چگونه وقت سفارت سوئیس بگیریم؟ - سفری دیگر

چگونه وقت سفارت سوئیس بگیریم؟

31 خرداد 1401
پس از اقدام به ویزای سوئیس باید روند وقت سفارت سوئیس را پشت سر بگذارید. تعیین وقت سفارت سوئیس آنلاین و از طریق دفتر VFC انجام می گیرد.

زمانی که به هر دلیلی تصمیم به سفر به سوئیس بگیرید، در وهله اول باید به فکر اخذ ویزای شینگن سوئیس باشید. یکی از پروسه های ویزا، تحویل مدارک و مصاحبه سفارت است. برای اینکار، ابتدا باید اقدام به گرفتن وقت سفارت سوئیس کنید. 

وقت سفارت سوئیس

تعیین وقت سفارت سوئیس از طریق دفتر وی اف اس در تهران انجام می گیرد.

دفتر وی اف اس

از چند سال پیش بسیاری از کشورها تصمیم به برون سپاری بخشی از خدمات کنسولی خود به خارج از سفارت کرده اند. این تصمیم به دنبال ایجاد مشکل و تاخیر در رسیدگی به ویزاهای مراجعه کنندگان به دلیل افزایش آمار تقاضاها اتخاذ شد. هر سفارت برای خود یک نماینده رسمی تعیین کرده است و سفارت سوئیس نیز کارگزاری vfs را نماینده خود برای خدمات ویزا قرار داده است. 

متقاضیان ویزا باید تمامی مراحل رزرو وقت سفارت سوئیس، تحویل مدارک و انگشت نگاری را توسط دفتر وی اف اس انجام دهند. البته این نکته را باید خاطر نشان کرد که تصمیم صدور یا رد ویزا فقط بر عهده ی سفارت سوئیس است و کارگزاری وی اف اس هیچ مسئولیتی در این رابطه ندارد.

خدمات دفتر وی اف اس سوئیس در تهران

دفتر وی اف اس علاوه بر ارائه خدمات ویزا، تحویل مدارک و انگشت نگاری خدمات جانبی دیگری را نیز برای مراجعه کنندگان ارائه می دهد. از جمله خدمات جانبی وی اف اس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. خدمات VIP

خدمات VIP شامل در اختیار گذاشتن اتاق مخصوص به مراجعه کنندگان که فضایی آرام را برای آنان مهیا می کند. پذیرایی نیز در این اتاق به عمل خواهد آمد. همچنین روند بررسی و مصاحبه سریع تر انجام خواهد گرفت. خدمات VIP هیچ تاثیری در روند ویزا نخواهد داشت. 

2. تحویل پاسپورت با پست

از آن جایی که پاسپورت در تمام مراحل بررسی ویزا در اختیار سفارت است پس از مشخص شدن نتیجه ویزا، مراجعه کنندگان می توانند پاسپورت خود را از دفتر وی اف اس تحویل بگیرند. در این راستا دفتر وی اف اس خدمات ارسال پاسپورت با پست را برای جلوگیری از هدر رفت وقت افراد با دریافت هزینه اضافی انجام می دهد. 

3. کپی از مدارک

مدارکی که تحویل سفارت می شود، کپی مدارک اصلی است. در صورت وجود ناقصی در کپی مدارک، دفتر وی اف اس خدمات کپی مدارک را در ازای دریافت هزینه انجام می دهد.

4. اطلاع رسانی از طریق اس ام اس و تماس

هر گونه اطلاع رسانی از جمله نتیجه ویزا می تواند از طریق اس ام اس و تماس از طرف دفتر وی اف اس انجام گیرد. هزینه هر کدام جدا است. 

5. عکس بیومتریک

عکس از مدارک اصلی درخواست ویزا می باشد که باید تمامی شرایط عکس بیومتریک را دارا باشد. در صورتی که عکس مورد قبول سفارت نباشد می توان در دفتر وی اف اس عکس بیومتریک را با هزینه خود متقاضی تهیه کرد.

6. بیمه مسافرتی

در صورتیکه خرید بیمه مسافرتی را فراموش کرده باشید، دفتر وی اف اس بیمه مسافرتی نیز ارائه می دهد.

انواع وقت سفارت سوئیس

اخذ هر گونه ویزا، مدارک و تعیین وقت مخصوص خود را دارد. این بدان معناست که ویزاهایی مانند ویزاهای توریستی، ترانزیت، دیدار با خانواده، شرکت در سمینار ها، نمایشگاه ها و غیره همگی در اولویت های دوم هستند و برای تحویل مدارک و باقی مراحل باید به دفتر وی اف اس مراجعه کرد. 

در صورتی که ویزای های بلند مدت مانند تحصیلی، کاری، تجارت و غیره که اجازه اقامت طولانی مدت برای آنان صادر خواهد شد مستقیما توسط خود سفارت انجام می گیرد و متقاضیان باید وقت سفارت سوئیس را رزرو کرده و همراه مدارک خود در روز مقرر به سفارت اصلی مراجعه کنند. 

علاوه بر نوع ویزا که می تواند نوع  تعیین وقت سفارت سوئیس را مشخص کند، عادی یا فوری بودن وقت سفارت سوئیس نیز متفاوت است. در شرایط عادی که وقت کافی در برنامه سفر مسافر وجود دارد و هیچ اضطراری در سفر وجود ندارد، تعیین وقت عادی توصیه می شود. اما در حالتی که زمان محدودی برای رفتن به سوئیس موجود باشد بهتر است از گزینه رزرو وقت فوری استفاده کرد که البته هزینه آن با وقت عادی متفاوت می باشد.

روند درخواست وقت سفارت سوئیس

روند درخواست وقت سفارت سوئیس به این صورت است که باید از طریق سایت دفتر کارگزاری وی اف اس نسبت به رزرو وقت سفارت سوئیس اقدام کرد. برای تعیین وقت اطلاعاتی مانند مشخصات هویتی، شماره تماس، نوع ویزا، تاریخ سفر و تاریخ مدنظر برای وقت مصاحبه را باید در سایت وی اف اس کامل کرد. سپس پیام تاییدی برای روز و ساعت رزرو شده برای متقاضی فرستاده می شود. 

در مدت زمانی که برای حضور در وی اف اس وجود دارد از کامل بودن تمامی مدارک و به روز بودن مدارکی مانند گواهی تمکن مالی و گردش حساب، سابقه بیمه اطمینان حاصل کنید. در صورتی که در روز تعیین شده با ناقصی مدارک رو به رو شوید باید دوباره تمامی مراحل تعیین وقت سفارت سوئیس و هزینه های رزرو وقت را دوباره تکرار کنید که باعث هدر رفتن زمان و هزینه خواهد شد. 

چگونه وقت سفارت سوئیس بگیریم؟ - سفری دیگر

حضور در دفتر وی اف اس و سفارت سوئیس

تعیین وقت سفارت سوئیس برای هر فرد بصورت جداگانه انجام گیرد. به طور مثال افرادی که به صورت خانوادگی قصد سفر به سوئیس را داشته باشند نمی توانند یک وقت برای کل اعضای خانواده بگیرند و باید برای تک تک اعضای خانواده وقت جداگانه بگیرند. همچنین حضور تمامی افراد حتی کودکان خردسال نیز در روز مقرر شده ضروری می باشد. 

برای دریافت ویزای سوئیس به خصوص ویزا های کوتاه مدت، مصاحبه ای نیاز نیست و تنها ارائه مدارک و انگشت نگاری کفایت می کند. برای ویزا های بلند مدت که مراجعه به سفارت نیاز است، مصاحبه نیز توسط افسرهای مربوطه انجام می گیرد تا از صحت و صدق اهداف متقاضیان اطمینان حاصل کنند. 

مدارک مورد نیاز برای تعیین وقت سفارت سوئیس

مدارکی که باید به دفتر وی اف اس یا سفارت تحویل داده شود براساس نوع ویزا متغیر است اما بیشتر مدارک برای همه ی انواع ویزا ها یکسان می باشد. 

– تکمیل شده فرم

– پرینت تاییدیه تعیین وقت سفارت سوئیس

– پاسپورت

مدارک ویزای توریستی

– بلیط رفت و برگشت هواپیما

– دعوت نامه از طرف دوست یا اعضای خانواده (با ارائه دعوت نامه نیازی به رزرو هتل نیست)

– برنامه سفر دقیق

– رضایت نامه والدین برای افراد زیر 18 سال

در اینجا مدارک مورد نیاز برای برخی از ویزاهای پر متقاضی را آورده ایم.

مدارک ویزای تحصیلی

– برگه پذیرش دانشگاه

– ترجمه تمامی مدارک دانشگاهی از جمله دانشنامه و ریز نمرات

– در صورت داشتن فاند یا بورسیه از طرف دانشگاه، نیازی به ارائه تمکن مالی و گردش حساب نیست

– انگیزه نامه و رزومه تحصیلی و کاری

مدارک ویزای کاری

– دعوت نامه کاری از طرف کارفرمای سوئیسی

– ارائه قرارداد کاری با حقوق مشخص شده

– رزومه 

– ترجمه مدارک دانشگاهی

مدارک ویزای تجاری

– ارائه بیزینس پلن

– کارت بازرگانی

– پروانه کسب و ثبت شرکت

– دعوت نامه تجاری

مدارک ویزای درمان

– مدارک پزشکی

– نامه از طرف پزشک و پزشکی قانونی دال بر نبود امکانات و دانش مورد نیاز برای درمان بیماری

کشور سوئیس

سوئیس کشوری کوچک در دل کوه های آلپ و دشت های پهناور، بهشتی زیبا در مرکز اروپا است. کشوری که مرز آبی ندارد و با کشورهای اتریش، فرانسه، ایتالیا، لیختن اشتاین و آلمان همسایه است. سوئیس با جاذبه های گردشگری و طبیعی خود گردشگران زیادی را به سمت خود می کشد. این کشور کوچک اما توسعه یافته با داشتن اقتصادی پایدار، سطح رفاه بالا، موقعیت های شغلی بسیار و دانشگاه های قوی همیشه در مرکز توجه افراد علاقه مند به مهاجرت بوده است.

همانطور که می دانید ایرانیان برای ورود به حوزه شینگن اروپا نیاز به ویزا دارند. کشور سوئیس نیز به دلیل قرار گرفتن در منطقه شینگن، ویزای شینگن صادر می کند. این یک واقعیت غیر قابل انکار است که ویزای شینگن برای ایرانیان پیچیدگی های خاص خود را دارد و باید شرایط ویزای شینگن را مهیا کرد تا شانس پذیرش ویزا از طرف سفارت افزایش یابد. 

ویزای کشور سوئیس

کشور سوئیس نیز به مانند دیگر کشورهای اروپایی چندین نوع ویزا برای مقاصد مختلف دارد. ویزاهای کوتاه مدت و ویزاهای بلند مدت. ویزاهای کوتاه مدت شامل ویزای ترانزیت، ویزای توریستی، ویزای دیدار با خانواده و دوستان، ویزای درمان، ویزای شرکت در سمینار، نمایشگاه و غیره است. ویزای بلند مدت برای مقاصد تحصیلی، کاری، تجارت و مانند این ها که به زمان بیشتری برای اقامت نیاز دارد، صادر می شود.

مدارک و شرایط ویزای سوئیس

ویزای سوئیس از جمله ویزاهای سخت برای ایرانیان است اما با داشتن شرایطی می توان ویزای سوئیس را دریافت کرد. یکی از شرایط اصلی ویزای سوئیس، داشتن سابقه مسافرت است. سابقه سفر از آن جهت مهم تلقی می شود که نشان دهنده سابقه بازگشت فرد به کشور مبدا می باشد. همچنین وابستگی های خانوادگی، کاری، تحصیلی نیز می تواند نشان دهنده دلیل خوبی برای بازگشت فرد متقاضی به کشورش باشد. تمکن مالی از دیگر مدارک مورد توجه برای افسرهای سفارت می باشد. تمکن مالی ای که تضمین کننده ویزا برای ایرانیان باشد بهتر است مبلغی قابل توجه باشد. 

وقت سفارت سوئیس

نکات مهم در تعیین وقت سفارت سوئیس

 پوشیدن لباس رسمی و مرتب

 عدم حمل هر گونه سلاح سرد و گرم و مواد اشتعال زا

 حضور در دفتر وی اف اس یا سفارت در ساعت مقرر بدون هیچ گونه تاخیری

 هم صحبت نشدن با افراد غریبه حاضر در محل و منتظر ماندن برای صدا زدن اسم 

 جواب صادقانه و شفاف به سوالات افسر 

 حفظ آرامش در تمامی مراحل حضور در سفارت و مصاحبه با افسر از اهمیت بسیاری برخوردار است

 ارائه نسخه اصلی مدارک به کانتر و نسخه کپی برای پیوست به سایر مدارک

 مدت اعتبار اطلاعات بیومتریک 59 ماه است و در صورت انگشت نگاری شدن در دفعات قبلی مسافرت نیازی به انگشت نگاری جدید نمی باشد.

هزینه درخواست ویزا سوئیس

هزینه های سفارت سوئیس تنها به صورت نقدی و یا اسکناس یورویی قابل پرداخت است. اسکناس ها باید کاملا سالم بوده و هیچ گونه تا خوردگی و خرابی نداشته باشند. در غیر این صورت مورد قبول سفارت نخواهد بود.

هزینه های ویزا برای سنین مختلف متفاوت است. برای سنین زیر 6 سال هزینه ویزا رایگان می باشد. کودکان بین 7 -12 سال باید 40 یورو برای ویزا پرداخت کنند و بزرگسالان بین 80 یورو پرداخت کنند. اگر از طریق آژانس مسافرتی برای تعیین وقت سفارت سوئیس اقدام شود باید مبلغی اضافه بر مبالغ ویزا به عنوان کارمزد آژانس در نظر بگیرید. این مبلغ در آژانس های مختلف متفاوت است و به طور میانگین چیزی حدود 500 هزار تومان رزرو وقت سفارت سوئیس از متقاضیان طلب می شود. 

هزینه های پرداخت شده برای ویزا به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی به متقاضی عودت نخواهد شد. حتی در صورت ردی یا ریجکتی ویزا نیز این هزینه بگردانده نخواهد شد. 

مدت زمان جوابدهی به ویزای سوئیس

عموما بین 14 تا 21 روز نتیجه ویزای سوئیس مشخص می شود. نتیجه ویزا هم از طریق سایت وی اف اس قابل پیگیری می باشد و هم اگر قبلا درخواست داده باشید، از طریق اس ام اس یا تماس به شما اطلاع داده خواهد شد. بعد از اعلام نتایج می توانید پاسپورت خود را از وی اف اس تحویل بگیرید.

چگونه وقت سفارت سوئیس بگیریم؟ - سفری دیگر

ریجکتی ویزای سوئیس

از عوامل اصلی رد ویزای سوئیس تاریخچه سفری نامناسب است. در صورت دارا بودن تاریخچه سفری مناسب عوامل دیگری نیز در ریجکتی ویزا دخیل هستند. 

1. عدم داشتن تاریخچه سفری مناسب

2. عدم ارائه تمکن مالی کافی

3. متقاعد نکردن افسر ویزا از هدف مسافرت به سوئیس و برگشت به کشور مبدا

4. ارائه مدارک جعلی و دروغ

5. بیمه مسافرتی نامعتبر

شرایط وقت سفارت سوئیس بعد از کرونا

شرایط درخواست ویزا و تعیین وقت سفارت سوئیس در دوران پاندمی کرونا دستخوش تغییراتی شده بود. وقت مصاحبه بیشتر برای موارد ضروری و تحصیلی تعلق می گرفت. اکنون شرایط سوئیس بعد از پاندمی کرونا تغییر کرده است و ویزاهای توریستی نیز دوباره از سر گرفته شده است. واکسن هایی که از سوی دولت سوئیس مورد تایید می باشد به این شرح است. “فایزر و بیون تک”، “مدرنا”، “آسترازنکا”، “جانسون اند جانسون” و “سینو فارم

مشخصات سفارت و دفتر وی اف اس سوئیس

متقاضیان ویزاهای بلند مدت به طور حتم باید به خود سفارت مراجعه کنند.

آدرس و ساعات کاری سفارت سوئیس:

تهران، الهیه، خیابان شریفی منش، خیابان یاسمن، پلاک 2

شماره تماس سفارت سوئیس: 22008333

ساعات کاری: یک شنبه تا پنج شنبه ساعت 8 – 12  

آدرس دفتر وی اف اس: تهران، خیابان موسوی (گلستان پنجم)، میدان هروی، طبقه چهارم مرکز خرید هروی سنتر

ساعت کاری دفتر وی اف اس: یک شنبه تا پنج شنبه ساعت 9 تا 15 

پرسش و پاسخ در خصوص ویزای سوئیس

1. مدارک لازم برای ویزای توریستی افراد زیر 18 سال چیست؟

برای افراد زیر 18 سال ترجمه شناسنامه پدر و مادر برای نشان دادن نسبت ضروری است. در صورت غیبت یکی از والدین در سفر، رضایت نامه والد غایب نیاز است. در صورتی که هر دو والدین در هنگام سفر غایب باشند، رضایت نامه از طرف هر دو والد نیاز است. 

2. مدارک لازم برای ویزای افرادی که همسرشان ملیت کشورهای عضو اتحادیه اروپا را دارند چیست؟

– اصل و کپی گواهی ازدواج و کپی پاسپورت همسر 

– فرم ویزا 

– پاسپورت با مدت اعتبار کافی

– عکس

3. سوالات مصاحبه سفارت سوئیس چه چیزهایی را شامل می شود؟

مصاحبه بیشتر برای متقاضیان ویزای بلند مدت انجام می پذیرد و افسر ویزا به دنبال تصدیق هدف مسافر است.

4. آیا حق اعتراض به ریجکتی ویزا سوئیس وجود دارد؟

بله حق اعتراض به ریجکتی ویزا وجود دارد. بعد از اعلام نتایج تا 90 روز حق اعتراض در نظر گرفته شده است. برای این کار باید یک نامه اعتراض نوشته شده و حضورا به سفارت تحویل داده شود و یا اینکه به سفارت ایمیل شود.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

درباره شهر زرمات سوئیس: روستا یا شهرک زرمات منطقه‌ای کوهستانی در کشور سوئیس است که به دلیل داشتن شرایطی برای...

در این مقاله قصد داریم که به ارائه اطلاعاتی درباره کشور سوئیس بپردازیم. در صورتی که می خواهید درباره سوئیس...

در این مقاله با آشنایی کامل درباره شهر زوریخ با شما هستیم. شهر زوریخ بزرگ‌ ‌ترین و مهم‌ترین شهر سوئیس...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

2 نظر

مرادی 10 آذر 1401 پاسخ

سلام .من رفتم کافی نت وقت گرفتم اما نام خانوادگی بچه هام اشتباه زده . باید چکار کنم ؟ امکان ویرایش هست ؟ لطفا راهنمایی کنید

امین بابازاده 17 اسفند 1401 پاسخ

با سلام و احترام
امکان ویرایش خیر وجود ندارد

آژانس مسافرتی سفری دیگر