درباره کشور اسلواکی بیشتر بدانیم - سفری دیگر

درباره کشور اسلواکی بیشتر بدانیم

1 آذر 1400

کشور اسلواکی از جمله کشورهای زیبایی به حساب می آید که در اروپای مرکزی جای گرفته است و شهر براتیسلاوا به عنوان پایتخت جمهوری اسلواکی شناخته می شود. همچنین این شهر فوق العاده بزرگترین شهر این کشور محسوب می شود که رودخانه دانوب از آن می گذرد. این کشور به دلیل داشتن رشته کوه های متعدد در قسمت های مختلف به عنوان کشوری کوهستانی شناخته می شود که به سبب همین کوه ها برخی مناظر طبیعی و جاذبه های گردشگری در آن پدید آمده است. جمهوری اسلواکی در بیشتر طول سال شرایط جوی مساعدی دارد.

کشور اسلواکی

کشور اسلواکی که با نام جمهوری اسلواکی به رسمیت شناخته شده است از جمله کشورهایی می باشد که محصور به خشکی بوده و در اروپای مرکزی قرار دارد و جمعیتی بالغ بر 5.000.000 نفر را شامل می شود. این کشور عضو اتحادیه اروپا است و یکی از هم پیمانان معاهده شینگن به شمار می رود. کشور اسلواکی در اطراف خود همسایگانی نظیر کشورهای مجارستان، اتریش، چک، اوکراین و هلند را جای داده است. مردمان این کشور با واحد پول یورو معاملات خود را انجام می دهند.

کشور اسلواکی

پایتخت جمهوری اسلواکی

همانطور که ذکر شد شهر بزرگ براتیسلاوا در واقع پایتخت کشور اسلواکی نیز می باشد که در قسمت جنوب غربی این کشور در کناره های رود موراوا و رود دانوب جای دارد. این شهر جمعیتی نزدیک به 460.000 نفر را شامل شده است و از نظر وسعت بزرگترین شهر جمهوری اسلواکی به شمار می رود. در زمان گذشته این شهر در میان مردم با نام پرسبورگ شهرت داشت و امروزه یکی از مقاصد گردشگری ارزان در اروپا به حساب می آید، بیشتر افراد جهان این شهر را هنوز هم نمی شناسند به طوری که بخش عظیمی از شهر براتیسلاوا دست نخورده باقی مانده است. این شهر بزرگ آب و هوایی خشک و کوهستانی دارد و عمدتا نسبت به دیگر شهرهای اسلواکی زمستان های سردتری را به خود اختصاص داده است. خوب است بدانید در شهر براتیسلاوا دانشگاه های مطرحی وجود دارد که از این جهت براتیسلاوا  بیشتر مورد توجه دانشجویان خارجی و داخلی قرار دارد. این شهر در کشور اسلواکی توانسته جاذبه های گردشگری فراوانی مانند کلیسای سنت مارتین، کلیسای سنت الیزابت، قلعه براتیسلاوا، کاخ گرسالوویچ، کاخ پریمات را در خود جای دهد.

تاریخ کشور اسلواکی

در سده های 5 و 6 مردمانی از قوم اسلاو به منطقه ای در اروپای مرکزی با نام اسلواکی رسیدند. در آن زمان این منطقه جزیی از تاریخ امپراتوری سامو، نخستین واحد سیاسی وجود داشته در اسلاوها به شمار می رفت. تا سال های قبل از 1918 میلادی اسلواکی تنها بخشی از کشورهای مجارستان و اتریش به حساب می آمد اما در سال های 1918 تا 1939 پس از جنگ جهانی اول اسلواکی به بخشی از کشور چکسلواکی تبدیل شد و سپس طی جریان های متوالی اسلواکی در دوره های 1939 تا 1945 به عنوان یک کشور مستقل با نام جمهوری اسلواکی به رسمیت شناخته شد، اما در حقیقت از جمله مناطق اقماری کشور آلمان نازی به شمار می رفت. از این رو در سال  1945 اسلواکی برای بار دیگر به بخشی از چکسلواکی اختصاص یافت.

نیروهای ارتش کشور شوروی که در آن زمان مجارها عضویت در آن را پذیرفته بودند در سال 1968 توانستند وارد خاک چکسلواکی که از دو کشور اسلواکی و چک تشکیل شده بود وارد شوند و دوره ای از اصلاحات معروف به نام بهار پراگ را سرنگون کنند پس از این جریان در سال 1993 کشور چکسلواکی تقسیم بندی شد و به دو بخش مجزا یعنی کشور اسلواکی و کشور چک درآمد. در سال 2003 طی یک همه پرسی و رای مثبت مردم این کشور،  اسلواکی عضو کشورهای اتحادیه اروپا قرار گرفت. البته کشور اسلواکی یک ماه قبل از اینکه به اتحادیه اروپا ملحق شود به پیمان ناتو و پیمان آتلانتیک شمالی پیوست. در سال 2007 با وارد شدن کشور اسلواکی به پیمان شنگن رفت و آمد بین کشورهای اطراف اسلواکی به جز کشور اوکراین آزاد گردید.

تاریخ کشور اسلواکی

جغرافیای کشور اسلواکی

اسلواکی با داشتن وسعتی به اندازه 49035 کیلومتر مربع توانسته از نظر مساحت جایگاه 127 را در جهان به خود اختصاص دهد. بخش اعظمی از وسعت کشور اسلواکی را رشته کوه های کارپات و بسکیت پوشانده است و عموما کشوری کوهستانی به شمار می رود که در بین این کوه ها صدها غار پدید آمده و امروزه 5 عدد از این غارها به ثبت سازمان میراث جهانی یونسکو رسیده است. بیشتر نیمه شمالی اسلواکی را کوه های کاپارت دربر گرفته و تنها بخشی از جنوب شرقی و جنوب غربی کشور اسلواکی را دشت های پست و هموار که قسمتی از فلات پانونی می باشد را فرا گرفته است.

مرتفع ترین نقطه در کشور اسلواکی را 20 قله با نام کوه های تاترا در ارتفاعی بلندتر از 2500 متر تشکیل داده است که در واقع کوه های تاترا بخشی از رشته کوه کارپات به شمار می رود که بیشترین قسمت آن در اسلواکی واقع شده است. این کوه های مرتفع در شمال کشور اسلواکی نزدیک به مرز کشور لهستان جای گرفته اند که از جمله مناطق محبوب برای اسکی بازی و کوهنوردی به حساب می آیند.

بیشترین مناظر طبیعی اسلواکی نظیر دره های خوش آب و هوا همچنین دریاچه های خروشان در این محل قرار دارد. بلندترین نقطه موجود در اسلواکی قله گرلاخ با ارتفاعی حدود 2655 متر می باشد، کوه مشهور کریوان که در اسلواکی یکی از نمادها به شمار می رود در همین ناحیه واقع شده است. کشور اسلواکی در مرز مشترکی که با کشور مجارستان دارد رود تیوسا به طول 5 کیلومتر را شامل شده است، البته این کشور رودهای مهم دیگری با نام های رود دانوب، هورناد، واه و هرون دارد.

وضعیت آب و هوای کشور اسلواکی

کشور اسلواکی از جمله کشورهایی به شمار می رود که در بیشتر ایام سال میانگین دمای هوای منطقه حدود 10 درجه می باشد، از این رو کشوری معتدل و مرطوب به حساب می آید. اسلواکی در گرمترین ماه های سال میانگین دمایی به میزان 20 درجه سانتیگراد را دارد و در ماه های زمستانی و سرد اغلب اوقات میانگین دما به منفی 3 درجه می رسد. معمولا چنین آب و هوایی بیشتر در شهر براتیسلاوا پایتخت اسلواکی و مناطقی با نام پو دونایسکا نیژنا و زادهورسکا دیده می شود. البته در برخی نواحی مانند روستاهای واقع در دره اسپیش و اوراوا آب و هوای کوهستانی حاکم است اما به طور کلی کشور اسلواکی شرایط جوی مناسبی را دارا می باشد و در بیشتر ماه های سال هوایی معتدل و یکنواخت را تجربه می کند.

وضعیت آب و هوای کشور اسلواکی

شهرهای مهم کشور اسلواکی

این کشور 138 شهر را در خود جای داده است که اگر چه شهر براتیسلاوا مهمترین شهر اسلواکی به حساب می آید اما در این کشور اروپایی شهرهای دیگری نظیر پرشوف، پوپراد، ترنچین، بانسکا بیستریتسا، ترناوا و پریه ویزدا، ژیلینا، نیترا و همچنین شهر کوشیتسه از اهمیت خاصی برخوردار هستند و جزو شهرهای مهم کشور اسلواکی محسوب می شوند که به طور اختصار به شرح برخی از این شهرها پرداخته می شود.

شهر کوشیتسه و ژیلینا در اسلواکی

دومین شهر بزرگ جمهوری اسلواکی از نظر داشتن جمعیت و همچنین وسعت شهر کوشیتسه است که در شرق اسلواکی نزدیک به مرز لهستان و اوکراین قرار دارد. این شهر برای دانشجویان و توریست ها مقصد مهمی به حساب می آید و از جمله جاذبه های گردشگری شهر کوشیتسه کوه های تاترا، بازار کریسمس، کلیسای سنت الیزابت، برج سنت اور بنز و خیابان اصلی کوشیتسه می باشد. شهر ژیلینا از شهرهای مشهور جمهوری اسلواکی است که در مرز جمهوری چک و کشور لهستان در قسمت شمال کشور اسلواکی واقع شده است. این شهر با داشتن جمعیتی بالغ بر 81.000 نفر از شهرهای پرجمعیت اسلواکی محسوب می باشد و جاذبه های گردشگری نظیر کلیسای شهر، سد ژیلینا، موزه هنر ژیلینا و تپه استرانیک را دارد.

شهر کوشیتسه و ژیلینا در اسلواکی

شهر ترنچین و پوپراد در اسلواکی

بعد از شهرهای کوشیتسه، براتیسلاوا و ژیلینا مهمترین شهر کشور اسلواکی شهر ترنچین است که جمعیت آن به 56.365 نفر می رسد. این شهر از جمله شهرهای تاریخی اسلواکی در نزدیکی مرز چک قرار دارد که میدان اصلی این شهر از جاذبه های گردشگری شهر می باشد و قلعه ایی از قرون وسطایی که قلعه ترنچین نام دارد در این شهر خودنمایی می کند. شهر ترنچین در اسلواکی برگزار کننده مشهورترین فستیوال های موسیقی در کشور اسلواکی می باشد. شهر پوپراد یکی دیگر از شهرهای مهم اسلواکی است که به دلیل داشتن استخرهای آب گرم همچنین سوناهای محلی در میان سایر شهرهای اسلواکی شهرت خاصی پیدا نموده است. معماری این شهر در اسلواکی شهرت خاصی دارد و در بیشتر معماری آن سبک رنسانس و باروک دیده می شود. کلیسای جان، برج رنسانس و کلیسای باپتیست از جمله معماری های بی نظیر شهر پوپراد به شمار می رود.

شهر ترنچین و پوپراد در اسلواکی

استان های جمهوری اسلواکی

از نظر تقسیم بندی کشوری این منطقه از اروپای مرکزی دارای 8 استان می باشد که نام استان های جمهوری اسلواکی به همراه شهر مرکز آنها به شرح ذیل است:

۱_ استان براتیسلاوا، شهر مرکز براتیسلاوا

۲_ استان ترناوا، شهر مرکز ترناوا

۳_ استان پرشوف، شهر مرکز پرشوف

۴_ استان ترنچین، شهر مرکز ترنچین

۵_ استان کوشیتسه، شهر مرکز کوشیتسه

۶_ استان نیترا، شهر مرکز نیترا

۷_ استان بانسکا بیستریتسا، شهر مرکز بانسکا بیستریتسا

۸_ استان ژیلینا، شهر مرکز ژیلینا

اقتصاد جمهوری اسلواکی

دولت جمهوری اسلواکی اقتصاد خود را بر پایه تولید وسایل الکتریکی و نمونه های مختلفی از خودرو قرار داده است. این کشور برای پیشبرد اقتصاد و ارزآوری، به کشور آلمان بسیار وابستگی دارد. خوب است بدانید بیشترین صادرات جمهوری اسلواکی مربوط به صادرات موتورهای محرکه می باشد. از جمله منابع طبیعی این کشور زمین های کشاورزی،  انواع زغال سنگ، زمین های نمک، معادن مس، آهن و منگنز و همچنین اوره و آهن هستند. البته به میزان کمی هم گاز و نفت را در خود جای داده است. مهمترین صنایع در جمهوری اسلواکی تولید سوخت هسته ای، ماشین سازی، تولید سرامیک، صنایع اپتیک و الکتریکی، صنایع تولیدی گاز، صنایع فلزی، صنعت برق، صنایع نظامی، تولید کاغذ و چاپ، کارخانجات نساجی، صنایع شیمیایی، منابع آشامیدنی و غذایی و  خودروسازی می باشد. جمهوری اسلواکی در تولید فرآورده هایی کشاورزی مانند انواع میوه، جو، رازک، سیب زمینی و همچنین چغندر قند و البته تولیدات جنگلی و خوک و احشام دیگر مهارت خاصی را از خود نشان داده است.

اقتصاد جمهوری اسلواکی

سیاست در جمهوری اسلواکی

حکومت حاکم بر اسلواکی، جمهوری بر پایه دموکراسی پارلمانی می باشد که رییس جمهور، مجلس همچنین دولت سه رکن اساسی حکومت را تشکیل می دهد و از سال 2004 ایوان گاش پروویچ ریاست جمهوری کشور اسلواکی را بر عهده گرفته است که در دولت جمهوری اسلواکی این شخص اولین رییس جمهوری می باشد که در دو دوره رای آورده است.  دولت جمهوری اسلواکی روز ملی این کشور را مصادف با روزی می داند که قانون اساسی در اول سپتامبر سال 1992 به منظور استقلال اسلواکی تصویب شده است. مجلس اسلواکی را ۱150 کرسی تشکیل داده است. خوب است بدانید تا قبل از سال 1398 شمسی نمایندگان پارلمان رئیس جمهور را انتخاب می کردند اما بعد از اصلاحی که در مورد قانون انتخابات کشور اسلواکی انجام شد رییس جمهور به مدت 4 سال با رای مستقیم مردم انتخاب می گردد. در حال حاضر رییس جمهور وقت جمهوری اسلواکی آندری کیسکا است که در سال 2014 منتخب شده است.

سیاست در جمهوری اسلواکی

مردم کشور اسلواکی

بیشتر ساکنین جمهوری اسلواکی را اسلواک ها تشکیل می دهند و  بزرگترین اقلیت این کشور را مجارها در بر گرفته اند. لذا طبق سرشماری که در سال 2001 انجام شده است اقلیت های کمی از کولی ها، اوکراینی، روسین و دیگر گروها در جمهوری اسلواکی وجود دارند. مردم اسلواکی اغلب به زبان اسلواکیایی با یکدیگر محاوره دارند که زبانی شبیه به زبان چکی است به همین دلیل مردمان چک و اسلواکی به راحتی می توانند با یکدیگر گویش داشته باشند و زبان یکدیگر را  بفهمند. در قسمت شرق اسلواکی مردمانی زندگی می کنند که شباهت زیادی به زبان اسلواکیایی و چکی ندارد و معمولا نمی توانند با مردمان چک زبان ارتباط زبانی برقرار نمایند.

دین و فرهنگ مردم اسلواکی

قانون اساسی جمهوری اسلواکی وجود هر دینی را در این کشور آزاد قرار داده است به طوری که امروزه 69 درصد از مردم اسلواکی مسیحی کاتولیک هستند. البته قبل از اتفاق افتادن جنگ جهانی دوم کشور اسلواکی دارای 90.000 یهودی بود اما امروزه تنها ۲2300 نفر یهودی در جمهوری اسلواکی زندگی می کنند. فرهنگ مردم اسلواکی به گونه ای می باشد که از تاریخ، ادبیات و دوره های مختلف اسلواکی حاصل شده است. مردم این کشور از زمان های دور تا به امروز علاقه زیادی به ساخت بناهای چوبی نظیر کلیسای چوبی بودروژال داشتند به طوری که در این کشور هر ساله جشنی بزرگ و قدیمی با نام ویخو دنا در روستایی با همین نام اجرا می شود، مردمان این روستا بزرگترین گروه مردمی را تشکیل می دهند که در نگهداری از سنت فولکلور اسلواکی کوشیده اند. روستایی در اسلواکی با نام ولکولینتس شاهکاری از معماری چوبین طایفه اسلواک را در خود جای داده است که فهرست جهانی یونسکو این معماری را در سال 1993 به ثبت رسانده است. معروف ترین قهرمان مردم این منطقه از قاره اروپا شخصی است با نام یورای یانوشیک که آن را مطابق با رابین هود می دانند. اما به طوری کلی مردمان اسلواکی فرهنگی شاد و مهربانانه دارند.

دین و فرهنگ مردم اسلواکی

غذاهای مشهور در اسلواکی

اسلواکیایی ها در آشپزی سنتی این کشور تمایل دارند بیشتر از گوشت خوک و گوشت طیور مانند بوقلمون، مرغ، غاز و اردک استفاده کنند. مردم این کشور سعی می کنند تا در کنار اغلب غذاهای خود آرد، کلم، سیب زمینی و فرآورده های لبنی را جای دهند، آشپزی اسلواکی شباهت زیادی به فرهنگ خوراک اتریشی ها، چک و مجاری دارد اما در قسمت شرق اسلواکی دیده شده است که آشپزی لهستانی و اوکراینی بیشتر رواج دارد. برینجوره هالوشکی یک غذای ملی در اسلواکی به شمار می رود که از گوشت خوک، تکه هایی از نان و سیب زمینی و همچنین کالباس سرخ شده و پنیر گوسفند تهیه می شود.

فرودگاه های جمهوری اسلواکی

فرودگاه ام آر استفانیک یکی از فرودگاه های بین المللی و اصلی شهر براتیسلاوا است که بیشتر مردم این فرودگاه را با نام فرودگاه براتیسلاوا می شناسند. در واقع اهمیت این فرودگاه در چنان مرتبه ای است که بیشترین پروازهای خارجی کشور اسلواکی در این فرودگاه انجام می گیرد. از دیگر فرودگاه های مهم این کشور فرودگاه بین المللی در شهر کوشیتسه، فرودگاه مارتین، فرودگاه پییشتانی، فرودگاه پیراد تاتری، فرودگاه سنیکا، فرودگاه سیلاژ که هم جنبه همگانی دارد و هم جزء فرودگاه های نظامی می باشد، فرودگاه نظامی و همگانی ترنچین، فرودگاه ژیلینا و بسیاری فرودگاه های دیگر می باشد.

فرودگاه های جمهوری اسلواکی

هتل های مشهور در اسلواکی

بدون شک یکی از مکان های مهم در هر کشوری هتل های آن می باشد زیرا امتیاز و درجه بندی این هتل ها می تواند باعث شود تا صنعت گردشگری در شهرهای مختلف رونق پیدا کند. از این رو شهرهای مختلف اسلواکی هتل های مشهوری را در خود جای داده است که از جمله آنها هتل ماما است که مجتمعی جذاب بوده و با داشتن 4 ستاره و همچنین 15 اتاق بهترین هتل پایتخت اسلواکی معرفی شده است. این هتل سبک کلاسیک و مدرن را در روند کاری خود قرار داده است و بهترین غذاهای آسیایی را طبخ می کند.

هتل روست از دیگر هتل های اسلواکی می باشد که طرحی بسیار لوکس دارد. این هتل مجهز به پنت هاوس است که اقامت طولانی مدت را ضمانت می کند. هتل لوکس مارول با داشتن 51 اتاق یکی از هتل های لوکس دنیا به شمار می رود که در یکی از خیابان های قدیمی براتیسلاوا واقع شده است. هتل آستوریا ترند از جمله هتل های مشهور اسلواکی است که کاخ ها و کلیساهای بسیاری را در اطراف جای داده است.

هتل  فالکن استاینر آرام ترین و فوق العاده ترین هتل های جمهوری اسلواکی است که جزء شیک ترین هتل های شهر براتیسلاوا شناخته شده است. بیشتر غذاهای هتل فالکن استاینر متنوع هستند و تنها روی یک منو تمرکز ندارد.

هتل شرایتون نزدیکترین هتل به فرودگاه بین المللی براتیسلاوا می باشد که 209 اتاق را شامل شده است. این هتل از نظر وسعت بزرگترین هتل در شهر براتیسلاوا معرفی شده است. هتل داون تاون، هتل گارنی گ در شهر براتیسلاوا ، هتل 21، هتل آلبرچتو تعداد بیشماری هتل های دیگر در شهرهای مختلف اسلواکی جای گرفته اند.

هتل های مشهور در اسلواکی

سیستم حمل و نقل در اسلواکی

در شهرهای مختلف کشور اسلواکی سیستم جابجایی به میزان کمی با یکدیگر تفاوت دارد به فرض مثال در شهر مهم و بزرگی مانند شهر براتیسلاوا حمل و نقل عمومی به وسیله اتوبوس های برقی، اتوبوس های عادی و واگن های برقی با نام تراموا انجام می گیرد. در شهر براتیسلاوا قطارهای آبی و قرمز رنگ برای جابجایی توریست ها لحاظ شده است و از ساعت 4 صبح تا نیمه های شب مشغول به فعالیت هستند. در جمهوری اسلواکی تمام وسایل نقلیه و حمل و نقل به وسیله سیستم DPB مورد کنترل و نظارت هستند.

در شهرهای مختلف اسلواکی تاکسی ها اغلب مسافران درون شهری را جا به جا می کنند که نسبت به سایر وسایل نقلیه هزینه بالاتری را به خود اختصاص داده اند. تاکسی های دربستی بیشترین نرخ را در بین سیستم حمل و نقل دارا هستند. برای استفاده از تراموا و دیگر قطارهای جمهوری اسلواکی باید مسافران بلیت هایی را تهیه نمایند که البته انجام این کار در ایستگاه ها، فروشگاه های حمل و نقل همچنین روزنامه فروشی ها امکان پذیر می باشد. اغلب رانندگان در شهرهای مختلف اسلواکی به زبان انگلیسی تسلط دارند و می توانند ارتباط خوبی را با مسافرین خارجی برقرار کنند نمادها و تابلوهای راهنمایی و رانندگی در کشور بیشتر به صورت انگلیسی نصب شده اند.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

اسلواکی یکی از کشور‌های جذاب حوزه اروپا به شمار می‌رود که با کوهستان‌ها و قلعه‌های دیدنی‌اش شناخته می‌شود. شهر براتیسلاوا...

وقت سفارت اسلواکی از جمله مواردی است که هنگام سفر به این کشور باید تعیین شود. کشور اسلواکی با طبیعتی...

اسلواکی از کشورهای زیبای است که در قلب مرکزی اروپا قرار گرفته و با داشتن موقعیت جغرافیایی خاصی که دارد...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر