آب و هوای اسلواکی چگونه است؟ - سفری دیگر

آب و هوای اسلواکی چگونه است؟

2 شهریور 1401

به طور کلی آب و هوای اسلواکی معتدل و مطبوع است و خبری از هوای سردسیری در این کشور نیست. میانگین دمای سالانه در این کشور حدود 9 الی 10 درجه سانتیگراد است و …

وجود کوهستان‌هایی وسیع در شمال، شرق و قسمتی از غرب اسلواکی نشان می‌دهد این کشور نیمه کوهستانی است و برای سفر به آن باید تمهیدات لازم را پیش‌بینی کرد. البته به طور کلی آب و هوای اسلواکی معتدل و مطبوع است و خبری از هوای سردسیری در این کشور نیست. میانگین دمای سالانه در این کشور حدود 9 الی 10 درجه سانتیگراد است و میانگین دما در گرم‌ترین ماه سال به حدود 20 درجه سانتیگراد می‌رسد.

سردترین ماه سال در اسلواکی دما حدود 5 درجه سانتیگراد زیر صفر است. در اکثر ماه‌های سال بارش باران یک پدیده طبیعی در اقلیم‌های مختلف اسلواکی می‌باشد. با توجه به زمان سفر خود و هدفی که از سفر به اسلواکی دنبال می‌کنید بهترین فصل را برای رفتن و دیدن از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی اسلواکی انتخاب کنید. در این مقاله به طور مفصل به شرح شرایط آب و هوایی اسلواکی در فصول مختلف می‌پردازیم.

آب و هوای کشور اسلواکی در فصل بهار

فصل بهار در کشور اسلواکی در 21 مارس آغاز می‌شود و در روزهای ابتدایی صبح‌های سرد با میانگین دمای 9 درجه در ماه آوریل، 14 درجه سانتی گراد در ماه مه و 17 درجه سانتی گراد در ژوئن مشاهده می‌شود. در فصل بهار ماه ژوئن مرطوب‌ترین ماه با متوسط 70 میلی متر باران در کشور اسلواکی می‌باشد. برای سفر به اسلواکی در فصل بهار باید به این نکته توجه کرد و وسایل لازم را به همراه داشت. آب و هوای اسلواکی در این فصل سال متغیر است و برای سفر چندان مناسب نخواهد بود.

آب و هوای کشور اسلواکی در فصل تابستان

در حوالی 22 ژوئن آب و هوا تبدیل به هوای تابستانی می‌شود و دما بسیار بالا می‌رود. ماه جولای دارای روز و شب‌های بسیار گرم بوده و دما به 30 درجه سانتیگراد می‌رسد به طوری که این ماه از گرم‌ترین ماه‌های فصل تابستان محسوب می‌شود. به عنوان مثال در شهر براتیسلاوا پایتخت اسلواکی ماه جولای گرم‌ترین ماه سال با دمای متوسط 21 درجه سانتیگراد است. در مناطق پست اطراف کومارنو، هوربانوو یا اشتوروو در تابستان دما تا 37 درجه سانتیگراد بالا می‌رود. برای سفر به اسلواکی در فصل تابستان بهتر است ماه‌هایی را انتخاب کنید که دمای هوا در حالت متعادل‌تری باشد.

آب و هوای کشور اسلواکی در فصل پاییز

در 23 ماه سپتامبر تابستان در کشور اسلواکی تمام می‌شود و فصل پاییز با آب و هوای بارانی، همراه با وزش باد در این کشور آغاز می‌گردد. دمای هوا در فصل پاییز کشور اسلواکی از 14 درجه در ماه سپتامبر یه 3 درجه سانتیگراد در ماه نوامبر کاهش می‌یابد. ماه دسامبر در پاییز با صبح‌هایی یخ زده و روزهایی معمولا مرطوب و سرد همراه است که احتمال بارش برف و باران نیز وجود دارد. در ماه نوامبر هنوز بارش باران وجود دارد و درجه حرارت دما بسیار کم است به طوری که اولین برف در اواسط ماه نوامبر می‌بارد.

آب و هوای کشور اسلواکی در فصل زمستان

زمستان فصل آخر سال در کشور اسلواکی است که در 21 ماه دسامبر آغاز می‌شود. در مناطق پست زمستان بدون برف و یا بسیار کم را شاهد هستیم ولی در ارتفاعات برف زیادی می‌بارد. به طور متوسط دما در فصل زمستان تا 5- درجه می‌رسد و در روزهای بسیار سرد نیز دما تا 10- درجه سانتیگراد کاهش می‌یابد. در قسمت‌های کوهستانی اسلواکی وارونگی آب و هوایی اتفاق می‌افتد به طوری که هوای سرد به صورت مه به دره‌ها نفوذ می‌کند و قله‌های کوه‌ها در زیر نور آفتاب قرار می‌گیرند. سردترین ماه فصل زمستان در اسلواکی ماه ژانویه با دمای 1- درجه سانتیگراد است و طولانی‌ترین روز آفتابی نیز در ماه ژوئیه رخ می‌دهد.

توصیه‌های آب و هوایی جهت سفر به کشور اسلواکی

قبل از سفر به اسلواکی و انجام اقدامات مربوط به درخواست ویزا باید اطلاعات کاملی در مورد شرایط آب و هوای اسلواکی به دست آورید تا بتوانید بهترین زمان سفر به این کشور را انتخاب کنید. برخلاف اینکه کشور اسلواکی با مناطق کوهستانی احاطه شده ولی هیچ گونه هوای سردسیری بر آن حکم فرما نیست و از آب و هوایی معتدل برخوردار است. در طول سال بارش باران یک امر طبیعی است که برای سفر به اسلواکی باید لباس مناسب بردارید.در طول فصل‌های مختلف آب و هوای اسلواکی بازده تغییرات زیادی را تجربه نمی‌کند و طبق آمار، اختلافی ۲۳ درجه‌ای میان دمای گرمترین روزهای سال با ۲۰ درجه و سردترین روزها با ۳- در کشور اسلواکی وجود دارد.

بسته به اینکه به چه منطقه یا شهری از اسلواکی می‌خواهید سفر کنید باید شرایط آب و هوایی آنجا را مد نظر قرار دهید. برای مثال در مناطق دره اوراوا و اسپیش آب و هوای سرد به خوبی حس می‌شود و شهرهایی مانند کوشیتسه و ژیلینا نیز در این مناطق قرار گرفته‌اند. در زمان زیادی از سال این مناطق کوهستانی از برف پوشیده است و جای مناسبی برای علاقه مندان به اسکی است. از لحاظ آب و هوایی بهترین زمان برای سفر به اسلواکی از ماه آوریل تا ژوئن و اواسط سپتامبر تا اکتبر می‌باشد. البته اگر می‌خواهید از ورزش‌های مفرح زمستانی در اسلواکی لذت ببرید پیشنهاد می‌کنیم در فصل زمستان به این کشور سفر کنید.

توصیه‌های آب و هوایی جهت سفر به کشور اسلواکی

جمع بندی

وجود هوای خشک آسیا باعث پدید آمدن آب و هوای خشک، تابستان گرم خشک یا زمستان بسیار سرد و یخبندان در اسلواکی شده است؛ از سوی دیگر اقلیم اقیانوسی حاکم بر مناطق از اسلواکی سبب افزایش بارش، کاهش دما، زمستان معتدل و تابستان سرد و ایجاد پدیده مه گرفتگی در مناطق پست و حوضه‌های اسلواکی می‌شود. همه این تغییرات سبب شده به طور کلی آب و هوای اسلواکی مطبوع و معتدل باشد. شدت دما در کشور اسلواکی بین 41- تا 40.3 درجه سانتی گراد بوده و به ندرت شاهد درجه حرارت کمتر از 30- درجه سانتی گراد در اسلواکی خواهیم بود.

سوالات متداول آب و هوای اسلواکی

آب و هوای کشور اسلواکی به طر کلی چگونه است؟

به طور کلی آب و هوای اسلواکی معتدل و مطبوع است و خبری از هوای سردسیری در این کشور نیست.

بهترنی فصل برای سفر به کشور اسلواکی چه فصلی است؟

بهترین زمان برای سفر به اسلواکی از ماه آوریل تا ژوئن و اواسط سپتامبر تا اکتبر می‌باشد. البته اگر می‌خواهید از ورزش‌های مفرح زمستانی در اسلواکی لذت ببرید پیشنهاد می‌کنیم در فصل زمستان به این کشور سفر کنید.

فصل زمستان کشور اسلواکی چگونه است؟

زمستان فصل آخر سال در کشور اسلواکی است که در 21 ماه دسامبر آغاز می‌شود. در مناطق پست زمستان بدون برف و یا بسیار کم را شاهد هستیم ولی در ارتفاعات برف زیادی می‌بارد. به طور متوسط دما در فصل زمستان تا 5- درجه می‌رسد و در روزهای بسیار سرد نیز دما تا 10- درجه سانتیگراد کاهش می‌یابد.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

اسلواکی کشوری واقع در قاره اروپا بوده و از طبیعت بسیار زیبایی برخوردار است، در حال حاضر افراد بسیاری متقاضی...

وقت سفارت اسلواکی از جمله مواردی است که هنگام سفر به این کشور باید تعیین شود. کشور اسلواکی با طبیعتی...

اسلواکی از کشورهای زیبای است که در قلب مرکزی اروپا قرار گرفته و با داشتن موقعیت جغرافیایی خاصی که دارد...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر