درباره شهر مادرید چه میدانید؟ - سفری دیگر

درباره شهر مادرید چه میدانید؟

25 مرداد 1401

شهر مادرید، پایتخت و بزرگترین شهر اسپانیا بوده که یک کلان شهر مدرن محسوب می‌شود. در این مقاله درباره شهر مادرید بیشتر می‌خوانیم.

شهر مادرید، پایتخت و بزرگترین شهر اسپانیا بوده که یک کلان شهر مدرن محسوب می‌شود. درباره شهر مادرید باید بدانید یک مرکز اقتصادی و صنعتی است که در عین حال جاذبه‌های جالب زیادی دارد. این شهر بعد از لندن و برلین، سومین شهر بزرگ اتحادیه اروپا بوده و از طرف دیگر از لحاظ منطقه شهری و پیشرفت نیز پس از لندن و پاریس سومین شهر بزرگ اتحادیه اروپا محسوب می‌شود.

به طوری که تولید ناخالص داخلی بالایی در اتحادیه اروپا دارا بوده و تأثیرات آن در سیاست، آموزش، سرگرمی، محیط زیست، مد، رسانه، علم و فرهنگ و هنر؛ همگی به جایگاه آن به عنوان یکی از شهرهای بزرگ جهانی کمک می‌کند. مادرید علاوه بر اینکه مقر حکومت، اقامتگاه پادشاه اسپانیا و پایتخت اسپانیا بوده؛ مرکز سیاسی، اقتصادی و فرهنگی اسپانیا نیز هست.

 شهر مادرید - سفری دیگر

تاریخچه شهر مادرید

درباره شهر مادرید می‌توان گفت نام اولیه آن مایریت بوده که توسط امیر محمد در پایان قرن نهم تأسیس شده است. این شهر تحت اشغال شبه جزیره ایبری توسط اعراب بود. شهر مادرید چندین بار از دست مسلمانان به مسیحیان منتقل شد؛ به همین دلیل منشأ ترکیبی از فرهنگ‌ها شد که هنوز هم این ترکیب فرهنگی در شهر مادرید قابل دیدن است.

مکان فعلی مادرید، در مرکز کشور اسپانیا، توسط پادشاه آلفونسو اول در سال 1083 تأسیس شد. زمانی که شهر به صورت کامل تحت کنترل مسیحیان درآمد، تمام نمادهای جهان اسلام از شهر حذف شد و بخشی از میراث فرهنگی مادرید از بین رفت. در طول قرون بعدی این شهر به شکل کنونی خود توسعه یافت. میدان اصلی (پلازا مایور) تحت نظارت جان دوم در قرن سیزدهم ساخته شد.

بعدها، انریکه سوم دستور ساخت کاخ ال پاردو را به عنوان محل سکونت برای بازدیدهای سلطنتی داد و سرانجام در سال 1561 دربار اسپانیا توسط فیلیپ سوم، از محل خود در تولدو به مادرید منتقل شد و به نوعی مرکز اسپانیا گردید. در قرن بیستم پس از مرگ ژنرال فرانکو، قانون اساسی اسپانیا در سال 1978 مادرید را به عنوان پایتخت اسپانیا تأیید کرد.

موقعیت جغرافیایی، جمعیت و آب و هوای شهر مادرید

درباره شهر مادرید می‌توان گفت تقریبا در قلب جغرافیایی شبه جزیره ایبری قرار دارد. این فلات مواج در ارتفاع حدود 646 متری از سطح دریا واقع شده و یکی از مرتفع‌ترین پایتخت‌های جهان محسوب می‌شود. این شهر بر روی یک رشته کوه کوچک ساخته شده که رودخانه مانزانرس مادرید بین آنها جریان دارد.

محدوده شهری مادرید 607 کیلومتر مربع مساحت دارد، در حالی که منطقه خودمختار مادرید نزدیک به 8000 کیلومتر مربع مساحت داشته و از 178 شهرداری تشکیل شده است. بر اساس اطلاعات رسمی سرشماری، جمعیت مادرید (در محدوده شهرداری) در 1 ژانویه 2007 3،187،062 نفر بوده است؛ اما جمعیت مادرید با روستاهای اطراف حدود شش و نیم میلیون نفر است.

 میانگین دمای سالانه در گرما 13 درجه سانتیگراد (55 درجه فارنهایت) است. در فصول سردتر، حداقل دما اغلب به زیر نقطه انجماد می‌رسد، اگرچه در خود شهر به ندرت برف می‌بارد. در طول ماه‌های اوج تابستان، دما به راحتی می‌تواند به 40 درجه سانتیگراد (104 درجه فارنهایت) برسد؛ اما به دلیل سطوح کم رطوبت، کمی قابل تحمل‌تر می‌شود.

با همه اینها، آب و هوای مادرید به دلیل موقعیت ممتازش، در فاصله کوتاهی از سوموسیرا (در شمال و شمال شرق)، گواداراما (شمال شرقی) و تولدو (جنوب و شرق) یکی از سالم‌ترین آب و هوا در اروپا را دارا است. رشته کوه مادرید هوای کوهستانی ناب را از سیرا دریافت می‌کند، برخی از آنها مانند گواداراما تقریبا در تمام طول سال مراکز ورزشی زمستانی ارائه می‌دهند.

موقعیت جغرافیایی، جمعیت و آب و هوای شهر مادرید- سفری دیگر

شرایط زندگی در شهر مادرید

درباره زندگی در شهر مادرید، چیزهای زیادی برای دوست داشتن وجود دارد. این چیزها شامل معماری و محیط جهانی بوده و مهم‌تر از همه این‌ها کیفیت زندگی در آنجا است. در ادامه به چند دلیل مهم درباره شهر مادرید می‌پردازیم که چرا شرایط ایده آلی برای زندگی دارد.

شرایط زندگی در شهر مادرید- سفری دیگر

کیفیت زندگی و شرایط حمل و نقل عمومی

درباره شهر مادرید بهتر است بدانید رتبه ششم را از نظر کیفیت زندگی شهری در اروپا دارد. این رتبه به دلیل وجود خدمات عمومی رایگان، پایین بودن نرخ جرم و جنایت و آب و هوای خوب به مادرید تعلق گرفته است. سیستم حمل و نقل عمومی با قطار، مترو و اتوبوس حرکت را تسهیل کرده و بسیار کارآمد است.

بهترین بخش این است که در مقایسه با دیگر شهرهای اروپا، زندگی در مادرید مقرون به صرفه بوده و یکی از بهترین تعادل‌ها را بین کار و کیفیت زندگی دارد. در آنجا می‌توان حس کرد که برای زندگی کردن کار می‌کنید، نه برای کار کردن زندگی می‌کنید.

کیفیت زندگی و شرایط حمل و نقل عمومی- سفری دیگر

فرهنگ و آداب و رسوم شهر مادرید

معماری نفیس رنسانس و باروک شهر مادرید دیدن دارد. هنر دوستی و علاقه به گذشته جزئی از فرهنگ این شهر در آمده است به طوری که حدود 30 موزه در شهر مادرید وجود دارد. در این میان موزه‌های ملی باستان‌شناسی، رینا سوفیا و پرادو جزء موزه‌های برجسته این شهر هستند.

از سالن‌های نمایشگاهی، کتابخانه‌ها، مراکز اجتماعی، گالری‌های هنری، جشنواره‌های فضای باز و کنسرت‌های در طول سال نباید غافل شد. ورزش دوستی نیز جزئی از آداب و رسوم این شهر است و بر کسی پوشیده نیست که مهم‌ترین تیم‌های فوتبالی جهان در این شهر هستند.

آنچه درباره شهر مادرید به یک فرهنگ و آداب و رسوم تبدیل شده است، زندگی امن شبانه در مادرید است، به راحتی می‌توان به کلوب‌ها و رستوران‌ها رفت و از موسیقی زنده لذت برد.

درباره اقتصاد شهر مادرید

وجود دولت منطقه‌ای متعهد به بهبود مستمر فضای کسب و کار و توجه به نیازهای سرمایه گذاران موجب شده که اقتصاد این شهر در جایگاه خوبی در اروپا قرار داشته باشد. بورس اوراق بهادار مادرید، ششمین بازار اروپایی از نظر ارزش بازار را دارا است. بیش از پانصد هزار شرکت ثبت شده در مادرید وجود دارد و بیش از هفت هزار شرکت خارجی در مادرید فعالیت دارد. تولید ناخالص داخلی حدود 230 میلیون است.

درباره اقتصاد شهر مادرید- سفری دیگر

درباره هزینه زندگی در شهر مادرید

اگر چه هزینه زندگی در شهر مادرید نسبت به دیگر پایتخت‌های اروپا، مقرون به صرفه است اما زندگی در مادرید همچنان پر هزینه است. درباره شهر مادرید و هزینه‌های زندگی در آن ضروری است که خود را به خوبی مدیریت کنید و در صورت امکان پس‌انداز نیز داشته باشید. در این قسمت به برخی هزینه‌های زندگی اشاره می‌کنیم:

•        اجاره ماهیانه بین 800 تا 1400 یورو با توجه به منطقه متفاوت است.

•        یک اتاق در یک آپارتمان مشترک حدود 250 تا 400 یورو در ماه هزینه دارد.

•        غذا حدود 120 یورو هزینه دارد.

•        هزینه شارژ ماهیانه مانند گرمایش و تهویه مطبوع حدود 116 یورو هزینه دارد.

•        هزینه اتوبوس و مترو در ماه به طور متوسط 56 یورو است.

•        برنامه‌های تلفن قابل دسترس حدود 11 یورو در ماه هزینه دارند.

•        اینترنت ثابت و تماس‌های نامحدود نیز حدود 30 تا 50 یورو هزینه بر می‌دارند.

به خاطر داشته باشید هزینه‌های گفته شده درباره شهر مادرید به صورت تقریبی برآورد شده‌اند.

درباره هزینه زندگی در شهر مادرید- سفری دیگر

سؤال‌های متداول درباره مزایا و معایب زندگی در شهر مادرید

سؤال اول: کیفیت آموزشی در شهر مادرید چگونه است؟

یکی از مزایای زندگی در مادرید، کیفیت آموزشی است زیرا دارای استاندارد بسیار بالایی هستند. درباره شهر مادرید باید گفت مدارک علمی آن، از اعتبار بین‌المللی گسترده‌ای برخوردار است.

سؤال دوم: آیا فرصت‌های شغلی در شهر مادرید وجود دارد؟

مشکل بیکاری در شهر مادرید وجود ندارد، زیرا نرخ بیکاری در شهر مادرید بسیار پایین است. شرکت‌های معروف دنیا مانند آمازون، اپل و سامسونگ در مادرید مستقر هستند و فرصت‌های شغلی خوبی را به وجود آورده‌اند.

سؤال دوم: آیا دستمزدها در مادرید بالا هستند؟

فرصت‌های شغلی زیادی در مادرید وجود دارند؛ اما از معایبی که درباره شهر مادرید می‌توان به آن اشاره کرد، حقوق بسیار پایین هستند که می‌تواند هزینه‌های مقرون به صرفه زندگی را کاهش دهد. برای مهاجرانی که به دنبال یافتن کار در مادرید هستند، این چیزی است که ارزش بررسی دارد.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

راهنمای کامل دیدنی های ساراگوسا ساراگوسا شهری تاریخی در شمال شرقی اسپانیا و پایتخت منطقه آراگون است. این شهر زیبا...

راهنمای کامل دیدنی های بارسلونا خرید تور اسپانیا و سفر به بارسلونا فرصتی است برای گردشگران و عاشقان سفر تا...

بارسلونا شهری که بیشتر بخاطر فوتبال خود شهرت دارد، اما آیا می‏دانید این شهر به غیر از فوتبال صنعت توریسم...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر