آب و هوای سوئد چگونه است؟ - سفری دیگر

آب و هوای سوئد چگونه است؟

12 مرداد 1401

آب و هوای سوئد با توجه به اینکه این کشور در شمال اروپا و در نزدیک قطب شمال قرار دارد به نظر می‌رسد که آب و هوای سرد و خشکی داشته باشد؛ اما لازم به …

سوئد یکی از کشور‌های شبه جزیره اسکاندیناوی است که در شمال اروپا قرار دارد. کشور‌هایی مانند فنلاند، نروژ، خلیج بوتنی، دانمارک با سوئد همسایه هستند. پایتخت این کشور شهر استکهلم است و یکی از کشور‌های پهناور قاره اروپا محسوب می‌شود. آب و هوای سوئد با توجه به اینکه این کشور در شمال اروپا و در نزدیک قطب شمال قرار دارد به نظر می‌رسد که آب و هوای سرد و خشکی داشته باشد؛ اما لازم به ذکر است که سوئد دارای آب و هوای چهار فصل است.

بسیاری از مناطق آن دارای آب و هوای معتدل هستند البته ناگفته نماند که مناطق شمالی کشور سوئد به دلیل داشتن شرایط جوی نامناسب معمولاً خالی از سکنه هستند و تراکم جمعیت در این قسمت‌ها بسیار کم است.

در قسمت شمال این کشور قله‌های کوه آلپ در کنار رودخانه‌ها و جلگه‌ها قرار دارند و معمولاً گردشگران برای سفر به این مناطق اقدام نمی‌کنند؛ اما افرادی که علاقمند به دیدن شفق قطبی هستند می‌توانند در ماه‌های نوامبر و آوریل برای تماشای این منظره شگفت انگیز به پارک ملی آبیسکو بروند که در شمال کشور سوئد قرار دارد. در ادامه بیشتر درباره آب و هوای یک کشور سوئد در فصل‌های مختلف صحبت می‌کنیم.

آب و هوای سوئد در فصل بهار

فصل بهار در کشور سوئد از ماه مارس شروع شده و تا ماه آپریل ادامه دارد. با توجه به اینکه از لحاظ جغرافیایی کشور سوئد دارای آب و هوای اقیانوسی است بیشتر مناطق شمالی این کشور در فصل بهار سرد هستند و در قسمت‌های جنوبی و مرکزی سوئد آب و هوا به صورت چهار فصل است. هوا در فصل بهار معمولاً خنک بوده و بهترین زمان سفر به کشور سوئد در فصل بهار و پاییز است.

میزان بارندگی‌ها در فصل بهار بسیار زیاد است و به همراه داشتن لباس‌های گرم چتر، بارانی حتماً مورد نیاز می‌باشد. فصل بهار دارای آب و هوایی متغیر است و ممکن است میانگین دما از 3- درجه سانتی گراد تا 15 درجه سانتی گراد باشد. در برخی از مناطق این کشور که به شما نزدیک‌تر هستند، حتی دمای هوا به صورت معمول 0 درجه سانتی گراد است. معمولاً در ماه آپریل کم کم خورشید خودی نشان می‌دهد.

همانظور که می‌دانید در ماه ژانویه تقریبا 40 دقیقه روز است و باقی ساعات تاریک و شب است. البته ممکن است در بعضی مناطق مانند مالمو هم شب داشته باشند و هم روز، در بهار بیشینه دما به ۱۵ درجه سانتی گراد می‌رسد؛ اما در مناطق شمالی این کشور همچنان باید انتظار بارش برف را داشته باشید و وسایل مورد نیاز را به همراه خود ببرید.

آب و هوای کشور سوئد در فصل بهار

آب و هوای سوئد در فصل تابستان

فصل تابستان در کشور سوئد از ماه ژوئن تا آگوست می‌باشد. در راواخر جوئن تا جولای 24 ساعت روز است. معمولاً در مناطق مختلف آب و هوایی کشور سوئد تابستان‌ها دمای هوا بسیار مناسب است و میانگین دما در تابستان‌های سوئد از ۱۵ تا ۳۰ درجه سانتی گراد است.

البته این دما ممکن است در شب‌ها به ۱۵ درجه سانتی گراد نیز کاهش پیدا کند. با توجه به اینکه مناطق آب و هوای سوئد به سه بخش تقسیم می‌شوند می‌توان گفت که در هر فصلی در مناطق مختلف شاهد آب و هوای متفاوتی خواهید بود. معمولاً تابستان دمای هوا گرم است اما هوا دارای رطوبت بوده و بارش باران نیز امکان‌پذیر است. با توجه به رطوبت بالای هوا ممکن است هوا در تابستان گرم‌تر به نظر برسد.

آب و هوای سوئد در فصل پاییز

از آنجا که فصل پاییز در سوئد از سپتامبر تا اکتبر است، بهترین زمان سفر به سوئد در فصل پاییز است. چرا که آب و هوا هنوز چندان سرد نشده و برای دیدنی جاذبه‌های گردشگری این کشور فرصت کافی وجود دارد. در مناطق شمالی کشور سوئد دمای هوا در پاییز کم‌تر از قسمت‌های جنوبی و میانی سوئد است.

معمولاً آب و هوای کشور سوئد در فصل پاییز از یک درجه سانتی گراد تا ۱۵ درجه سانتی گراد متغیر است و نسبت به سایر کشورهای اروپایی تقریباً سرد محسوب می‌شود؛ بنابراین به همراه داشتن لباس‌های گرم و وسایلی که برای فصل‌های بارندگی و سرد مناسب هستند، مورد نیاز است. معمولاً در ماه‌های اکتبر و سپتامبر هنوز هم مکان‌هایی پیدا می‌شوند که در جنوب سوئد آب و هوای مناسب و گرمی داشته باشند؛ اما هرچه به طرف شمال این کشور حرکت کنیم آب و هوا سردتر می‌شود.

آب و هوای سوئد در فصل زمستان

فصل زمستان از نوامبر تا فوریه است. همانطور که انتظار دارید فصل زمستان در این کشور همیشه ابری و تاریک است و معمولاً در تمام مناطق این کشور شاهد بارش برف خواهید بود. امکان استفاده از تفریحات زمستانی در تمام مناطق سوئد در فصل زمستان وجود دارد. دمای هوا در فصل زمستان از 3- درجه سانتی گراد شروع می‌شود و تا 22- درجه سانتی گراد هم ممکن است پیش برود.

بیشتر بارندگی‌ها در کشور سوئد در فصل پاییز و زمستان اتفاق می‌افتد و می‌توان گفت که سردترین ماه‌های سال در فصل زمستان است. به عنوان مثال ماه نوامبر در سوئد طولانی و سرد بوده و با دمای زیر صفر چندین ماه طول می‌کشد. در همه مناطق این کشور بارش برف مشاهده می‌شود؛ اما مناطق جنوبی این کشور ممکن است آب و هوای معتدل‌تری نسبت به سایر مناطق داشته باشند و برف کمتری در این مناطق ببارد. در برخی از مناطق سوئد حتی در نیمه شب شاهد خورشید نیمه شب خواهید بود؛ اما در برخی از مناطق نیز در ماه دی، شبانه روز تاریک است.

کشور سوئد از لحاظ اینکه در منطقه جغرافیایی خاصی قرار دارد دارای تفاوت‌های زیادی با سایر کشورهای اروپایی است. به عنوان مثال در ماه خرداد خورشید اصلاً غروب نمی‌کند و شما می‌توانید فرصت بیشتری برای گشت و گذار و دیدن زیبایی طبیعی این کشور داشته باشید. در نهایت باید بگوییم که کشور سوئد دارای آب و هوای معتدلی است و این دلیل نمی‌شود که انتظار بارش باران ناگهانی را نداشته باشیم. همیشه لباس گرم همراه خود داشته باشید و اگر قصد سفر به کشور سوئد را دارید، درباره مناطق مختلف جغرافیایی آن و شرایط آب و هوایی در این مناطق تحقیق کنید.

آب و هوای کشور سوئد در فصل زمستان

سوالات متداول آب و هوای سوئد

کشور سوئد دقیقا در کجا قرار دارد؟

سوئد یکی از کشور‌های شبه جزیره اسکاندیناوی است که در شمال اروپا قرار دارد.

آب و هوای سوئد به طور کلی چگونه است؟

آب و هوای سوئد با توجه به اینکه این کشور در شمال اروپا و در نزدیک قطب شمال قرار دارد به نظر می‌رسد که آب و هوای سرد و خشکی داشته باشد؛ اما لازم به ذکر است که سوئد دارای آب و هوای چهار فصل است.

بهترین فصل برای سفر به کشور سوئد، چه فصلی است؟

هوا در فصل بهار معمولاً خنک بوده و بهترین زمان سفر به کشور سوئد در فصل بهار و پاییز است.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

کشور سوئد یکی از کشورهای فوق العاده زیبا می باشد که در منطقه اسکاندیناوی واقع شده و با دو کشور...

درباره شهر استکهلم پایتخت کشور سوئد نکات بسیاری است که مهاجران و افرادی که قصد کار یا تحصیل در این...

هزینه های زندگی در کشور سوئد با توجه به اینکه کشور سوئد در بین کشورهای اروپایی و کشورهای حوزه اسکاندیناوی...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر