درباره شهر هلسینکی چه میدانید؟ - سفری دیگر

درباره شهر هلسینکی چه میدانید؟

29 مرداد 1401

شهر هلسینکی پایتخت کشور فنلاند، در ساحل خلیج فنلاند و در جنوب این کشور قرارگرفته است. در این مقاله درباره شهر هلسینی بیشتر می‌خوانیم.

شهر هلسینکی پایتخت کشور فنلاند در سال ۱۵۵۰ میلادی ساخته‌شده است. این شهر پس از ۲۵۰ سال به‌عنوان پایتخت کشور فنلاند انتخاب شد. شهر هلسینکی در جنوب کشور فنلاند و در ساحل خلیج فنلاند قرارگرفته است. مساحت این کشور ۷۱۵ کیلومتر بوده و ۶۵۰ هزار نفر جمعیت دارد.

 شهر هلسینکی به همراه سه شهر دیگر فنلاند به نام های شهر اسپو، شهر وانتا و شهر کاونیاینن کلان‌شهر هلسینکی را تشکیل می‌دهند. جمعیت این کلان‌شهر یک و نیم میلیون نفر است. این شهر جزء شهرهای پرجمعیت کشور فنلاند بود و مرکز فرهنگی آموزشی محسوب می‌شود.

تاریخچه هلسینکی به سال ۱۸۱۲ میلادی بازمی‌گردد که به‌عنوان مرکز و پایتخت این کشور شناخته شد. این شهر در زمان قرون‌وسطی ساخته‌شده است و حدود ۲۰۰ سال تنها به‌عنوان یک دهکده کوچک شناخته می‌شد که برای ماهیگیری مورداستفاده قرار می‌گرفت؛ اما پس از انتخاب آن به‌عنوان پایتخت، اتفاقات مهمی در این شهر افتاد.

در حال حاضر مرکز اصلی اداری کشور فنلاند هلسینکی است که جلسات مربوط به پارلمان فنلاند و سایر وزارتخانه‌ها در این شهر برگزار می‌شود. زبان مادری مردم هلسینکی فنلاندی است و برخی از مردم به زبان‌های دیگر مانند زبان سوئدی صحبت می‌کنند.

شهر هلسینکی -سفری دیگر

شرایط زندگی در هلسینکی

یکی از اولین نکاتی که درباره شهر هلسینکی باید بدانید، شرایط زندگی در هلسینکی است همان‌طور که اشاره کردیم این شهر پایتخت کشور فنلاند بوده و دارای اقتصادی رو به رشد است. اقتصاد کشور فنلاند و هلسینکی بر اساس مالکیت خصوصی و ثبت شرکت‌های آزاد پایه‌ریزی شده است.

 پس از پایان جنگ جهانی دوم بخشهای زیادی از این کشور به جنگلداری، کشاورزی و کار در معدن مشغول بودند؛ اما پس از گذشت ۱۰ سال از جنگ جهانی دوم صنعت این کشور توسعه پیدا کرد و به یکی از اقتصادهای خدمات محور اروپا تبدیل شد. وضعیت بهداشت در کشور فنلاند وهلسینکی برای مردم این کشور و مهاجران مناسب است.

خدمات درمانی در این کشور رایگان بوده و هر منطقه دارای بیمارستان مرکزی و بیمارستان‌های منطقه‌ای و خصوصی کوچک‌تر است. دولت این کشور درصد بالایی از هزینه‌های بیماران را پرداخت می‌کند. مردم کشور فنلاند سالم و با نشاط بوده و امید به زندگی در این کشور در حد بالایی قرار دارد. سطح رفاه در کشور هلند وهلسینکی بالا است و این جز مزایای زندگی در هلسینکی است.

 افراد بازنشسته دارای حقوق بازنشستگی هستند و از حق بیمه بازنشستگان بالای ۶۵ سال استفاده می‌کنند. درباره شهر هلسینکی باید از وضعیت تحصیل در این شهر بگوییم. شرایط تحصیل برای کودکان از ۶ سالگی فراهم شده است و حضور در مدرسه برای کودکان اجباری است. این کشور دارای دانشگاه‌های معروفی است که ازجمله آن‌ها می‌توان به دانشگاه هلسینکی اشاره کرد. این دانشگاه در سال 1640 تأسیس‌شده است. دانشگاه فنی هلسینکی نیز در سال ۱۸۴۹ ساخته‌شده است.

شرایط زندگی در هلسینکی - سفری دیگر

هزینه زندگی در هلسینکی

هزینه زندگی در هلسینکی برای یک خانواده چهار نفره در یک ماه۲.۸۸۲.۹۶ یورو و برای یک فرد مجرد ۷۹۰.۴۳ یورو است. از نکاتی که درباره شهر هلسینکی می‌توان گفت این است که هزینه زندگی در هلسینکی و به‌طورکلی کشور فنلاند برای مهاجران خارجی کمی بالا است.

چراکه هزینه‌های مربوط به زندگی در این کشور نسبت به سایر کشورهای دیگر تقریباً گران است. اگرچه حقوق در کشور فنلاند بالا است و این حقوق بالا جزء مزایای زندگی در این کشور است، اما همچنان هزینه‌های دیگر برای گذران زندگی بالاتر است.

هزینه زندگی در هلسینکی-سفری دیگر

موقعیت جغرافیایی و آب و هوای هلسینکی

کشور فنلاند ازنظر موقعیت جغرافیایی در شمال قاره اروپا قرارگرفته و بخشی از آن در قطب شمال قرارگرفته است. زمستان‌های این کشور بسیار سرد و طولانی است. گاهی دما در طول زمستان به ۲۲- درجه سانتی‌گراد می‌رسد. تابستان‌های فنلاند و شهر هلسینکی بسیار کوتاه است و دو ماه از سال یعنی از ماه می تا ژوئیه شما شاهد آفتاب نیمه‌شب خواهید بود.

دمای هوا در تابستان نهایتاً تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد افزایش پیدا می‌کند؛ اما همان‌طور که گفتیم شهر هلسینکی و کشور فنلاند دارای زمستان‌های طولانی هستند. در جنوب کشور فنلاند روزها معمولاً ۶ ساعت هستند و آب و هوای هلسینکی یکی از معایب زندگی در این کشور است.

 مخصوصاً برای افرادی که عادت به چهارفصل دارند کمی سخت است که بتوانند خود را با این موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی تطبیق دهند. جمعیت هلسینکی همان‌طور که اشاره کردیم ۶۵۰ هزار نفر است و ازنظر موقعیت جغرافیایی در جنوبی‌ترین قسمت فنلاند قرار دارد. این کشور دارای جنگل‌های زیادی است و همین باعث شده تا به‌عنوان جنگلی‌ترین کشور اروپا شناخته شود.

موقعیت جغرافیایی و آب و هوای هلسینکی - سفری دیگر

فرهنگ و آداب و رسوم هلسینکی

فرهنگ و آداب و رسوم مردم شهر هلسینکی برپایه برابری و تواضع و فروتنی پایه‌گذاری شده است. مردم این کشور همیشه خوش برخورد هستند و از طرف مقابلشان نیز انتظار خوش رفتاری دارند. مردم هلسینکی دارای دو زبان فنلاندی و سوئدی هستند و در هر منطقه با گویش‌های منطقه‌ای خودشان صحبت می‌کنند. دین مردم شهر هلسینکی مسیحی است و بیشتر مردم این کشور برای ثبت مراسم رسمی مانند ازدواج، گرفتن دعای برکت و انجام غسل تعمید به کلیسا می‌روند.

در هنگام سلام احوالپرسی برای خوش آمد گویی باید ابتدا از خانم‌ها استقبال کرد. بیشتر آداب و رسوم مردم هلسینکی در طول تاریخ شکل گرفته است. مردم این شهر در آخر هفته‌ها به خانه‌های تابستانی جنگلی می‌روند و طولانی ترین روز سال را همیشه به‌عنوان انقلاب تابستانی جشن می گیرند. یکی از جشن های مقدس دیگر مردم فنلاند جشن مقدس یحیی است. ورزش اصلی مردم فنلاند اسکی صحرانوردی است.

فرهنگ و آداب و رسوم هلسینکی - سفری دیگر

اقتصاد هلسینکی

اقتصاد هلسینکی از سال ۱۹۸۰ رو به رشد بوده است. کشور فنلاند روابط تجاری خوبی با کشورهای اروپای شرقی و غربی داشته است. در سال ۱۹۹۰ کشور فنلاند یک رکود اقتصادی را تجربه کرد. چراکه شرکای اصلی خود که در کشورهای اتحاد جماهیر شوروی قرار داشتند از دست داد؛ اما پس از آن رکود اقتصادی در اروپا اتفاق افتاد، ولی هنگامی که صنعت کشور فنلاند به سمت کشورهای غربی متمایل شد، اقتصاد این کشور رشد قابل توجهی پیدا کرد. در حال حاضر مردم کشور فنلاند در قسمت های مربوط به خدمات مشغول به کار هستند و بسیاری دیگر نیز در بخش کشاورزی و صنعت فعالیت می‌کنند.

حمل و نقل در هلسینکی

حمل و نقل در هلسینکی با توجه به اینکه تنها کلانشهر کشور فنلاند است. توسط مترو تاکسی اتوبوس و … انجام می‌شود. یکی از مشکلاتی که مهاجران فنلاند با آن روبرو هستند، بالا بودن هزینه‌های حمل و نقل در این کشور است که می توان به هزینه‌های حمل و نقل نیز اشاره کرد.

حمل و نقل در هلسینکی - سفری دیگر

 سؤالات متداول درباره شهر هلسینکی

آب و هوای هلسینکی چگونه است؟

با توجه به اینکه کشور فنلاند در شمال اروپا قرار دارد، زمستان‌های هلسینکی بسیار سرد و سخت است و جز معایب زندگی در هلسینکی است. بارش برف در طول تابستان فراوان است و همه جا یخ می زند. دمای هوا زمستآن‌ها ۲۲ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. تابستان‌ها در هلسینکی کوتاه است و دمای هوا به ۲۷ درجه سانتی گراد می‌رسد.

هزینه‌های زندگی در هلسینکی چگونه است؟

هزینه های زندگی در کشور فنلاند و کلان‌شهر هلسینکی نسبت به کشورهای اروپایی دیگر بالا است. اگرچه حقوق ماهیانه مردم در فنلاند بالا است، اما می‌توان گفت که هزینه‌های مربوط به یک فرد مجرد در فنلاند بدون هزینه اجاره خانه ۷۹۰ یورو است.

مزایای زندگی در هلسینکی چیست؟

از مزایای زندگی در هلسینکی می توان بیمه خدمات درمانی رایگان اشاره کرد. وضعیت رفاه و زندگی مردم در این شهر بسیار مناسب است. مردم کشور فنلاند عمدتاً در بخش خدمات کار می‌کنند. رفتار مردم فنلاند بسیار محترمانه و متواضعانه است و همیشه با دیگران خوش رفتار هستند.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

کشورهای اروپایی معمولا یکی از محبوب ترین مقاصد برای اقامت و سفر به شمار می روند و کشور فنلاند نیز...

فنلاند یکی از کشور‌‌های شمالی قاره اروپا است که آب و هوای نسبتا سردی دارد. این کشور یکی از کشور‌های...

آشنایی با کشور فنلاند یکی از نیازهای افرادی است که تصمیم دارند به عنوان همیشگی و یا توریستی به این...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

1 نظر

شهنازخامسی 23 آذر 1402 پاسخ

سلام ممنون بسیار عالی بود راجع به وضعیت مسلمانان در فنلاند مطلبی نگفتید

آژانس مسافرتی سفری دیگر