان ممکن است برنامه‌های متفاوتی را اجرا کنند.

اقامت و مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

افرادی که سرمایه زیادی دارند و می‌خواهند از آن کسب سود کنند می‌توانند در کشورهای دارای شرایط اقتصادی مناسب اقدام به سرمایه گذاری نمایند. سرمایه گذاری در کشورهای خارجی از راحت‌ترین روش‌ها برای دریافت اقامت در آن‌ها است؛ زیرا با تزریق مستقیم پول به بانک‌های آن کشور امکان اخذ ویزا وجود دارد. سرمایه گذاری در نروژ از طریق چندین روش شامل ملک، ثبت شرکت و کارآفرینی، خرید سهام یا اوراق قرضه امکان‌پذیر است. برای دریافت ویزا با سرمایه گذاری باید مدارک و اسناد لازم را به همراه درخواست ویزا به سفارت نروژ در کشور مبدا تحویل داد.

اقامت و مهاجرت از طریق تولد

دریافت تابعیت برای فرزند تازه متولد شده از دیگر روش‌های اخذ ویزای نروژ است؛ در این مورد قانون اعطای تابعیت نروژ بر اساس خون اعمال می‌شود. به این معنی که پدر یا مادر فرزند متولد شده باید تابعیت نروژی داشته باشند در این صورت برای فرزند تابعیت نروژی صادر می‌گردد. انواع روش‌های دریافت تابعیت نروژ از طریق تولد شامل تابعیت بر اساس خاک و بر اساس خون است.

در مورد اول برای کودکی که در خاک کشوری که دارای سیستم اعطای تابعیت خون، متولد می‌شود باید بر اساس تولد در خاک آن کشور درخواست تابعیت داده شود؛ این قانون مهاجرتی در کشورهای کانادا، امریکا، برزیل اجرا می‌شود. همچنین برای دریافت تابعیت بر اساس خون باید باید پدر یا مادر فرزند متولد شده تبعه کشور مقصد باشند تا تابعیت آن کشور به کودک داده شود؛ کشورهای ایران، آلمان، اتریش، نروژ و دانمارک از این قانون پیروی می‌کنند.

اقامت و مهاجرت از طریق ازدواج

از دیگر راه‌های دریافت اقامت و مهاجرت به نروژ، ازدواج با یک شهروند نروژی است. به چند حالت متفاوت امکان اخذ ویزا از طریق ازدواج وجود دارد. اگر ازدواج در کشور مبدا صورت گیرد با ثبت ازدواج در دفاتر ازدواج رسمی و قانونی آن کشور می‌توان درخواست ویزا را از طریق تبعه نروژی به سفارت نروژ ارائه داد. این روش ممکن است تبعات خوبی به دنبال نداشته باشد بنابراین برای مهاجرت به نروژ این روش مناسب نخواهد بود.

در حالت دوم می‌توان ازدواج را در کشور بی‌طرفی به ثبت رساند؛ در کشورهایی مثل ترکیه که نیازی به داشتن ویزا ندارند می‌توان ازدواج را در سفارت نروژ ثبت کرد. این روش یک راه حل مطمئن و منطقی برای دریافت ویزای از طریق ازدواج است. در حالت سوم، شهروند نروژی می‌تواند درخواست ازدواج خود با تبعه کشور دیگری را اعلام نماید؛ برای این کار باید وکیل اروپایی داشت و این روش بهترین راه برای اخذ ویزا نروژ است.

اقامت و مهاجرت از طریق خانواده

شخصی که خود در نروژ اقامت دائم دارد می‌تواند برای همسر و فرزندان خود ویزا خانوادگی بگیرد. افراد بالای 18 سال که والدین‌شان در نروژ زندگی می‌کنند در صورتی که بتوانند تمکن مالی خود را ثابت کنند می‌توانند مجوز اقامت در نروژ را از طریق ویزای خانواده دریافت کنند.

درخواست ویزا برای الحاق به خانواده شامل همسر، فرزند، پدر، مادر و نامزد( در صورتی که قصد ازدواج در نروژ را دارند) است همچنین برادر و خواهری شهروند نروژی نیز می‌توانند برای دریافت ویزای خانواده درخواست بدهند. مدارک لازم این نوع ویزا به همراه درخواست ویزا باید به سفارت نروژ در کشور مقصد ارائه شود؛ پس از انجام مصاحبه و انگشت نگاری و طی زمان معینی ویزای مربوطه صادر می‌شود.

جمع بندی اقامت و مهاجرت به نروژ

نروژ به دلیل کیفیت بالای زندگی در آن، مناظر زیبای طبیعی و شرایط اقتصادی و امنیتی مناسب یک مقصد ایده ال برای مهاجرت به یک کشور خارجی است. از دیگر مزیت‌های دریافت اقامت و مهاجرت به نروژ می‌توان امکان تحصیل رایگان، سیستم جامع مراقبت بهداشتی عمومی و جاذبه‌های فراوان توریستی اشاره کرد. به دلیل پایین بودن هزینه‌های زندگی در مناطق شهری کوچک کشور نروژ می‌توان این کشور را یک گزینه عالی برای زندگی انتخاب کرد. در این مقاله به طور مفصل در مورد چگونگی مهاجرت به نروژ از طرق گوناگون کار، تحصیل و… صحبت شد.

جمع بندی اقامت و مهاجرت به نروژ

پرسش و پاسخ اقامت و مهاجرت به نروژ

1.در صورت ازدواج با شهروند نروژی چه مدت بعد می‌‌توان برای انتقال فرزندان اقدام کرد؟

متقاضی پس از دریافت جواب سازمان مهاجرت مبنی‌ بر دریافت مجوز اقامت دائم می‌‌تواند با ارائه مدارک مالی و نشان‌ دادن شرایط کافی برای انتقال فرزندان زیر ۱۸ سال اقدام نماید.

2.از چه راه‌هایی می‌توان به نروژ مهاجرت کرد؟

 برای مهاجرت به کشور نروژ راه‌های گوناگون از جمله کار، تحصیل، سرمایه گذاری، تولد، ازدواج، پناهندگی یا از طریق دعوتنامه خانواده وجود دارد.

3.بهترین روش و آسانترین راه مهاجرت به نروژ چیست؟

بسته به شرایط متقاضی ( سن و سال، میزان تمکن مالی، سابقه کاری، وضعیت تأهل و … ) بهترین روش و آسان‌ترین روش متفاوت است. اما برای ایرانیان مهاجرت از طریق تحصیل به نروژ شرایط مساعد‌تری دارد.

4.آیا مدت زمان تحصیل در نروژ شامل مدت زمان لازم برای دریافت اقامت دائم می‌ شود؟

خیر، بعد از اتمام تحصیلات و اتمام ویزای تحصیلی باید متقاضی ویزای خود را به ویزای کاری یا نوع دیگر تبدیل کند و پس از آن برای اقامت دائم اقدام نماید.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

شهر اسلو به عنوان بزرگ‌ترین شهر کشور نروژ و پایتخت این کشور است. شهر اسلو تنها شهر موجود در کشور...

هزینه های زندگی در کشور نروژ: کشور نروژ یکی از کشورهایی است که در نیم‌کره شمالی قرار گرفته. دیگر کشورهایی...

نروژ یکی از جذاب‌ترین کشورهای منطقه اسکاندیناوی است که در بخش شمالی اروپا واقع شده و با طبیعت خیره کننده‌اش...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر