درباره شهر بوداپست چه میدانید؟ - سفری دیگر

درباره شهر بوداپست چه میدانید؟

31 مرداد 1401

درباره شهر بوداپست پاریس شرق هرچه بگوییم باز کم است. این شهر زیبا که پایتخت مجارستان است، در دو طرف رود زیبای دانوب قرارگرفته است. این شهر به دو قسمت بودا و پست تقسیم می‌شود که در قسمت غربی و شرقی رودخانه دانوب قرارگرفته‌اند. تاریخچه شهر بوداپست به سال ۱۸۷۳ برمی‌گردد که پایتخت کشور مجارستان از شهر ازترگم به بوداپست انتقال پیدا کرد.

 شهر زیبای بوداپست دارای چشمه‌های آب گرم طبیعی و جاذبه‌های تاریخی فراوانی است. بوداپست دارای ۲۳ منطقه شهری است که ۱۶ منطقه آن در قسمت پست و شش منطقه از آن در قسمت بودا قرار دارد. یک منطقه باقی‌مانده نیز در جزیره‌ای قرار دارد که بین این دو شهر واقع‌شده است.

 بوداپست یکی از امن‌ترین شهرهای اروپای شرقی است. کشور مجارستان با کشورهایی نظیر اوکراین، اتریش، صربستان، اسلواکی، کرواسی و رومانی همسایه است.بوداپست در کنار شهرهای دبرسن، سگد، پچ، جزء شهرهای مهم مجارستان است، جز اتحادیه اروپا و عضو پیمان شینگن است. به همین خاطر استانداردهای زندگی در پایتخت این کشور، بوداپست در سطح جهانی قرار دارد.

شرایط زندگی در شهر بوداپست

شرایط زندگی در بوداپست که اصلی‌ترین شهر مجارستان است نسبت به سایر شهرهای اروپایی مناسب‌تر است. این شهر دارای مراقبت‌های بهداشتی مناسبی بوده و ازنظر طراحی و گردشگری بسیار پیشرفته است. در بوداپست بیشتر از ۳۵ دانشکده و موسسه آموزش عالی وجود دارد که انواع رشته‌های دندانپزشکی، مهندسی، داروسازی، دامپزشکی و … را ارائه می‌دهند. بخش‌هایی از بوداپست در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و دارای جاذبه‌های تاریخی بسیار زیادی است.

شرایط زندگی در بوداپست برای دانشجویان مهاجر که در این شهر تحصیل می‌کنند، مناسب است. چراکه هزینه‌های زندگی نسبت به سایر شهرهای اروپایی بسیار ارزان‌تر است و همین امر باعث شده تا مهاجران خارجی بسیاری هر ساله برای تحصیل از دانشگاه‌های کشور مجارستان و بوداپست پذیرش بگیرند. یکی از نکات جالب درباره بوداپست و کشور مجارستان هزینه‌های بسیار پایین دندانپزشکی در این کشور است. حتی می‌توان گفت که هزینه‌های دندانپزشکی در کشور مجارستان از ایران نیز کمتر است.

این کشور یکی از اقتصادهای رو به رشد اتحادیه اروپا است. نرخ بیکاری در مجارستان ۳.۷ درصد است. در حال حاضر کشور مجارستان جزو یکی از کشورهایی است که برای سرمایه‌گذاران خارجی یک مقصد امن محسوب می‌شود. معمولاً تدریس در دانشگاه‌های این کشور به زبان انگلیسی است. هزینه‌های مربوط به حمل و نقل در شهر بوداپست ارزان بوده و خدمات با کیفیتی را به مسافران ارائه می‌کنند.

شهر بوداپست امنیت بالایی دارد و مهاجران خارجی می‌توانند هر ساعت از شبانه روز که بخواهد در خیابان‌های این شهر به گردش و پیاده‌روی بپردازند. آب و هوای این شهر نیز بسیار مطبوع است و تنها در فصل زمستان شاهد هوای سرد خواهید بود.

هزینه زندگی در شهر بوداپست

هزینه زندگی در بوداپست نسبت به شهرهای اروپایی دیگر ۵۰ درصد ارزان‌تر است. هزینه زندگی برای یک فرد مجرد در شهر بوداپست ماهیانه از ۵۰۰ یورو تا ۷۰۰ یورو است. هزینه اجاره خانه و آپارتمان نیز در این شهر نسبت به کشور ایران ارزان‌تر است و با ماهیانه ۳۰۰ یورو می‌توانید یک آپارتمان ۷۰ متری اجاره کنید. هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی کشور مجارستان حدوداً سالانه ۱۶ هزار یورو است؛ اما برخی از رشته‌های دیگر هستند که می‌توان با پرداخت شهریه حدود دو هزار یورو تا ۱۷ هزار یورو به تحصیل پرداخت.

هزینه زندگی در شهر بوداپست- سفری دیگر

موقعیت جغرافیایی و آب و هوای شهر بوداپست

شهر بوداپست از لحاظ موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی نسبت به بسیاری پایتخت‌های اروپایی دارای شرایط مناسبی است. کشور مجارستان در اروپای مرکزی واقع‌شده است و جز کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. زبان رسمی مردم مجارستان و شهر بوداپست زبان مجاری است.

 کشور مجارستان دارای شهرهای بزرگ و کوچک و روستاهای بسیار زیبایی است که مقصد گردشگران خارجی است. بسیاری از جاذبه‌های تاریخی این کشور در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. دریاچه‌های آب گرم معروف این کشور در سطح جهان شناخته شده هستند.

آب و هوای بوداپست و کشور مجارستان مانند مناطق غربی ایران است. تابستان‌ها در این شهر آب و هوای معتدل دارد و در زمستان نیز به قدری سرد می‌شود که ممکن است دما به-۱۸ درجه سانتیگراد برسد. به طور کلی می‌توان گفت که شهر بوداپست در تابستان‌ها هوای گرم و خشکی دارد و در زمستان‌ها شاهد سرمای شدید و بارش سنگین برف است.

 آب و هوای این شهر به دلیل استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی معمولاً پاک و در سطح استاندارد است. آلودگی هوا در بوداپست به ندرت دیده می‌شود. چراکه معمولاً این شهر شاهد بارندگی بسیار زیادی هستیم. متوسط دما در سال 9 درجه سانتی گراد است و بیشینه دما در فصل تابستان ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتی گراد است. بهترین زمان برای سفر به بوداپست ماه سپتامبر است. چراکه در این فصل روزها گرم و شب‌ها خنک هستند.

 جمعیت شهر بوداپست

شهر بوداپست دارای ۵۲۵ کیلومتر مساحت است و جمعیت آن ۱.۸ میلیون نفر است. شهر بوداپست یکی از زیباترین شهرهای اروپا و مقاصد گردشگری جذاب برای مهاجران خارجی است.

 جمعیت شهر بوداپست- سفری دیگر

فرهنگ و آداب و رسوم شهر بوداپست

از دیگر نکاتی که درباره شهر بوداپست باید به آن توجه شود فرهنگ و آداب و رسوم مردم بوداپست است. مردم کشور مجارستان نسبت به افراد خارجی خوشبین هستند و با توجه به اینکه بیشتر مهاجران خارجی که به این کشور سفر می‌کنند دارای شرایط اقتصادی خوبی هستند از آن‌ها استقبال می‌کنند و برای پیشرفت اقتصاد کشور‌شان با مهاجران خارجی رابطه خوبی دارند.

مردم کشور مجارستان و ساکنین بوداپست بسیار مومن هستند و از مرگ ترسی ندارند. آن‌ها اعتقاد به زندگی بعد از مرگ هم ندارند و در زندگی به شعر و ادبیات و موسیقی علاقه زیادی نشان می‌دهند. مردم شهر بوداپست به ارزش‌های خانوادگی اهمیت می‌دهند و همیشه به بزرگ ترهای خانواده احترام می‌گذارند.

 از آداب و رسوم مردم بوداپست برای شرکت در مهمانی این است که حتماً وقتی وارد خانواده یک فرد مجارستانی می‌شوید باید کفش خودتان را در بیاورید و سر وقت به مهمانی بروید. چراکه تاخیر داشتن در مهمانی نوعی توهین محسوب می‌شود. دقت داشته باشید که برای احوالپرسی تنها می‌توانید با آن‌ها دست بدهید. چراکه مردم مجارستان عادت ندارند با یکدیگر روبوسی کنند.

اقتصاد شهر بوداپست

وضعیت اقتصاد در شهر بوداپست دارای شرایط فعال و مناسبی برای سرمایه گذاری است. در بیست سال گذشته نرخ رشد اقتصادی در کشور مجارستان قابل توجه بوده است و جز ۳۵ کشور صادرکننده جهان قرار دارد. نرخ بیکاری در اروپا بسیار پایین بوده و شرایط کار در این کشور مناسب است نرخ تورم نیز ۸.۷ درصد است.

اقتصاد شهر بوداپست- سفری دیگر

حمل و نقل در شهر بوداپست

حمل و نقل در بوداپست با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی انجام می‌شود. به همه خاطر شهر بوداپست دارای آب و هوای بسیار پاکی است. هزینه استفاده از مترو، اتوبوس و تاکسی مناسب است.

حمل و نقل در شهر بوداپست - سفری دیگر

سؤالات متداول درباره شهر بوداپست

مزایای زندگی در بوداپست چیست؟

هزینه‌های پایین زندگی، بالا بودن سطح رفاه و امنیت اجتماعی، امکان تحصیل رایگان، استفاده از خدمات پزشکی رایگان و بیمه دولتی و پایین بودن نرخ بیکاری جز مزایای زندگی در بوداپست هستند.

معایب زندگی در بوداپست چیست؟

از معایب زندگی در بوداپست می‌توان به بالا بودن مالیات و هزینه‌های گرمایشی و دشواری زبان مجاری اشاره کرد.

هزینه زندگی در بوداپست چقدر است؟

هزینه زندگی در بوداپست برای یک فرد مجرد در ماه ۵۰۰ تا ۷۰۰ یورو است. هزینه‌های تحصیل در کشور مجارستان از ۲۰۰۰ تا ۱۷ هزار یورو متغیر است.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

فستیوال ها و رویدادهای مجارستان ، مجارستان کشوری است با فرهنگ غنی و تاریخچه‌ای طولانی که در آن فستیوال‌ها و...

دارا بودن دعوت نامه مجارستان برای سفر به این کشور، روند گرفتن ویزا را بسیار ساده تر خواهد کرد. با...

با توجه به آنکه گرفتن انواع ویزا و در پی آن اخذ وقت سفارت مجارستان برای بسیاری از افراد که...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر