بررسی روش های اقامت و مهاجرت به فنلاند - سفری دیگر

بررسی روش های اقامت و مهاجرت به فنلاند

12 مرداد 1401

فنلاند از کشورهای منطقه اسکاندیناوی به شمار می‌رود که در شمال اروپا قرار دارد. برای اقامت و مهاجرت به فنلاند روش‌های متفاوتی وجود دارد.

زمانی که قصد مهاجرت به کشور خارجی را دارید باید اطلاعات کافی در زمینه تعداد جمعیت، اقتصاد، قیمت مسکن و فرهنگ و شرایط زندگی و هزینه‌های آن بدست آورید. سپس باید براساس شرایط خود برای سفر خود هدفی پیدا کنید و در نهایت درخواست ویزا برای اقامت و مهاجرت به کشور مربوطه را به سفارت کشور مقصد ارسال کنید.

فنلاند از کشورهای منطقه اسکاندیناوی به شمار می‌رود که در شمال اروپا قرار دارد و از نظر رفاه و امنیت و اقتصادی از جایگاه بالایی برخوردار است. فنلاند به عنوان هشتمین کشور امن جهان معرفی می‌شود و به کشور هزار دریاچه معروف شده است و وسعت آن 338145 کیلومتر مربع می‌باشد. برای اقامت و مهاجرت به فنلاند ابتدا باید با روش‌های متفاوت مهاجرتی به این کشور آشنا شد تا بتوان بر اساس شرایط خود اقدام به درخواست ویزا کرد.

اقامت و مهاجرت به فنلاند

اقامت و مهاجرت به کشور فنلاند

 از رایج‌ترین انواع اقامت و مهاجرت به فنلاند می‌توان به مهاجرت از طریق تحصیل، کار، ازدواج، سرمایه‌گذاری، پناهندگی و خانواده اشاره کرد. افرادی که موفق به دریافت ویزای فنلاند می‌شوند اجازه دارند با همین ویزا به سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهای حوزه شینگن سفر کنند؛ زیرا فنلاند یکی از مهم‌ترین کشورهای پیمان شینگن است.

 تعداد بسیار زیادی مهاجر با هدف توریستی یا کار و سرمایه گذاری و گاهی با هدف زندگی در فنلاند به این کشور سفر می‌کنند. از مهم‌ترین دلایل مهاجرت به فنلاند پیدا کردن شغل و ادامه تحصیل در این کشور است؛ زیرا شرایط دانشگاه‌های این کشور و درآمد و زمینه اقتصادی فنلاند در سطح بالایی قرار دارند.

اقامت و مهاجرت به فنلاند از طریق کار

کشور فنلاند همانند کشورهایی نظیر آلمان و اتریش به صورت مستقیم ویزای کار صادر نمی‌کند و اگر خواهان اخذ ویزای کار برای اقامت و مهاجرت به فنلاند هستید باید یکی از دو روش را که ادامه توضیح می‌دهیم انتخاب کنید. روش اول تحصیل در فنلاند است که بعد از پایان تحصیلات می‌توان ویزای تحصیلی را تبدیل به ویزای کار نمود و از این طریق مجوز کار در فنلاند را دریافت کرد.

روش دوم دریافت پیشنهاد کاری و دعوتنامه از سوی یک موسسه یا شرکت فنلاندی است که با داشتن آن می‌توان در کشور فنلاند مشغول به کار شد. تراکم جمعیت کشور فنلاند بسیار کم بوده و از این رو تقاضای نیروی کار متخصص بسیار زیاد است. اگر فردی در زمینه کاری خود در حد بالایی تخصص و مهارت کسب کند می‌تواند به راحتی در فنلاند کار پیدا کند و ویزای کار دریافت نماید.

اقامت و مهاجرت به فنلاند از طریق تحصیل

تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های کشور فنلاند منجر به دریافت مجوز اقامت و مهاجرت به فنلاند می‌شود. نظام‌های آموزشی محدوده اسکاندیناوی در سطح عالی قرار دارند و برای متقاضیان تحصیل در آن‌ها شرایط ویژه‌ای دارند. در این مدارس دوره ابتدایی ۶ سال، دوره جامع ۳ سال و دوره دبیرستان بین دو تا چهار سال است و افراد مهاجر و غیراروپایی برای تحصیل در آن‌ها باید هزینه پرداخت کنند.

هلسینکی، کیلو، کول ساری، مانوئلا، اسپو از بهترین مدارس بین‌المللی کشور فنلاند به شمار می‌روند. تحصیل در تمام سطوح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه‌های فنلاند برای دانشجویان خارجی امکان‌پذیر است. ارائه مدرک زبان برای تحصیل در دانشگاه‌های فنلاند ضروری نیست؛ ولی تدریس دروس به سه زبان سوئدی، فنلاندی و به ندرت انگلیسی صورت می‌گیرد. ا

ز این رو متقاضی باید به یکی از این سه زبان مسلط باشد تا بتواند به راحتی در این دانشگاه‌ها ادامه تحصیل دهد.‌ای یو تی، تامپره، هلسینکی، آلتو، توریکو، جیواسکیلا، اوولو، لاپنرانتا، فنلاند شرقی و ابو آکادمی از بهترین دانشگاه‌های فنلاند محسوب می‌شوند.

اقامت و مهاجرت به فنلاند از طریق سرمایه گذاری

افراد با سرمایه گذاری به روش‌های مختلف مثل تاسیس شرکت یا راه اندازی کسب و کار می‌توانند اجازه اقامت و مهاجرت به فنلاند را دریافت کنند. دقت داشته باشید که در کشور فنلاند سرمایه گذاری روی خرید املاک و بورس برای دریافت این نوع ویزا کاربرد ندارد. برای اخذ ویزای این کشور باید اقدامات مربوط به تاسیس شرکت را مطابق با استانداردها و قوانین خاص کشور فنلاند انجام داد تا پس از تایید دولت فنلاند موفق به دریافت مجوز اقامت شوید.

امکان سرمایه گذاری در کشور فنلاند بسیار راحت است و نگرانی از بابت مصادره اموال در این کشور وجود ندارد؛ زیرا نرخ مصادره اموال در فنلاند چیزی حدود یک درصد و بسیار پایین است.

اقامت و مهاجرت به فنلاند از طریق تولد

یکی از روش‌های اخذ ویزای مهاجرت به کشورهای خارجی تولد است که بر اساس قوانین خون و خاک ارزیابی می‌شود. برای دریافت اقامت و مهاجرت به فنلاند از طریق تولد فقط مسئله خون مورد بررسی قرار می‌گیرد و تابعیت بر اساس خاک تاثیری بر روند دریافت این نوع ویزا ندارد. در صورتی که پدر یا مادر نوزاد متولد شده شهروند فنلاندی باشند کودک نیز تابعیت این کشور را دریافت خواهد؛ این در صورتی قابل قبول است که پدر و مادر ازدواج ثبت شده داشته باشند و به صورت قانونی زن و شوهر باشند.

چنانچه قبل از تولد فرزند پدری که تابعیت فنلاندی داشته فوت کند با این شرط که مادر کودک به صورت قانونی همسر پدر کودک باشد برای فرزند تابعیت فنلاندی لحاظ می‌شود.

اقامت و مهاجرت به فنلاند از طریق ازدواج

برای اخذ ویزا فنلاند از طریق ازدواج باید یکی از طرفین شهروند فنلاند باشد یا اقامت دائم این کشور را داشته باشد. ثبت ازدواج رسمی در دفاتر معتبر و قانونی از نکات مهم برای دریافت این نوع ویزا است. هر یک از دو طرف می‌توانند برگه ازدواج خود را به سفارت کشور فنلاند تحویل دهد و اقدامات مربوط به دریافت ویزا برای همسر خود را انجام دهد.

 برای دریافت اقامت موقت باید دو سال زندگی مشترک را در فنلاند گذراند و برای اخذ تابعیت دائم و پاسپورت فنلاندی باید پنج سال در فنلاند سکونت داشت. افرادی که می‌خواهند از طریق ازدواج تابعیت فنلاند ار بگیرند باید بالای 18 سال سن داشته باشند. همچنین باید برای دولت فنلاند واقعی بودن ازدواج اثبات شود. برای این کار نیاز به ارائه عکس‌های نامزدی، پرینت تماس، تسلط معمولی به زبان فنلاندی یا آدرس محل زندگی است.

اقامت و مهاجرت به فنلاند از طریق خانواده

اگر خانواده متقاضی در کشور فنلاند ساکن است برای ملحق شدن به خانواده فرد متقاضی نیاز به اخذ مجوز دارد. البته شهروند فنلاندی نمی‌تواند برای همه اعضای خانواده خود از طریق دعوتنامه ویزا دریافت کند و این امر محدود به تعداد افراد مشخصی می‌شود. همسر رسمی و ازدواج کرده، زوجی که ازدواج آن‌ها به ثبت رسیده، فرزندان زیر سن قانونی از جمله افرادی هستند که امکان گرفتن ویزای خانوادگی برای آن‌ها امکان‌پذیر است.

شهروند فنلاندی که می‌خواهد برای خانواده خود ویزا بگیرد باید درآمد کافی برای تامین هزینه‌های زندگی خود و خانواده را داشته باشد. این درآمد می‌تواند شامل حقوق، درآمد شرکت، اموال و دارایی‌ها یا حق بازنشستگی باشد. اگر برای مدت زمان کمتر از 90 روز قصد اقامت در فنلاند را دارید نیازی به دریافت ویزا نیست؛ البته برای اقامت و مهاجرت به فنلاند بیشتر از 90 روز باید متقاضی ویزا دریافت کند.

اقامت و مهاجرت به فنلاند از طریق خانواده

جمع بندی اقامت و مهاجرت به فنلاند

دلایل متعددی نظیر محیط زیستی زیبا، برابری در دریافت درآمد، سیستم بهداشت عمومی مدرن، ثبات سیاسی در سطح عالی، امنیت نظامی بالا و کنترل شده و شرایط تحصیلی و کاری مناسب سبب شده سالانه به تعداد مهاجران به کشور فنلاند افزوده شود. بیشترین درخواست ویزا برای اقامت و مهاجرت به فنلاند برای تحصیل، کار و ازدواج صورت می‌گیرد. برای دریافت اطلاع کاربردی در زمینه قوانین کشور فنلاند و حقوق شهروندی در این کشور بهتر است به مشاوران موسسات مهاجرتی معتبر مراجعه کنید.

پرسش و پاسخ اقامت و مهاجرت به فنلاند به کشور فنلاند

1.کدام گزینه‌ها از بین آسان‌ترین راه مهاجرت به فنلاند، انتخاب مناسبی است؟

پاسخ این سوال کاملا به رزومه و اطلاعات هر متقاضی بستگی دارد.

2.آیا برای مهاجرت به فنلاند به مشاوره وکلای متخصص نیاز است؟

مهاجرت به فنلاند نیازمند طی پروسه‌ای طولانی و پر از قوانین مختلف است. اگر تجربه این کار را ندارید بهتر است از یک مشاوره یا یک وکیل متخصص و معتبر کمک بگیرید.

3.آیا می‌توان بعد از اقامت، تابعیت فنلاند را نیز کسب کرد؟

متقاضی باید ابتدا پنج سال در این کشور اقامت موقت داشته باشد تا برای مراحل بعدی توسط دولت فنلاند راحت‌تر ارزیابی گردد. پس از آن اگر متقاضی موفق به دریافت اقامت دائم شد، بعد از یک سال می‌تواند درخواست شهروندی بدهد.

4.آیا تحصیل در فنلاند رایگان است؟

در مورد مهاجران کشورهای خارجی دو حالت وجود دارد؛ تحصیل در مورد انگلیسی زبان، نیازمند پرداخت وجه است. در صورتی که متقاضی به زبان فنلاندی مسلط باشد، می‌تواند با هزینه کم یا به صورت رایگان در فنلاند تحصیل نماید.

5.آیا اگر دو زوج برای تفریح به فنلاند سفر کنند و آنجا فرزندشان متولد گردد، می‌توانند برای فرزندشان اقامت بگیرند؟

خیر، زیرا در فنلاند وابستگی خونی نوزاد تاثیر گذار است و یکی از والدین، پدر یا مادر باید از قبل تابعیت فنلاند را داشته باشد تا فرزندشان نیز بتواند تابعیت این کشور را بگیرد.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

بگیریمکشور فنلاند در منطقه اسکاندیناوی شامل اروپا قرار دارد و پایتخت آن هلسینکی است که به دلیل شرایط مناسب برای...

وقتی پای شهرهای شمالی اروپا به میان می‌آید، ناخودآگاه ذهن نقش بندی آسمان‌هایی روشن، طبیعت‌های بکر و معماری‌هایی مدرن را...

فنلاند یکی از کشور‌‌های شمالی قاره اروپا است که آب و هوای نسبتا سردی دارد. این کشور یکی از کشور‌های...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر