بررسی روش های اقامت و مهاجرت به بلژیک - سفری دیگر

بررسی روش های اقامت و مهاجرت به بلژیک

10 شهریور 1401

کشور بلژیک در غرب قاره اروپا قرار گرفته است. در این مقاله روش‌های مختلف اقامت و مهاجرت به بلژیک را بررسی می‌کنیم.

اقامت و مهاجرت به بلژیک دارای روش‌های متفاوتی است. این کشور در غرب قاره اروپا قرار گرفته و جزء کشورهایی است که مردم آن به زبان هلندی، آلمانی و فرانسوی صحبت می‌کنند. جمعیت کشور بلژیک ۱۱ میلیون نفر است و با واحد پول یورو مبادلات اقتصادی خود را انجام می‌دهد. پایتخت کشور بلژیک شهر بروکسل است و شرایط زندگی و کار مردم این کشور مساعد می‌باشد.

نرخ بیکاری در کشور بلژیک رو به کاهش داشته و به همین خاطر مهاجران خارجی بسیاری با استفاده از انواع ویزای کار بلژیک برای اشتغال به این کشور مهاجرت می‌کنند. امکان تحصیل در دانشگاه‌های معتبر کشور بلژیک که در رنکینگ‌های جهانی رتبه‌های خوبی را دارند نیز برای دانشجویان خارجی فراهم است.

اقامت و مهاجرت به بلژیک از طریق سرمایه گذاری در این کشور، ازدواج، تولد و … نیز وجود دارد. در این نوشتار با بررسی اقامت و مهاجرت به بلژیک از طریق روش‌های مختلف، اطلاعات لازم در رابطه با شرایط دریافت اقامت این کشور را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

اقامت و مهاجرت به بلژیک

اقامت و مهاجرت به بلژیک از طریق کار

اقامت و مهاجرت به بلژیک با توجه به اینکه سطح کیفی زندگی و آموزش در رده بالایی قرار دارد، برای مهاجران خارجی یک رویا محسوب می‌شود. موقعیت جغرافیایی کشور بلژیک و همچنین شرایط اقتصادی آن نیز باعث جذب سرمایه گذاران خارجی می‌شود. با توجه به اینکه مردم بلژیک به سه زبان مختلف صحبت می‌کنند امکان تحصیل و کار در این کشور برای افرادی که به هر یک از این زبان‌ها آن‌ها آشنایی دارند، به راحتی فراهم شده است. البته امکان تحصیل و اشتغال با استفاده از مدرک زبان انگلیسی نیز در این کشور وجود دارد.

•یکی از روش‌هایی که برای مهاجرت به بلژیک مناسب است، از طریق کار می‌باشد. نرخ بیکاری و تورم در کشور بلژیک پایین است. همین خاطر امکان اشتغال و کسب درآمد در کشور بلژیک برای مهاجران خارجی راحت است. افرادی که قصد اقامت و مهاجرت به بلژیک از طریق کار را داشته باشند باید ویزای کاری دریافت کنند.

معمولاً تنها افرادی می‌توانند ویزای کاری این کشور را دریافت کنند که از نظر کاری دارای تخصص و مهارت بالایی باشند. افرادی که یک حرفه خاص را دنبال کرده‌اند و یا مدارک تحصیلی درخشانی داشته باشند می‌توانند در صورتی که زیر ۴۰ سال سن داشته باشند، از طریق ویزای کاری و دریافت پیشنهاد کاری به کشور بلژیک مهاجرت کنند. پیشنهاد کاری در کشور بلژیک از طریق کارفرمای بلژیکی برای شهروندان خارجی ارسال می‌شود.

•امکان دریافت ویزای جستجوی کار نیز برای خارجیان وجود دارد. افرادی که هیچ گونه دعوت نامه کاری ندارند، می‌توانند با استفاده از ویزای جاب سیکر به این کشور مراجعه کنند و با ارائه مدارک تحصیل و یا مدارک مربوط به تخصص خود به مدت یک سال در این کشور به دنبال کار بگردند. البته ارسال مدارک و سابقه کاری برای این افراد مورد نیاز است.

اقامت و مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل

تحصیل در دانشگاه‌های معتبر کشور بلژیک یکی دیگر از راه‌های اخذ اقامت و مهاجرت به بلژیک است. به عنوان مثال افرادی که مدرک دیپلم داشته باشند و بالای ۱۸ سال باشند، در صورت کسب نمره قبولی در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های این کشور می‌توانند نامه پذیرش بگیرند و در مقاطع و رشته‌های مختلف در این کشور تحصیل کنند.

معمولاً زبان رسمی تحصیل در دانشگاه‌های کشور بلژیک زبان هلندی است. متقاضیان باید در آزمون‌های زبان هلندی نمره قبولی به دست بیاورند. افرادی که بتوانند از دانشگاه‌های این کشور فارغ التحصیل شوند، می‌توانند شغل مورد نظر خود را در کشور بلژیک پیدا کنند و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر دهند. البته دانشجویان در کشور بلژیک در حین تحصیل نیز امکان کار دانشجویی دارند و می‌توانند به مدت ۳۰ ساعت در هفته کار کنند و هزینه‌های مربوط به زندگی و تحصیل خود را تأمین کنند.

دانشجویانی که برای دریافت اقامت بلژیک از طریق تحصیل اقدام کرده‌اند، می‌توانند برای همسر و فرزندان خودشان نیز ویزای همراه ارسال کنند و آن‌ها را نیز به کشور بلژیک دعوت کنند.

اقامت و مهاجرت به بلژیک از طریق سرمایه‌گذاری

به دلیل ثبات اقتصادی کشور بلژیک و امنیت سرمایه گذاری در این کشور هر ساله بسیاری از افراد از طریق سرمایه گذاری در بلژیک اقدام به دریافت اقامت و مهاجرت به بلژیک می‌نمایند. کشور بلژیک یکی از مناطق اقتصادی اروپا است که به دلیل نبود فساد اداری و امنیت سرمایه گذاری شهرت خاصی دارد. متقاضیان خارجی می‌توانند از طریق خرید ملک، ثبت شرکت، خرید اوراق قرضه و خرید خانه در این کشور سرمایه گذاری نمایند. هزینه‌های مورد نظر برای سرمایه گذاری به روش‌های مختلف متفاوت است.

•افراد خارجی برای سرمایه‌گذاری در کشور بلژیک و ثبت شرکت باید حداقل 18550 یورو سرمایه داشته باشند.

•امکان سرمایه گذاری در این کشور از طریق خرید ملک نیز وجود دارد. هزینه مورد نیاز برای خرید خانه و ملک در کشور بلژیک نسبت به برخی از کشورهای اروپایی پایین‌تر است و افراد خارجی می‌توانند با خرید ملک در این کشور مجوز اقامت دریافت کنند. هزینه مورد نیاز برای خرید خانه در کشور بلژیک از ۳۵۰ هزار یورو تا ۵۰۰ هزار یورو متغیر است. افرادی که در بلژیک ملک خریداری کنند علاوه بر خود می‌تواند برای همسر و فرزندانشان نیز مجوز اقامت بگیرند. در کشور بلژیک نیازی به حضور دائم وجود ندارد و با استفاده از ویزای بلژیک مهاجران می‌توانند به کشورهای دیگر حوزه شنگن نیز سفر ک ند.

• امکان کارآفرینی در بلژیک و خرید اوراق قرضه دولتی نیز برای سرمایه گذاری و دریافت اقامت این کشور وجود دارد.

اقامت و مهاجرت به بلژیک از طریق تولد

امکان دریافت اقامت و مهاجرت به بلژیک از طریق تولد با توجه به اینکه این کشور بر اساس قانون خون تابعیت اعطا می‌کند، امکان‌پذیر است.

بنابراین اگر هر دو والدین یک کودک بلژیکی باشند و فرزندان آن‌ها در کشور ثالثی به دنیا بیاید، به راحتی می‌توانند تابعیت بلژیکی برای فرزندشان دریافت کنند.

اما اگر هر دو والدین خارجی باشند و فرزندان آن‌ها در کشور بلژیک به دنیا آمده باشد نمی‌توانند تابعیت بلژیکی برای او بگیرند. مگر اینکه اقامت دائم کشور بلژیک را داشته باشند.

حالا اگر فقط یکی از والدین بلژیکی باشد و والد دیگر خارجی باشد، باز هم امکان دریافت تابعیت بلژیکی وجود خواهد داشت.

اقامت و مهاجرت به بلژیک از طریق ازدواج

یکی دیگر از روش‌های اخذ اقامت و مهاجرت به بلژیک از طریق ازدواج است. طبق قانون کشور بلژیک اگر یک تبعه بلژیکی قصد ازدواج با شهروند کشورهای دیگر را داشته باشد، می‌تواند برای همسر خود تابعیت بلژیکی بگیرد. معمولاً گفته می‌شود که این روش ساده‌ترین راه برای دریافت اقامت و مهاجرت به بلژیک است.

•          تبعه بلژیکی باید تمکن مالی کافی برای تامین هزینه‌های زندگی مشترک را داشته باشد و مدارک آن را به اداره مهاجرت و سفارت این کشور تحویل دهد.

•          متقاضیانی که قصد ازدواج و دریافت تابعیت بلژیک را دارند، باید مدارکی را ارائه کنند که نشان دهنده واقعی بودن ارتباط آن‌ها باشد. در صورتی که اثبات شود این افراد به صورت غیر واقعی و تنها برای دریافت تابعیت با یکدیگر توافق کرده‌اند، از نظر قانونی با آن‌ها برخورد می‌شود.

•          افرادی که پس از پنج سال ازدواج کنند و زندگی مشترک داشته باشند می‌توانند اقامت دائم بلژیک را داشته باشند.

•          از شرایط ازدواج در کشور بلژیک و تابعیت این کشور دارا بودن سن قانونی یعنی بالای ۱۸ سال برای هر دو نفر است.

•          هیچ یک از افراد نباید متاهل باشند.

•          تبعه بلژیکی باید بیش از سه سال در این کشور زندگی کرده باشد.

•          متقاضی خارجی نیز حداقل باید ۶ ماه در این کشور زندگی کرده باشد و مدارکی را برای اثبات ارتباط خودشان ارائه کنند.

اقامت و مهاجرت به بلژیک از طریق خانواده

اقامت و مهاجرت به بلژیک که از طریق خانواده به این صورت است که افرادی که یکی از نزدیکان و خانواده‌شان در کشور بلژیک زندگی می‌کند، برای آن‌ها دعوتنامه ارسال کند و آن‌ها را دعوت کند تا به این کشور سفر کنند. ارسال دعوت نامه بلژیک نیازمند دارابودن تمکن مالی و تضمین فرد مهمان از طرف شهروند بلژیک در سفارت این کشور می‌باشد؛ اما دریافت اقامت از طریق دعوت نامه بلژیک وجود ندارد. مگر اینکه فرد بتواند در این کشور مشغول به تحصیل و کار شود.

اقامت و مهاجرت به بلژیک از طریق خانواده

سوالات متداول اقامت و مهاجرت به بلژیک

روش‌های اخذ اقامت و مهاجرت به بلژیک چیست؟

برای اخذ اقامت و مهاجرت به بلژیک می‌توان از راه‌های تحصیل، کار، سرمایه گذاری در بلژیک، ازدواج، تولد و استفاده از دعوت نامه خانوادگی اقدام کرد.

روش‌های سرمایه گذاری در کشور بلژیک چیست؟

برای سرمایه‌گذاری در کشور بلژیک امکان خرید ملک، ثبت شرکت، کارآفرینی و خرید اوراق قرضه دولتی وجود دارد.

اقامت و مهاجرت به بلژیک از طریق کار چگونه انجام می‌شود؟

برای دریافت اقامت و مهاجرت به بلژیک از طریق کار مهاجران خارجی باید یک پیشنهاد کاری از طرف کارفرمای بلژیکی داشته باشند و یا با استفاده از ویزای جستجوی کار به این کشور سفر کنند و مدت یکسال زمان دارند تا کار مناسبی پیدا کنند؛ اما متاسفانه برای مهاجران ایرانی امکان دریافت ویزای جستجوی کار وجود ندارد.

خرید ملک در کشور بلژیک منجر به اخذ اقامت این کشور می‌شود؟

بله مهاجران خارجی که بتوانند از ۳۵۰ هزار یورو تا ۵۰۰ هزار یورو در این کشور سرمایه گذاری کنند و ملک بخرند، می‌توانند اقامت بلژیک را دریافت کنند.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

درباره شهر گنت بلژیک: شهر قدیمی گنت در شمال کشور بلژیک واقع شده است. جمعیت شهر‌گنت ۲۳۳ هزار نفر است....

راهنمای کامل دیدنی‌ های بروژ دیدنی‌ های بروژ بلژیک شاید قدمتی چند صد ساله داشته باشند، اما هنوز به طرز...

درباره شهر لوون بلژیک: لوون شهری است در مرکز ایلات برایانت فلاندری و در کشور بلژیک واقع شده است. این...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر