ویزای لیتوانی | انواع، مدارک، هزینه‌، ریجکت و اعتراض به آن

ویزای لیتوانی | انواع، مدارک، هزینه‌، ریجکت و اعتراض به آن

هرآنچه در خصوص ویزای کشور لیتوانی نیاز دارید در این بخش گنجانده شده است.مطالعه دقیق بفرمایید و با مشاورین و کارشناسان ما در خصوص ویزای لیتوانی و آخرین تغییرات آن در تماس باشید

 • محل درخواست: وی اف اس ترکیه
 • نوع ویزا: شینگن
 • وضعیت بازگشایی بعد از پاندمی کرونا: فعال میباشد
 • درخواست توریستی بدون دعوتنامه امکانپذیر میباشد

لیتوانی جزء کشورهای عضو شنگن است و افرادی که بتوانند موفق به دریافت ویزای لیتوانی شوند می توانند در تمام کشورهای حوزه شینگن تردد داشته باشند. شهروندان ایرانی که متقاضی اخذ ویزای لیتوانی هستند با توجه به هدف سفر خود می توانند یکی از دو نوع ویزای کوتاه مدت یا بلند مدت کشور لیتوانی را دریافت کنند.

در صورتی که ایرانیان موفق به دریافت ویزا شوند می‌توانند ماکسیمم به مدت 9۰ روز در منطقه شنگن بمانند؛ اما اگر فردی قصد داشته باشد بیشتر از ۹۰ روز در کشور لیتوانی بماند برای دریافت ویزای شینگن نوع D درخواست دهد. این ویزاها معمولاً برای افرادی که با قصد تحصیل یا کار به لیتوانی سفر می کنند، صادر می شود.

نحوه دریافت ویزای لیتوانی

برای دریافت ویزای هر کشوری متقاضیان باید به سفارت آن کشور مراجعه کنند و با توجه به اینکه کشور لیتوانی در ایران سفارت خانه ندارد، ایرانیان می توانند به کشور ترکیه مراجعه کنند و از طریق کارگزاری وی اف اس در این کشور امور مربوط به دریافت ویزای لیتوانی را انجام دهند.

 • در مرحله اول متقاضی باید فرم درخواست ویزا را به صورت آنلاین تکمیل کرده و پرینت آن را امضا کند.
 • در مرحله دوم نیز باید از سفارت لیتوانی در ترکیه وقت بگیرد و در مصاحبه سفارت شرکت کند.
 • مرحله سوم نیز مربوط به آماده کردن مدارک و ارائه آن ها هنگام وقت سفارت لیتوانی به کنسولگری لیتوانی است.
 • در نهایت پروسه‌های بیومتریک، انگشت نگاری، عکس گرفتن و این قبیل امور در سفارت لیتوانی انجام می شود.
 • پس از تایید درخواست متقاضی دریافت ویزای لیتوانی اطلاعات متقاضی وارد سیستم آنلاین می شود و یک نسخه از آن نیز در اختیار خود فرد متقاضی قرار می‌گیرد. سپس فرد متقاضی باید هزینه های مربوط به ویزای شینگن را پرداخت کند و تا هنگام دریافت نتیجه منتظر بماند.
نحوه دریافت ویزای لیتوانی

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای لیتوانی

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای لیتوانی با توجه به هدف سفر ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال افرادی که قصد دریافت ویزای توریستی لیتوانی را دارند باید حتما از جانب خانواده یا دوستان در این کشور دعوت نامه داشته باشند و صورتحساب بانکی 3 ماه خود را ارائه کنند.

افرادی نیز که برای اهداف تجاری به لیتوانی سفر می کنند باید اجازه سفر کاری داشته باشند یا مدارکی را ارائه کنند که نشان دهنده روابط تجاری بین شرکت ها باشد. مدارک مربوط به دریافت ویزای پزشکی این کشور نیز شامل گواهی پزشکی، رسید پرداخت هزینه های پزشکی و … می شود. با توجه به انواع ویزای لیتوانی و هدف سفر، مدارک کلی دریافت ویزا لیتوانی شامل موارد زیر می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای ویزای کوتاه مدت لیتوانی

 • منابع مالی تامین سفر، مشخصات همراه و مشخصات میزبان در لیتوانی (هتل یا دعوتنامه)، برنامه سفر دقیق ، و …
 • اصل شناسنامه
 • اصل پاسپورت جدید (با حداقل هفت ماه اعتبار از زمان سفر)
 • اصل و فتوکپی پاسپورت قدیم (از صفحه مشخصات و کلیه ویزاهای شینگن گذشته)

توضیحات: سابقه سفر به هر کشوری در جهان یکی از عوامل بسیار مهم در اثبات توریست بودن متقاضی می باشد.

 • دو قطعه عکس پرسنلی جدید (عکس بیومتریک) در ابعاد ۳/۵ در ۴/۵ ، رنگی ، زمینه سفید ۷۰% زوم چهره و تمام رخ، بدون روتوش
 • گردش حساب بانک (پرینت ۳ ماهه حساب جاری) توجه: گردش حساب بایستی دارای تراکنش های طبیعی باشد و از حساب سازی پرهیز شود. به عنوان مثال برداشت و واریزها با مبالغ بالا و غیر متعارف بدون دلیل قانع کننده برای سفارت وجود نداشته باشد.

توضیحات: نوع حساب، مدتی که این حساب را داشته اید، مبالغ واریزی و برداشتی، تعدد و نظم تراکنش ها در یک بازه زمانی همگی در اعتبار گردش مالی تاثیرگذار هستند. باید توجه داشت از واریز مبالغ سنگین به حساب مرده پرهیز کرد. تا زمان اعلام نتیجه اخذ ویزا نباید بیش از ۳۰ درصد موجودی حساب را برداشت کرد، زیرا احتمال استعلام سفارت از بانک وجود دارد.

 • در صورت داشتن سپرده بانکی پرینت گرفته شود.
 • نامه تمکن مالی از بانک (به زبان انگلیسی)، و ذکر موجودی (به یورو یا دلار)

توضیحات:

–  ارائه سند شریکی نیز بلامانع می باشد.

–  ارائه مبایعه نامه با کد رهگیری نیز بلامانع می باشد.

 • در صورت سفر فرزندان زیر ۱۸ سال به همراه یکی از والدین (درصورت جدایی والدین) ارائه رضایت نامه محضری و یا حکم حضانت فرزند الزامی می باشد.
 • واچر هتل ( تأئیدیه رزرو هتل ) برای تمام شب های اقامت، یا “اصل” دعوتنامه شخص دعوت کننده با ذکر محل اقامت و وجود اتاقی مجزا برای اقامت. واچر جعلی منجر به ریجکت شدن ویزای لیتوانی خواهد شد. توجه نمائید در صورت اقدام به اخذ ویزای شینگن لیتوانی توسط آژانس هواپیمایی سفری دیگر، رززواسیون  رسمی به شما تعلق خواهد گرفت.

مدارک برای دانشجویان و محصلین

 • گواهی اشتغال به تحصیل ، توصیه نامه از استاد دانشگاه

مدارک شغلی برای کارمندان بخش خصوصی یا دولتی

 • حکم کارگزینی یا گواهی اشتغال به کار با تاریخ شـروع خدمت، اعتبار قرارداد کاری، معرفی نامه (خطاب به سفارت) با ذکر سمت شغلی و حقوق ماهیانه و تعداد روزهای مرخصی طبق فرمت ارسالی (روی سربرگ شرکت) با تاریخ، شماره، امضا مدیر عامل و مهر شرکت + یک نسـخه از روزنامه رسمی شرکت، آگهی تاسیس و آگهی آخرین تغییرات + فیش حقوقی سه ماه اخیر + اصل لیست بیمه سه ماه اخیر (در صورت وجود).

مدارک شغلی برای پزشکان

 • پروانه طبابت، دانشنامه پزشکی از دانشگاه ( برای ویزای لیتوانی )، کارت نظام پزشکی، سوابق بیمه

مدارک شغلی برای مشاغل آزاد

 • جواز کسب یا پروانه کاری/بهره برداری، سوابق بیمه

مدارک شغلی دارندگان شرکت

 • روزنامه رسمی، آگهی تاسیس، آگهی آخرین تغییرات شرکت، اساسنامه و معرفی نامه از شرکت که درآمد و سمت لحاظ شود.

مدارک شغلی برای وکلا

 • پروانه وکالت (شماره کانون وکلا)

مدارک شغلی برای ساختمان سازان

 • معرفی نامه، قرارداد کاری، جواز ساخت، روزنامه رسمی آگهی تاسیس و یا کارت نظام مهندسی و سوابق بیمه حتی اگر اختیاری باشد

مدارک شغلی برای کارمندان آزاد

 • سوابق بیمه، معرفی نامه (خطاب به سفارت) با ذکر سمت شغلی و درآمد و تعداد روزهای مرخصی، و قرارداد کاری.

مدارک شغلی برای بازرگانان

 • کارت بازرگانی، روزنامه رسمی ،آگهی تاسیس، سوابق بیمه
 • گواهینامه فعالیت صنعتی

مدارک برای بازنشستگان

 • حکم بازنشستگی، فیش حقوق

انواع ویزای لیتوانی

ویزای لیتوانی دو نوع کوتاه مدت و بلند مدت دارد. افرادی که موفق به دریافت ویزای کوتاه مدت لیتوانی شوند می‌توانند به مدت ۱۸۰ روز در کشورهای حوزه شینگن بمانند و حداکثر ۹۰ روز می توانند در کشور لیتوانی اقامت داشته باشند. همانطور که می دانید لیتوانی عضو حوزه شینگن است و افرادی که ویزای این کشور را دریافت کنند می توانند به سایر کشور ها هم تردد داشته باشند. به عنوان مثال این افراد می‌توانند به کشورهایی مانند هلند، آلمان، فرانسه، لیتوانی و … نیز رفت و آمد کنند.

اما اگر بخواهند بیشتر از ۹۰ روز در کشور لیتوانی بمانند باید ویزای بلند مدت نوع D دریافت کنند. این ویزا نیز به دو صورت یک بار ورود و چند بار ورود صادر می‌شود و با توجه به شرایط متقاضی به آن ها تعلق می گیرد. ویزای بلند مدت این کشور برای افرادی که قصد تحصیل در کشور لیتوانی را دارند و یا یک پیشنهاد کاری از کارفرمای لیتوانیایی دریافت کرده اند صادر می شود.

ویزای کاری لیتوانی، ویزای سرمایه گذاری لیتوانی، ویزای استارتاپ لیتوانی همه و همه جزء ویزای بلند مدت این کشور هستند. افرادی که به قصد کار به کشور لیتوانی سفر می کنند علاوه بر داشتن پیشنهاد شغلی و دریافت ویزای نوع D باید مجوز کار نیز در این کشور داشته باشند.

ویزای کوتاه مدت لیتوانی برای مقاصد توریستی، دیدار با اقوام و آشنایان، اهداف کاری، دریافت خدمات پزشکی، شرکت در دوره های آموزشی کوتاه مدت و شرکت در رویداد های ورزشی و فرهنگی برای متقاضیان صادر می‌شود.

روند درخواست ویزای لیتوانی

در بخش های پیشین مراحل درخواست ویزای لیتوانی را عنوان کردیم؛ اما باید بدانید که این کشور برای صدور ویزا شرایط ویژه‌ای را در نظر گرفته است. به عنوان مثال، متقاضیان ورود به کشورهای حوزه شینگن از طریق کشور لیتوانی، باید حداقل سه روز در لیتوانی اقامت داشته باشند و پس از آن به کشورهای دیگر بروند. دریافت ویزای تحصیلی لیتوانی نیازمند گواهی پذیرش از دانشگاه ها و موسسات آموزشی این کشور است. افرادی که متقاضی دریافت ویزای کاری لیتوانی باشند باید حتما یک پیشنهاد کاری معتبر از کارفرمای لیتوانیایی داشته باشند.

در آخر اینکه تمکن مالی نیز برای اقامت در لیتوانی مورد نیاز است و در صورتی که هر یک از موارد عنوان شده نادیده گرفته شود امکان دریافت ویزای لیتوانی برای متقاضیان وجود نخواهد داشت. روند درخواست ویزای لیتوانی به این صورت است که متقاضیان باید برای انجام کارهای مربوط به دریافت وقت سفارت لیتوانی به کشور ترکیه مراجعه کنند و از طریق کارگزاری VFS گلوبال بقیه کارها را انجام دهند.

روند درخواست ویزای لیتوانی

هزینه درخواست ویزای لیتوانی چقدر است؟

هزینه ویزای لیتوانی برای افرادی که بیشتر از ۱۲ سال سن دارند ۸۰ یورو است. این مبلغ برای کودکان ۶ تا ۱۲ سال 40 یورو و کودکان زیر ۶ سال رایگان است. متقاضیان دریافت ویزای لیتوانی باید هزینه‌های مربوط به بلیط رفت و برگشت به ترکیه و اقامت در این کشور را نیز در نظر بگیرند. در صورت ریجکتی ویزا هزینه های پرداخت شده بازگردانده نمی‌شود.

دلایل ریجکتی ویزای لیتوانی

ناقص بودن مدارک تعیین شده توسط سفارت، بیمه مسافرتی نامعتبر، سوء پیشینه، اعتبار ناکافی گذرنامه و …

نتیجه درخواست ویزای لیتوانی چند روز بعد اعلام می شود؟

نتیجه درخواست ویزای لیتوانی با توجه به اینکه این ویزا جزء ویزای شینگن محسوب می شود، ۱۵ تا ۲۰ روز طول می‌کشد؛ اما برخی اوقات نیاز به بررسی بیشتر مدارک وجود دارد و ممکن است ۴۵ روز نیز طول بکشد.

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر