بررسی روش های اقامت و مهاجرت به اسلواکی - سفری دیگر

بررسی روش های اقامت و مهاجرت به اسلواکی

7 شهریور 1401

اسلواکی از کشورهای زیبای است که در قلب مرکزی اروپا قرار گرفته است. برای اقامت و مهاجرت به اسلواکی راه‌های زیادی وجود دارد.

اسلواکی از کشورهای زیبای است که در قلب مرکزی اروپا قرار گرفته و با داشتن موقعیت جغرافیایی خاصی که دارد توانسته است توجه بسیاری از مهاجران را به خود جلب کند.

پایتخت این کشور “براتیسلاوا” نام دارد و مردمانش با زبان رسمی اسلواک صحبت می‌کنند.

از آنجایی که اسلواکی در حوزه اتحادیه اروپا قرار گرفته، شما با داشتن اقامت آن می‌توانید در سایر کشورهای اروپایی نیز حضور پیدا کنید.

برای اقامت و مهاجرت به اسلواکی راه‌های زیادی وجود دارد که شما با توجه به شرایط‌تان می‌توانید از میان آن‌ها انتخاب کنید. ما در ادامه مطلب قصد داریم راه‌های مختلف و همچنین شرایط لازم برای هرکدام از آن‌ها را به طور کامل برای‌تان توضیح دهیم.

اقامت و مهاجرت به اسلواکی

اقامت و مهاجرت به کشور اسلواکی

بدون شک هدف هر فردی از مهاجرت، داشتن زندگی راحت و رسیدن به اهدافش است.

کشور اسلواکی از نظر تحصیلی بسیار معتبر بوده و سیستم آموزشی با کیفیتی دارد. علاوه بر آن، کم هزینه بودن این کشور، ارائه موقعیت‌های کاری و اجتماعی مناسب و همچنین رشد اقتصادی خوب از دیگر دلایلی هستند که باعث شده کشور اسلواکی برای اقامت بسیار مناسب باشد.

از مهم‌ترین راه‌های اقامت و مهاجرت به اسلواکی می‌توانیم به مهاجرت از طریق کار، تحصیل، سرمایه گذاری، تولد، ازدواج و خانواده اشاره کنیم.

اقامت و مهاجرت به اسلواکی از طریق کار

یکی از بهترین راه‌های اقامت و مهاجرت به اسلواکی، از طریق کار است.

برای دریافت این نوع اقامت راه‌های متفاوتی پیش رو دارید. البته بهتر است بدانید افرادی که تابعیت اتحادیه اروپا دارند، برای کار در اسلواکی نیاز به ویزا نخواهند داشت.

سایر افرادی که با اهداف کاری به این کشور وارد می‌شوند، اجازه اقامت موقت از مقامات دریافت خواهند کرد.

ویزای موقت به افرادی که تابعیت خارج از اتحادیه اروپا را داشته و قصد اقامت بیش از ۹۰ روز دارند، اعطا می‌شود.

این نوع ویزا حداکثر برای یک سال صادر شده و مدت آن برای کارگران فصلی شش ماهه است. البته این ویزا قابلیت تمدید شدن تا 2 سال را نیز داراست.

برای اینکه ویزای کاری اسلواکی را دریافت کنید، ابتدا باید پیشنهاد کار داشته باشید. این اجازه کار قابل انتقال نخواهد بود. به زبان ساده‌تر، شما تنها می‌توانید برای کارفرمای خاص یا یک عنوان شغلی مشخص ویزا دریافت کنید و در صورتی که بخواهید کارفرمای‌تان را تغییر دهید، باید درخواست دیگری ثبت کنید.

فرد خارجی با دریافت اجازه کار و پس از حدود ۳ تا ۵ سال کار کردن در کشور اسلواکی می‌تواند برای اخذ اقامت دائم اقدام کند.

اقامت و مهاجرت به اسلواکی از طریق کار

مدارک لازم برای مهاجرت و اقامت کاری در اسلواکی به صورت زیر است:

. ارائه دو قطعه عکس پاسپورتی

. گذرنامه معتبر

. ثبت کردن درخواست شغل به زبان اسلواکی

. دلایل ثبت درخواست که همان پذیرش کاری، پیشنهاد کاری و مواردی از این قبیل است.

. تست سلامت فردی

. ارائه تمکن مالی

. بیمه درمانی

. عدم سوء پیشینه کیفری

. اثبات داشتن جایی در کشور مقصد جهت اقامت و اسکان

خوشبختانه در چند سال اخیر نرخ بیکاری در کشور اسلواکی رو به کاهش بوده است. به همین دلیل می‌توان کشور اسلواکی را به عنوان یکی از مقاصد بسیار مناسب برای مهاجرت کاری به شمار آورد.

اقامت و مهاجرت به اسلواکی از طریق تحصیل

روش‌های تحصیلی همواره محبوبیت ویژه‌ای دارند و یکی از بهترین گزینه‌های ممکن برای اقامت و مهاجرت به اسلواکی نیز از طریق تحصیل است.

به طور کلی برای آن که بتوانید اقامت تحصیلی دریافت کنید، پیش از هر چیزی باید از دانشگاه‌ها یا مراکز آموزشی کشور اسلواکی پذیرش بگیرید.

برای تحصیل در مقاطع مختلف باید ریزنمرات مقاطع قبلی، به همراه مدارک ترجمه شده را به دانشگاه موردنظر ارائه کنید و در صورت پذیرش اقامت تحصیلی دریافت کنید. به خاطر داشته باشید در صورتی که بخواهید بیش از ۹۰ روز در اسلواکی اقامت داشته باشید، باید اقامت موقت دریافت کنید.

در این کشور فرصت دریافت بورسیه تحصیلی نیز وجود دارد، اما این فرصت‌ها بیشتر برای محققان، اساتید دانشگاه‌ها و دانشجویان مقاطع دکترا است.

برای دریافت این بورسیه‌ها شرایط مختلف متقاضی در نظر گرفته شده و هزینه‌های متفاوتی مانند تحصیل، زندگی و.. را پوشش می‌دهد.

اقامت و مهاجرت به اسلواکی از طریق سرمایه گذاری

اخذ اقامت اروپا و مهاجرت به اسلواکی می‌تواند از طریق سرمایه گذاری نیز انجام شود. از آنجایی که در اسلواکی هزینه‌های مربوط به مالیات پایین هستند، سرمایه گذاری می‌تواند با ریسک‌های کمتری همراه باشد.

یکی از محبوب‌ترین روش‌های اقامت و مهاجرت به اسلواکی ثبت شرکت است. فرد متقاضی برای ورود به اتحادیه اروپا می‌تواند با کمی سرمایه به دنبال ثبت شرکت باشد.

برای این کار فرد باید در حساب شخصی‌اش در یکی از بانک‌های اسلواکی، حداقل مبلغ ۲۵ هزار یورو ذخیره داشته باشد. علاوه بر آن، شخص باید ثابت کند که توانایی پرداخت سالانه ۸۰ هزار یورو جهت زندگی و مالیات را خواهد داشت.

متقاضی اصلی پس از دریافت اقامت دائم اسلواکی می‌تواند با حمایت خانواده برای دریافت اجازه اقامت برای آن‌ها نیز اقدام کند.

اقامت و مهاجرت به اسلواکی از طریق تولد

دریافت تابعیت از طریق تولد، در کشورهای مختلف معمولا بر اساس اصل خاک یا خون بنا شده است.

در کشورهای اروپایی از جمله اسلواکی، اصل خون حاکم است. یعنی فرزند تنها در صورتی می‌تواند تابعیت این کشور را دریافت کند که پدر یا مادر او تابعیت کشور اسلواکی را داشته باشند.

البته شرایط استثنا دیگری نیز وجود دارد که فرزند با قرار گرفتن در آن‌ها واجد شرایط دریافت تابعیت خواهد بود.

به عنوان نمونه اگر والدین وی بی‌تابعیت بوده و یا اگر تابعیت خارجی داشته باشند و فرزند به هر دلیلی نتواند تابعیت‌شان را کسب کند، تابعیت اسلواکی به او اعطا خواهد شد.

مدارک لازم برای ثبت تولد فرزند به شرح زیر است:

. ارائه مدارک هویتی والدین و گواهی تولد طفل

. تعیین نام و نام خانوادگی برای نوزاد و ثبت آن در مراجع ثبت گواهی تولد

. ارائه مدارکی جهت اثبات شهروندی اسلواکی یا داشتن اقامت دائم

. گواهی سوء پیشینه والدین که باید در شش ماه اخیر استعلام شده باشد

. پرداخت حق بیمه طفل

. پرداخت مالیات‌های اضافی

. اثبات سلامت طفل که معمولا از طریق انجام واکسیناسیون اثبات می‌شود

اقامت و مهاجرت به اسلواکی از طریق ازدواج

اقامت و مهاجرت به اسلواکی از طریق ازدواج یکی از راه‌هایی است که ممکن است به ذهن متقاضیان برسد. طبق این روش چنانچه شما با یک فرد تبعه اسلواکی ازدواج کنید، می‌توانید اقامت این کشور را دریافت کنید.

این نوع تابعیت در سفارت اسلواکی و یا کنسولگری آن اعطا می‌شود و فرد در صورتی واجد شرایط خواهد بود که حداقل به مدت ۵ سال زندگی مشترک با همسرش داشته باشد. پس از گذشت این زمان است که شخص متقاضی می‌تواند درخواستی مبنی بر دریافت اقامت را به ثبت برساند.

نکته‌ای که باید در این رابطه به خاطر داشته باشید آن است که در اسلواکی سن ازدواج ۱۸ سال است و اگر فردی بخواهد با سن پایین‌تر برای ازدواج اقدام کند، باید ابتدا از مقامات ذی صلاح کشور اسلواکی تاییدیه‌های قانونی اخذ کند.

اقامت و مهاجرت به اسلواکی از طریق خانواده

چنانچه شما هم خواستار اقامت و مهاجرت به اسلواکی از طریق خانوادگی هستید برخی راه‌های مختلف پیش روی شما وجود دارد.

طبق قوانین تعیین شده در این کشور، اعضای خانواده متقاضی می‌توانند برای ملحق شدن به او، برای ویزای اقامت موقتی یا همان ویزای همراه درخواست دهند.

اما به خاطر داشته باشید که این ویزا تنها به افراد دارای صلاحیت اعطا می‌شود و این اعضا تنها باید فرزند، همسر یا والدین کهنسال و از کار افتاده شخص متقاضی باشند.

این فرآیند آنقدرها که به نظر می‌رسد سخت نیست و با چندین مرحله مختلف همراه است که در تمامی آن‌ها باید دقت کافی داشته باشید.

در مرحله اول معمولا صلاحیت افراد برای اخذ ویزا سنجیده می‌شود. سپس افراد باید برای ارائه مدارک خواسته شده و انجام مصاحبه به سفارت مراجعه کنند.در نهایت اطلاعات و مدارک ارائه شده به طور کامل بررسی شده و در آخر نتیجه آن به افراد اعلام می‌شود.

اقامت و مهاجرت به اسلواکی از طریق خانواده

پرسش‌های متداول اقامت و مهاجرت به اسلواکی

 مهاجرت کاری به اسلواکی در چه صورتی امکان‌پذیر است؟

متقاضی تنها با داشتن پیشنهاد شغلی یا همان جاب آفر می‌تواند برای اقامت کاری درخواست دهد.

 آیا پس از تولد فرزند، تابعیت اسلواکی به او اعطا می‌شود؟

خیر، کشور اسلواکی برای اعطای تابعیت از اصل خون پیروی می‌کند و تنها زمانی که والدین فرزند یا یکی از آن‌ها تابعیت این کشور را داشته باشند، تابعیت اسلواکی به فرزند اعطا خواهد شد.

بهترین روش مهاجرت به کشور اسلواکی کدام است؟

انتخاب بهترین روش اقامت و مهاجرت به اسلواکی کاملا به شرایط فرد متقاضی بستگی دارد، اما به طور کلی اقامت کاری، تحصیلی و سرمایه گذاری از بهترین انتخاب‌های ممکن به شمار می‌روند.

هزینه‌های زندگی در اسلواکی چقدر است؟

هزینه زندگی ماهیانه در این کشور چیزی حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ یورو است.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

وجود کوهستان‌هایی وسیع در شمال، شرق و قسمتی از غرب اسلواکی نشان می‌دهد این کشور نیمه کوهستانی است و برای...

اسلواکی کشوری واقع در قاره اروپا بوده و از طبیعت بسیار زیبایی برخوردار است، در حال حاضر افراد بسیاری متقاضی...

به قلب اروپا و دروازه‌ای به جمهوری اسلواکی خوش آمدید؛ جایی که فرودگاه ام. آر. استفانیک با ارائه خدمات درخشان،...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر