آب و هوای ایتالیا چگونه است؟ - سفری دیگر

آب و هوای ایتالیا چگونه است؟

27 مرداد 1401

برای کسانی که قصد مهاجرت و یا مسافرت به این کشور را دارند، اطلاع از آب وهوا ایتالیا بسیار مهم است. به طور کلی می‌توان گفت این کشور آب و هوایی مدیترانه‌ای …

ایتالیا جزو کشورهای پرجمعیت قاره اروپا محسوب می‌شود. همچنین یکی از هشت کشورصنعتی دنیا می‌باشد. ایتالیا واقع در جنوب اروپا بوده و نقشه این کشور شبیه به یک چکمه است. کشور‌های هم مرز با ایتالیا، فرانسه، اتریش و سوئیس می‌باشند. مرتفع‌ترین نقطه در کشور ایتالیا کوه مونته بیانکو و پست‌ترین نقطه دریای مدیترانه‌ است. در ادامه مطلب بیشتر به موضوع آب و هوای ایتالیا میپردازیم.

این کشور معروف به بنا‌های تاریخی و آثار هنری فاخر است که هرساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. برای کسانی که قصد مهاجرت و یا مسافرت به این کشور را دارند، اطلاع از آب وهوا ایتالیا بسیار مهم است. به طور کلی می‌توان گفت این کشور آب و هوایی مدیترانه‌ای دارد.

آب و هوای کشور ایتالیا در فصل بهار

طبیعت ایتالیا در فصل بهار بسیار زیبا و خیره‌کننده است. بهار در ایتالیا با باران آغاز می‌شود و دمای هوا چیزی بین ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتی‌ گراد است. این فصل درایتالیا زمان شکوفایی زیتون، انار و انجیر است. آب و هوای ایتالیا در این فصل زیبا بسیار مطبوع و معتدل می‌باشد. با معتدل شدن هوا در فصل بهار حیواناتی از جمله خرس‌ها، گوزن‌های کوچک و آهوی کوهی در کوه‌های آلپ دیده می‌شوند.

با گذشتن اولین ماه بهار از شدت بارش‌ها دراین کشور هم کاسته می‌شود. در ماه مارس تعداد روزهای آفتابی تقریباً بیست روز در ماه است. در ماه آوریل هوا گرم‌تر و تعداد روزهای آفتابی بیشتر می‌شود. در ماه می‌ دمای هوای ایتالیا افزایش چشمگیری پیدا می‌کند و تعداد روزهای بارانی کم و کمتر می‌شود. به طور کلی ایتالیا در فصل بهار بسیارزیبا و دیدنی است.

آب وهوای ایتالیا در روزهای فصل تابستان

همانند دیگر نقاط دنیا، تابستان گرم‌ترین روزها را برای ساکنین این کشور به ارمغان می‌آورد. در فصل تابستان دمای هوا در ایتالیا 25 تا 30 و در بعضی مناطق به 38 درجه سانتی گراد هم می‌رسد. در تابستان دیگر خبری از روزهای بارانی نیست و خورشید در تمام طول روز در آسمان می‌درخشد.

آب و هوای ایتالیا درفصل زیبای پاییز

به نظر می‌رسد کشور ایتالیا در فصل پاییز گردشگران بیشتری را به خود جذب می‌کند که احتمالاً دلیل آن خنک شدن هوا باشد. در اوایل پاییز کاهش دما به آن صورت شدید نخواهد بود و خبری از بارش باران نیست. به عبارت دیگر رد پای تابستان را در ماه سپتامبر (اولین ماه از فصل پاییز) هنوز می‌توان مشاهده کرد.

در ایتالیا بارش‌های پاییزی از اواخر سپتامبر شروع می‌شود و با شروع ماه اکتبر روزها کوتاه و کوتاه‌تر می‌شوند. دمای هوا در دومین ماه پاییز در ایتالیا بین 11 تا 23 درجه است. در این ماه آب و هوای ایتالیا آهسته رو به سردی می‌رود و طبیعت رنگ سبز خود را از دست می‌دهد.

آخرین ماه از فصل پاییز نوامبر می‌باشد که در آن دمای هوا بین 7 تا 17 درجه سانتی گراد است. احتمال بارش باران حتی در مناطق مرکزی هم افزایش پیدا می‌کند و احتمال می‌رود تعداد روزهای بارانی به 10 روز برسد.

آب و هوای ایتالیا در فصل زمستان

در فصل زمستان آب و هوای ایتالیا درمناطق مختلف متفاوت است و در برخی نقاط گرم‌تر و در برخی نقاط پوشیده از برف می‌باشد. میانگین دما در زمستان بین 9 تا 3 درجه است و بین مناطق جنوبی و شمالی ایتالیا اختلاف دمای فاحشی وجود دارد.

دمای هوا در ماه دسامبر (اولین ماه زمستان) بطور میانگین 9 درجه است و ساعات آفتابی روز تقریباً دو تا پنج ساعت می‌باشد. در ماه ژانویه که سردترین ماه برای این کشور است، دمای هوا در شمال کشور که مقر رشته کوه آلپ می‌باشد منفی 12 درجه خواهد بود. مناطق شمالی این کشور در فصل زمستان مکان مورد علاقه اسکی بازان است.
بطورکلی زمستان در ایتالیا سخت و طاقت فرسا نیست و با عبور از ماه ژانویه از میزان سرما و برف کاسته می‌شود. در آخرین ماه زمستان دمای هوا افزایش پیدا می‌کند و به میانگین 4 تا 14 درجه خواهد رسید.

تقسیم بندی آب و هوای ایتالیا

ایتالیا از لحاظ آب و هوایی به هفت منطقه تقسیم می‌شود که آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

آب و هوای گرم و تابستانی مدیترانه‌ای: این هوا مختص به مناطق ساحلی و شهرهای پالرمو، کالیاری، رم، جنوا و… است. در این مناطق بارش‌ها بیشتر در فصل زمستان اتفاق می‌افتد و تابستان‌ها گرم و خشک سپری می‌شود.

آب و هوای مدیترانه‌ای معتدل و تابستانی: این آب و هوا در شهر‌های مانند پیتنزا و پریزی تجربه می‌شود و مختص به مناطق جنوبی و ارتفاعات است.

آب و هوای نیمه گرمسیری مرطوب: ویژگی این نوع آب و هوا تابستان‌های گرم و مرطوب و زمستان‌های سرد می‌باشد. میزان بارش‌ها در این مناطق بیشتر است و تقریباً فصل خشکی دراین مناطق وجود ندارد. این آب و هوا در شهر‌هایی مانند ونیز، میلان، بولونیا و … حکم فرما است.

آب و هوای اقیانوسی: این هوا مربوط به کوه پایه‌های آلپ می‌باشد. زمستان‌ها نه چندان سخت و تابستان‌ها خنک ویژگی این هوا است.

آب و هوای قاره‌ای مرطوب: دربرخی ارتفاعات کوه‌های آلپ این هوا حاکم است و ویژگی آن شامل زمستان‌های ملایم با دمای منفی 7 تا منفی 3 وتابستان‌های معتدل با دمای 13 تا 18 درجه می‌باشد.

آب وهوای زیر شمالگانی: در دره‌های آلپ این هوا با ویژگی زمستان‌های بسیار سخت و تابستان‌های معتدل حکم فرما است.

آب و هوای تندر: در مناطقی که آب و هوای تندر بر آن‌ها حاکم است، دمای هوا معمولاً بالاتر از 10 درجه سانتی گراد نمی‌رود. این هوا مختص به شهرهایی در دامنه آلپ است که از آن جمله می‌توان به سروینیا و ترپلا اشاره کرد.
در برخی شهرها مانند شهر فلورانس آب و‌های خاصی حاکم نیست در این شرایط در این شهرها کشت زیتون صورت می‌گیرد.

تقسیم بندی آب و هوای ایتالیا

جمع بندی

همانطور که از این مطالب متوجه شدید، ایتالیا نسبت به دیگر کشورهای قاره اروپا کشوری با آب و هوایی معتدل و گرم شناخته می‌شود. امیدواریم توانسته باشیم شما را با آب و هوای ایتالیا به خوبی آشنا کنیم و این مطالب برای شما مفید واقع شده باشند.

سوالات متداول آب و هوای ایتالیا

کشور ایتالیا دقیقا در کجا قرار دارد؟

ایتالیا واقع در جنوب اروپا بوده و نقشه این کشور شبیه به یک چکمه است.

آب و هوای کشور ایتالیا به طور کلی چگونه است؟

ایتالیا نسبت به دیگر کشورهای قاره اروپا کشوری با آب و هوایی معتدل و گرم شناخته می‌شود.

بهترین فصل برای سفر به کشور ایتالیا، چه فصلی است؟

ایتالیا دارای هفت نوع آب و هوا است و شما باید با مطالعه این آب و هواها تصمیم بگیرید که بهترنی زمان برای سفر شما به این کشور چه فصلی است.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

بولونیا، شهری با تاریخی عمیق و بافتی مسحور ‌کننده که به دلیل داشتن برج های کجش مورد توجه قرار گرفته...

موزه لئوناردو داوینچی، از جاذبه‌های مهم و جالب توجه ایتالیا است که به بازدیدکنندگان، فرصتی بی‌نظیر برای کشف جنبه‌های مختلف...

کاخ وکیو فلورانس، معروف به قلعه‌ی پلیزیو وکیو، یکی از شاهکارهای معماری رنسانس است که در قلب شهر فلورانس قرار...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر