بررسی روش های اقامت و مهاجرت به لیتوانی - سفری دیگر

بررسی روش های اقامت و مهاجرت به لیتوانی

16 مرداد 1401

شرایط خوب زندگی باعث شده اقامت و مهاجرت به لیتوانی اهداف بسیاری از افراد برای مهاجرت به اروپا باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه همراه ما باشید.

در حوزه بالتیک 3 جمهوری وجود دارد که بزرگترین آن‌ها جمهوری لیتوانی است. جمهوری لیتوانی در جنوبی‌ترین قسمت حوزه بالتیک واقع شده و مانند دیگر همسایگان خود بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوری در دهه 90 میلادی به وجود آمد. این کشور از شرق با لتونی، روسیه، بلاروس و لهستان مرز مشترک داشته و در قسمت غرب آن دریای بالتیک قرار دارد. باهم به برسی اقامت و مهاجرت به لیتوانی میپردازیم.

روش های اقامت و مهاجرت به لیتوانی

جاذبه‌های گردشگری لیتوانی و شرایط خوب زندگی در این کشور باعث شده اقامت و مهاجرت به لیتوانی اهداف بسیاری از افراد برای مهاجرت به اروپا باشد. با توجه به محبوبیت جمهوری لیتوانی، امروز در این مطلب تصمیم گرفته‌ایم شرایط اقامت و چگونگی مهاجرت به این کشور را به صورت موشکافانه‌ای مورد بررسی قرار دهیم؛ پس برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه همراه ما باشید.

اقامت و مهاجرت به لیتوانی

مشخصات کلی جمهوری لیتوانی

جمهوری لیتوانی در قرن چهاردهم میلادی یکی از وسیع‌ترین کشورهای دنیا بود که در سال 2007 به اتحاده شینگن پیوست. زبان رسمی این کشور لیتوانیایی است و قشر جوان بسیار با سوادی دارد.

جمهوری لیتوانی در حال حاضر دارای 2.3 میلیون جمعیت بوده و به علت قرار گرفتن در اتحادیه اروپا در این کشور واحد شمارش پول یورو است. مسیح دین اکثر مردم لیتوانی بوده و تقریبا می‌توان گفت 70 درصد مردم لیتوانی پیرو مذهب کاتولیک هستند.

برخلاف بسیاری از کشورهای غربی مانند ایلات متحده آمریکا، لیتوانی محلات نا امن یهودی نداشته و جزو کشورهای امن دنیا به شمار می‌رود. میزان جرم و جنایت در این کشور به شکل فوق العاده‌ای پایین است.

علت محبوبیت لیتوانی برای مهاجران

دریافت اقامت و مهاجرت به لیتوانی می‌تواند جزو اهداف افراد بسیاری باشد. برای مهاجرت به این کشور دلایل بسیاری وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

•        وجود راه‌های دریایی و دسترسی این کشور به آب‌های آزاد از طریق دریای بالتیک

•        اتصال زیر سازهای حمل و نقل لیتوانی به اتحادیه اروپا

•        دارا بودن امنیت اجتماعی

•        برخورداری از شبکه‌های گسترده و معتبر در زمینه بانک‌های بین‌المللی

•        مناسب بودن هزینه‌های زندگی نسبت به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا

•        و…

لازم به ذکر است که یک فرد برای مهاجرت به این کشور باید از قبل اهداف خود از مهاجرت را کاملا مشخص کرده و متناسب با هدف خود برای مهاجرت به لیتوانی اقدام کرده تا از مزایای زندگی در این کشور بهره‌مند شود.

انواع مختلف اقامت و مهاجرت به لیتوانی

هر فرد خارجی که جزو شهروندان اتحادیه اروپا نباشد، برای زندگی و مهاجرت به کشور لیتوانی نیازمند ویزا و اقامت است. قبل از هر چیز همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، یک فرد باید بتواند هدف خود از مهاجرت به کشور لیتوانی را مشخص کند. با توجه به هدف فرد راه‌های مختلفی برای گرفتن اقامت در لیتوانی وجود دارد.

اما به طور کلی گرفتن اقامت در این کشور به دو دسته اقامت بلند مدت و اقامت کوتاه مدت تقسیم بندی می‌شود. فردی که قصد اقامت دائم در کشور لیتوانی را دارد با استفاده از اقامت بلند مدت می‌تواند به هدف خود دست یابد؛ از همین رو در ادامه قصد داریم ویزای‌های مختلف برای دریافت اقامت کشور لیتوانی را بررسی کنیم.

دریافت ویزا و اخذ اقامت لیتوانی از طریق کار

اقامت و مهاجرت به لیتوانی و تمام کشورهای بین‌المللی از طریق کار نیازمند دریافت پیشنهاد کاری از کشور لیتوانی هستند. به طور کلی از دو روش زیر می‌توان برای دریافت ویزای کاری از کشور لیتوانی اقدام کرد:

  1. اخد ویزا به عنوان نیروی کار ماهر
  2. اخذ ویزا به عنوان کارمند انتقالی درون شرکتی

با توجه به قوانین مربوط به جمهوری لیتوانی برای اخذ ویزا از طریق کار یک ماه قبل از اقدام به ویزا یک کمپانی یا شرکت در لیتوانی درخواست جذب نیرو آن هم خارج از اتحادیه اروپا را ثبت کرده باشد.

روند دریافت ویزای کاری به این شکل است که یکی از دفاتر محلی که در زمینه تبادل نیروی کار فعالیت دارند، درخواست‌های شرکت مربوطه را بررسی می‌کند. در صورت اثبات درخواست نیروی بیگانه از طریق دفتر محلی درخواست فرد متقاضی به سازمان کار کشور ارسال شده و در نهایت مجوز لازمه برای کار در لیتوانی برای فرد صادرمی شود.

معمولا درخواست اخذ اقامت کشور لیتوانی آن هم از طریق کار از 1 تا 2 ماه به طول انجامیده و در صورت دریافت مجوز فرد متقاضی می‌تواند 2 سال در این کشور اقامت داشته باشد.

اخذ ویزا و دریافت اقامت لیتوانی از طریق تحصیل

اقامت در لیتوانی از طریق تحصیل نیز امکان‌پذیر است. کشور لیتوانی از نظر علمی دارای رده بالایی در دنیا بوده و بسیاری از دانشگاه‌ها معتبر اتحادیه اروپا در لیتوانی قرار دارند. افراد متقاضی برای تحصیل در لیتوانی می‌توانند در رشته‌ها مختلف آن هم به زبان انگلیسی به هدف خود دست یابند.

در کشور لیتوانی سیستم آموزشی بر مبنای ترمی است و اکثر رشته‌های مهندسی توسط دانشگاهی به نام دانشگاه کانوس به متقاضیان ارائه می‌شود. بهتر است که بدانید برترین دانشگاه در جمهوری لیتوانی ویلنیوس بوده و افراد زیادی برای تحصیل در این دانشگاه مشتاق هستند.

هزینه تحصیل در کشور لیتوانی به صورت متوسط چیزی حدود 3000 یور تا 7000 یور بوده، شاید جالب باشد که بدانید اداره مهاجرت کشور لیتوانی هر ساله به دانشجویان بین‌المللی خود کارتی اقامتی ارائه می‌کنند که به وسیله آن کارت دانشجویان می‌توانند در 27 کشور اتحادیه شینگن و اروپا تردد کنند.

اخذ ویزا و دریافت اقامت لیتوانی از طریق سرمایه گذاری

اقامت و مهاجرت به لیتوانی از طریق سرمایه گذاری هم امکان‌پذیر است. اگر فردی دارای اقامت در یک آدرس مشخص را داشته باشد می‌تواند کسب و کار خود را گسترش داده، یک شرکت خریداری کرده، یا به توسعه تجارت خود در این کشور اقدام کند. همچنین آن فرد می‌تواند یکی از شعبات شرکت‌های خارجی را در لیتوانی تاسیس کرده به شرط آنکه عضو اصلی هیئت مدیره یا سهام‌دار اصلی آن شرکت باشد.

در همین راستا فرد می‌تواند برای اخذ اقامت دائم در لیتوانی هم برمبنای شرایط زیر اقدام کند:

1.       ارزش سهام فرد در شرکت برای اخد ویزا حداقل 14000 یورو باشد.

2.       سهام دیگر سرمایه گذاران در شرکت تنها یک سوم کل سهام شرکت باشد.

3.       برای اتباع لیتوانیایی و دیگر اتباع اتحادیه اورپا فرد در شرکت خود ایجاد شغل کند

4.       شش ماه قبل از درخواست اخذ اقامت شرکت مربوطه باید کار خود را آغار کرده باشد.

5.      

لازم به ذکر است به منظور ثبت نمایندگی خود در جمهوری لیتوانی شرکت شما حداقل از یک سال قبل باید در آمدزایی داشته باشد.

اخذ اقامت لیتوانی از طریق الحاق خانواده یا ازدواج

از جمله ساده‌ترین راه حل‌ها برای دریافت اقامت لیتوانی، محلق شدن به یکی از اعضای خانواده است. به طور کلی امکان دریافت اقامت از طریق یکی از اعضای خانواده مانند همسر و خانواده درجه یک وجود دارد.

اما به طور کلی یکی از بهترین راه حل‌ها در این زمینه ازدواج با یک زن یا مرد لیتوانیایی است. فراهم کردن مدارک مربوط به این مسئله در سریع‌ترین حالت ممکن باعث دریافت اقامت شما خواهد شد. به یاد داشته باشید که ازدواج شما با تبعه لیتوانی باید کاملا رسمی و قانونی باشد و ازدواج سوری مورد تایید سفارت لیتوانی نخواهد بود. همچنین برخوداری از سن قانونی ازدواج در کشور لیتوانی برای مهاجرت از طریق ازدواج الزامی است.

اخذ اقامت جمهوری لیتوانی از طریق تابعیت و تولد

اصل خاک و اصل خون دو مورد از مهم‌ترین شرایط برای دریافت اقامت لیتوانی از طریق تولد است. حال این سوال برای شما پیش می‌آید که اصل خون و اصل خاک به چه معناست؟ در پاسخ باید گفت اصل خون یعنی والدین فرد تابعیت لیتوانی داشته باشند و اصل خاک یعنی فرد در لیتوانی به دنیا آمده باشد.

تابعیت کشور لیتوانی از طرق تولد بر منبای اصل خون است. به عبارتی اگر یک فرد از پدر و مادری لیتوانیایی و در خاک این کشور به دنیا آمده باشد، اقامت این کشور به طور طبیعی خواهد داشت. اما اگر فردی تنها از پدر و مادر لیتوانیایی و در جای دیگر به دنیا آمده باشد، باز هم تابعیت لیتوانی به او اعطا می‌شود.

اخذ اقامت جمهوری لیتوانی از طریق تابعیت و تولد

سوالات متداول اقامت و مهاجرت به لیتوانی

آیا تحصیل در کشور لیتوانی به زبان انگلیسی امکان‌پذیر است؟

بله؛ اکثر دانشگاه‌های موجود در کشور لیتوانی امکان تحصیل به زبان انگلیسی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده‌اند.

دریافت اقامت تحصیلی و کاری در لیتوانی نیازمند چه نوع ویزایی است؟

برای اقامت تحصیلی فرد متقاضی نیاز‌مند ویزای بلند مدت و برای دریافت اقامت کاری فرد متقاضی باید ویزای تایپ دی را داشته باشد.

بعد از چند سال زندگی در لیتوانی می‌توان اقامت دائم گرفت؟

حداقل بعد از 5 سال زندگی در جمهوری لیتوانی فرد می‌تواند اقامت دائم این کشور را به دست آورد.

هزینه‌های زندگی در لیتوانی چقدر است؟

به طور معمولا هر فرد برای داشتن یک زندگی متوسط ماهیانه به 500 تا 700 یور نیاز دارد.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

هزینه های زندگی در کشور لیتوانی:‌ مهاجرت و رفتن به یک کشور دیگر برای آغاز یک زندگی جدید و پیشرفت...

کشور لیتوانی یکی از زیباترین و ناشناس ترین کشورهای اروپایی می باشد که در شمال شرق این قاره واقع شده...

کشور کوچک لیتوانی با سه میلیون نفر جمعیت یکی از کشور های اروپایی است که در قسمت شمال شرق این...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر