بررسی روش های اقامت و مهاجرت به پرتغال - سفری دیگر

بررسی روش های اقامت و مهاجرت به پرتغال

9 شهریور 1401

هزینه‌های زندگی درکشور پرتقال با توجه به امکانات رفاهی آن مناسب‌تر از کشور‌های اروپایی است، روش‌های مختلفی برای اخذ اقامت و مهاجرت به پرتغال وجود دارد.

اقامت و مهاجرت به پرتغال برای مهاجران خارجی بسیار جذاب است. از آنجا که پاسپورت این کشور جزء پنج پاسپورت قدرتمند جهان است و هزینه‌های زندگی با توجه به امکانات رفاهی این کشور، بسیار مناسب‌تر از سایر کشور‌های اروپایی است.

بسیاری از خارجیان برای زندگی در آب و هوای مناسب این کشور و استفاده از مزایای زندگی در پرتغال برای دریافت اقامت و مهاجرت به این کشور اقدام می‌کنند.

کشور پرتغال در جنوب غربی قاره اروپا قرار گرفته و علاوه بر آب و هوای بی‌نظیر، مناظر طبیعی و زیبای آن نیز سبب جذب گردشگران و مهاجران خارجی می‌شود. روش‌های مختلفی برای اخذ اقامت و مهاجرت به پرتغال وجود دارد که در ادامه این بحث بیشتر در رابطه با آن‌ها صحبت می‌کنیم.

امکان اقامت و مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل، کار، سرمایه گذاری، خانواده، ازدواج، تولد و موارد دیگر وجود دارد. هر شخص با توجه به شرایط خود می‌تواند یکی از این روش‌ها را برای دریافت اقامت پرتغال انتخاب کند.

اقامت و مهاجرت به پرتغال

اقامت و مهاجرت به پرتغال طریق کار

اخذ اقامت و مهاجرت به پرتغال از طریق کار به مهاجرت کاری شهرت دارد و افراد باید برای این روش ویزای کاری پرتغال را دریافت کنند. البته دریافت ویزای کاری پرتغال کمی پیچ و خم قانونی دارد و دارای دشواری‌هایی است که باید با استفاده از مشاوره افراد کارشناس برای آن اقدام کنید تا دچار مشکل نشوید.

در صورتی که مهاجران خارجی یک پیشنهاد کاری از کارفرمای پرتغالی یا یکی از شرکت‌های پرتغالی دریافت کنند، می‌‌توانند برای دریافت ویزای کاری اقدام کنند. این افراد می‌توانند پس از چند سال اشتغال در کشور پرتغال، برای دریافت تابعیت و شهروندی پرتغال اقدام کنند. البته لازم به ذکر است که کشور پرتغال نیازمند نیرو‌های متخصص و کارآمد است و دریافت پیشنهاد کاری از این کشور کار سختی است.

شاید تاکنون شنیده باشید که کارفرمایان اروپایی برای استخدام شهروندان خارجی ابتدا باید پیشنهاد کاری خود را به مدت شش ماه در داخل پرتغال و کل اتحادیه اروپا منتشر کنند و در صورت عدم وجود فردی برای استخدام، آن زمان است که می‌توانند برای به کارگیری افراد خارجی اقدام کنند. این هم بسیار پروسه زمان بر و دشواری است.

یکی دیگر از روش‌های دریافت اقامت کاری ویزای جستجوی کار است. با استفاده از این ویزا شما می‌توانید ۶ ماه در کشور پرتغال بمانید و به دنبال کار بگردید. البته ویزای جستجوی کار در کشور پرتغال برای مهاجران ایرانی صادر نمی‌ شود؛ اما کشور‌هایی نظیر آلمان برای مهاجران ایرانی و سایر کشور‌های دیگر این ویزا را صادر می‌کنند.

اقامت و مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل

اقامت و مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل یکی از ساده‌ترین و مناسب‌ترین راه‌های اخذ اقامت این کشور است. دانشجویان خارجی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر پرتغال را دارند، می‌توانند از دانشگاه‌‌های این کشور پذیرش بگیرند و پس از دریافت ویزای تحصیلی برای مهاجرت به پرتغال اقدام کنند.

این افراد حتی می‌توانند پس از پایان تحصیلاتشان در کشور پرتغال مشغول به کار شوند و پس از ۵ سال اقامت و پرداخت مالیات، اقامت دائم را نیز کسب کنند.

البته دریافت ویزای تحصیلی پرتغال نیازمند ارائه مدارک مربوط به آن است؛ بنابراین افراد باید بتوانند علاوه بر دریافت پذیرش از دانشگاه ‌های این کشور، مدارک و هزینه‌های مربوط به تحصیل خود را نیز پرداخت کنند. چرا که در صورت عدم تمکن مالی امکان دریافت ویزای تحصیلی برای دانشجویان خارجی وجود نخواهد داشت.

اقامت و مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه گذاری

اقامت و مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه گذاری نیز مناسب افرادی است که از تمکن مالی خوبی برخوردار هستند و می‌توانند با سرمایه ‌گذاری در این شرکت از طریق ثبت شرکت، راه اندازی کسب و کار، سرمایه گذاری در قسمت‌های دولتی پرتغال و بخش میراث فرهنگی این کشور یا خرید ملک و سهام در پرتغال، اقامت این کشور را به دست بیاورند.

افرادی که دارای تمکن مالی باشند با ارائه مدارک لازم به راحتی می‌توانند اقامت شهروندی پرتغال را برای خود و خانواده‌شان کسب کنند. برای خرید ملک در کشور پرتغال حداقل ۵۰۰ هزار یورو مورد نیاز است.

این افراد می‌توانند پس از ۵ سال نگهداری ملک و عدم فروش آن، اقامت دائم پرتغال را به دست بیاورند. البته خرید ملک در یک کشور خارجی مانند پرتغال، نیازمند آشنایی با قوانین کشور است تا دچار مشکلی نشوند.

اقامت و مهاجرت به پرتغال از طریق تولد

اقامت و مهاجرت به پرتغال از طریق تولد یکی دیگر از روش‌های اخذ اقامت و شهروندی این کشور است؛ اما قوانین کشور پرتغال برای اعطای تابعیت به فرزندانی که در این کشور متولد شده‌اند تابع قانون خاک و خون است؛ یعنی اگر یک نوزاد در کشور پرتغال متولد شود و هیچ یک از والدین او پرتغالی نباشند و اقامت این کشور را نداشته باشند، نمی‌تواند تابعیت پرتغالی دریافت کند.

اما اگر هر دو نفر والدین تابع کشور پرتغال باشند و در کشور دیگری فرزندشان به دنیا بیاید باز هم می‌توانند برای فرزند تابعیت این کشور را دریافت کنند. حتی اگر یکی از والدین تابع پرتغال باشد و والد دیگر یک فرد خارجی باشد. آن‌ها هم می‌توانند در داخل یا خارج از کشور پرتغال برای فرزندشان تابعیت این کشور را دریافت کنند.

اقامت و مهاجرت به پرتغال از طریق ازدواج

اقامت و مهاجرت به پرتغال از طریق ازدواج نیز نیازمند این است که افرادی که قصد ازدواج با تبعه کشور پرتغال را دارند مدارک قانونی مربوط به واقعی بودن روابط خودشان را ارائه کنند.

برخی از افراد هستند که برای دریافت اقامت و تابعیت پرتغال با یک شهروند پرتغالی توافق می‌کنند تا به صورت غیر واقعی با یکدیگر ازدواج کنند و پس از دریافت اقامت و تابعیت این کشور از یکدیگر جدا شوند؛ اما این کار بسیار دشواری است چرا که این افراد باید حداقل سه سال با یکدیگر زندگی کنند و مدارک مربوط به واقعی بودن ازدواج و رابطه خود را ارائه کنند.

در غیر این صورت امکان دریافت تابعیت این کشور را ندارند. دارا بودن تمکن مالی برای تبعه پرتغالی نیز مورد نیاز است. چرا که این فرد باید ضمانت کند هزینه‌های مربوط به زندگی خود و همسرش را در کشور پرتغال پرداخت می‌کند.

یعنی اگر یک تبعه پرتغال قصد ازدواج با یک مهاجر خارجی را داشته باشد باید دارای شغل و میزان درآمد کافی برای تامین هزینه‌های زندگی خود و همسرش را داشته باشد، مدارک مربوط به مسافرت‌های دو نفره، روابط خانوادگی و سایر مدارک مربوط به زندگی مشترک خودشان را ارائه کند تا بتوانند از طریق ازدواج برای همسر تابعیت و اقامت بگیرند.

اقامت و مهاجرت به پرتغال از طریق خانواده

اقامت و مهاجرت به پرتغال از طریق خانواده یکی دیگر از روش‌های دریافت اقامت این کشور است. با توجه به مزایای زندگی پرتغال که در ابتدای بحث به آن‌ها اشاره کردیم، بسیاری از افرادی که در کشور پرتغال زندگی می‌کنند برای دوستان، آشنایان و اعضای خانواده خود دعوت نامه ارسال می‌کنند تا بتوانند برای افراد خانواده نیز اقامت این کشور را بگیرند.

البته دعوت نامه پرتغال دارای انواع مختلفی است و تنها افرادی می‌توانند برای دوستان و افراد خانواده خود دعوت نامه ارسال کنند که مقیم دائم این کشور باشند و کارت شهروندی پرتغال را داشته باشند. این افراد همچنین باید تمکن مالی خوبی داشته باشند تا بتوانند هزینه‌های مربوطه زندگی و اقامت خانواده و آشنایان خود را در پرتغال پرداخت کنند.

یکی دیگر از مواردی که باید به آن اشاره کنیم این است که دعوت نامه پرتغال مدت زمان اعتبار کمی دارد و افراد تنها به مدت سه ماه می‌توانند در پرتغال اقامت کنند. این افراد در صورتی می‌توانند موفق به اخذ اقامت این کشور شوند که در طول مدت اقامت خود یک پیشنهاد کاری دریافت کنند و یا از دانشگاه‌های این کشور پذیرش بگیرند.

اقامت و مهاجرت به پرتغال از طریق خانواده

سوالات متداول اقامت و مهاجرت به پرتغال

روش‌های اخذ اقامت و مهاجرت به کشور پرتغال کدام است؟

روش‌های اخذ اقامت و مهاجرت به پرتغال از طریق کار، سرمایه گذاری، تحصیل، خانواده، ازدواج، تولد و تمکن مالی می‌باشد.

شرایط دریافت ویزای کاری پرتغال چیست؟

تنها افرادی می‌توانند ویزای کاری پرتغال را دریافت کنند که یک پیشنهاد کاری از کارفرمای پرتغالی داشته باشند. برخی افراد نیز می‌توانند با دریافت ویزای جستجوی کار به کشور پرتغال سفر کنند. این افراد ۶ ماه فرصت دارند تا شغل مورد نظر خود را در پرتغال به دست بیاورند. متأسفانه مهاجران ایرانی نمی‌توانند از این ویزای کاری استفاده کنند.

آیا می‌توان از طریق خانواده برای اقامت و مهاجرت به پرتغال اقدام کرد؟

افرادی که یکی از اعضای خانواده یا دوستان آن‌ها در کشور پرتغال زندگی می‌کنند، می‌توانند از آن‌ها دعوت نامه دریافت کنند و با استفاده از دعوت نامه پرتغال به این کشور سفر کنند.

امکان دریافت تابعیت پرتغال از طریق ازدواج و تولد وجود دارد؟

بله مهاجران خارجی می‌توانند از طریق ازدواج با یک تبعه پرتغالی و ارائه مدارک مورد نیاز موفق به دریافت اقامت و تابعیت این کشور شوند.

این افراد در صورت اینکه صاحب فرزند شوند می‌توانند برای فرزند خود نیز تابعیت پرتغالی بگیرند؛ اما اگر هیچ یک از والدین فرزند، پرتغالی نباشند ولی فرزند آن‌ها در کشور پرتغال به دنیا بیاید نمی‌توانند بدون اینکه یکی از والدین مقیم این کشور باشد تابعیت پرتغال برای فرزندشان بگیرند.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

کشور پرتغال از جمله معروف ترین و محبوب ترین کشورهای اروپایی می باشد این کشور با داشتن تاریخچه ای کهن...

هزینه های زندگی در کشور پرتغال: کشور پرتغال یکی از کشورهایی است که هزینه‌های زندگی در آن در مقایسه با...

شهر لیسبون پایتخت کشور پرتغال است. این شهر به دلیل داشتن آب و هوای مناسب در هر چهار فصل گردشگران...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر