درباره شهر لیسبون چه میدانید؟ - سفری دیگر

درباره شهر لیسبون چه میدانید؟

26 مرداد 1401

پایتخت و بزرگ‌ترین شهر کشور پرتغال، لیسبون است، شهری مدرن و مبتنی بر اصول شهرسازی است و وسعت بسیاری دارد. در ادامه درباره شهر لیسبون بیشتر می‌خوانیم.

پایتخت و بزرگ‌ترین شهر کشور پرتغال، لیسبون است که شهری مدرن و مبتنی بر اصول شهرسازی محسوب شده و وسعت بسیاری دارد. زبان رسمی مردم این شهر پرتغالی بوده که ریشه رومی دارد و تا حدودی به زبان اسپانیایی شبیه است. این زبان در 9 کشور دیگر مانند برزیل، موزامبیک، آنگولا و … نیز صحبت می‌شود.

لیسبون از لحاظ‌های مختلفی اهمیت فراوانی یافته و به عنوان دومین قطب اقتصادی در شبه جزیره ایبری بعد از مادرید مطرح است. بیشترین ثروت کشور پرتغال در شهر لیسبون ذخیره شده است. در ادامه بیشتر درباره شهر لیسبون خواهیم گفت، لطفا تا آخر این مقاله ما را همراهی کنید.

درباره شهر لیسبون

تاریخچه شهر لیسبون

با مطالعه تاریخ متوجه خواهیم شد که شهر لیسبون از 205 سال قبل از میلاد تحت حاکمیت امپراتوری روم بوده است. با توجه به مستندات و مدارکی که از شهر لیسبون و قدمت آن وجود دارد، می‌توان به این شهر به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و سنتی‌ترین شهرهای دنیا اشاره کرد. از نکات مهم درباره شهر لیسبون قدمت آن است که از شهر رم در ایتالیا بیشتر است.

طبق مدارک باستان‌شناسان می‌توان بیان کرد که شهر لیسبون چهار قرن (400 سال) زودتر از شهر رم درست شده است و بعد از شهر آتن به عنوان قدیمی‌ترین شهر کل اروپا شناخته می‌شود.

تاریخچه شهر لیسبون

شرایط و هزینه زندگی در شهر لیسبون

شهر لیسبون به دلیل شرایط ویژه و موقعیت جغرافیایی عالی طرفداران بسیاری دارد. به همین دلیل افراد زیادی خواهان اخذ اقامت و زندگی در شهر لیسبون پرتغال هستند. شرایط و هزینه زندگی در لیسبون متغییر بوده و هر مورد هزینه مخصوصی دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

هزینه اجاره مسکن در شهر لیسبون: از نکات مهم که قبل از اقامت و زندگی در شهر لیسبون باید به آن توجه کرد هزینه اجاره خانه است.

در شهر لیسبون خانه‌های زیادی به صورت ویلایی، آپارتمانی، مبله و… برای خرید و اجاره وجود دارند. این خانه‌ها به صورت بلند مدت و کوتاه مدت قابل اجاره کردن هستند. برخی شهروندان در لیسبون اجاره دو تا سه ماه را پیشاپیش دریافت می‌کنند، پس باید هنگام قرارداد بستن به این مورد توجه کنید. از نکات مهم در خصوص اجاره خانه در پرتغال و شهرهای آن این است که باید حتما ویزای شینگن داشته باشید، در غیر این صورت مجاز به اجاره خانه نیستید.

هزینه اجاره مسکن در شهر لیسبون به موقعیت مکانی، نوع مسکن، متراژ و… بستگی دارد و این هزینه‌ها سالانه تغییر می‌کنند. هزینه اجاره خانه در شهرهای ساحلی لیسبون گران‌تر بوده و برای اجاره یک ماهه باید 1500 یورو پرداخت کنید. به طور کلی هزینه اجاره خانه در این شهر نسبتا بالا است و بیشتر افراد برای کم کردن هزینه‌های زندگی به صورت اشتراکی اقدام به اجاره خانه می‌کنند.

هزینه خوراکی در لیسبون: علاوه بر هزینه‌های مسکن در شهر لیسبون باید در مورد هزینه‌های مواد غذایی هم اطلاعاتی داشته باشید تا برای اقامت در این کشور بهتر تصمیم‌گیری کنید.

برای بررسی هزینه غذا در شهر لیسبون باید تمامی هزینه‌های روزانه که برای خوراک هر فرد وجود دارد برآورد شوند. به زبان ساده‌تر باید تمام مواردی که در طول روز مصرف می‌کنند را به صورت جداگانه و قیمت روز محاسبه کنند تا افرادی که قصد زندگی و گرفتن اقامت این کشور را دارند بتواند تمامی شرایط زندگی در این کشور را در نظر گرفته و راحت‌تر ویزای خود را بگیرند.

با توجه به شرایط اقتصادی که روزانه در حال تغییر کردن است، نمی‌توان به طور ثابت هزینه‌ای را اعلام کرد. از نکات دیگر درباره شهر لیسبون این است که هزینه غذا، شراب و… در این شهر نسبت به شهرهای دیگر پایین است.

موقعیت جغرافیایی و آب و هوای شهر لیسبون

درباره شهر لیسبون و موقعیت جغرافیایی آن می‌توان گفت که این شهر در 42 درجه و 38 دقیقه شمالی و 5 درجه و 9 دقیقه غربی قرار دارد و غربی‌ترین پایتخت در قاره اروپا محسوب می‌شود. لیسبون در غرب کشور پرتغال و در ساحل شرقی اقیانوس اطلس واقع شده و رودخانه تاقوس از داخل آن عبور می‌کند. شهر لیسبون دارای آب و هوای معتدل بوده که میانگین دمای سالانه آن حدود 17 درجه سانتی گراد است. به دلیل نزدیکی لیسبون به اقیانوس اطلس و تاثیر زیاد گلف استریم تعادل گرمایی در این شهر برقرار است.

 سردترین زمان مربوط به ماه ژانویه است که دما در این ماه حداقل به 10 درجه سانتی گراد می‌رسد. گرم‌ترین زمان در لیسبون هم مربوط به ماه آگوست بوده که به ندرت به بیش از 28 درجه سانتی گراد خواهد رسید.

جمعیت شهر لیسبون

این شهر حدود 3 میلیون جمعیت دارد که تعداد 564 هزار نفر در مرکز شهر و حدود 2،800،000 نفر در پیرامون شهر لیسبون ساکن هستند. جمعیت لیسبون بعد از سال 1981 رو به کاهش است. عمده‌ترین دلیل این روند، مهاجرت مردم شهر لیسبون به شهرهایی همانند مادرید است. طبق آمار رسمی، جمعیت شهر لیسبون از 204 هزار نفر در سال 1802 به 530 هزار نفر در سال 2004 رسیده که به عبارتی می‌توان گفت در طول 203 سال تنها 160 درصد به جمعیت شهر لیسبون افزوده شده است.

جمعیت شهر لیسبون

فرهنگ و آداب و رسوم شهر لیسبون

فرهنگ کشور پرتغال تاثیر زیادی از سلطه کلیسای کاتولیک و ارزش‌های سنتی مسیحی گرفته است و این تاثیر در جامعه مدرن این کشور همچنان ملموس است. مردم پرتغال محافظه کار و سنتی هستند و به سختی زیر بار نوآوری و تغییرات افراطی در جامعه و محیط زندگیشان می‌روند. مردم پرتغال و شهر لیسبون در موقعیت‌های رسمی و متفاوت با یکدیگر دست می‌دهند و این دست دادن همراه با تماس چشمی است و این معنا را می‌رساند که آن‌ها از قبل همدیگر را نمی‌شناسند. در ملاقات‌های دوستانه هم همدیگر را در آغوش گرفته و صورت یکدیگر را می‌بوسند.

مردم لیسبون مردمی رک و صریح بوده که با رعایت ادب و احترام حرف خود را می‌زنند، همچنین مردم این شهر خیلی تند و تا حدودی با صدای بلند صحبت می‌کنند.

فرهنگ و آداب و رسوم شهر لیسبون

اقتصاد شهر لیسبون

کشور پرتغال از لحاظ اقتصادی رتبه 44 را در دنیا دارد و بخش زیادی از صادرات و واردات این کشور، در حوزه اتحادیه اروپا انجام می‌شود. اقتصاد شهر لیسبون از زمان‌های قدیم بر مبنای صید و ماهیگیری شکل گرفته و در سال 1970 صنایع دیگری هم وارد عرصه اقتصادی این شهر شده است. امروزه مشاغل و صنایع خدماتی، بیشترین سهم در فعالیت‌های اقتصادی شهر لیسبون را دارا هستند.

اقتصاد شهر لیسبون

حمل و نقل در شهر لیسبون

اتصال شهر لیسبون به نواحی مرکزی پرتغال و دیگر کشورهای اروپایی از طریق جاده و راه آهن میسر است. پل معلق واسکدگاما با طول حدود دو و نیم کیلومتر اصلی‌ترین مسیر رسیدن به شهر لیسبون بوده و دو طرف ساحل تاقوس را به هم متصل می‌کند. وسایل نقلیه همانند مترو، تراموا و تاکسی وظیفه حمل و نقل عمومی در شهر لیسبون را بر عهده دارند و فرودگاه مدرن این شهر پرواز به آمریکا، اروپا و آفریقا را میسر کرده است.

حمل و نقل در شهر لیسبون

مزایا و معایب زندگی در شهر لیسبون

درباره مزایا و معایب زندگی در شهر لیسبون در ادامه به مواردی اشاره خواهیم کرد که مطالعه آن برای تصمیم‌گیری در خصوص زندگی در این شهر خالی از لطف نیست.

مزایا:

•        سبک زندگی آرام

•        میزان ترافیک کمتر

•        نرخ پایین جرائم

•        تحصیل ارزان

•        آب و هوای متنوع

معایب:

•        روندهای وقت گیر و کاغذ بازی در ادارات

•        هزینه بالا عوارض بزرگ راه‌های ملی

•        رانندگان بی‌احتیاط

سوالات متداول درباره شهر لیسبون

زندگی در لیسبون چه مزایایی دارد؟

این شهر از اب و هوایی مناسب برخوردار بوده، ترافیک کم، نرخ جرائم کم و هزینه‌های زندگی پایینی دارد.

آیا زندگی در لیسبون راحت است؟

زندگی در این شهر مانند هر شهر دیگر در دنیا مزایا و معایب خاص خود را دارد و شما باید با توجه به مطالب عنوان شده، درخصوص اینکه ایا زندگی در ان برایتان مناسب است یا خیر تصمیم بگیرید.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

دعوت نامه پرتغال جز اسنادی است که برای سفر به این کشور و دریافت ویزای پرتغال مؤثر است. دعوت نامه...

راهنمای کامل دیدنی‌ های شهر سینترا علاوه بر طبیعت زیبای سینترا، کاخ‌ها و ویلاهای تاریخی این شهر نیز جز مهم‌ترین...

بهترین دیدنی های کشور پرتغال به دلیل وجود معماری های مربوط به قرون وسطی و سواحل بی نظیر اقیانوس اطلس...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر