بررسی روش های اقامت و مهاجرت به سوئیس - سفری دیگر

بررسی روش های اقامت و مهاجرت به سوئیس

6 شهریور 1401

اقامت و مهاجرت به سوئیس، این کشور زیبای اروپای غربی می‌تواند رؤیای هر مهاجری باشد. روش‌های مختلفی برای اخذ اقامت و مهاجرت به سوئیس وجود دارد.

اقامت و مهاجرت به سوئیس، این کشور زیبای اروپای غربی می‌تواند رؤیای هر مهاجری باشد. این کشور دارای شرایط اقتصادی بسیار عالی بوده و به دلیل اینکه از لحاظ سیاسی هیچ علاقه‌ای به جنگ و ارتباط با کشورهایی که در حال جنگ هستند ندارد، دارای امنیت بسیار بالایی است. کشور سوئیس عضو اتحادیه اروپا و کشورهای حوزه شنگن است.

زبان رسمی سوئیس چهار زبان رومانیایی، فرانسوی، آلمانی و ایتالیایی است. البته هزینه‌های زندگی در این کشور بسیار بالا است. در حال حاضر مهاجران خارجی بسیاری هستند که برای مهاجرت و دریافت اقامت سوئیس تلاش می‌کنند.

روش‌های مختلفی برای اخذ اقامت و مهاجرت به سوئیس وجود دارد که در ادامه این بحث در رابطه با آن‌ها صحبت می‌کنیم. امکان مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل در دانشگاه‌های این کشور، دریافت پیشنهاد کاری، ازدواج، تولد، سرمایه‌گذاری و همچنین دعوت نامه از طرف خانواده وجود دارد. کشور سوئیس و پایتخت آن شهر برن یکی از زیباترین مناطق جهان است.
شهرهایی مانند زوریخ و ژنو نیز که از نظر اقتصادی در جهان شهرت دارند در کشور سوئیس واقع شده‌اند. سازمان تجارت جهانی و سازمان صلیب سرخ نیز در این کشور قرار دارند؛ بنابراین می‌توان گفت کشور سوئیس از نظر سیاسی، اقتصادی و همچنین موقعیت جغرافیایی یک کشور خاص و ایده آل برای اقامت و مهاجرت است.

اقامت و مهاجرت به سوئیس

اقامت و مهاجرت به سوئیس از طریق کار

اقامت و مهاجرت به سوئیس از طریق کار پروسه بسیار پیچیده‌ای است. چرا که کشور سوئیس برای استخدام افراد خارجی سهمیه بندی دارد. البته این سهمیه بندی برای کشورهای حوزه اتحادیه اروپا متفاوت است؛ اما برای مهاجران ایرانی و یا سایر کشورهای دیگر ارائه مجوز طولانی مدت 3000 نفر و مجوز برای استخدام کوتاه مدت مهاجران خارجی 4500 نفر است. در حال حاضر کشورهای اروپایی راحت‌تر می‌توانند برای دریافت شغل در سوئیس اقدام کنند.

مهاجران خارجی حتماً باید یک پیشنهاد کاری داشته باشند و از قبل برای دریافت اقامت و مجوز کار اقدام کرده باشند تا بتوانند به سوئیس مهاجرت کنند. معمولاً مجوز کار کوتاه‌مدت از سه تا ۱۲ ماه است؛ اما برخی از مجوزهای بلندمدت کاری سوئیس از یک سال تا مدت نامحدود می‌باشد. این دوره‌ها نهایتا تا ۵ سال اعتبار دارند و اگر شرایط کاری همچنان ادامه پیدا کند و متقاضی قرارداد خود را تمدید کند، می‌تواند به مدت ۵ سال این مجوز را نیز تمدید نماید.

مهاجران خارجی که قصد دریافت اقامت دائم از طریق کار در کشور سوئیس را داشته باشند، باید حداقل ۱۰ سال در این کشور اقامت داشته باشند. البته دریافت پیشنهاد کاری از کارفرمای سوئیسی تنها برای افرادی امکان‌پذیر است که دارای سابقه کاری حرفه‌ای باشند و تخصص و مهارت داشته باشند.

دارا بودن مدارک دانشگاهی معتبر و نمرات درخشان نیز می‌تواند منجر به دریافت پیشنهاد کاری از کشور سوئیس شود. البته در صورتی که کارفرما بتواند اثبات کند که فردی با این شرایط در اتحادیه اروپا و کشور سوئیس برای استخدام وجود نداشته است.

اقامت و مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل

اخذ اقامت و مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل یک روش ارزشمند و آینده‌دار است. این روش نسبت به روش کاری کمی ساده‌تر است. نظام آموزشی کشور سوئیس از نظام بلونیا پیروی می‌کند. زبان تدریس در دانشگاه‌های این کشور نیز زبان‌های رسمی و رایج کشور سوئیس هستند؛ اما زبان با زبان انگلیسی نیز امکان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور وجود دارد. دانشگاه‌های معتبر سوئیس هر ساله پذیرای دانشجویان بین‌المللی بسیاری هستند.

افرادی که بتوانند از این دانشگاه‌ها پذیرش بگیرند، می‌توانند با ارائ مدارک لازم برای تحصیل در کشور سوئیس و پرداخت هزینه‌های مورد نیاز این کشور، مشغول به تحصیل شوند. حتی پس از پایان تحصیلات می‌توانند ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل کنند و برای اقامت سوئیس اقدام کنند.

اقامت و مهاجرت به سوئیس از طریق سرمایه گذاری

برای اقامت و مهاجرت به سوئیس از طریق سرمایه گذاری راه‌های مختلفی وجود دارد. سرمایه گذاران خارجی می‌توانند با صرف سرمایه خود در این کشور فرصت‌ها و مزایای بسیاری مانند سفر به کل کشور‌های اروپایی بدون ویزا و زندگی در یک کشور زیبا و آرام استفاده کنند.

امکان خرید ملک و سرمایه گذاری در هر کانتون سوئیس وجود دارد. برخی از بازنشستگان و افراد ثروتمند فرصت‌های سرمایه گذاری در کشور سوئیس را از دست نمی‌دهند. این افراد می‌توانند از طریق ثبت شرکت‌های بزرگ در کشور سوئیس و یا شرکت‌های کوچک اقدام به اخذ اقامت کنند. در صورتی که سرمایه گذاران خارجی بتوانند شرکت خود را در این کشور ثبت کنند و مالیات پرداخت کنند می‌توانند با ایجاد اشتغال و بالا بردن رشد اقتصادی کشور سوئیس، اقامت دائم این کشور را به دست بیاورند.


یکی دیگر از روش‌های سرمایه گذاری در کشور سوئیس اقامت تمکن مالی است. افرادی که بتوانند سالیانه مبلغ ۱۵۰ هزار فرانک مالیات پرداخت کنند، می‌توانند اقامت دائم این کشور را بگیرند. البته این مبلغ با توجه به کانتون انتخاب شده در کشور سوئیس متفاوت است.

اقامت و مهاجرت به سوئیس از طریق تولد

یکی دیگر از روش‌های دریافت اقامت و مهاجرت به سوئیس از طریق تولد است. اخذ تابعیت کشور سوئیس بر اساس قانون خاک و خون می‌باشد. قانون خاک به این معنی است که هر کودکی که در خاک کشور سوئیس متولد شود، می‌تواند پاسپورت این کشور را دریافت کند و تبعه سوئیس محسوب شود.

بر اساس قانون خون نیز، کودکانی می‌توانند تابعیت سوئیس را به دست بیاورند که والدین آن‌ها تابع این کشور باشند؛ اما ذکر این نکته لازم است که مهاجران خارجی تنها از طریق تولد کودک در خاک سوئیس نمی‌توانند برای او پاسپورت سوئیسی بگیرند.

مهاجرت به این کشور تنها از طریق قانون خون امکان‌پذیر است؛ بنابراین اگر یکی از دو والدین سوئیسی باشند، کودک شهروندی سوئیت را به دست می‌آورد.اگر هر دوی والدین سوئیسی باشند و فرزند آن‌ها در کشور دیگری متولد شود باز هم می‌توانند شهروندی سوئیس را برای فرزندشان بگیرند.

اقامت و مهاجرت به سوئیس از طریق ازدواج

ازدواج با یک تبعه سوئیسی یکی از راه‌های آسان برای اخذ اقامت و مهاجرت به سوئیس است. مهاجران خارجی که بتوانند با یک شهروند سوئیسی ازدواج کنند، پس از گذشت سه تا پنج سال اقامت در این کشور و بدون ارائه مدرک زبان می‌توانند پاسپورت سوئیسی دریافت کنند. البته ازدواج با شهروندان سوئیسی دارای شرایط خاصی است. مهاجران خارجی باید بالای ۱۸ سال سن داشته باشند و هر دو نفر باید مجرد باشند.


مهاجر خارجی بتواند اثبات کند که در طول مدت اقامت خود قوانین سوئیس را رعایت کرده، با شیوه زندگی مردم سوئیس آشنایی دارد و هیچ گونه تهدید یا خطری برای امنیت کشور سوئیس نخواهد داشت.
البته لازم به ذکر است که این ازدواج باید کاملاً واقعی باشد و مدارکی به اداره مهاجرت و یا شهرداری مورد نظر ارائه شود که دال بر واقعی بودن ازدواج باشد.
ازدواج باید به صورت رسمی در شهرداری و یا اداره مهاجرت انجام گیرد.
در این روش تبعه سوئیس باید دارای یک شغل و درآمد باشد تا بتواند هزینه‌های مربوط به زندگی خودش و همسر و یا فرزندان زیر ۱۸ سال را تامین کند.

اقامت و مهاجرت به سوئیس از طریق خانواده


اقامت و مهاجرت به سوئیس از طریق خانواده تنها از طریق ارسال دعوت نامه برای شهروندان خارجی امکان‌پذیر است. شاید این سؤال برای شما پیش آمده باشد که با داشتن دعوت نامه سوئیس می‌توان به راحتی به این کشور سفر کرد و اقامت سوئیس را دریافت کرد؟ پاسخ سوال شما خیر است! چرا که به این سادگی‌ها نمی‌شود اقامت کشور سوئیس را به دست آورد.
• ابتدا باید بگوییم که شهروند سوئیسی باید اقامت دائم این کشور را داشته باشد و دارای کارت شهروندی باشد. تنها در این صورت است که می‌تواند برای یکی از آشنایان، نزدیکان و یا افراد خانواده خود دعوت نامه ارسال کند.

• فرد مورد نظر که در سوئیس زندگی می‌کند باید از تمکن مالی بالایی برخوردار باشد و به صورت کامل ضمانت کند که می‌تواند هزینه‌های زندگی و سفر فرد مهمان را در طول مدت اقامت او در کشور سوئیس تقبل کند.

حالا پس از دریافت دعوت نامه یک شهروند خارجی وارد خاک سوئیس شده است. آیا این فرد می‌تواند برای دریافت اقامت اقدام کند؟ تنها در صورتی ممکن است که فرد بتواند با ارائه مدارک و شواهد لازم از دانشگاه‌های این کشور پذیرش بگیرد و یا یک پیشنهاد کاری دریافت کند تا بتواند ویزای کاری یا تحصیلی سوئیس را دریافت کرده و اقدام به اخذ اقامت سوئیس نماید.

اقامت و مهاجرت به سوئیس از طریق خانواده

سوالات متداول اقامت و مهاجرت به سوئیس

بهترین روش برای اخذ اقامت و مهاجرت به سوئیس کدام است؟

انتخاب بهترین روش برای اخذ اقامت و مهاجرت به سوئیس با توجه به سرمایه و هدف مهاجران انتخاب می‌شود؛ اما به طور کلی دریافت اقامت این کشور از طریق کار، تحصیل در دانشگاه‌های سوئیس و یا سرمایه گذاری و اقامت خود حمایتی، از بهترین روش‌ها هستند.

آیا امکان دریافت اقامت سوئیس از طریق پناهندگی ممکن است؟

بله این روش برای برخی افراد که در کشور خود امنیت جانی و مالی ندارند امکان‌پذیر است؛ اما ما به هیچ وجه روش پناهندگی را برای دریافت اقامت توصیه نمی‌کنیم. چرا که یک روش پر از خطر برای مهاجران خارجی است.

مزایای مهاجرت به سوئیس چیست؟

• استانداردهای بالای زندگی
• دریافت حقوق بالا
• خدمات درمانی با کیفیت
• حمل و نقل عمومی کارآمد
• استفاده از اقلیم و شرایط آب و هوایی بسیار مناسب
• بالا بودن امنیت و کم بودن جرم و جنایت در کشور سوئیس

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

درباره شهر برن سوئیس: برن یک شهر فدرال در سوئیس به شمار می‌رود و پایتخت غیررسمی این کشور است. طبق...

درباره شهر زوریخ سوئیس: شهر زوریخ سوئیس بزرگترین و پر جمعیت‌ترین شهر این کشور است‌ که معمولا در دنیا به...

آب و هوای زوریخ: شاید شما هم در فضای مجازی تصاویر زیبا و دوست‌داشتنی از طبیعت زیبای سوئیس را دیده...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر