چگونه وقت سفارت پرتغال بگیریم؟ - سفری دیگر

چگونه وقت سفارت پرتغال بگیریم؟

10 تیر 1401

یکی از مراحل اخذ ویزای پرتغال، گرفتن وقت سفارت پرتغال است. مواردی که برای رزرو وقت سفارت پرتغال باید به آنها توجه کرد در این مقاله آورده شده است.

هدف از مسافرت به کشور پرتغال هر چه که باشد باید قبل از هرگونه برنامه ریزی، نسبت به اخذ ویزای آن و گرفتن وقت سفارت پرتغال اقدام کرد. به دست آوردن اطلاعاتی که شما را در این راه یاری کند بسیار مفید خواهد بود.

در این مقاله بیشتر بر روند وقت سفارت پرتغال تمرکز خواهیم کرد. 

وقت سفارت پرتغال

توصیه می شود حداکثر 90 روز و حداقل 30 روز قبل از برنامه سفر نسبت به رزرو وقت مصاحبه پرتغال اقدام کرد.

در ادامه بیشتر با دفتر وی اف اس و خدمات آن آشنا خواهیم شد.

کشور پرتغال

پرتغال کشوری کوچک در جنوب غربی قاره اروپا و در حاشیه اقیانوس اطلس می باشد. تنها همسایه پرتغال اسپانیا است که با هم شبه جزیره ایبری را تشکیل داده اند. به دلیل همجواری با اقیانوس اطلس، جزایر بسیار زیبایی را در کشور پرتغال می توان یافت. کشور پرتغال به کشوری آرام و دور از هیاهو معروف است. آرامش در کنار پیشرفت های بسیاری که پرتغال در چند سال اخیر تجربه کرده است، آن کشور را به یکی از مقاصد جذاب برای مهاجران تبدیل کرده است. همچنین جمعیت پایین پرتغال، موقعیت را برای مهاجرین فراهم کرده تا بتوانند زندگی جدید در آن جا بسازند.

ویزای کشور پرتغال

کشور پرتغال عضو اتحادیه اروپا و یکی از کشورهای عضو شینگن می باشد. بنابراین ویزای پرتغال، ویزای شینگن می باشد. ویزای پرتغال نیز دارای 2 نوع است، ویزای کوتاه مدت تایپ C و ویزای بلند مدت تایپ D. ویزای کوتاه مدت شامل ویزای توریستی، ویزای تجاری، ویزای بازدید از خانواده و دوستان، ویزای شرکت در رویداد های فرهنگی و ورزشی، ویزای شرکت در سمینار علمی، ویزای ماموریت رسمی و غیره می شود. ویزای بلند مدت نیز بیشتر ویزای تحصیلی، ویزای کاری، ویزای سرمایه گذاری و غیره را شامل می شود.

مدارک و شرایط ویزای پرتغال

ویزای پرتغال به ویزای سخت مشهور است و سفارت پرتغال سختگیری بسیاری در اعطای ویزا به ایرانیان دارد. از شرایطی که می تواند باعث تسهیل روند صدور ویزا شود، داشتن تاریخچه سفری مناسب به خصوص سفر به منطقه شینگن است. همچنین داشتن تمکن مالی و گردش حساب خوب می تواند شانس دریافت ویزا را افزایش دهد.

نکته دیگری که باید در نظر داشت، نداشتن ویزای فعال شینگن قبل از اقدام به ویزای پرتغال است. این بدان معناست که اگر از اعتبار ویزای قبلی شینگن شما هنوز باقی مانده باشد، امکان درخواست ویزای پرتغال برای شما وجود نخواهد داشت.

دفتر وی اف اس

سفارت کشورهای مختلف به خاطر معضلاتی که برای درخواست های زیاد ویزا ایجاد شده بود تصمیم به برون سپاری بخشی از خدمات کنسولی و ویزا خود کردند. آنها این خدمات را به دست نماینده رسمی خود سپردند. سفارت پرتغال نیز دفتر کارگزاری وی اف اس را نماینده خود در امور ویزا قرار داده است. البته این بدان معنا نیست که بررسی ویزا نیز بر عهده وی اف اس است و تنها سفارت در رابطه با صدور یا رد ویزا تصمیم گیری می کند.

دفتر وی اف اس مسئولیت تحویل مدارک، انگشت نگاری و تحویل پاسپورت را بر عهده گرفته است.

خدمات دفتر وی اف اس 

دفتر کارگزاری وی اف اس علاوه بر ارائه خدمات تعریف شده، خدمات جانبی را نیز به مراجعه کنندگان ارائه می دهد. از جمله خدمات جانبی وی اف اس:

1. خدمات VIP 

خدمات VIP در واقع واگذاری اتاق جداگانه با فضای آرام و همراه با پذیرایی به متقاضیان می باشد. دریافت سریع مدارک و سپری شدن مراحل انگشت نگاری با سرعت زیاد نیز جزء خدمات VIP می باشد. 

2. تحویل پاسپورت با پست

دفتر وی اف اس برای راحتی حال مراجعه کنندگان به خصوص مراجعه کنندگان از شهرستان، امکان تحویل پاسپورت با پست را فعال کرده است. البته در دوران همه گیری کرونا، تحویل پاسپورت فقط با پست صورت می گیرد.

3. کپی از مدارک

در روز تحویل مدارک، باید از تمامی مدارک کپی تهیه شده و به سفارت تحویل داد. در صورتیکه کپی از مدرکی فراموش شده باشد امکان تهیه کپی از مدارک در محل دفتر وی اف اس وجود دارد.

4. اطلاع رسانی از طریق پیامک

دفتر وی اف اس امکان اطلاع رسانی وضعیت ویزا و نتیجه را از طریق پیامک را برای متقاضیان فراهم کرده است.

5. عکس بیومتریک

عکس از مدارک اصلی و ضروری ویزا می باشد و باید تمامی استانداردهای عکس بیومتریک رعایت شود. در صورتیکه عکس از طرف وی اف اس مقبول واقع نشود می توان در همان جا عکس بیومتریک تهیه کرد.

انواع وقت سفارت پرتغال

برای تعیین وقت سفارت پرتغال باید این نکته را در نظر داشته باشید که نوع ویزا می تواند در روند رزرو وقت سفارت پرتغال تفاوت ایجاد کند. به این صورت که ویزاهای کوتاه مدت معمولا نیازی به مصاحبه ندارند و تنها در صورت صلاحدید افسر چند سوال برای اطمینان پرسیده می شود و تمامی مراحل تحویل مدارک و انگشت نگاری در دفتر وی اف اس انجام می گیرد. اما برای ویزاهای بلند مدت باید به سفارت اصلی مراجعه کرد چرا که برای ویزاهای بلند مدت، اجازه اقامت نیز صادر می شود. همچنین مصاحبه کاملی نیز توسط افسر ویزا صورت خواهد گرفت. 

بعضی از سفارت ها به دلیل حجم بالای درخواست ها، وقت فوری نیز در شرایط اضطراری می دهند اما سفارت پرتغال وقت فوری ندارد. بعد از ثبت درخواست وقت سفارت پرتغال در سایت وی اف اس، 14 روز بعد می توان برای تحویل مدارک مراجعه کرد.

روند درخواست وقت سفارت پرتغال

روند درخواست وقت سفارت پرتغال به این صورت است که از طریق VFS Global پس از تکمیل اطلاعات هویتی، شماره تماس، نوع ویزا، تاریخ سفر، تاریخ مورد نظر برای مراجعه حضوری را انتخاب کنید.

در بازه ی زمانی که برای مراجعه حضوری وجود دارد حتما از کامل بودن و به روز بودن مدارک اطمینان حاصل نمایید. به خصوص مدارک مربوط به تمکن مالی و گردش حساب باید به روز باشند تا مشکلات دیگری ایجاد ننماید. همچنین تهیه پول یورو برای پرداخت هزینه های ویزا را نیز فراموش نکنید. 

روند درخواست وقت سفارت پرتغال
Directly above photograph of an application for a visa.

حضور در دفتر وی اف اس

در روز تحویل مدارک باید تمامی افرادی که متقاضی دریافت ویزا هستند در دفتر وی اف اس حضور پیدا کنند. اگر قصد سفر به صورت گروهی یا خانوادگی دارید باید برای تک تک اعضا، وقت سفارت پرتغال به صورت جداگانه دریافت شود و روز مصاحبه همگی حضور داشته باشند. تنها کودکان زیر 12 سال و معلولین حاد انگشت نگاری نمی شوند. 

نکات مهم حضور در سفارت پرتغال یا دفتر وی اف اس

– پوشیدن لباس رسمی و مرتب

– حضور در دفتر وی اف اس یا سفارت در ساعت مقرر بدون هیچ گونه تاخیری

– هم صحبت نشدن با افراد غریبه حاضر در محل و منتظر ماندن برای صدا زدن اسم 

– جواب صادقانه و شفاف به سوالات افسر 

– حفظ آرامش در تمامی مراحل حضور در سفارت و مصاحبه با افسر از اهمیت بسیاری برخوردار است

– ارائه نسخه اصلی مدارک به کانتر و نسخه کپی برای پیوست به سایر مدارک

– مدت اعتبار اطلاعات بیومتریک 59 ماه است و در صورت انگشت نگاری شدن در دفعات قبلی مسافرت نیازی به انگشت نگاری جدید نمی باشد.

مدارک مورد نیاز برای تعیین وقت سفارت پرتغال

مدارک برای هر نوع ویزا متفاوت است اما بعضی مدارک مشترک برای همه انواع ویزا هست که در ادامه آنها را خواهیم گفت:

تکمیل شده فرم ویزا

– پرینت پیام تاییدیه تعیین وقت سفارت پرتغال

– مدارک هویتی و ترجمه ی آنها مانند شناسنامه، پاسپورت، سند ازدواج، پایان خدمت آقایان

– عکس بیومتریک

– گواهی اشتغال به کار برای افراد شاغل یا گواهی بازنشستگی و اشتغال به تحصیل برای افراد محصل

– سابقه کاری که باید از بیمه تامین اجتماعی سابقه بیمه گرفته شود

– برگه مرخصی با تعداد روز مشخص

– فیش حقوقی

– پرینت گردش حساب 3

– تمکن مالی

– سند ملکی که به نام شخص متقاضی یا سرپرست وی باشد

– کپی از صفحات پاسپورت در صورت وجود ویزا دیگر کشورها یا ویزا شینگن 

– رزرو هتل

– بیمه نامه مسافرتی به ارزش 30,000 یورو

– فیش پرداخت هزینه ویزا

هزینه درخواست ویزای پرتغال

هزینه های درخواست ویزا و کارگزاری وی اف اس باید به صورت نقدی و با واحد پول یورو پرداخت شود. اسکناس ها باید کاملا سالم و عاری از هر گونه خرابی یا تا خوردگی باشند. هزینه های ویزا به هیچ عنوان قابل برگشت نمی باشد.

– هزینه ویزا برای کودکان زیر 6 سال، رایگان می باشد

– هزینه ویزا برای کودکان 6 – 12 سال، 40 یورو می باشد

– هزینه ویزا برای افراد بالای 12 سال، 80 یورو می باشد.

– هزینه کارگزاری دفتر وی اف اس، 32 یورو می باشد.

در صورتی که کارهای مربوط به ویزا و دریافت وقت سفارت پرتغال را از طریق آژانس مسافرتی انجام دهید متقبل هزینه های اضافه کارگزاری خواهید بود. 

شرایط وقت سفارت پرتغال بعد از پاندمی کرونا

پس از همه گیری بیماری کرونا، همه ی دولت ها تدابیر پیشگیرانه ای را اتخاذ کرده اند که کشور پرتغال نیز از این امر مستثنی نیست. گواهی واکسن کرونا که 14 روز از دوز دوم آن گذشته باشد به لیست مدارک مورد نیاز برای ویزا و همچنین ورود به کشور پرتغال اضافه شده است. واکسن های مورد تایید دولت پرتغال “فایزر و بیون تک”، “مدرنا”، “جانسون اند جانسون”، “آسترازنکا” و “سینوفارم” هستند. 

شرایط وقت سفارت پرتغال بعد از پاندمی کرونا

مشخصات سفارت پرتغال و دفتر وی اف اس

آدرس سفارت پرتغال: تهران، دروس، بلوار شهرزاد، خیابان هدایت، کوچه روزبه، پلاک 16

ساعات کاری سفارت پرتغال: روزهای یک شنبه تا پنج شنبه ساعت 9 تا 15 

آدرس دفتر کارگزاری وی اف اس: تهران، خیابان موسوی (گلستان پنجم)، میدان هروی، طبقه چهارم مرکز خرید هروی سنتر

ساعات کاری دفتر وی اف اس: یک شنبه تا پنج شنبه ساعت 9 تا 15 

پرسش و پاسخ در خصوص ویزا و وقت سفارت پرتغال

1. در صورت ریجکت شدن ویزا، امکان رفع ریجکتی وجود دارد؟

امکان رفع ریجکتی ویزای پرتغال وجود ندارد و 6 ماه پس از اعلام نتیجه ریجکتی می توان دوباره درخواست ویزا داد.

2. بعد از ثبت درخواست وقت سفارت پرتغال چند روز بعد تاییدیه ارسال می شود؟

معمولا بین 30 دقیقه تا 72 ساعت پس از ثبت درخواست ایمیل تاییدیه ارسال می شود.

3. داشتن دعوت نامه چقدر می تواند در روند ویزا مفید واقع شود؟

داشتن دعوت نامه یک تضمین برای سفارت است و شانس دریافت ویزا را افزایش می دهد.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

پورتو به عنوان دومین شهر بزرگ در کشور پرتغال، یکی از قدیمی‌ترین و چشمگیرترین شهرهای اروپا است. در طول تاریخ،...

کشور پرتغال از جمله معروف ترین و محبوب ترین کشورهای اروپایی می باشد این کشور با داشتن تاریخچه ای کهن...

لیسبون یکی از جذاب‌ترین شهرهای اروپایی و پایتخت کشور پرتغال بوده که جاذبه‌های خاصش همواره توانسته توجه گردشگران زیادی را...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر