درباره کشور لهستان بیشتر بدانیم - سفری دیگر

درباره کشور لهستان بیشتر بدانیم

29 آبان 1400

کشور لهستان در اروپای مرکزی قرار دارد و آن را نهمین کشور پهناور دنیا می دانند. ورشو مهمترین شهر در کشور لهستان است که جذابیت های بسیاری دارد.

کشور لهستان که منطقه  ای با رودخانه ها و جزایر متعدد  به شمار می رود از جمله کشورهایی می باشد که در اروپای مرکزی واقع شده است و توانسته قسمت شرق اروپا را به قسمت غرب اروپا متصل کند این کشور ضمن داشتن همسایگان زیادی در اطراف خود از جهت مرز دریایی با کشورهای دانمارک و سوئد همسایگی ایجاد نموده است. جمهوری لهستان به ۱۶ استان تقسیم می شود که پر تراکم ترین آنها استان ماسوویان با مرکزیت پایتخت لهستان یعنی شهر ورشو می باشد. جمهوری لهستان وسعت زیادی را از نظر جغرافیایی در بر گرفته و جزء نهمین کشور عظیم و بزرگ در دنیا معرفی شده است.

درباره کشور لهستان

کشور لهستان با نام رسمی جمهوری لهستان در مرکز اروپا واقع شده است، این کشور در اطراف خود همسایگانی نظیر آلمان، جمهوری چک، اسلواکی، لیتوانی، روسیه، بلاروس، اوکراین و دریای بالتیک را جای داده است. کشور لهستان وسعتی به اندازه ۳۱۲۶ هزار متر مربع دارد که در میان دیگر کشورهای جهان از نظر وسعت مقام شصت و نهم را به خود اختصاص داده است همچنین با داشتن جمعیتی بالغ بر ۳۸۵ میلیون نفر به عنوان سی و چهارمین کشور شلوغ در دنیا، هشتمین کشور در قاره اروپا و البته ششمین کشور پر جمعیت در محدوده شینگن معرفی شده است. کشور لهستان با حکومتی واحد از ۱۶ استان تشکیل شده است و شهر ورشو پایتخت لهستان می باشد. در این کشور رئيس جمهور، هیئت دولت و همچنین نخست وزیر قوه مجریه را تشکیل می دهند و رئيس جمهور این اجازه را دارد تا در دو دوره پنج ساله حکومت کشور لهستان را اداره نماید.

رباره کشور لهستان

نام ویرایش شده کشور لهستان

در برخی از زبان های اروپایی نام کشور لهستان را با نام پل می شناسند و در برخی زبان های دیگر در اروپای شرقی به لهستان، له و یا لخ می گویند در حقیقت له یا همان لخ نام طایفه ای است که نزدیک به هزار سال گذشته در سرزمین های لهستان امروزی با این نام زندگی می کرده اند. این کشور در زبان های لیتوانیایی و زبان ارمنی به نام های دیگری خوانده می شود اما در میان فارسی زبانان بیشتر به لهستان شهرت دارد.

تاریخ کشور لهستان

میزکوی اول کشور لهستان، که به خاندان پیاست تعلق داشت را در سال ۹۶۶ میلادی بنا نهاد در آن زمان تنها یک قبیله کوچک بخش جنوبی لهستان را تشکیل می دادند اما در سال ۱۰۴۷ شخصی با نام کازیمیر اول قبایل دیگر در لهستان را با یکدیگر متحد نمود و سپس در پی این ماجرا در سال ۱۳۸۶ میلادی با یک ازدواج سلطنتی در بین پسر پادشاه کشور لیتوانی و دختر پادشاه کشور لهستان این دو کشور با یکدیگر ادغام شده و دولت جدیدی را با نام دولت لهستانی_ لیتوانیایی را پدید آورند. این دولت جدید در قرن های ۱۴ تا ۱۶ به اوج خود دست یافت و توانست قدرت های برتری مانند عثمانی، شوالیه های آلمانی، روسیه تزاری و توتنی ها را مغلوب کرده و موفقیت هایی را حاصل نمایند. اما به دلیل فقدان نیروهای دولتی در قرن ۱۸ یعنی در سال های ۱۷۷۲ تا ۱۷۹۵ کشور لهستانی_ لیتوانیایی بارها مورد تهاجم کشورهایی همچون اتریش، روسیه و پروس قرار گرفت و تقسیم هایی در این کشور انجام شد. امروزه کشور لهستان بخشی از این تقسیمات است که شهرهای مهمی را در خود جای داده است 

موقعیت جغرافیایی کشور لهستان

 در بخش جنوبی کشور لهستان کوه های تاترا  قرار دارد این کشور در قسمت غربی خود رودهای خروشان نیسه و اودر را جای داده است البته رودهای مهم دیگری با نام باگ، رودخانه وارتا و رود ویستولا در کشور لهستان وجود دارد که سهم عظیمی از تجارت این کشور را به خود اختصاص داده اند. کوه ریسی در ارتفاعی به اندازه ۲۴۹۹ متر بلندترین نقطه در جنوب لهستان است که در بین کوه های کارپات هم مرز با کشور اسلواکی قرار دارد.

پایتخت لهستان

بزرگترین شهر لهستان با نام شهر ورشو پایتخت جمهوری لهستان را به خود اختصاص داده است این شهر در قسمت شرق مرکز جمهوری لهستان قرار گرفته و در کنار خود رودخانه ویستولا را جای داده است در فاصله ی ۲۶۰ کیلومتری شهر ورشو دریای بالتیک وجود دارد. جمعیت این شهر بالغ بر ۱۷۵۰ میلیون نفر است و جزء کلان شهرهای لهستان واقع شده است به طوری که در اتحادیه اروپا نهمین شهر شلوغ معرفی شده است. در سال ۲۰۱۲ شهر ورشو به عنوان واحد هوش اقتصادی شهری که مناسب زندگی باشد در مقام سوم قرار گرفت. این شهر در سال ۲۰۱۷ از نظر رونق کسب و کار در جهان رتبه چهارم را کسب نمود. البته جمهوری لهستان به غیر از شهر ورشو شهرهای مهم دیگری را مانند کراکوف، شچچین، گدانسک همچنین پوزنان و وروتسواف را در خود جای داده است.

درباره کشور لهستان بیشتر بدانیم - سفری دیگر

شهرهای مهم کشور لهستان

بعد از شهر ورشو شهر کراکوف از جمله قدیمی ترین و بزرگترین شهرهایی است که در جمهوری لهستان قرار دارد این شهر در قسمت جنوب لهستان واقع شده و تا سال ۱۶۰۹ به عنوان پایتخت لهستان در نظر گرفته شده بود. ازدحام این شهر در سال ۲۰۰۸ جمعیتی بالغ بر ۷۵۶۴۴۱ نفر گزارش شده است. یکی از مهمترین مراکز فرهنگی در میان کشورهای اروپایی شهر کراکوف می باشد این شهر از نظر داشتن معماری همچنین مناظر طبیعی جزء زیباترین شهری است که در جمهوری لهستان واقع شده است به طوری که در میان شهرهای اروپایی با نام فلورانس لهستان شهرت دارد.

در جریان حوادث و اتفاقات جنگ جهانی دوم بسیاری از مناطق جمهوری لهستان صدمات جدی متحمل شدند اما خوشبختانه شهر کراکوف در امان ماند این شهر که در کنار رود ویسلا جای گرفته مرکز استان مالوپولسکا معرفی شده و به عنوان لهستان کوچک شناخته شده است. مرکز شهر کراکوف از جمله آثاری می باشد که در سازمان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این شهر در سال ۲۰۱۴ مرکز ورزشی اروپا شناخته شد و مسابقات اروپایی زیادی نظیر مسابقات هند بال و والیبال در آن برگزار می شود.

وروتسواف در لهستان

در قسمت جنوب غربی جمهوری لهستان شهر وروتسواف وجود دارد این شهر در زمان های گذشته بخشی از کشورهای اتریش و آلمان بوده است. جمعیت این کشور طبق گزارش آمار در سال ۲۰۰۹ به میزان ۶۳۲۲۴۰ نفر می باشد که با توجه به این گزارش شهر وروتسواف در جمهوری لهستان چهارمین شهر پرجمعیت به شمار می رود. وروتسواف یکی از گرمترین مناطق لهستان می باشد که در بیشتر اوقات سال دمای ۲۰ درجه را تجربه می کند. این شهر سومین منطقه ای است که در جمهوری لهستان دانشگاه های زیادی را در خود جای داده است.

شهر پوزنان، بیاویستوک و رونی در لهستان

یکی از شهرهای مهم و وسعت یافته در کشور لهستان شهر پوزنان است که در قسمت غرب لهستان قرار دارد این شهر در مرز مشترک کشور آلمان و کشور لهستان واقع شده و پنجمین شهر پرجمعیت لهستان به شمار می رود. جالب است بدانید که ۵۴ درصد از شهر پوزنان را زنان تشکیل داده اند. شهر بیاویستوک که در سمت شمال شرق کشور لهستان قرار دارد به عنوان بزرگترین شهر این منطقه شناخته شده است و در جمهوری لهستان دومین شهری است که تراکم بالایی دارد. این شهر در مرز مشترک لهستان و کشور بلاروس جای گرفته است. در ساحل رودخانه ویستولا در میان شهرهای شمالی کشور لهستان شهر رونی قرار گرفته است این شهر زادگاه نیکلاس کوپرنیک بوده است که سازمان جهانی یونسکو در سال ۱۹۹۷ این شهر را جزء میراث جهانی به ثبت رسانده است.

الشتین، اوپوله و ژلوناگورا در لهستان

یکی از شهرهای واقع شده در شمال شرقی جمهوری لهستان شهر الشتین به آلمانییکی است که در کناره های رودخانه وینا قرار گرفته است. الشتین در ابتدا یکی از مناطق استان الشتینبود در لهستان بوده است اما طبق تقسیمات کشوری در سال ۱۹۹۹ شهر الشتین در استان وارمی_ ماسوری به عنوان مرکز استان معرفی شده است. در کنار سواحل رودخانه اودر در قسمت جنوب کشور لهستان شهر اوپوله جای دارد این شهر امروزه مرکز استان اوپوله می باشد. یکی از شهرهای استان لوبوش شهر ژلوناگورا است. البته خوب است بدانید در جنوب جمهوری لهستان یک شهر صنعتی وجود دارد با نام خوژوف که با وسعت ۳۳/۵ کیلومتر مربع جزء شهرهای مهم کشور لهستان به شمار می آید از دیگر شهرهای مهم در کشور لهستان شهر زیبا و دیدنی هورشا است که در کنار تپه های سیلیسین و رود راوا قرار گرفته است.

وضعیت آب و هوای جمهوری لهستان

این کشور به دلیل موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن در کنار رودخانه هایی دارای آب و هوای مرطوب معتدلی می باشد غالبا شرایط جوی این منطقه اقیانوسی است و این حالت بیشتر در قسمت های غرب و شمال جمهوری لهستان دیده می شود اما بخش های شرقی و جنوبی آب و هوایی قاره ای داشته و اغلب گرم و مرطوب می باشند. تابستان های لهستان در دماهای بین ۱۸ تا ۳۰ درجه سپری می شود و زمستان های آن در سرمایی بین ۳ تا منفی ۶ درجه پشت سر گذاشته می شود.

اقتصاد در لهستان

اقتصاد در لهستان

در قاره اروپا اقتصاد کشور لهستان در جایگاه هشتم قرار گرفته است و با تولید ناخالصی داخلی توانسته ارزشی به میزان ۵۲۴۵ دلار آمریکا را داشته باشد. اقتصاد این کشور در چنان سطح بالایی قرار دارد که بانک جهانی آن را مورد طبقه بندی قرار داده است، کشور لهستان توانسته در سال ۲۰۱۷ جایگاه بیست و سوم جهان را از لحاظ تولید ناخالصی های داخلی و همچنین بیست و چهارم، در رابطه با تجارت آسان را از آن خود گرداند این کشور در سال ۲۰۱۶ از نظر شاخص پیچیدگی اقتصاد در جهان مقاوم بیست و یکم را به خود اختصاص داده است.

کشور لهستان بیشترین سهم اقتصاد خود را در صنعت و تولید محصولات کشاورزی قرار داده است از اوایل ماه ژانویه ۱۹۹۵ در جمهوری لهستان معاملات با واحد پول زلوتی انجام می شود و هر زلوتی ۱۰۰گروش است از رایج ترین اسکناس های وجود داشته در لهستان ۱۰_۲۰_۵۰_۱۰۰ و ۲۰۰ زلوتی می باشد. مهمترین محصولاتی که در  زمینه صادرات کشور لهستان وجود دارد ماشین آلات، فرآورده های کشاورزی، تجهیزاتی برای حمل و نقل، انواع خواربار و همچنین حیوانات زنده هستند. خوب است بدانید که لهستان در تولید چاودار و سیب زمینی در جهان مقام بالایی را به خود اختصاص داده است و از جمله بزرگترین مرکز تولید کننده چغندر در بین سایر کشورهای اروپایی به شمار می رود. جالب است بدانید صنعت گردشگری در لهستان سهم عظیمی از ارز آوری کشور را به خود اختصاص داده است به طوری که لهستان در میان سایر کشورهای جهان از نظر گردشگری و بازدید مقام ششم را دارد و سازمان جهانی گردشگری این صنعت را در جمهوری لهستان بسیار پر رونق معرفی نموده است.

مردم لهستان

ساکنین مردم لهستان بیشتر لهستانی هستند به طوری که ۹۶ درصد از کل جمعیت این کشور را چنین افرادی تشکیل داده اند اما درصد ناچیزی از لهستان را مردم  اوکراینی، آلمانی و بلاروسی اشغال کرده است. ساکنین لهستان اغلب دین لهستانی دارند اما درصدی از آنها دارای دین پروتستان، ارتدکس و کاتولیک هستند زبان رسمی لین کشور لهستانی می باشد و در بیشتر نقاط این کشور مردم با این زبان محاوره می کنند.

فرهنگ لهستان

فرهنگ مردم لهستان به گونه ای است که بر خلاف مردم سایر نقاط جهان عمل می کنند و دارای روحیه ای آرام و زندگی راحتی هستند در حقیقت خبرها و هیجانات تاثیر چندانی را روی آنها نداشته و در یک روند متعادلی رفتار می کنند. در کشور لهستان بر خلاف دیگر زنان کشورهای جهان، سهم گسترده ای از مسئولیت خانواده را بر دوش کشیده و سعی دارند تا هم پای همرسان خود در تهیه مایحتاج زندگی فعالیت های اقتصادی انجام دهند. زنان این منطقه بیشتر تمایل دارند با دستان خود غذا تهیه کرده و بیشتر خوراکی های خانواده را به طرز محلی و خانگی تهیه نمایند.

اکثر افراد در لهستان به خوراک های آماده بیرون علاقه نشان نمی دهند. مردم لهستان بسیار مهربان هستند و تمام تلاش خود را به کار بسته تا با توریست ها و گردشگران با رفتاری مناسب و اخلاقی خوش برخورد کنند اصولا لهستانی ها بر خلاف تعدادی از کشورهای همسایه نسبت به زبان رسمی کشور خود تعصب نشان نمی دهند و بیشتر مردمان جمهوری لهستان خصوصا جوانان و کارکنان رستوران ها و هتل ها به زبان انگلیسی تسلط کامل داشته و سعی دارند تا با افراد خارجی ارتباط دوستانه ای را برقرار کنند.

بهترین هتل ها در لهستان

آیا می دانید که گران ترین و ساده ترین هتل های اقامتی در کدام شهرهای لهستان قرار دارند؟ غالبا می توان گفت ارزان ترین هتل ها در شهر کراکوف واقع شده اند که از جمله این اقامتگاه ها مهمانسرای انقلابی و مهمانسرای آتلانتیس می باشد که البته مهمانسرای  آتلانتیس در بین دو منطقه کازیمبرز و اولدتاون جای گرفته است. یکی از ساده ترین هتل های کشور لهستان مهمانسرای دهه ۷۰ می باشد که خاطرات آن دوران را برای میهمانان تداعی می کند در میان ارزان ترین هتل های لهستان می توان مهمانسرای راینک و مهمانسرای دکو را بهترین هتل ها معرفی کرد زیرا در فضایی سرسبز واقع شده و فضای مناسبی را در بر گرفته اند. اما هتل های لوکس و گران قیمت در کشور لهستان هتل صوفیتل است که پنج ستاره بوده و در شهر ورشو واقع شده است. هتل پولونیا با داشتن ۲۰۶ اتاق لاکچری و شیک بهترین مکان اقامت برای مسافران می تواند باشد. هتل نورتل، هتل همپتون، هتل شرایتون، وستین و همچنین هتل اینترکانتیننتال از دیگر هتل های لوکس در لهستان به شمار می آیند.

درباره کشور لهستان بیشتر بدانیم - سفری دیگر

بهترین رستوران های لهستان

مردم لهستان بر روی خورد و خوراک زیاد اهمیت نمی دهند از همین رو باید برای دست آوردن  غذاهای با کیفیت حتما باید رستوران مجلل و لوکسی را پیدا نمود از جمله رستوران های شناخته شده و لوکس در کشور لهستان رستوران آل گلوریا است که در فضایی زیر زمین واقع شده است و با موزیکی آرام میهمانان را دعوت به سرو غذا می کند. رستوران Zapiecek مرغوب ترین غذاهای لهستانی و معروف ترین پیراشکی را طبخ می کند و برای مهربانی کردن به میهمانان سعی کرده برخی از خوراکی ها را به صورت رایگان در اختیار مهمانان قرار دهند. این رستوران مشهور در مرکز شهر تاریخی ورشو قرار گرفته است و مناسب ترین غذاهای سنتی و مدرن را ارائه می دهد. رستوران Rozana یک رستوران گران قیمت است که مدیریت رستوران سعی کرده بیشتر فضای رستوران را با گل های طبیعی و  رایحه های  خوشبو تزیین نماید. فضای این رستوران کاملا دوستانه و  خانوادگی است و هر شخصی می تواند در این رستوران لوکس ساعات خوشی را داشته باشد. کافه La Vanille یک عصر دل انگیز را برای هر شخصی فراهم می آورد میهمانان این کافه می توانند از شیرینی ها، انواع غذاهای لهستانی همچنین نوشیدنی های گرم و سرد لذت کافی را ببرند. کافه Kulturalna جزء معروف ترین کافه هایی است که در قلب شهر تاریخی ورشو جای گرفته و محل مناسبی برای برگزاری بسیاری از فستیوال‌ها و کنسرت ها می باشد. در این کافه اغلب غذاهای ایتالیایی سرو می شود.

مراسمات و فستیوال های لهستان

لهستان کشوری است با پیشینه ای تاریخی و شهرهای معماری زیبا که آداب و رسوم فوق العاده ای دارند و در ایام مختلف جشن ها و فستیوال‌هایی را برگزار می کنند یکی از این جشن ها دو شنبه خیس است که مردم در آن یکدیگر را خیس می کنند و بعد از عید پاک اجرا می شود. این جشن سنتی حالتی عاشقانه دارد به این صورت که پسرها با آب پاشی به دخترها آنان را خیس کرده و با شاخه ای از بیدمشک به دنبال دخترها می دوند اما امروزه از هر سنی در این جشن شرکت کرده و با آب پاش یکدیگر را خیس  می کنند. در جشن دوشنبه خیس مردم با لباس سنتی به آواز خواندن و رقص و پایکوبی می پردازند.

غرق شدن مارزانا از دیگر مراسمات مردم کشور لهستان است که در اوایل بهار یعنی روزهای ۱۹ تا ۲۱ مارس انجام می گیرد در این مراسم عروسکی را به نماد زمستان تزیین کرده و در خانه ها می چرخانند سپس یا آن را آتش می زنند و یا در آب غرق می کنند. انجام این کار به معنای نابود کردن و دفن کردن بدی ها، گرسنگی و بیماری می باشد. پوپراوینی جشنی است که شب بعد از عروسی برگزار شده و معمولا در خانه والدین عروس اجرا می شود و در آن غذاهای باقیمانده از شب عروسی را استفاده می کنند. یکی از مراسمات جالب در لهستان قرار دادن یونجه در کف اتاق و یا کنار میز کرسیمس است که نمادی از شانس و اقبال و یا بد شانسی در افراد خانواده می باشد. در جشن های کرسیمس لهستانی به منظور آرزوی بخشش، اعتماد و محبت به یکدیگر ویفر می دهند و سعی می کنند قبل از غذا ویفرها را میل کرده و آرزوهای خود را بیان کنند. عید مقدسان و روز آندریوس قدیس از دیگر جشن ها و مراسمات مردم لهستان به شمار می رود.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

برای دریافت ویزای لهستان اولین قدم رزرو وقت سفارت لهستان است که باید مدارک لازم را به این مرکز ارائه...

ورشو پایتخت کشور لهستان است. این شهر دارای آب و هوای بسیار گرم در تابستان و آب و هوای سرد...

شهر ورشو پایتخت کشور لهستان است. ورشو دارای گستردگی 516،9 کیلومتر مربعی است. این شهر بزرگترین شهر لهستان بوده و...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر