بررسی روش های اقامت و مهاجرت به اتریش - سفری دیگر

بررسی روش های اقامت و مهاجرت به اتریش

9 مرداد 1401

اتریش یکی از کشورهای واقع در اروپای مرکزی است که شرایط و راه‌های مختلف اقامت و مهاجرت به اتریش وجود دارد

اتریش یکی از کشورهای واقع در اروپای مرکزی است که پایتخت آن شهر وین بوده و دارای زبان رسمی آلمانی است.این کشور با کشورهای آلمان، جمهوری چک، مجارستان، اسلواکی، ایتالیا، لیختن اشتاین و سوئیس هم مرز است.این کشور زیبا و جذاب از دسته کشورهای ثروتمندی به شمار می‌رود که به علت شرایط تحصیل رایگان، ارائه موقعیت‌های شغلی مختلف، امنیت بالا، نرخ پایین بیکاری و… به یکی از محبوب‌ترین کشورها برای اقامت و مهاجرت تبدیل شده است. ما در این مطلب اطلاعات کاملی درباره شرایط و راه‌های مختلف اقامت و مهاجرت به اتریش را برای‌تان توضیح داده‌ایم تا در صورت نیاز بتوانید از آن‌ها استفاده کنید.

اقامت و مهاجرت به اتریش

اقامت و مهاجرت به کشور اتریش

بهتر است بدانید که کسب اقامت و مهاجرت به اتریش می‌تواند امتیازات فوق العاده‌ای برای فرد به همراه داشته باشد که از جمله آن‌ها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

. امکان دریافت ویزای همراه

. دسترسی به بازار کار این کشور

. بهره‌مندی از کیفیت بالای زندگی

. امکان تحصیل رایگان

. برخورداری از بیمه و خدمات درمانی

. امکان راه اندازی تجارت و بیزنس‌های مختلف

. رفت و آمد و دسترسی به کشورهای حوزه شینگن

و…

به طور کلی روش‌های مختلفی برای مهاجرت به کشور اتریش وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توانیم به مهاجرت از طریق کار، تحصیل، سرمایه گذاری، تولد، ازدواج و خانواده اشاره کنیم.

هر کدام از این روش‌ها شرایط خاص خودشان را دارند که به طور کامل در ادامه توضیح داده شده است.

اقامت و مهاجرت به اتریش از طریق کار

یکی از مهم‌ترین راه‌های اقامت و مهاجرت به اتریش، روش کاری است.

از سال ۲۰۱۱ به بعد برای متقاضیانی از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا، که برای اهداف کاری به اتریش مهاجرت کرده‌اند، کارتی با عنوان “کارت قرمز سفید قرمز” صادر می‌شود که در واقع همان کارت اقامت کاری است. این نوع اقامت پس از ۵ سال می‌تواند اقامت دائم کشور اتریش را به همراه داشته باشد.

شما برای آنکه بتوانید از طریق کاری وارد این کشور شوید، باید از سوی یک کارفرمای اتریشی پیشنهاد کار دریافت کنید.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های اتریش که باعث تمایز آن نسبت به سایر کشورها شده است، آن است که شما با توجه به سیستم امتیازبندی تعریف شده، در صورتی که امتیازات لازم را دریافت کرده باشید می‌توانید ویزای اتریش شش ماهه‌ای برای جستجوی کار دریافت کنید.

بنابراین حتما لازم نیست که پیشنهاد کار داشته باشید و از طریق این روش نیز می‌توانید برای دریافت کارت قرمز سفید قرمز اقدام کنید.

اقامت و مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل

یکی از محبوب‌ترین راه‌های اقامت و مهاجرت به اتریش، از طریق تحصیل است. پیش از هر چیز بهتر است بدانید که در این کشور دانشگاه‌ها به دو دسته دانشگاه‌های دولتی و رایگان، و دانشگاه‌های خصوصی تقسیم می‌شوند.

دانشگاه‌های دولتی در اتریش تقریبا رایگان بوده و هزینه بسیار کمی برای دانشجویان به همراه خواهد داشت. یکی از بهترین دانشگاه‌های دولتی این کشور دانشگاه وین است که هزینه تحصیل سالانه در آن حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو است.

مانند کشورهای دیگر برای اینکه بتوانید ویزای تحصیلی دریافت کنید، ابتدا باید از دانشگاه‌ها و مرکز آموزشی اتریش پذیرش گرفته و سپس برای اخذ ویزا به سفارت مراجعه کنید.

اقامت و مهاجرت به اتریش از طریق سرمایه گذاری

اتریش از دسته کشورهایی است که به علت داشتن زیرساخت‌های قوی و نیروی کار ماهر و باتجربه، مقصد بسیار مناسبی برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به شمار می‌رود.

در صورتی که فرد شرایط تعیین شده برای سرمایه گذاری را داشته باشد، موفق به اخذ کارت قرمز سفید قرمز خواهد شد. این کارت در واقع اجازه اقامت و کار در اتریش را به شما خواهد داد.

از دیگر دلایلی که باعث می‌شود سرمایه گذاری در اتریش روشی مناسب باشد، مالیات کم و وجود فرصت‌های مختلفی برای کاهش آن است.

اقامت و مهاجرت به اتریش از نوع سرمایه گذاری از طریق راه‌های مختلفی مانند خود حمایتی، کارآفرینی، ثبت شرکت و… انجام می‌شود.

اقامت اتریش به روش ثبت شرکت

برای ثبت شرکت ابتدا باید ایده و طرح مورد نظرتان را به اداره کار اتریش ارائه کرده و پس از بررسی‌های لازم، در صورتی که مورد تایید قرار گیرد، کارت قرمز سفید قرمز به شما اعطا خواهد شد.

البته باید بگویم که متأسفانه تنها حدود ۱۰ درصد از طرح‌های ارائه شده مورد تایید واقع می‌شوند و دریافت اقامت از این طریق تقریبا کار بسیار دشواری است.

اقامت اتریش به روش خود حمایتی

اقامت خود حمایتی که ممکن است نام آن را با عنوان ویزای تمکن مالی یا ویزای بازنشستگی اتریش نیز شنیده باشید، به این صورت است که فرد باید شرایط مالی مناسب داشته و توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی در اتریش را بدون نیاز به کار کردن، ثابت کند.

در اقامت به این روش به مدت چند سال اجازه کار کردن به شما داده نخواهد شد، اما می‌توانید برای تحصیل، ثبت شرکت یا کارآفرینی اقدام کنید.

اقامت اتریش به روش کارآفرینی

برای اقامت از راه کارآفرینی نیز شما می‌توانید یک ایده نو ارائه کرده و با داشتن ۵۰ هزار یورو سرمایه، اجازه اقامت این کشور را دریافت کنید.

یکی دیگر از راه‌های ممکن آن است که شما بیزینسی در کشور ایران داشته باشید که بخواهید آن را در اتریش نیز راه اندازی کنید. در این صورت باید مبلغی بالای ۱۰۰ هزار یورو سرمایه گذاری کرده و با ارائه بیزینس پلن برای دریافت اقامت اقدام کنید.

اقامت و مهاجرت به اتریش از طریق تولد

اخذ تابعیت از طریق تولد یکی از راه‌هایی است که معمولا برای اقامت و مهاجرت به اتریش به ذهن افراد می‌رسد. به طور کلی اعطای تابعیت با این روش بر اساس اصل خاک یا خون بنا شده است.

در کشور اتریش اخذ تابعیت بر اساس اصل خون است، یعنی اگر پدر و مادری خارجی فرزندشان را در اتریش به دنیا آورند، تابعیت این کشور به فرزند اعطا نخواهد شد.

در حقیقت در کشورهایی مانند اتریش که اعطای تابعیت بر اساس اصل خون بنا شده، تنها در صورتی به فرزند تابعیت داده می‌شود که پدر یا مادرش تابعیت کشور مورد نظر را داشته باشند.

اقامت و مهاجرت به اتریش از طریق ازدواج

در صورتی که شما با یک شخص اتریشی ازدواج کرده باشید، پس از شش سال زندگی مشترک می‌توانید درخواستی مبنی بر دریافت تابعیت اتریش ارائه کنید.

به خاطر داشته باشید که برای اقامت و مهاجرت به کشور اتریش از طریق ازدواج، باید پنج سال از این دوره شش ساله را در کشور اتریش حضور داشته باشید.

البته دریافت تابعیت از این راه شرایط خاصی دارد که از جمله آن‌ها می‌توانیم ارائه سند ازدواج، عدم سوء پیشینه، داشتن درآمد مناسب، تسلط به زبان آلمانی و… اشاره کنیم.

البته ویزای دیگری با عنوان ویزای نامزدی نیز وجود دارد که معمولا نسبت به ویزای ازدواج شانس کمتری داشته و به علت آن که سندی مبنی بر ازدواج وجود ندارد، مدارک ارائه شونده آن شامل پیام‌های شخصی، خاطرات، عکس‌های دونفره و… است.

اقامت و مهاجرت به اتریش از طریق خانوادگی و خویشاوندی

طبق قوانین تعریف شده در اتریش افراد زیر می‌توانند برای دریافت اقامت اقدام کنند:

۱. اعضای خانواده افرادی که دارای بلو کارت اروپا بوده و یا کارت قرمز سفید قرمز اتریش دارند.

۲. اعضای خانواده افرادی که دارای اقامت بلند مدت اتریش بوده و یا شهروند کشورهای ثالث به شمار می‌روند.

بر اساس قوانین اقامتی اتریش تنها افراد زیر به عنوان اعضای خانواده شناخته می‌شوند:

۱. فرزندان و فرزند خوانده­ها

2. همسر یا نامزد قانونی که هنگام درخواست اخذ اقامت باید بالای ۲۱ سال سن داشته باشد.

در صورتی که فرد متقاضی شرایط لازم را داشته باشد، می‌تواند برای دریافت کارت قرمز سفید قرمز پلاس درخواست دهد.

علاوه بر اعضای خانواده، سایر خویشاوندان و بستگان شهروندان اتریشی یا کسانی که تابعیت اتریش را دارند، با داشتن شرایط لازم می‌توانند اقامتی با عنوان “اجازه اقامت در اتریش_وابسته” را کسب کنند. در این صورت فرد حامی باید مسئولیت اعضای وابسته را قبول کند.

اقامت و مهاجرت به اتریش از طریق خانوادگی و خویشاوندی

پرسش‌های متداول اقامت و مهاجرت به اتریش

بهترین روش اقامت و مهاجرت به اتریش چیست؟

بهترین راه ممکن با توجه به شرایط متقاضی تعیین می‌شود، اما به طور کلی اقامت و مهاجرت از طریق تحصیل، کار و سرمایه گذاری بهترین روش‌های ممکن هستند.

کدام روش اقامت و مهاجرت به اتریش کم هزینه‌تر از سایرین است؟

دریافت ویزای کاری و یا پیشنهاد شغلی معمولا کم هزینه‌ترین روش است، پس از آن مهاجرت تحصیلی دومین روش کم هزینه به شمار می‌رود.

ویزای جستجوی کار اقامت و مهاجرت به اتریش چقدر زمان خواهد داشت؟

ویزای جستجو کار اجازه اقامتی ۶ ماهه در اتریش را فراهم خواهد کرد.

آیا برای مهاجرت به اتریش حتما به مدرک زبان آلمانی نیاز داریم؟

خیر، برخی از راه‌های مهاجرتی به مدرک زبان آلمانی نیاز ندارند و گاهی شما با مدرک زبان انگلیسی هم می‌توانید اجازه اقامت دریافت کنید.

به طور کلی پیشنهاد می‌شود که برای کار و زندگی در این کشور با زبان آلمانی آشنا باشید.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

بهترین دیدنی های کشور اتریش برای همه گردشگران چه آنهایی که در جستجوی کشف مناظر طبیعی و بکر هستند و...

ویزای اتریش با عنوان یکی از سخت ترین ویزاها در میان کشورهای حوزه شینگن شناخته می شود که یکی از...

کشور اتریش کوچکترین کشور اروپایی است و در بخش اروپای مرکزی قرار دارد. این کشور کوهستانی می باشد و دارای...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر