درباره شهر آتن چه میدانید؟ - سفری دیگر

درباره شهر آتن چه میدانید؟

15 مرداد 1401

شهر آتن پایتخت کشور یونان دارای قدمت 3000 ساله است و مهد تمدن غرب به شمار می‌رود. در این مقاله درباره شهر آتن بیشتر می‌خوانیم.

شهر آتن پایتخت کشور یونان دارای قدمت 3000 ساله است و مهد تمدن غرب به شمار می‌رود. آتن در نزدیکی خلیج سالونیک واقع شده و از شهرهای تاریخی جهان محسوب می‌شود و زادگاه اندیشمندان و فلاسفه بزرگی چون سقراط، افلاطون، ارسطو و دموستون است. وجود بناهای تاریخی و جاذبه‌های گردشگری طبیعی متعدد آن را به مقصد گردشگری بسیاری از توریست‌های جهان تبدیل کرده است. در این مقاله درباره شهر آتن بیشتر می‌خوانیم.

درباره شهر آتن سفری دیگر

تاریخچه شهر آتن

نام شهر آتن از بانوی و الهه نگبهان آتنا گرفته شده و تاریخچه آن از قرن هفتم به صورت واضحی در دست است. این شهر پایتخت کشور یونان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است و در آن سلطنت موروثی حاکم بود ولی در 683 سال قبل از میلاد این سنت از بین رفت. آتن از مهم‌ترین شهرهای تاریخ باستان است که مرکز دانش و فلسفه و ادب نام گذاری شده است.

اگر بخواهیم درباره شهر آتن بیشتر بدانیم باید گفت، در سال 404 قبل از میلاد آتن به تصرف فیلیپ و اسکندر مقدونی در آمد. در نهایت در قرن ۱۴ میلادی و اوایل قرن ۱۵ یکی از خاندان‌های اشرافی فلورانس حکومت شهر آتن را به دست گرفت. در طول تاریخ یونان استقلال خود را به دست آورد و مسیر رشد و توسعه را در پیش گرفت.

شرایط زندگی در شهر آتن

در چند شاخص کشو ریونان و به تبع آن شهر آتن نسبت به سایر کشورها در وضعیت بهتری هستند. اما این شهر در شاخص‌هایی چون درآمد و ثروت، کیفیت محیط زیست، ارتباطات اجتماعی، تعادل کار و زندگی، امنیت شخصی، آموزش و اشتغال عملکرد ضعیفی داشته است.

 با توجه متوسط درآمد خالص هر خانواده در سال شکاف زیادی بیت خانواده‌های ثروتمند و فقیر در این شهر وجود دارد؛ به طوری که درآمد 20 درصد از جمعیت شش برابر 20 درصد دیگر از جمعیت است. از نظر اشتغال نیز کمترین میزان اشتغال در O.E.C.D را دارد و به طور کلی میانیگین رضایت عمومی از زندگی در آتن 6.5 بوده که یکی از پایین‌ترین درجه‌ها در O.E.C.D است.

شرایط زندگی در شهر آتن سفری دیگر

هزینه زندگی در شهر آتن

در حال حاضر نسبت به سال‌های 2015 و قبل آن شرایط اقتصادی در آتن بسیار پیشرفت کرده و هزینه زندگی با توجه به سطح کیفیت زندگی نسبتا خوب است و هزینه‌ها برای زندگی در این شهر چندان بالا نیست و بسیاری از مهاجران به همین دلیل آتن را برای زندگی انتخاب می‌کنند. هر چه به مناطق مرکزی آتن نزدیک‌تر شوید هزینه‌های زندگی نیز افزایش می‌یابد. بیشترین هزینه زندگی در این شهر مربوط به مسکن است. به طور کلی در این شهر نرخ تورم پایین است و به همین علت آسایش و رفاه بیشتر می‌باشد.        

هزینه زندگی در شهر آتن سفری دیگر

موقعیت جغرافیایی و آب و هوای شهر آتن

آتن در جنوب جلگه مرکزی آتیک قرار دارد و نهرهای کوهستانی کفیسوس و ایلیسوس در این شهر جریان دارند. شهر آتن کمترین فضای سبز (حدود 4 درصد) را در بین پایتخت‌های کشورهای اروپایی دارد. برخلاف اینکه آتن دارای آب و هوای مدیترانه‌ای و یک شهر جنگلی است ولی در آن به شدت آلودگی هوا و آلودگی صوتی وجود دارد.

در قسمت شمالی و جزایر و مناطق ساحلی این شهر در ماه جولای آب وهوای بسیار بدی حاکم می‌شود و در برخی مواقع دما تا 40 درجه سانتیگراد افزایش می‌یابد. فصل تابستان در آتن آب وهوایی گرم و خشک دارد. در فصل زمستان دمای شهر آتن به زیر صفر درجه می‌رسد و دارای بارش برف و باران است. در این فصل جنوب آتن آب و هوایی معتدل مستقر است و در قسمت شمال آن و مناطق کوهستانی سرمای زیادی دیده می‌شود.

موقعیت جغرافیایی و آب و هوای شهر آتن سفری دیگر

جمعیت شهر آتن

مساحت شهر آتن حدود ۳۹ کیلومتر مربع و مساحت آتن و حومه آن حدود ۴۱۲ کیلومتر مربع است. در سال 2003 میلادی جمعیت آتن در محدوده اصلی شهر حدود ۷۴۷٬۳۰۰ بوده است و جمعیت ساکن در حومه این شهر بیشتر از این تعداد برآورد می‌شود. جمعیت شهر و حومه آن باهم حدود سه میلیون و 120 هزار نفر است که از لحاظ تعداد جمعیت در بین شهرهای کشورهای عضو اتحادیه اروپا در رده هشتم قرار دارد.

جمعیت شهر آتن سفری دیگر

فرهنگ و آداب و رسوم شهر آتن

آتن و به طور کلی کشور یونان دارای پیشینه تاریخی و فرهنگی غنی هستند؛ زیرا تاریخ تمدن و فرهنگ این کشور طی هزاران سال تکامل پیدا کرده است. میراث فرهنگی و تاریخی این شهر بسیار زیاد است و از بین هنرها، تئاتر بسیار مورد توجه مردم آتن بوده است. میراث فرهنگی این آتن توانسته آفریقای شمالی و منطقه خاورمیانه را تحت تاثیر قرار دهد؛ از این جهت فرهنگ شهر آتن یک ساختار بنیادی برای اروپا به شمار می‌آید که از به عنوان فرهنگ غربی یاد می‌شود.

فرهنگ و آداب و رسوم شهر آتن سفری دیگر

آتن از لحاظ تولید ناخالص داخلی در رتبه 51 جهان قرار دارد و کشور یونان از کشورهای در حال توسعه به شمار می‌رود. همچنین از نظر اقتصادی در رتبه 54 اقتصادی جهانی بوده و در اقتصاد اتحادیه اروپا جایگاه 16 بزرگترین اقتصاد شهرهای این منطقه را به خود اختصاص داده است. شرایط آتن در زمینه‌های صنایع کشاورزی، خدماتی، گردشگری و سایر صنایع بسیار مطلوب می‌باشد.

 تا قبل از سال 2015 میلادی کشور یونان و آتن رکود اقتصادی شدید همراه با نرخ بیکاری بالا و تورم بالا را تجربه کرد که با تمهیدات و تدابیر دولت توانست وضعیت اقتصادی را تغییر و بهبود دهد. به طوری یک سال بعد تقریبا 0.6 درصد اقتصاد آتن رشد پیدا کرد و در سال 2021 به 16 درصد افزایش یافت. شرایط اقتصادی آتن در حال حاضر مطلوب بوده و دولت یونان با اتخاذ برنامه‌هایی سعی در تغییر قوانین و پیشرفت آن دارد.

اقتصاد شهر آتن

اقتصاد شهر آتن سفری دیگر

حمل و نقل در شهر آتن

در 10 سال اخیر خدمات حمل و نقل عمومی در آتن رشد زیادی داشته و شامل اتوبوس، اتوبوس برقی، تراموا، مترو و قطار برقی است. وجود سیستم حمل و نقل عمومی کامل و مناسبی سبب شده گردشگران به راحتی در این شهر تردد کنند و از مناظر طبیعی و آثار تاریخی دیدن نمایند.

 سوالات متداول درباره مزایا و معایب زندگی در شهر آتن

1.وضعیت رضایت‌مندی از زندگی افرادی که در آتن زندگی می‌کنند چه میزان می‌باشد؟

به طور کلی رضایت از زندگی در یونان و آتن پایین است و اکثر افرادی که در این شهر زندگی می‌کنند از زندگی خود رضایت ندارند. میانگین رضایت از زندگی در آتن 6.5 بوده و رضایت عمومی زندگی 5.2 است که پایین‌ترین درجه در O.E.C.D می‌باشد.

2.مزایای زندگی در آتن چیست؟

یونان و به تبع آن شهر آتن پاک‌ترین آب و هواها را در بین کشورهای مختلف دنیا دارند؛ همین دلچسب بودن هوا باعث شده بسیاری از افراد آتن را برای زندگی انتخاب کنند. هزینه‌ها در این شهر به جز املاک و غذا ارزان است. در این شهر سن بازنشستگی پایین بوده و در سبک زندیگ آنان استرس کمتری وجود دارد.

3.معایب زندگی در آتن چیست؟

وجود بوروکراسی فراوان و عدم توانایی در صحبت کردن به زبان یونانی از مشکلات زندگی در آتن است. عدم صداقت فروشندگان یونانی از جمله معایب دیگر زندگی در آتن است؛ همچنین عدم مهارت رانندگان یونانی و رعایت نکردن قوانین از سمت آن‌ها و افزایش تصادفات در این شهر می‌تواند زندگی در آتن را با مشکل مواجه کند. بزرگترین معایب آتن وجود فساد و رشوه و بحران اقتصادی است که سبب کاهش میانگین رضایت عمومی شده است.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

فستیوال ها و رویدادهای یونان ، یونان کشوری است با تاریخی غنی و فرهنگی پر جنب و جوش که هر...

هزینه های زندگی در کشور یونان: اخیرا یونان به مقصدی محبوب در میان مهاجران تبدیل شده است که برای لذت...

درباره جزیره لسبوس: یونان از لحاظ فراوانی بناهای تاریخی و باستانی در بین کشورهای توریستی برجسته است علاوه بر این...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر