بررسی روش های اقامت و مهاجرت به مجارستان - سفری دیگر

بررسی روش های اقامت و مهاجرت به مجارستان

8 شهریور 1401

مجارستان از جمله کشورهای پرطرفدار ست که افراد زیادی را به سوی خود جذب کند. برای اقامت و مهاجرت به مجارستان باید ابتدا هدف‌های خود را مشخص کنید.

اروپا به دلیل داشتن مناطق سرسبز بکر و آب و هوای معتدل سالانه مورد توجه توریست‌های زیادی از سراسر جهان قرار می‌گیرد. اما بسیاری از افراد دیگر نیز با انگیزه‌های مختلف و روش‌های گوناگون به این کشور مهاجرت می‌کنند. تحصیل، کار و سرمایه گذاری سه هدف مهم متقاضیانی است که اقدام به اخذ ویزای کشورهای اروپایی می‌کنند.

 مجارستان از جمله کشورهای پرطرفدار جهت کار و تحصیل است که توانسته افراد زیادی را جهت ادامه تحصیل و درآمد بیشتر به سوی خود جذب کند. علاوه بر این روش‌ها می‌توان از طریق ازدواج و تولد فرزند نیز تابعیت این کشور را دریافت کرد که این دو روش نیازمند شرایط و مدارک خاصی است. برای اقامت و مهاجرت به مجارستان باید ابتدا هدف خود از سفر به مجارستان را مشخص کنید و سپس درخواست ویزا را به سفارت این کشور ارائه دهید.

اقامت و مهاجرت به مجارستان

مجارستان کشوری در مرکز اروپا با جمعیتی حدود 10 میلیون نفر است که جزو کشورهای حوزه شینگن به شمار می‌رود. با داشتن ویزای مجارستان امکان سفر به دیگر کشورهای عضو شینگن در مدت زمان معینی وجود دارد. کشور اوکراین، اتریش، رومانی و اسلواکی از همسایگان مجارستان هستند و پایتخت آن شهر بوداپست است و مردمان آن با زبان رسمی مجاری صحبت می‌کنند.

به دلیل داشتن وسعت جغرافیایی بالا، فرهنگ‌های متنوعی در این کشور وجود دارد و دارای آب و هوای قاره‌ای با تابستان‌های گرم است. افراد زیادی برای مهاجرت به کشورهایی مانند آلمان و اتریش ابتدا اقدام به دریافت مجوز مجارستان می‌کنند تا از این طریق راحت‌تر به این کشورها سفر نمایند.

اقامت و مهاجرت به مجارستان از طریق کار

متقاضیانی که می‌خواهند از طریق ویزای کار به مجارستان مهاجرت کنند و در آنجا مشغول به کار شوند باید از سوی کارفرمای مجارستانی دارای پیشنهاد کاری یا “Job Offer” باشند. برای اخذ پیشنهاد کاری باید کارفرما در کشور مجارستان فرصت شغلی مدنظر را به مدت سه ماه در کشور مجارستان و به مدت سه ماه دیگر در کشورهای اتحادیه اروپا آگهی کند.

 در صورتی که طی این شش ماه هیچ نیروی کار مناسبی پیدا نشد کارفرما اجازه بستن قرارداد با متقاضی بین‌المللی را دارد. افراد جویای کار باید از طریق سایت‌ها و موسسه‌های کاریابی در مجارستان شغل مورد نظر خود را پیدا کنند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای اقامت و مهاجرت به مجارستان از طریق کار شامل مدرک مهارت زبان مجارستانی یا انگلیسی، فرم تکمیل شده ویزای کار، دعوت‌نامه کاری از طرف کارفرمای مجارستانی و قرارداد کاری معتبر است. از جمله مشاغل مورد نیاز برای متقاضیان کار در مجارستان می‌توان به مدیریت منابع انسانی، مدیر فروش، مهندسی کامپیوتر، مدیر شبکه، مدیر سئو، توسعه‌دهنده نرم‌افزار و حسابداری اشاره کرد.

اقامت و مهاجرت به مجارستان از طریق تحصیل

برای دریافت ویزای اقامت در مجارستان از طریق تحصیل باید متقاضی به یکی از دانشگاه‌های مجارستان درخواست ارائه دهد تا از سوی آن دانشگاه برای او دعوتنامه ارسال شود. در ادامه باید مدارک و شرایط تحصیل در دانشگاه مد نظر را دارا باشد تا بتواند اقدامات مربوط به ویزای مجارستان را دریافت نماید. دانشجویان باید برای ورود به دانشگاه مدنظر خود در مجارستان در آزمون‌های ورودی آن شرکت کنند و موفق به اخذ نمره قبولی شوند.

از لحاظ رتبه علمی در سطح بین‌المللی دانشگاه‌های این کشور در جایگاه بالایی قرار دارند به طوری که فارغ التحصیلان در رشته پزشکی، داندانپزشکی و دامپزشکی از دانشگاه‌های مجارستان بدون نیاز به معادلسازی می‌توانند در کشورهای اتحادیه اروپا مشغول به فعالیت شوند. دانشجویان برای ادامه تحصیل در سه مقطع لیسانس و فوق لیسانس و دکترا می‌توانند به دانشگاه‌های مجارستان درخواست بدهند.

اقامت و مهاجرت به مجارستان از طریق سرمایه گذاری

مجارستان یکی از بهترین کشورهای اروپایی جهت سرمایه گذاری است؛ زیرا این کشور ثبات و امنیت اقتصادی داشته و از اقتصادی فعال و پویا برخوردار می‌باشد. از طریق سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی مجارستان می‌توان ویزای اقامت در این کشور را دریافت کرد. با روش‌های متفاوتی از جمله خرید ملک، ثبت شرکت تجاری، کارآفرینی و برنامه رزیدنسی باند (Residency Band) می‌توان ویزای اقامت و مهاجرت از طریق سرمایه گذاری را درخواست داد.

اقامت و مهاجرت به مجارستان از طریق تولد

برای اتباع خارجی اخذ اقامت و مهاجرت به مجارستان از طریق تولد فرزند وجود ندارد؛ چرا که سیستم تابعیت این کشور بر اساس اصل خون است. به عبارت دیگر صرفا به دنیا آمدن فرزند در مجارستان دلیلی بر اخذ تابعیت او نیست؛ مگر اینکه هم پدر و مادر یا یکی از آن‌ها از اتباع کشور مجارستان باشند. در صورتی که فزرند متولد شده یکی از شرایط زیر را دارا باشد می‌تواند تابعیت کشور مجارستان را دریافت نماید:

1. اگر کودک متولد شده توسط اتباع مجارستانی به فرزندخواندگی پذیرفته شود بعد از مدت 3 سال می‌تواند تابعیت مجارستانی بگیرد.

2. اگر پدر و مادر کودک متولد شده تابعیت کشور دیگری را داشته باشند کودک بعد از 5 سال زندگی در مجارستان می‌تواند تابعیت مجارستان را دریافت نماید.

3. اگر پدر و مادر کودک متولد شده در مجارستان فاقد تابعیت باشند امکان اخذ تابعیت مجارستان برای فرزند متولد شده وجود دارد.

 اقامت و مهاجرت به مجارستان از طریق ازدواج

یکی از روش‌های مهاجرت به مجارستان درخواست ویزا از طریق ازدواج است؛ برای دریافت این نوع ویزا باید متقاضی با تبعه یا شهروند مجارستانی ازدواج کرده باشد. اثبات واقعی بودن ازدواج یکی از مهم‌ترین شرایط اخذ ویزای ازدواج برای اقامت در مجارستان است. برای این کار باید ازدواج در دفاتر رسمی و قانونی کشور مجارستان ثبت گردد.

از دیگر شرایط اخذ ویزای ازدواج اثبات تمکن مالی جهت تامین هزینه‌های زندگی مشترک در طی دو سال اقامت در مجارستان است. همچنین یکی از طرفین ازدواج باید تابعیت یا مجوز اقامت در مجارستان را داشته باشد تا برای طرف مقابل امکان اخذ ویزای ازدواج فراهم شود.

علاوه بر این موارد دو نکته مهم باید در اخذ ویزای ازدواج مورد توجه قرار گیرد؛ برای اخذ اقامت و مهاجرت به مجارستان از طریق ازدواج متقاضی باید تا 18 ماه پس از ازدواج در این کشور زندگی کند و دیگر اینکه برای اخذ اقامت دائم در مجارستان باید متقاضی تا سه سال به صورت موقت در مجارستان اقامت داشته باشد.

اقامت و مهاجرت به مجارستان از طریق خانواده

دریافت ویزای خانواده نوعی ویزا برای پیوستن به اعضای خانواده در کشور مقصد است. شهروندان مجارستانی می‌توانند این نوع ویزا را برای همسر و فزرندان‌شان که به سن قانونی نرسیده‌اند اخذ کنند. بسته به شرایط متقاضی می‌توان درخواست برای ویزای خانوادگی را همراه با درخواست اصلی برای اقامت یا بعد از اخذ مجوز اقامت متقاضی اصلی ارائه داد. ممکن است برخی از اعضای خانواده واجد شرایط اخذ ویزای خانوادگی نباشند، در این صورت می‌توانند از طریق سایر روش‌های اقامت و مهاجرت به مجارستان مجوز ورود به این کشور را دریافت نمایند.

 برای مثال فرزندان بالای 18 سال می‌توانند در یکی از دانشگاه‌های مجارستان ثبت نام کند و ویزای تحصیلی بگیرد. همچنین افرادی که در حال اتمام تحصیلات خود در مجارستان هستند می‌توانند برای تبدیل اقامت تحصیلی به اقامت کاری درخواست بدهند. از این طریق می‌توانند 9 ماه دیگر در مجارستان اقامت کنند و شغلی را پیدا کنند یا اینکه شرکتی تاسیس نمایند؛ سپس بعد از پیدا کردن کار می‌توانند برای ویزای کار درخواست خود را به سفارت ارائه دهند.

جمع بندی اقامت و مهاجرت به مجارستان

مجارستان یکی از کشورهای پرطرفدار جهت تحصیل و زندگی است و از این افراد بسیاری با داشتن شرایط و مدارک مورد نیاز می‌توانند از طرق گوناگون برای اقامت به این کشور درخواست ویزا بدهند. از مهم‌ترین و بهترین روش‌های اقامت و مهاجرت به مجارستان اخذ ویزای تحصیل و سرمایه گذاری است.

افرادی که موفق به اخذ این نوع ویزا شوند می‌توانند به سایر کشورهای اتحادیه اروپا که عضو پیمان شینگن هستند اقامت و سفر کنند. برای تکمیل توضیحات مربوط به اقامت و مهاجرت به مجارستان در ادامه تعدادی سوال متداول را به همراه پاسخ آورده‌ایم.

جمع بندی اقامت و مهاجرت به مجارستان

پرسش و پاسخ اقامت و مهاجرت به مجارستان

برای مهاجرت به مجارستان از کجا باید شروع کرد؟

اولین گام برای مهاجرت به مجارستان شناخت روش‌های مهاجرت به این کشور و انتخاب بهترین گزینه است. سپس باید شرایط و مدارک مهاجرت را بر اساس روش انتخاب شده فراهم کرد.

بهترین راه برای مهاجرت به مجارستان کدام است؟

شرایط شخصی متقاضی در انتخاب بهترین روش مهاجرت به مجارستان بسیار مؤثر است؛ اما به طور کلی ویزای کار مجارستان، تحصیل در دانشگاه‌های مجارستان و سرمایه گذاری در مجارستان از بهترین راه‌های مهاجرت به مجارستان است.

آیا تسلط به زبان مجاری از شرایط اصلی مهاجرت به این کشور است؟

خیر- در حال حاضر امکان مهاجرت به این کشور با در اختیار داشتن مدرک زبان انگلیسی نیز وجود دارد.

آیا امکان مهاجرت همزمان همسر به مجارستان از طریق ویزای تحصیلی در این کشور وجود دارد؟

مجارستان برای دانشجویان ویزای همراه صادر نمی‌کند اما روش‌های مهاجرتی دیگری برای ورود همزمان به این کشور برای همسر وجود دارد.

آیا همه هزینه‌های زندگی برای فرد مهاجر در مجارستان به پول مجاری است؟

خیر. متقاضی می‌ تواند تمام هزینه‌‌های خود را به یورو پرداخت کنید.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

هزینه های زندگی در کشور مجارستان: بعضی از افراد به دلیل شرایط خاص خود تمایل دارند که یک کشور دیگر...

یکی از شگفت انگیزترین مقاصد گردشگری در اروپا و حوزه شینگن، کشور مجارستان است که دارای جاذبه‌های گردشگری و جاهای...

دارا بودن دعوت نامه مجارستان برای سفر به این کشور، روند گرفتن ویزا را بسیار ساده تر خواهد کرد. با...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر