هزینه های زندگی در کشور هلند | مسکن - خوراک - پوشاک - سفری دیگر

هزینه های زندگی در کشور هلند | مسکن – خوراک – پوشاک

19 شهریور 1401

هزینه های زندگی در کشور هلند، یکی از معیارهای مهمی هستند که مهاجران خارجی و دانشجویان برای زندگی در هلند باید آن را در نظر داشته باشند.

هزینه های زندگی در کشور هلند: هزینه‌های زندگی در کشور هلند یکی از معیارهای مهمی هستند که مهاجران خارجی و دانشجویان برای زندگی در هلند باید آن را در نظر داشته باشند. سطح رفاه عمومی در کشور هلند قابل قبول است و در ۱۰ سال گذشته با توجه به شاخص کیفیت زندگی OECD، در سطح بین‌المللی عملکرد خوبی داشته است. هزینه‌های مربوط به مسکن و تحصیل برای مهاجران و دانشجویان خارجی از اهمیت بالایی برخوردار هستند و با توجه به اینکه درآمد سالانه هر نفر در کشور هلند ۲۵ هزار و ۳۵۰ یورو است، می‌توان گفت که هزینه‌های زندگی در این کشور با درآمد افراد همخوانی دارد.

مانند همه ی‌ کشور‌های اروپایی هزینه‌های زندگی در شهرهای بزرگ هلند مانند آمستردام نسبت به شهرهای کوچک‌تر بیشتر است. البته توجه داشته باشید که اگر بخواهیم پایتخت هلند را با سایر پایتخت‌های اروپایی مانند بروکسل و برلین مقایسه کنیم، باید بگوییم که هزینه‌های زندگی در کشور هلند بیشتر است. در این نوشتار قصد داریم هزینه‌های مربوط به مسکن، تحصیل، مواد غذایی و خورد و خوراک، حمل و نقل عمومی و سایر هزینه‌های زندگی در هلند را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

هزینه های زندگی در کشور هلند | سفری دیگر

هزینه مسکن در هلند

هزینه مسکن در هلند یکی از اصلی‌ترین مواردی است که برای زندگی در این کشور اروپایی در نظر داشته باشید. همانطور که در ابتدای بحث اشاره کردیم هزینه‌های مربوط به مسکن و اجاره بها در شهرهای بزرگ مانند آمستردام و لاهه بسیار گران است. در اینجا هزینه مسکن در دو شهر بزرگ هلند را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

هزینه مسکن در هلند | سفری دیگر

هزینه مسکن در آمستردام

مهاجران خارجی یا دانشجویان بین‌المللی که قصد زندگی در شهر آمستردام را داشته باشند، برای اجاره کردن یک آپارتمان یک خوابه در شهر آمستردام باید ماهانه 1000 تا 1900 یورو پرداخت کنند. افرادی نیز که به صورت خانوادگی در این شهر زندگی می‌کنند، برای اجاره کردن یک آپارتمان سه خوابه باید ماهیانه ۲۱۰۰ یورو به بالا پرداخت کنند. با یک حساب سرانگشتی متوجه می‌شوید که هزینه‌های اجاره مسکن در آمستردام خیلی گران است.

افرادی که قصد خرید ملک در کشور هلند را دارند با توجه به منطقه مورد نظر، دسترسی‌های ملک و همچنین شهر مورد نظر قیمت‌های متفاوتی را پرداخت می‌کنند. به عنوان مثال برای خرید یک ملک در شهر آمستردام باید ۵۱۰۰۰۰ یورو پرداخت کنید. میانگین قیمت خرید ملک در سایر شهرهای بزرگ هلند ۳۹۵ هزار یورو است.

هزینه مسکن در شهر لاهه

شهر لاهه هم یکی از شهرهای بزرگ هلند است؛ اما به نسبت آمستردام هزینه‌های کمتری دارد. به عنوان مثال اگر قصد اجاره کردن یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر لاهه را داشته باشید، می‌توانید با پرداخت ۹۰۰ تا ۱۷۵۰ یورو یک آپارتمان مناسب اجاره کنید.

هزینه تحصیل در هلند

هزینه تحصیل در هلند با توجه به اینکه دانشجویان در دانشگاه‌های دولتی تحصیل می‌کنند یا خصوصی، متفاوت است. رشته تحصیلی و مقاطع تحصیلی نیز روی هزینه تحصیل دانشجویان بین‌المللی تأثیر دارد. دانشجویان بین‌المللی که عضو اتحادیه اروپا نیستند، برای تحصیل در کشور هلند باید هزینه‌های بالاتری پرداخت کنند. به عنوان مثال دانشجویانی که در مقطع لیسانس تحصیل می‌کنند، باید سالانه ۶ هزار تا ۱۵ هزار یورو پرداخت کنند و دانشجویانی که در رشته کارشناسی ارشد تحصیل می‌کنند، سالانه از ۸ هزار یورو تا ۲۰ هزار یورو باید پرداخت کنند.

هزینه تحصیل در سایر دانشگاه‌های خصوصی هلند نیز بسیار بیشتر است و دانشجویان باید سالانه ۳۰ هزار یورو پرداخت کنند. از جمله رشته‌های تحصیلی گران در کشور هلند رشته‌های پزشکی و تجارت هستند.

هزینه تحصیل در هلند | سفری دیگر

هزینه قبض آب و برق در هلند

هزینه انرژی و قبض آب و برق در هلند، نسبتاً بالا است و باعث افزایش هزینه‌های زندگی در کشور هلند می‌شود. میانگین هزینه مورد نیاز برای قبوض آب و برق در آپارتمان کوچک ۸۵ متری حدود ۱۶۰ یورو در ماه است. توجه به این نکته نیز لازم است که افرادی که در آپارتمان زندگی می‌کنند، باید هزینه‌های مربوط به دفع فاضلاب را نیز پرداخت کنند. همه ساکنان ساختمان‌های هلند باید ماهیانه ۱۴۹ یورو به شهرداری بپردازند. کشور هلند مستأجران و مالکان را ملزم به پرداخت هزینه‌های مربوط به جمع آوری زباله نیز می‌کند.

به عنوان مثال افرادی که در شهر آمستردام زندگی می‌کنند و به صورت تک نفره ساکن یک خانه هستند باید در سال ۳۲۶ یورو برای جمع آوری زباله پرداخت کنند. اگر شما به صورت خانوادگی در یک خانه زندگی می‌کنید، حتماً باید سالانه ۴۳۵ یورو برای جمع آوری زباله پرداخت کنید.

هزینه قبض آب و برق در هلند | سفری دیگر

هزینه حمل و نقل عمومی در هلند

سیستم حمل و نقل عمومی در هلند یک سیستم یکپارچه و بسیار پیشرفته است. امکان استفاده از تراموا، مترو و اتوبوس برای شهروندان همه شهرهای هلند وجود دارد. هزینه لازم برای خرید بلیط یک ساعته در شهر آمستردام ۳.۲۰ یورو است؛ اما اگر مسافران بخواهد بلیط یک روزه در شهر آمستردام را بخرند، می‌توانند با پرداخت ۸.۵ یورو این بلیط را تهیه کنند. افرادی که در شهر آمستردام زندگی می‌کنند می‌توانند با خرید کارت حمل حمل و نقل عمومی شخصی و پرداخت ۷.۵۰ یورو به راحتی از سیستم حمل و نقل عمومی با تخفیف و همچنین از دوچرخه استفاده کنند. هزینه‌های مربوط به رفت و آمد با وسایل حمل و نقل عمومی به شرح زیر است.

 • هزینه بلیط تک نفره اتوبوس به صورت آزاد، ۳.۲ یورو
 • هزینه بلیط اتوبوس با کارت اعتباری تک نفره، ۲ یورو
 • هزینه تاکسی‌های بین شهری، ۳.۵ یورو
 • هزینه کرایه دوچرخه دست دوم، هفتاد یورو

هزینه بیمه و درمان در هلند

هزینه‌های درمان در کشور هلند با توجه به اینکه مراقبت‌های بهداشتی در این کشور بسیار با کیفیت است و همه شهروندان دارای بیمه اجباری هستند، میزان مناسبی است. تمام افرادی که در هلند زندگی می‌کنند به اجبار باید یک بیمه داشته باشند تا می‌توانند از مراقبت‌های اولیه بهداشتی و هزینه‌های مربوط به دارو و سایر خدمات بهداشتی استفاده کنند. هزینه لازم برای خرید بیمه درمانی در کشور هلند از ۱۲۰ یورو به صورت ماهانه شروع می‌شود. هزینه‌های مربوط به دارو و مراقبت‌های اولیه را شامل می‌شود.

هزینه بیمه و درمان در هلند | سفری دیگر

هزینه غذا و خورد و خوراک در هلند

هزینه مربوط به مواد غذایی در کشور هلند نسبت به هزینه‌های مربوط به مسکن بسیار کمتر است. در این کشور سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های بسیار بزرگی وجود دارند که انواع مواد غذایی را با قیمت‌های مناسب در اختیار شهروندان شهرهای مختلف هلند قرار می‌دهند. بسیاری از بازارهای محلی و خیابانی نیز هستند که اجناس خود را حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد کمتر از فروشگاه‌ها عرضه می‌کنند. افرادی که با خانواده به کشور هلند مهاجرت می‌کنند، با پرداخت ۳۰۰ تا ۵۰۰ یورو به صورت ماهانه می‌توانند مواد غذایی اولیه خود را خریداری کنند. دانشجویان بین‌المللی که به صورت مجردی در هلند زندگی می‌کنند، هزینه‌های کمتری باید پرداخت کنند.

هزینه غذا در رستوران‌های این کشور نیز منصفانه است. به عنوان مثال اگر برای خرید یک وعده عصرانه به رستوران مراجعه کنید، برای هر نفر می‌توانید با ۱۰ تا ۱۵ یورو برای هر نفر عصرانه تهیه کنید. البته هزینه خرید این وعده غذایی در رستوران‌های معروف ممکن است از ۴۰ تا ۹۰ یورو متغیر باشد. در ادامه به قیمت برخی از اقلام اصلی خوراکی اشاره می‌کنیم.

 • یک لیتر شیر ۰.۹۳ یورو
 • یک بطری آب ۱.۹۶ یورو
 • یک عدد نان سفید تازه با وزن ۵۰۰ گرم ۱.۷۰ یورو
 • هر کیلوگرم برنج سفید ۱.۹۵ یورو
 • یک بسته ۱۲ عددی تخم مرغ ۲.۱۳ یورو
 • یک کیلوگرم گوشت گاو چهار ۱۰.۸۷ یورو
 • یک کیلو گرم فیله مرغ ۷.۷۲ یورو
 • یک کیلو گرم پیاز ۱.۲۴ یورو
 • یک کیلوگرم سیب زمینی ۱.۳۲ یورو
 • یک کیلوگرم گوجه فرنگی ۲.۰۵ یورو
هزینه غذا و خورد و خوراک در هلند | سفری دیگر

کلام پایانی

کشور هلند یکی از کشورهای اروپایی است که دارای 17336000 نفر جمعیت است. هزینه‌های زندگی در این کشور نسبتاً بالا است. هزینه خرید و اجاره مسکن در کشور هلند نسبت به کشور‌هایی مانند آلمان و بلژیک بالاتر است. اگرچه این هزینه‌ها نسبت به سایر پایتخت‌های اروپایی مانند لندن کمتر می‌باشد؛ اما بخش عمده‌ای از درآمد افراد را به خود اختصاص می‌دهد. به عنوان مثال افرادی که در شهرهای بزرگی مانند آمستردام و لاهه زندگی می‌کنند، به صورت میانگین باید مبلغی حدود ۱۰۰۰ تا ۱۹۰۰ یورو در آمستردام و ۹۰۰ تا ۱۷۵۰ یورو در ماه در لاهه برای اجاره پرداخت کنند.

به این ترتیب هزینه‌های ماهیانه زندگی برای یک خانواده ۴ نفره در شهر آمستردام هلند از ۳۲۶۰.۶۸ یورو شروع می‌شود و یک فرد به صورت مجردی باید ماهیانه ۹۳.۹۱۱ یورو در ماه پرداخت کند. البته ذکر این نکته لازم است که سطح بالای رفاه اجتماعی، وجود دانشگاه‌های معتبر و دارای رنگینک‌های جهانی، نرخ بیکاری پایین، اقتصاد رو به رشد هلند و همچنین آب و هوای معتدل این کشور می‌‌تواند باعث شوند تا مهاجران خارجی هزینه‌های زندگی در این کشور را بپذیرند.

در کشور هلند هزینه‌های پرورش فرزندان تا سن ۱۸ سالگی توسط دولت انجام می‌شود. البته این شرایط برای مهاجران خارجی و افرادی که عضو اتحادیه اروپا نباشند دارای محدودیت‌هایی است.


سوالت متداول هزینه های زندگی در کشور هلند

سطح رفاهی مردمان کشور هلند چگونه است؟

سطح رفاه عمومی در کشور هلند قابل قبول است و در ۱۰ سال گذشته با توجه به شاخص کیفیت زندگی OECD، در سطح بین‌المللی عملکرد خوبی داشته است.

مقدار هزینه در شهر های مختلف هلند چگونه است؟

مانند همه ی‌ کشور‌های اروپایی هزینه‌های زندگی در شهرهای بزرگ هلند مانند آمستردام نسبت به شهرهای کوچک‌تر بیشتر است.

هزینه اجاره خانه در شهر آمستردام هلند چقدر میباشد؟

برای اجاره کردن یک آپارتمان یک خوابه در شهر آمستردام باید ماهانه 1000 تا 1900 یورو پرداخت کنند. افرادی نیز که به صورت خانوادگی در این شهر زندگی می‌کنند، برای اجاره کردن یک آپارتمان سه خوابه باید ماهیانه ۲۱۰۰ یورو به بالا پرداخت کنند.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

اقامت و مهاجرت به هلند از طریق روش‌های زیادی ممکن است. هلند یک کشور اروپایی است که حدود ۱۷ میلیون...

مزارع گل، آسیاب‌های بادی، پنیر معروف هلندی، هنر ون گوگ همه ی‌ این آیتم‌های جذاب در کنار مناظر طبیعی و...

کانال بلت ، یکی از مکان‌های دیدنی و مشهور این شهر زیبا و تاریخی است. این کانال که از قرن...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر