درباره شهر ویلنیوس چه میدانید؟ - سفری دیگر

درباره شهر ویلنیوس چه میدانید؟

27 مرداد 1401

شهر ویلنیوس پایتخت کشور لیتوانی که جایگاه و اهمیت خاصی در قاره اروپا دارد برای ایرانیان کمتر شناخته شده است. در این مقاله درباره شهر ویلنیوس بیشتر می‌خوانیم.

شهر ویلنیوس که جایگاه و اهمیت خاصی در قاره اروپا دارد برای ایرانیان کمتر شناخته شده است؛ یک منطقه تاریخی مرکز شهر ویلنیوس را تشکیل می‌دهد. این شهر از زیباترین و بزرگترین شهرهای کشور لیتوانی در قاره اروپا است که دارای بناها و آثار تاریخی بسیاری نیز است. کشور لیتوانی با کشورهای لتونی، بلاروس، روسیه و لهستان مرز مشترک دارد بر همین اساس تعاملات فرهنگی بین ویلنیوس و شهرهای این کشور انجام می‌شود. در این شهر قلعه‌ها، کلیسا‌ها، جاذبه‌های تاریخی و طبیعی متنوع و متعددی وجود دارد که برای توریست‌ها بسیار هیجان انگیز خواهد بود.

تاریخچه شهر ویلنیوس

شهر ویلنیوس به زبان لیتوانیایی (Vilnius) نامیده می‌شود و بزرگترین شهر و پایتخت کشور لیتوانی است. ویلنیوس در طول تاریخ و در زبان‌های مختلف با نام‌های متفاوتی معرفی شده است؛ به طوری که معروف‌ترین نام غیر لیتوانیایی لهستانی آن (Wilno)، در بلاروسی (Вiльня)، در آلمانی( Wilna)، در لتونیایی(Viļņa) و به زبان ییدیش (Vilne) گفته می‌شود. در ویلنیوس مرکز شهر تاریخی وجود دارد و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اروپا در آن قرار دارد. ویلنیوس و لینتس در سال 2009 به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا معرفی شدند. سایر القاب شهر ویلنیوس شامل را اورشلیم شمال، و آتن لیتوانی است و نام آن از نام رودخانه ویلنیا گرفته شده است.

تاریخچه شهر ویلنیوس- سفری دیگر

شرایط زندگی در شهر ویلنیوس

شهر ویلنیوس در جنوب شرقی لیتوانی است و طبق مطالعات GaWC به عنوان یک شهر جهانی گاما طبقه بندی می‌شود. این شهر دارای معماری خاصی است که به همین جهت یک شهر قدیمی شناخته می‌شود که در سال 1994 به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شد. این شهر از زیباترین شهرهای منطقه بالتیک است که در مقایسه با دیگر شهرهای کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارای رشد اقتصادی بالا و نرخ تورم پایین است و در آن هزینه‌های زندگی کم و امکانات رفاهی و اجتماعی در سطح خوبی قرار دارند.

شرایط زندگی در ویلنیوس با شرایط زندگی در روستاهای آن تفاوت دارد؛ به طوری که در روستاها آرامش و سلامتی بیشتری وجود دارد ولی در شهرها درآمدها و رفاه زندگی بیشتر است اما استرس بیشتری در زندگی شهری وجود دارد.

شرایط زندگی در شهر ویلنیوس- سفری دیگر

هزینه زندگی در شهر ویلنیوس

هزینه زندگی در ویلنیوس لیتوانی به استثنای مواد غذایی و مسکن برای یک فرد عادی چندان گران نیست؛ چون هزینه حمل و نقل در این شهر ارزان است و هزینه‌های مربوط به خدمات آب و برق و گاز و یا تفریحات نیز به تعداد افراد خانواده و سبک زندگی بستگی دارد. در شهر ویلنیوس قیمت‌ها به آرامش بالا می‌روند؛ در کنار این افزایش قیمت کمک‌های دولتی برای افرادی که قادر به خرید و تهیه مواد غذایی نیستند وجود دارد.

هزینه زندگی در شهر ویلنیوس- سفری دیگر

موقعیت جغرافیایی و آب و هوای شهر ویلنیوس

آب و هوای شهر ویلنیوس مرطوب قاره‌ای بوده و میانگین دمای سالانه آن 6.1 است؛ در ماه ژانویه و ژوئیه به ترتیب متوسط دما 4.9 – و 17 درجه سانتیگراد گزارش شد. همچنین متوسط بارش سالانه 661 میلیمتر است و دما در فصل تابستان به 30 درجه سانتیگراد می‌رسد. فصل زمستان در این شهر بسیار سرد است به طوری که دمای هوا در ماه‌‌های فوریه و ژانویه منفی ۲۵ درجه سانتیگراد گزارش شده است.

موقعیت جغرافیایی و آب و هوای شهر ویلنیوس- سفری دیگر

جمعیت شهر ویلنیوس

در سال 1897 اولین سرشماری امپراتوری روسیه جمعیت شهر ویلینوس را حدود ۱۵۴٫۵ هزار نفر برآورد کرد که ۶۱٫۸۴۷ درصد جمعیت یهودی و ۴۷٫۷۹۵ درصد لهستانی‌ بودند. ۳۷٫۹۹۲ نفر از جمعیت این شهر را روس‌‌ها و بلاروس ‌ها و اوکراینی ‌ها تشکیل داده و بقیه جمعیت شامل ۳٫۱۳۱ نفر لیتوانی و ۲٫۱۷۰ نفر آلمانی‌ و ۷۷۲ نفر تاتارها بودند.

ما طبق سرشماری سال 2001 میلادی جمعیت شهر ویلنیوس ۵۴۲٫۲۸۷ نفر بود که ۵۷٫۸ درصد آن را لیتوانی ‌ها و ۱۸٫۷ درصد لهستانی ‌ها و ۱۴ درصد روس ‌ها و ۴ درصد بلاروس‌‌ها و ۱٫۳ درصد اوکراینی ‌ها و ۰٫۵ درصد یهودیان بود و بقیه را قومیت‌های دیگر تشکیل داده بودند. در سال 2021 جمعیت 580020 نفر بر آورد شد و جمعیت منطقه شهری ویلنیوس نیز 697691 نفر تخمین زده شده است. طبق اعلام صندوق بیمه درمانی ویلنیوس، در دسامبر 2019 میلادی حدود 728032 نفر ساکن دائمی در ویلنیوس و شهرداری‌های این شهر بودند. شهر ویلنیوس دارای مساحت ۹٬۷۳۱ کیلومتر مربع استو پایتخت کشور لیتوانی و از بهترین شهرهای این کشور محسوب می‌شود.

جمعیت شهر ویلنیوس- سفری دیگر

فرهنگ و آداب و رسوم شهر ویلنیوس

فرهنگ و آداب و رسوم حاکم بر شهر ویلنیوس به عنوان پایتخت لیتوانی بر گرفته از باورهای عامیانه دهقانان است که نشان دهنده تجارب کاری و اجتماعی، روابط خانوادگی، اخلاق و حکمت عملی دهقانان می‌باشد. از دیگر رسوم کهن ویلنیوس لیتوانی آوازهای قدیمی و سنتی و آواز‌های بزمی است که در جشنواره‌ها و مراسم‌های عروسی خوانده می‌شود. اولین آثار موسیقی این شهر مربوط به قرن‌های ۱۶ و ۱۷ میلادی است و ادواتی چون زنگوله، چنگ، قانون، کمانچه، سازدهنی، فلوت، شیپور کرنا، ترومپیت بلندو قره نی آلات موسیقی رایج این شهر لیتوانی را تشکیل می‌دهند.

فرهنگ و آداب و رسوم شهر ویلنیوس- سفری دیگر

اقتصاد شهر ویلنیوس

کشورهای کشورهای روسیه، لتونی، آلمان، لهستان، استونی، بلاروس و هلند از جمله شرکای اقتصادی ویلنیوس در لیتوانی هستند که در زمینه صادرات و واردات با کشور لیتوانی همکاری می‌کنند. بیشترین واردات در شهر ویلنیوس لیتوانی مربوط به تجهیزات و ماشین آلات، تجهیزات حمل و نقل، پارچه و مواد فلزی است و تولیدات معدنی، تجهیزات مکانیکی، الکتریکی و شیمیایی، پارچه، مواد غذایی و صنایع چوبی و مبلمان چوبی مهم‌ترین صادرات آن را تشکیل می‌دهند.

دو عامل عمده موقعیت جغرافیایی خاص لیتوانی که در مجاورت دریای بالتیک و داشتن اسکله مجهز بندری کلایپدا (با ظرفیت اسمی ۴۰ الی ۴۵ میلیون تن در سال نقش مهم ترانزیتی بین اروپای شرقی و غربی دارد که روی اقتصاد ویلنیوس بسیار موثر بوده است.

حمل و نقل در شهر ویلنیوس

بزرگترین فرودگاه بین‌المللی لیتوانی در شهر ویلنیوس قرار دارد؛ این شهر دارای چندین خط اتوبوس، اتوبوس برقی و خط قطار است. از دیگر وسایل حمل و نقل ویلنیوس تاکسی‌های درون شهری هستند که هم به صورت تلفنی و هم از طریق نرم‌افزار موبایل می‌توان آن‌ها را رزرو کرد. امکان از تاکسی در خیابان نیز وجود دارد ولی هزینه آن‌ها تقریبا دو برابر تاکسی‌های اینترنتی و تلفنی است.

حمل و نقل در شهر ویلنیوس - سفری دیگر

سوالات متداول درباره مزایا و معایب زندگی در شهر ویلنیوس

1. مزایا زندگی در شهر ویلنیوس

هزینه‌های بسیار پایین زندگی و تحصیل، استفاده از امکانات رفاهی و اجتماعی ایده ال و امنیت شغلی و اجتماعی از جمله مهم‌ترین مزایای زندگی در شهر ویلنیوس لیتوانی است.

2.معایب زندگی در شهر ویلنیوس

کسب درآمد کمتر نسبت به اغلب شهرهای کشورهای اروپایی، کمبود موقعیت‌های شغلی مناسب در اغلب شهرهای لیتوانی از جمله ویلنیوس و فساد مالی در برخی از حوزه‌های اقتصادی از معایب زندگی در ویلنیوس است.

3.وضعیت کار در ویلنیوس چگونه است؟

تقسیم کار در لیتوانی و شهر ویلنیوس توسط قانون براساس توانایی، گواهینامه، تحصیلات و آموزش انجام می‌شود و فقط حدود 10 درصد از نیروی کار در کنفدراسیون‌های کارگری سازمان یافته این شهر عضویت دارند.

4.هزینه زندگی در ویلنیوس در مقایسه با ایران به چه صورت است؟

هزینه مسکن از اولین هزینه‌های مهاجرت و زندگی به هر کشوری است؛ به طور کلی هزینه زندگی در شهر ویلنیوس لیتوانی از هزینه زندگی در ایران بیشتر می‌باشد.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

کشور لیتوانی یکی از زیباترین و ناشناس ترین کشورهای اروپایی می باشد که در شمال شرق این قاره واقع شده...

کشورهای اروپایی از جمله لیتوانی به دلیل داشتن مناظر طبیعی چشم نواز سرسبز در فصول مختلف سال مقصد بسیاری از...

در این مقاله تصمیم داریم درخصوص گرفتن وقت سفارت لیتوانی با شما صحبت کنیم. جمهوری لیتوانی کشوری در شمال شرقی...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر