دعوت نامه آلمان | انواع و شرایط دعوتنامه آلمان - سفری دیگر

دعوت نامه آلمان | انواع و شرایط دعوتنامه آلمان

4 مرداد 1401

داشتن دعوت نامه آلمان باعث می‌شود تا مهاجران خارجی مشکلات زیادی برای دریافت ویزا و سفر به این کشور نداشته باشند. با توجه به اینکه کشور آلمان یکی از کشورهای …

داشتن دعوت نامه آلمان باعث می‌شود تا مهاجران خارجی مشکلات زیادی برای دریافت ویزا و سفر به این کشور نداشته باشند. با توجه به اینکه کشور آلمان یکی از کشورهای اروپایی است که برای صدور ویزا برای مهاجران خارجی سخت گیری های زیادی را دارد، افرادی که از طرف یکی از افراد خانواده یا بستگان خود دعوت نامه دریافت کرده‌اند، شرایط راحت تری برای دریافت ویزا خواهند داشت.

این دعوت نامه حتماً باید به صورت رسمی و تایید شده باشد. حتی ارسال دعوت نامه به صورت دستی و تایپ شده نیز مورد قبول است. دعوت نامه باید به زبان آلمانی باشد و علاوه بر اطلاعات فرد دعوت کننده، در رابطه با مدت زمان اقامت مهاجران خارجی در کشور آلمان و قصد آن ها از سفر اطلاعات کافی را در اختیار مسئولان مربوطه قرار دهد. این دعوت نامه تنها برای درخواست ویزا می باشد و می‌تواند به متقاضی کمک کند تا با استفاده از آن راحت تر برای سفر به آلمان و دیدن بستگانش اقدام کند.

دعوت نامه آلمان

دعوت نامه آلمان چیست؟

یکی از روش های مطمئن برای دریافت ویزای آلمان داشتن دعوت نامه این کشور است. افرادی که یکی از اعضای خانواده یا دوستانشان در کشور آلمان زندگی می کنند، می توانند از این فرد درخواست کنند تا یک دعوت نامه برای آن ها ارسال کند. داشتن دعوت نامه از شهروندان کشور آلمان کمک می‌کند تا مهاجران خارجی بتوانند در مدت زمان کوتاه تری برای دریافت ویزای این کشور اقدام کنند.

در حال حاضر دریافت ویزای تحصیلی کاری و یا سرمایه گذاری آلمان بسیار زمان‌بر است و ممکن است از یک تا سه سال دریافت ویزا طول بکشد؛ اما افرادی که دارای دعوت نامه باشند سریع تر می توانند این روند را طی کنند. در ادامه بیشتر در رابطه با شرایط دریافت دعوت نامه آلمان، مدارک مورد نیاز و همچنین انواع دعوت نامه آلمان صحبت می کنیم با ما همراه باشید.

شرایط دریافت دعوت نامه آلمان

از مهم ترین شرایط دریافت دعوت نامه آلمان این است که تنها افرادی می‌توانند برای اقوام و بستگانشان دعوت نامه ارسال کنند که اقامت دائم کشور آلمان را داشته باشند. برخی افراد نیز با داشتن اقامت موقت و بلوکارت اروپا می توانند دعوت نامه آلمان را برای دوستان و خانواده خود ارسال کنند؛ اما افرادی که اقامت آن ها به صورت رسمی ثبت نشده است نمی توانند برای فرد دیگری دعوت نامه ارسال کنند.

از دیگر شرایط دریافت دعوت نامه آلمان می توان به این اشاره کرد که فردی که برای دیگران دعوت نامه ارسال می کند حتماً باید دارای شرایط مالی مناسبی باشد و درآمد کافی داشته باشد تا بتواند آن را به اداره مهاجرت در آلمان ارائه کند و تضمین کند که فردی که به آلمان دعوت کرده است را می تواند تامین کند. به عبارتی داشتن تمکن مالی برای تامین هزینه های فرد دعوت شده مورد نیاز است. مدارک مالی و هزینه هایی که فرد به عنوان وثیقه در اداره مهاجرت قرار می دهد تا زمان خروج مهمان او بلوکه می‌شود و حق برداشت از آن را ندارد.

تنها پس از خروج مهمان می تواند این وثیقه ها را آزاد کند. هزینه ارسال دعوت نامه برای هر فرد ۲۹ یورو است. البته این هزینه‌ها در هر ایالت متفاوت است؛ اما به طور کلی با توجه به قوانین کشور آلمان به این صورت است که فردی که دعوت نامه را ارسال می کند باید دارای درآمد خالصی معادل ۲۹۵ یورو برای هر نفر باشد.

مدارک مورد نیاز برای صدور دعوت نامه آلمان

مدارک مورد نیاز برای صدور دعوت نامه آلمان از طرف فردی که اقامت کشور آلمان را دارد به شرح زیر است.

  • فرد دعوت کننده یا میزبان باید مدارک شناسایی شخصی خود را به همراه کپی آن ها ارائه کند.
  • ارائه مدارک شناسایی مهمان یا شخص دعوت شونده نیز مورد نیاز است.
  • از دیگر مدارکی که برای ارسال دعوت نامه آلمان مورد نیاز است می توان به فرم صدور دعوت نامه و پرینت حساب دعوت کننده اشاره کرد.

فرم صدور دعوت نامه در واقع یک تعهدنامه است که فرد دعوت کننده آن را امضا می کند و با این تعهد نامه می پذیرد که هزینه های مربوط به مهمان خود را تقبل می‌کند. چنانچه فرد دعوت شونده یا مهمان پس از اینکه مدت زمان اعتبار ویزای او تمام شود، از آلمان بیرون نرود، شخصی که دعوت نامه را ارسال کرده باید هزینه های مربوط به دیپورت او را پرداخت کند. پرینت حساب نیز باید از طرف شخص دعوت کننده ارائه شود و ارائه وثیقه معتبر به اندازه ای که سفارت آلمان درخواست کرده ضروری است.

 شرایط ارسال کننده دعوت نامه آلمان

شرایط ارسال کننده دعوت نامه آلمان را در بخش پیش اشاره کردیم. فرد دعوت کننده باید حتماً اقامت دائم آلمان را داشته باشد و یا اینکه کارت آبی اروپا را داشته باشد تا بتواند با استفاده از آن و ارائه تمکن مالی فرد دیگری را به این کشور دعوت کند.

انواع دعوت نامه آلمان

با توجه به دلیل ارسال دعوت نامه افرادی که در کشور آلمان زندگی می کنند می توانند یکی از انواع دعوت نامه آلمان را برای دوستان و خانواده خود ارسال کنند. داشتن این دعوت نامه اگرچه تضمین دریافت ویزا نیست اما می تواند باعث شود تا سریع تر بتوانید ویزای این کشور را دریافت کنید. انواع دعوت نامه آلمان شامل موارد زیر می شود.

  • دعوت نامه تحصیلی
  • دعوت نامه کاری
  • دعوت نامه تجاری
  • دعوت نامه نمایشگاهی
  • دعوت نامه پزشکی
  • دعوت نامه خانوادگی

دعوت نامه آلمان از نوع تجاری

دعوت نامه تجاری آلمان نوعی دعوت نامه است که بین شرکای تجاری و برای رسیدگی به امور خرید و فروش صادر می شود. افرادی که به عنوان دعوت کننده این دعوت نامه را ارسال می کنند باید هدف خود را مشخص کنند و هزینه های مربوط به سفر فرد دعوت شده را نیز پرداخت کنند.

این دعوت نامه باید به صورت رسمی باشد و از طریق پست یا ایمیل ارسال شود. نکته ای که سفارتخانه به آن اهمیت زیادی می دهد این است که مهر و تاریخ و امضای شرکت میزبان در دعوت نامه موجود باشد و توضیحات کاملی درباره علت دعوت فرد ارائه شده باشد.

 دعوت نامه آلمان از نوع کاری

دعوت نامه کاری آلمان یکی دیگر از انواع دعوت نامه این کشور است. فردی که بخواهد دعوت نامه کاری از کارفرمای آلمانی دریافت کند، باید ابتدا مدارک مربوط به سوابق کاری و تحصیلی خود را به صورت رسمی ترجمه کند و برای کارفرما در آلمان ارسال کند. داشتن مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی نیز برای دریافت ویزای این کشور توسط دعوت نامه کاری بسیار با اهمیت است. البته درخواست دعوت نامه کاری یا جاب آفر کمی دشوار به نظر می رسد.

چرا که این دعوت نامه باید از طرف کارفرما صادر شود و کارفرما باید بتواند علاوه بر استخدام، شما را همه جور ضمانت کند تا در طول مدت اقامت خود در این کشور دچار تخلف نشوید و بتوانید هزینه‌های مربوط به زندگی خود را پرداخت کنید.

دعوت نامه آلمان از نوع توریستی

دعوت نامه توریستی یکی از انواع پرکاربرد دعوت نامه آلمان است. این دعوت نامه هم به صورت رسمی و هم غیر رسمی از طرف خویشاوندان شما در آلمان صادر می‌شود. شما می‌توانید پس از بررسی شرایط و ارائه مدارک مورد نیاز با استفاده از این دعوت نامه به آلمان سفر کنید. البته فردی که دعوت نامه را برای شما ارسال می کند باید مدارکی را ارائه کند و ثابت کند که مخارج و هزینه های شما را در طول سفر به کشور آلمان پرداخت می‌کند. تنها با ارائه تعهد نامه و مدارک هویتی امکان دریافت ارسال دعوت نامه توریستی برای اقوام و بستگان وجود دارد.

دعوت نامه آلمان از نوع نمایشگاهی

برای شرکت در نمایشگاه هایی مانند نمایشگاه ماشین، نمایشگاه فرش، نمایشگاه جواهرات، نمایشگاه غذاهای گیاهی و بسیاری از نمایشگاه ها که در سطح بین‌المللی در آلمان برگزار می شوند، شما می توانید دعوت نامه دریافت کنید و به آلمان سفر کنید. معمولاً شرکت ها و نمایشگاه های برگزار کننده برای گسترده کردن روابطشان با افرادی که در زمینه های مرتبط در کشورهای دیگر فعالیت می‌کنند دعوت نامه ارسال می کنند. این دعوت نامه نیز قوانین سخت ‌گیرانه‌ای دارد و شبیه دعوت نامه تجاری است. دلیل سفر و همچنین مدت آن باید به صورت دقیق در دعوت نامه ذکر شود.

 دعوت نامه آلمان از نوع پزشکی

دعوت نامه پزشکی یا درمانی آلمان برای بیمارانی صادر می شود که در کشور خودشان امکان دریافت خدمات پزشکی را ندارند و ناچار می‌شوند به کشورهای پیشرفته نظیر آلمان سفر کنند. افرادی که نیازمند چنین دعوت نامه ای هستند باید مدارک مربوط به معالجه خود توسط پزشک و بیمارستان را ارسال کنند. این مدارک بایستی توسط بیمارستان‌های آلمان تایید شود. در این صورت امکان ارسال دعوت نامه پزشکی و درمانی و آلمان برای افراد وجود دارد. فرد دعوت شونده باید بتواند هزینه های مربوط به سفر خود را پرداخت کند و مدت زمان اقامت در این کشور را نیز مشخص کند. نوع خدمات پزشکی مورد نیاز نیز در دعوت نامه ثبت می شود.

انواع دعوت نامه آلمان

سوالات متداول دعوت نامه آلمان

آیا با داشتن دعوت نامه آلمان به راحتی می توان ویزای این کشور را دریافت کرد؟

دعوت نامه آلمان صدور ویزا را تضمین نمی‌کند؛ اما باعث می شود تا روند رسیدگی به پرونده متقاضی سریع تر صورت بگیرد.

مدت زمان اعتبار دعوت نامه آلمان چند وقت است؟

دعوت نامه آلمان تنها سه ماه اعتبار دارد و افرادی که بخواهند بیشتر از این مدت در آلمان اقامت داشته باشند باید مدارک لازم را برای اثبات تامین هزینه های زندگی در این کشور را ارائه کنند.

چند نوع دعوت نامه آلمان وجود دارد؟

دعوت نامه پزشکی، دعوت نامه تجاری، دعوت نامه نمایشگاهی، دعوت نامه کاری، دعوت نامه خانوادگی و دعوت نامه تحصیلی

هزینه دعوت نامه آلمان چقدر است؟

هزینه ارسال دعوت نامه برای هر فرد ۲۹۵ یورو است.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

راهنمای کامل دیدنی های شهر اسن اسن که در قلب منطقه روهر آلمان واقع شده است، شهری است که با...

راهنمای کامل دیدنی های شهر بیله فلد آلمان بیله فلد (Bielefeld ) شهری در منطقه اوستوستفالن - لیپ در شمال...

هانوفر از شهرهای مهم آلمان است که مساحتی برابر با ۲۰۴ کیلومتر مربع دارد. جمعیت این شهر به بیش از...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

9 نظر

وحید 15 آذر 1401 پاسخ

هزینه ارسال دعوت نامه ۲۹ یورو است نه ۲۹۵ یورو

امین بابازاده 17 اسفند 1401 پاسخ

با سلام و احترام
ممنون از اطلاع رسانیتون
اصلاح گردید

بابازاده
سفری دیگر

محمد حسین غیاثی مقدم 18 فروردین 1402 پاسخ

سلام. خواهرم ساکن آلمان هست و میخواد برای مادرم دعوتنامه ویزای شنگن بفرسته. اداره مهاجرت تا ۷ هفته دیگه هیچ قرار ملاقاتی نداره. آیا راهی وجود داره که بشه زودتر دعوتنامه رو بگیره؟ ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

Ali 27 فروردین 1402 پاسخ

سلام لطفا میشه منو راهنمای کنید،
من آلمان زندگی میکنم و اقامت دارم، برای مادر درخواست ویزا دادم و تمامی مدارک مربوط به ویزا رو ارائه دادم و ویزا رو دریافت کردم و فرستادم ایران، مادرم امروز برای درخواست وقت سفارت با یک شرکت که این کار رو انجام میدهند تماس گرفت تا وقت سفارت بگیره و با من تماس گرفتند از این شرکت و مدارکی از من خواستند: عکس از مدرک اقامت، برگه مخصوص مالیاتی سالانه و قراداد خانه… آیا این مدارک رو لازم داره سفارت آلمان در ایران …
واقعیتش این مدارک خیلی مهم هستند و من ی مقداری شک کردم برای وقت سفارت این مدارک رو بخواهند.
سپاسگزار میشم جواب منو بدهید

امین بابازاده 27 فروردین 1402 پاسخ

با سلام و احترام
برای گرفتن وقت سفارت فقط عکس صفحه اول پاسپورت کافی است ولی زمان تحویل این مدارک نیاز هست
چون شما خودتون رو معرفی کردین که هزینه های سفر مادر رو پرداخت میکنین
و باید ثابت کنین که شما هزینه سفر رو دارین و تامین میکنین
با تشکر
سفری دیگر

آی دا 25 مهر 1402 پاسخ

سلام و وقت بخیر
سوالی داشتم از خدمتتون.
من ۳۱سال سن دارم و در حال حاضر هم متاهل هستم و هم دانشجوی دانشگاه دولتی در ایران.
دایی من که سالهاست اقامت دائم آلمان رو داره میخواد برام دعوتنامه بفرسته که سفر یک ماهه به این کشور داشته باشم.
میخواستم بدونم از اونجا که من دانشجوام و گردش مالی قابل توجهی ندارم، این شانسو دارم که ویزا بگیرم؟!
و اینکه لازمه سند گرو بذارم؟ البته سندی که به نام خودم نیست.

Khalil Rahman 3 آذر 1402 پاسخ

سلام عرض ادب دارم من چطور میتوانم به همسرم ویزه شنگین بیگیرم اون تا جکستان هست من هم آلمان همسرم دخترم چقدر مصرف دارد اگر کسی رهنمایی کند ممنون میشوم

امیر 4 دی 1402 پاسخ

برادرم آلمان هستند و برای من دعوتنامه میخواهد بفرسته. آیا من میتونم برم اونجا داعم بمونم؟ و اینکه برای خروج از ایران باید وثیقه بذارم؟

Vahid 13 دی 1402 پاسخ

سلام خوب هستین ببخشید دعوت نامه کاری قیمت مناسب اش چند هست از ایران

آژانس مسافرتی سفری دیگر